Biliyorsunuz bir süre önce ABD, sekiz ayrı ülkeden yapılan uçak seferlerinde, kabinde cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasaklamıştı.

Yasak Türkiye’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) için geçerli olacak. İngiltere’nin yasağı ise Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan’dan yapılacak tüm seferlerde uygulanmaya konulmuştu.

Bu yasağın ardından THY’nin yolcu sayısındaki istatistikleri Pazarlamasyon olarak merakla bekliyorduk. Zira Türkiye’den ABD’ye olan uçuşlarının önemli bir bölümü transit yolculardan oluşuyor ve bu çok önemli bir pazar aslında.

Türk Hava Yolları için kabindeki elektronik cihaz yasağı döneminin ilk verileri, yasağa rağmen Nisan ayında New York hattında 7 bin artış yaşandığına işaret etti.

25 Mart’tan itibaren ABD’ye uçuşlarda kabine cep telefonundan büyük elektronik aletlere getirilen yasağa rağmen THY, İstanbul-New York hattında yolcu artışı yaşadı.

Yolcu sayısı geçen yıl nisan ayına göre yüzde 2.5 artışla 49 bin 351’e ulaştı. Bu dönemde New York hattındaki İsrailli yolcu sayısı arttı.

Hatırlarsanız bu konuyu “Haftanın Gündemi”nde de konuşmuş ve THY’nin aksiyonlarını olumlu bulduğumuzu dile getirmiştik. Bu arada önümüzdeki dönemde yasağın Avrupa ülkelerini de kapsaması gündemde. Bakalım önümüzdeki gelişmeler nasıl olacak.

1 YORUM

  1. Yasağın geldiği tarihten önce alınan biletler bunlar, 3 4 ay sonrasında sonuçlar belli olur. Nisan ayındaki uçan insan sayısına değil, alınan bilet sayısına bakmak lazım.

Bir Cevap Yazın