Hatırlarsanız ABD, geçtiğimiz Mart’tan itibaren Türkiye de dahil olmak üzere Orta Doğu ve Afrika’nın belirli ülkelerinden gelen uçuşlara yönelik laptop yasağını yürürlüğe koymuştu.

Yasak Türkiye’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yanı sıra Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) için geçerli olmuştu. İngiltere’nin yasağı ise Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan’dan yapılacak tüm seferlerde uygulanmaya konulmuştu.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, geçtiğimiz mart ayında başlatılan ABD’nin Atatürk Havalimanı´ndan yapılan uçuşlara getirdiği dizüstü bilgisayar ve tablet yasağının yarından itibaren kalkacağını açıkladı.

Bu arada THY CEO’su Bilal Ekşi de Twitter hesabından yasağın yarın kalkacağını belirten bir paylaşım yaptı.

Aycı, yasak süresi boyunca THY tarafından satın alınan ve yolculara kullanılması için uçak içinde dağıtılan laptopların bir bölümünün de ihtiyacı olan okullara verilmesi için Yönetim Kurulu’na teklif götüreceğini söyledi.

Bu arada dün, Ethiad Havayolları’nın Abu Dhabi uçuşlarındaki laptop yasağı da kalkmıştı. İstanbul’un da listeden çıkmasının ardından diğer 10 yasaklı havalimanının da yasaklarının kalkacağı söyleniyor.

Bu arada bu yasağın ardından THY’nin yolcu sayısındaki istatistikleri Pazarlamasyon olarak merakla bekliyorduk. Zira Türkiye’den ABD’ye olan uçuşlarının önemli bir bölümü transit yolculardan oluşuyordu ve bu çok önemli bir pazar aslında. Geçtiğimiz ay yayınlanan verilere göre, Türk Hava Yolları’nın yasağa rağmen Nisan ayında New York hattında 7 bin artış yaşadığına işaret edilmişti.

 

 

Bir Cevap Yazın