httpv://www.youtube.com/watch?v=lsXCvuRHbBM

Dünya saati ( Earth Hour ) 2008 yılında bir şehirle başlayan, 5 senenin sonunda 135 ülke, 5251 şehir ve 1.8 milyar insana ulaşan dünyanın en büyük sosyal sorumluluk projesi. ” Her insan yaşadığımız dünyayı değiştirecek güce sahip ” sloganıyla yola çıkan, küresel ısınma üzerine hazırlanmış, WWF tarafından organize edilen ve mart ayının son cumartesi günü 1 saatliğine gerçekleştirilen en etkili çalışmalardan biri.

Organizasyonun Türkiye ayağına baktığımızda ise, her sene artan bir ivmeyle daha fazla kişinin bu organizasyona destek verdiğini rahatlıkla görebiliriz. Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe sarayı ve Boğaziçi köprüsü gibi ünlü yapıların ışıklarını söndürerek kampanyanın bilinirliği artırmayı amaçlayan WWF Türkiye, 2012 yılı için hazırladığı uygulama ile çok daha fazla insanın kampanyaya katılımı sağladı.

Kısaca, ortamdaki ışığı algılayan yazılım sayesinde, yalnızca karanlık bir ortamda çalışan bir uygulama yapan WWF, 1 saatlik karanlık süresince Fazıl Say, Banu Güven, Tuncel Kurtiz ve Bedük gibi ünlü sanatçı ve kişilerin yapmış olduğu sohbet ve mini konsere erişim imkanı tanıdı. Bu sayede çok daha fazla sayıda insana ulaşan kuruluş, kampanyanın sonucuna yönelik güzel bir video da hazırlamış:

httpv://www.youtube.com/watch?v=AGvR6KKtmDA

Bir Cevap Yazın