WWF Dünya saati – Her İnsan Yaşadığımız Dünyayı Değiştirecek Güce Sahip

httpv://www.youtube.com/watch?v=lsXCvuRHbBM

Dünya saati ( Earth Hour ) 2008 yılında bir şehirle başlayan, 5 senenin sonunda 135 ülke, 5251 şehir ve 1.8 milyar insana ulaşan dünyanın en büyük sosyal sorumluluk projesi. ” Her insan yaşadığımız dünyayı değiştirecek güce sahip ” sloganıyla yola çıkan, küresel ısınma üzerine hazırlanmış, WWF tarafından organize edilen ve mart ayının son cumartesi günü 1 saatliğine gerçekleştirilen en etkili çalışmalardan biri.

Organizasyonun Türkiye ayağına baktığımızda ise, her sene artan bir ivmeyle daha fazla kişinin bu organizasyona destek verdiğini rahatlıkla görebiliriz. Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe sarayı ve Boğaziçi köprüsü gibi ünlü yapıların ışıklarını söndürerek kampanyanın bilinirliği artırmayı amaçlayan WWF Türkiye, 2012 yılı için hazırladığı uygulama ile çok daha fazla insanın kampanyaya katılımı sağladı.

Kısaca, ortamdaki ışığı algılayan yazılım sayesinde, yalnızca karanlık bir ortamda çalışan bir uygulama yapan WWF, 1 saatlik karanlık süresince Fazıl Say, Banu Güven, Tuncel Kurtiz ve Bedük gibi ünlü sanatçı ve kişilerin yapmış olduğu sohbet ve mini konsere erişim imkanı tanıdı. Bu sayede çok daha fazla sayıda insana ulaşan kuruluş, kampanyanın sonucuna yönelik güzel bir video da hazırlamış:

httpv://www.youtube.com/watch?v=AGvR6KKtmDA

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Kayıp Çocuklara Dikkat Çekmek İçin Ürünlerindeki Çocuk Resmini Kaldıran Marka

Belçika’da herkesçe bilinen Cassonade Graeffe isimli şeker markası, 65 yıldır ürün ambalajının üzerinde bir çocuk resmine yer veriyordu ve marka, geçtiğimiz günlerde ürün ambalajlarından bu çocuk resmini geçici olarak kaldırdı. Markanın bunu yapmasının sebebi ise kayıp çocuklar konusunda farkındalık yaratmaktı.

Child Focus isimli Belçikalı yardım derneği ve Wunderman isimli dijital ajans, bu önemli soruna dikkat çekmek için yapılan bu sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında iş birliği yaptı. Bu sosyal sorumluluk kampanyası için hazırlanan videoda, bir zamanlar kayıp bir çocuk olan Eduard isimli genç, bu kampanyanın detaylarından bahsediyor. Eduard, videoda Child Focus derneğinin bugüne kadar 20.000’den fazla kayıp çocuğu bulduğundan ve daha fazla çocuğu kurtarmak istediğinden bahsediyor.

Child Focus derneğinin çıktığı bu yolda çok daha büyük bir desteğe ihtiyacı var. Yardım derneği, daha fazla insanın bünyelerine katılmak amacıyla kayıt olmasına ve kayıp çocukları çok daha çabuk bir şekilde bulabilmek için onlar hakkında yapılan duyuruların yeniden paylaşılmasına ihtiyaç duyuyor. Child Focus, bu sosyal sorumluluk kampanyasıyla birlikte konuyu daha fazla göz önüne taşıyarak bu eylem çağrısı için insanların dikkatini çekebileceğine inanıyor.

Sosyal sorumluluk, hiç şüphesiz hem markaların hem de biz tüketicilerin daha fazla odaklanması gereken son derece önemli bir kavram. Markaların özellikle son dönemde bu konuda gerekli adımları attıklarına şahit oluyoruz. Bu gibi girişimlerin artması ümidiyle…

Bu arada sosyal sorumluluk kampanyaları için hazırlanan dikkat çekici afişleri derlediğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vans, Kız Çocuklarına Kaykay Kaymayı Öğretiyor

Bildiğiniz gibi, yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ve markaların bugüne özel kampanyaları da bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı. Dünya Kadınlar Günü‘ne özel olarak yapılan dikkat çekici kampanyalardan biri ise ayakkabı markası Vans‘tan geldi.

Mashable’ın yaptığı habere göre, ayakkabı üreticisi Vans, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadınların güçlendirilmesini teşvik etmek için Hindistan’daki kız çocuklarına kaykay ile kaymayı öğretiyor. Vans bu sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmek için Hindistan’da bir kaykay yolculuğuna başlayan 9 farklı ülkeden 13 kadın kaykaycının yer aldığı “Girls Skate India” isimli grup ve profesyonel kadın kaykaycılar Atita Verghese ve Lizzie Armanto ile iş birliği yaptı.

Kadın kaykaycılığını insanlara tanıtma amacı da güden bu projenin asıl amacı ise ülkedeki kadınlara yönelik baskıya ve kadınların aleyhine işleyen cinsiyet ayrımına dikkat çekmekti. Vans bu sosyal sorumluluk projesi konusunda uzun vadeli planlar yapıyor gibi görünüyor. Zira Mashable’ın belirttiğine göre, ayakkabı markası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden itibaren dünya çapında toplamda 100 kaykay kliniğine ev sahipliği yapacak. Marka bu sayede kaykay yapmayı denemeleri için daha fazla kıza ilham vermeyi umut ediyor.

Vans’ın bu sosyal sorumluluk projesi ile ilgili olarak resmi YouTube hesabın paylaştığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link