Neyin Kafasını Yaşıyorsun Sen? 2

fatmanur-erdogan-0017

Bu hafta bir kitap okudum. “Bana Bana Hep Bana” diyor Aslı Şafak. Hani şu Bloomberg TV’de Ekonomi programı yapan kara saçlı, sempatik ve dobra olan kız varya, işte o.

Kızın derdi var belli. Kitabına “Bu bir uyumsuzun kitabıdır” diye başlamış. Tamam dedim, kitap tam benlik. Nasıl fırsatçı ve rantçı bir toplum olduğumuzdan bahsediyor Aslı. Keşke hayatta daha çok iç mücadelesi yani bir derdi olan insan olsa ve o derdi doğrultusunda bir çözüm üretse hayata dair. Aslı her gün yaptığı programlarla, içindeki derdi çözümleyebilmek için bir çaba harcıyor, birşeyler yapıyor. Ya bizler?

İşim iletişim.

Çok uzun yıllarımı verdim bu mesleğe. Hem yurt dışında hem de yurt içinde. Kurumların insanın yeteneğini yok eden, başarı için herşey mübahtır anlayışıyla insanlık dışı yaklaşım ve aksiyonlarını gördükçe, bende dert edindim kendime. Uymadı tüm bunlar karakterime. “Bana Bana Hep Bana” kitabının 151. sayfasını okuyun. O bölüm hislerime epey tercüman olmuş.

Dönüştürebilme gücü herkese göre değildir. Çok acı verir, çok da yıpratır insanı. Koltuk korumak derdi edinenlere hak vermemek elde değil. Özellikle günü kurtarmaya odaklı yaşayan bir toplumda, değişim getirebilmek, nalları dikmek gibi. Rahat yaşamak hepimizin ihtiyacı. Ama kimimize rahat batmalı. O rahat batsın ki, işimiz doğru temeller üzerinde yükselebilsin.

Siz de bir seçim yapın hayatınızda. Yolunuzu da ona göre seçin.

Türkiye’de olup biten birçok şey gibi iletişim de topallayarak gitme seyrinde.

Çok az ezber bozan var sektörde.

Çok az okuyan bir toplumdan, çok fazla beklenti doğru mudur?

Derdi olmayan insandan, dünyayı daha iyi hale getirecek yöneticinin çıkmasını beklemek mümkün müdür?

Uzman geçinenlerin desteksiz attığı bir toplumda, işe yarayan işlerin çıkmasını beklemek hayalperestlik midir?

Küstahlığı özgüven zannederek büyüyen bireylerin gelişmeyi körüklemesi mümkün müdür?

İletişim alanında derdi olan, başarılı, faydalı ve etkisi yüksek işler çıkartabilmek isteyen ve en önemlisi ezber bozmaktan üşenmeyenleriniz için gerekli 3 hammedemize iyi bakalım:

  1. Sağlam karakter: Bir omurganız, hayatta bir duruşunuz olsun.

İletişim alanıyla ilgili bir örnekle açıklayalım bunu: Bir reklam kampanyasını sadece para kazanmak için yapmakta bir zarar yok. Ancak yapacağınız kampanyanın etik değerlere sahip olmasına da dikkat edelim.

Topluma nasıl bir mesaj veriyoruz?

Çocuklara zarar veren mesajlara maruz kalmasından hoşlanır mıyız?

Yaşlandığımız zaman, üretkenliğimiz azaldığı için değeri olmayan insanlar olarak bize bakan bir neslin yetişmesine destek olan kampanyalar ortaya çıkarmayı kişiliğimize uygun mu?

Sağlam karakterli insanların sağlam temeller üzerine oturmuş değerleri vardır. Insana zarar vermek sadece silah yoluyla olmaz, bir yolu da iletişim araçlarını nasıl kullandığımızla ilgilidir. Nasıl hareket aldığımız da karakterimizle ilgilidir. Nasıl bir karakteriniz var? Nasıl bir insan olarak bilinmek istiyorsunuz? Düşünerek hareket etmeyi ihmal etmeyelim. Böylece neyin kafasını yaşıyorsun sen sözcüklerine daha az maruz kalalımJ

  1. Sağlam Bilgi: Bilgi sahibi olmak için önce meraklı olmamız gerekir.

Meraklı insanlar araştırır. Hemen hemen herşeye ilgi duyabilirler. Çok okurlar. Dünyayla ilgilidirler. Çevreleriyle ilgilidirler.

