Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden biri olan McDonald’s, önümüzdeki sene menüsüne taze sığır etinden yapılmış köfte ekleyecek ve bu, şirketin tarihindeki en büyük riski alacağı anlamına geliyor. Niye mi? Açıklayalım.

Reuters’ın yaptığı habere göre McDonald’s, yıllardır müşteri servisini hızlandırmak için uğraşıyor; ancak bu konuda pek başarılı olduğu söylenemez. Gelecek yıl ABD çapındaki McDonald’s restoranlarında servis edilecek olan taze sığır etinden yapılmış köfteler ise müşteri servisini daha da yavaşlatacak. Çünkü bu köftelerin hazırlanması, McDonald’s’ın yıllardır kullandığı dondurulmuş köftelerin hazırlanmasından yaklaşık bir dakika daha uzun sürüyor. Bunun sebebi, taze sığır etinden yapılmış köftelerin sipariş üzerine hazırlanması. Dondurulmuş köfteler ise önceden hazırlanıyor ve servis edilene kadar ısıtma tabaklarında tutuluyor.

Business Insider’ın haberine göre, McDonald’s, bu yılın başında yatırımcılarına “ABD’de, son beş yılda 500 milyon siparişi rakiplerine kaptırdığını” söylemişti. Bu nedenle şirket, daha fazla müşteri kaybetmeyi göze alamaz. Özellikle de satışlarının %70’ini oluşturan arabaya servis alanında…

Servisi geliştirmek, son birkaç yıldır McDonald’s CEO’su Steve Easterbrook’un birincil hedefi oldu. Easterbrook, mutfak operasyonlarını hızlandırmak ve basitleştirmek için düzinelerce ürünü menüden çıkardı. Fakat McDonald’s CEO’sunun tüm bu uğraşlarına rağmen, şirketin müşteri servisi hala rakiplerinin gerisinde. Dev fast food zinciri, Amerikan Müşteri Memnuniyeti İndeksi’nin her yıl yaptığı anketlerde, bütün büyük fast food zincirleri arasında son üç yıldır son sırada yer alıyor.

Bir Cevap Yazın