WWF Dünya saati – Her İnsan Yaşadığımız Dünyayı Değiştirecek Güce Sahip 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=lsXCvuRHbBM

Dünya saati ( Earth Hour ) 2008 yılında bir şehirle başlayan, 5 senenin sonunda 135 ülke, 5251 şehir ve 1.8 milyar insana ulaşan dünyanın en büyük sosyal sorumluluk projesi. ” Her insan yaşadığımız dünyayı değiştirecek güce sahip ” sloganıyla yola çıkan, küresel ısınma üzerine hazırlanmış, WWF tarafından organize edilen ve mart ayının son cumartesi günü 1 saatliğine gerçekleştirilen en etkili çalışmalardan biri.

Organizasyonun Türkiye ayağına baktığımızda ise, her sene artan bir ivmeyle daha fazla kişinin bu organizasyona destek verdiğini rahatlıkla görebiliriz. Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe sarayı ve Boğaziçi köprüsü gibi ünlü yapıların ışıklarını söndürerek kampanyanın bilinirliği artırmayı amaçlayan WWF Türkiye, 2012 yılı için hazırladığı uygulama ile çok daha fazla insanın kampanyaya katılımı sağladı.

Kısaca, ortamdaki ışığı algılayan yazılım sayesinde, yalnızca karanlık bir ortamda çalışan bir uygulama yapan WWF, 1 saatlik karanlık süresince Fazıl Say, Banu Güven, Tuncel Kurtiz ve Bedük gibi ünlü sanatçı ve kişilerin yapmış olduğu sohbet ve mini konsere erişim imkanı tanıdı. Bu sayede çok daha fazla sayıda insana ulaşan kuruluş, kampanyanın sonucuna yönelik güzel bir video da hazırlamış:

httpv://www.youtube.com/watch?v=AGvR6KKtmDA

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Farkındalığımızı Zirveye Çıkaracak Sosyal Sorumluluk Kampanyaları 0

Başta WWF ve Greenpeace olmak üzere tanınmış vakıfların büyük hayranlık uyandıran sosyal sorumluluk projelerine yer verdiğini görüyoruz. Bu vakıfların dışında birçok markanın da kendi adına sosyal sorumluluk ve farkındalık projelerine yer vermesi, toplumu bir konuda farkındalık yaratmaya teşvik etmesi takdir edilesi. Siz de farkındalığınızı ve yaratıcılığınızı artıracak projeleri görmeye hazır mısınız?

Deterjanların bilinçsiz kullanımı sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliği ile ilgili farkındalık projesi.

-Zaman onlar için tükeniyor, plastikler için değil.


-Günümüzün en büyük sorunlarından obeziteye karşı kampanya Muffin Man!

-Yol güvenliği için bilinçlendirme kampanyası

-Petshoplardan uzak durun, barınaktaki hayvanlar sizi bekliyor.

-Çocuklarınızın yanında sigara içmekten kaçının.

-Dünyayı küresel ısınmadan kurtarmak için enerji ışığını azaltın.

-Afrika halkıyla dayanışmayı kuvvetlendirme adına yapılan sosyal bilinçlendirme kampanyası.

-Kadınlar kendi kararlarını kendi verebilirler.

-Silahlar sadece sizi öldürmez.

-Plastikler doğaya ve canlılara zarar verir.

American Eagle, Müslüman Kadınlar İçin Kot Başörtüsü Satışa Sundu 0

Geçtiğimiz mart ayında Nike, Müslüman kadın atletlere yönelik olarak Nike Pro Hijab isimli başörtüsünü duyurmuş ve bu ürünü 2018 baharında satışa sunacağını açıklamıştı. Bir başka ABD’li giyim markası olan American Eagle da Nike’ın izinden giderek koleksiyonuna bir “kot başörtüsü” ekledi, hatta bu başörtüsünü satışa çıkardı.

Konbini’nin yaptığı habere göre, şirket, geçtiğimiz hafta 19 yaşındaki Müslüman model Halima Aden’in yer aldığı fotoğraflarla yeni başörtüsünü tanıttı. Bu başörtüsü; markanın geleneksel Amerikan kotunu yeniden tanımlamak, bireyselliği desteklemek ve ayrımcılığa karşı durmak amacıyla başlattığı “I Can” (Yapabilirim) kampanyası kapsamında çıkarttığı kot ürünlerden biri. Bu kot başörtüsü, şu anda American Eagle’ın internet sitesi üzerinden 19,95 dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

American Eagle’ın kot başörtüsünün tanıtımında modellik yapan Halima Aden ise Instagram’da markanın yeni ürünüyle ilgili olarak paylaştığı videoda, markanın bu kampanyasıyla ilgili olarak “Genç Amerika’yı tutkularının peşinden gitmeleri, benliklerini ifade etmeleri ve eşsiz yollarını takip etmekleri adına cesaretlendirdiğin için teşekkür ederim.” dedi.

Halima Aden, ayrıca Instagram hesabından markanın satışa sunduğu kot başörtüsünün bazı fotoğraflarını da paylaştı.

Her geçen gün markaların, çeşitli ayrımcılıklara karşı bu tarz hamleler yaptığına daha fazla şahit oluyoruz. Nike’ın sporcu başörtüsü hamlesinden sonra American Eagle’ın da benzer bir girişimde bulunması, ilerleyen dönemde daha çok global giyim markasının Müslüman kadınlara yönelik kıyafetler çıkartabileceğine işaret ediyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link