Okurken düşünürler. Yani, onlara verilen bilgiyi sadece sünger gibi içlerine çekmezler. Orada verilen bilgileri de kendi muhakeme süreçlerinden geçirirler. Araştırmaya, yeni şeyler öğrenmeye devam ederler. Zamanla bu bilgiler onlar için ve yaptıkları işler için çok önemli ve değerli hale gelir. Çünkü bilgiyi harekete geçirirler.

Sağlam bilgisi olanlar, stratejik düşünebilir ve strateji geliştirebilme becerisine sahip olur. Sadece fikir üzerinden proje üretme edalarından çoktan vazgeçmişlerdir.

3. Mental Disiplin ve Cesaret: İnandığınız yolda yürüyebilmek için kuvvetli bir mental disipline ihtiyacımız var. Bu yolda giderken, sürüden ayrılmayı tercih edebilmek, öncelikle bu tutumumuzun sorumluluğunu almamızla ilgilidir. Çünkü yollar genelde taşlı, insanlar genelde kaba, dünya size karşı olacaktır. Karakteri sağlam bireyler, güçlü bir mental disipline de sahiptirler. Yoldaki taşlara, haksızlıklara ya da kabalıklara göre değil, karakterleri ve değerleri doğrultusunda tüm engellere karşı dik durabilmeyi başarabilirler. İnişler, onlar için hayatın tuzu biberidir. Çünkü bilirler ki, her inişin bir çıkışı vardır. Çünkü bilirler ki, yeniden yükselebilecek kadar yetenekleri, özgüvenleri ve inançları vardır. Ellen Show’un Ellen De Generes’ini bilir misiniz? Hayatına bir göz atın. Burada yazanların somut örneği gibidir hayatı.

Kanımca, her işin temeli bu üç hammadede gizli.


Fatmanur Erdogan Hakkında


Fatmanur Erdoğan, iletişime stratejik yaklaşımı sayesinde, uluslararası şirketlere getirdiği yaratıcı, yenilikçi ve öncü yaklaşımlarıyla tanınmaktadır.

Büyük ve uluslararası şirketlerin birleşme ve satın alma dönemlerinde Kurumsal İletişim departmanlarını kurdu. İletişimi etkin kullanması sebebiyle, kültür değişimini yaratan çalışmaları hayata geçirdi. “Yaşam Kalitesi-Well-being”odaklı sürdürülebilir gelişim stratejileri geliştirerek, 90 ülkede yaygınlaşmasını sağladı. Dijital dönüşüm süreçlerinde uyguladığı stratejik iletişim çalşmalarıyla, Türkiye’de ilklere imza attı.

Amerika, Singapur ve Norveç’de 10 yıl uluslararası marka yönetimi üzerine çalıştı ve pazarlama stratejilerine yön verdi. Hürriyet Daily News’da Girişimcilik üzerine köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’nin ilk kariyer ve yönetim blogu kariyeryolculugu.com’u kurdu. Girişimcilik psikolojisi üzerine yazdığı “Beyaz Yakalı Girişimci” adlı kitabı Optimist yayınlarından 2013 yılında yayınlandı.

Fatmanur Erdoğan, IPPA Istanbul Pozitif Psikoloji Akademisi’nin kurucu direktörüdür. Iletişim danışmanlığı yapmakta ve tematik seminerler vermektedir.

Ödülleri

Best User Experience Design and Content Management Award; we.connect, Berlin

Altın Pusula Ödülü; En Yaratıcı Sosyal Medya Kampanyası, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği

Altın Pusula Ödülü, Sosyal Medya İletişim Elçileri Programı; Türkiye Halkla İlişkiler Derneği

En Yaratıcı Kampanya Tasarımı; Digital Age

Advertising ADDY Awards; Ventura County, California

Young Entrepreneur Award, Business Journal’s “40 Under 40”, California


Fatmanur Erdoğan, iletişime stratejik yaklaşımı sayesinde, uluslararası şirketlere getirdiği yaratıcı, yenilikçi ve öncü yaklaşımlarıyla tanınmaktadır. Büyük ve uluslararası şirketlerin birleşme ve satın alma dönemlerinde Kurumsal İletişim departmanlarını kurdu. İletişimi etkin kullanması sebebiyle, kültür değişimini yaratan çalışmaları hayata geçirdi. “Yaşam Kalitesi-Well-being”odaklı sürdürülebilir gelişim stratejileri geliştirerek, 90 ülkede yaygınlaşmasını sağladı. Dijital dönüşüm süreçlerinde uyguladığı stratejik iletişim çalşmalarıyla, Türkiye’de ilklere imza attı. Amerika, Singapur ve Norveç’de 10 yıl uluslararası marka yönetimi üzerine çalıştı ve pazarlama stratejilerine yön verdi. Hürriyet Daily News’da Girişimcilik üzerine köşe yazarlığı yaptı. Türkiye’nin ilk kariyer ve yönetim blogu kariyeryolculugu.com’u kurdu. Girişimcilik psikolojisi üzerine yazdığı “Beyaz Yakalı Girişimci” adlı kitabı Optimist yayınlarından 2013 yılında yayınlandı. Fatmanur Erdoğan, IPPA Istanbul Pozitif Psikoloji Akademisi’nin kurucu direktörüdür. Iletişim danışmanlığı yapmakta ve tematik seminerler vermektedir.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyuncak Üreticisi Hasbro, Rakibi Mattel’i Satın Almaya Çalışıyor 0

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden ikisi olan Hasbro ve Mattel birleşebilir. Habere göre oyuncak ve kutu oyunları üreticisi Hasbro, yıllar süren görüşmelerin ardından kendisi gibi ABD merkezli bir oyuncak üreticisi olan Mattel’i satın almak için teklif verdi.

Bloomberg, 2016 yılının başında iki şirketin birleşme için düzensiz aralıklarla birtakım görüşmeler yaptığına dair bir haber paylaşmıştı. Bunun üzerine bu yıl içinde Mattel’in hisse değerleri neredeyse yarı yarıya düştü ve görünen o ki, Hasbro bu durumu bir avantaja dönüştürerek uzun süredir devam eden bu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istedi.

Barbie, Mattel’in en önemli markaları arasında yer alıyor.

Barbie, Fisher Price ve Hot Wheels gibi önemli oyuncak markalarına sahip olan Mattel, bu yıl düşük satışlar nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadı. Satışlar o kadar düşüktü ki, şirket, hisse sahiplerinin paylarını ödemeyi geçici olarak durdurdu ve birtakım tasarruf önlemlerini hayata geçirdi. Bu yaşananlardan sonra da şirketin hisseleri yaklaşık olarak %50 değer kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz eylül ayında Toys R Us’ın iflas koruma başvurusu yapmasının da şirketin satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Hatta söylentilere göre Toys R Us’ın bu durumu Hasbro’nun satışlarını da etkilemiş.

Mattel’i bünyesine katmak isteyen Hasbro ise özellikle Disney ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, bu lisans anlaşması sayesinde Disney’e ait olan Star Wars ve Frozen gibi ünlü yapımların oyuncaklarını üretip satabiliyor.

Mattel’in şu sıralardaki pazar değerinin 5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Söylentilere göre Hasbro’nun Mattel’i satın almak için teklif ettiği rakam ise 11 milyar dolar civarında. Bu satın alma gerçekleştiği takdirde ABD’nin en büyük iki oyuncak üreticisi birleşmiş olacak. Bu ciddi söylentiden sonra bu önemli birleşmenin yakın zamanda resmiyete kavuşması olası gibi görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link