Avrupa’da en yüksek ivmeyle gelişme gösteren alanlardan birisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk. Türkiye’de de tüketicilerin giderek bilinçli hale gelmesi sonucu kurum yetkililerinin ‘Aman bu tüketiciler bilinçleniyor, bizim ürünlerin üzerindeki yeşil tonları arttıralım veya okul falan açalım arkadaşlar‘ demesi ile birlikte deyim yerindeyse ‘ıkınılarak‘ ilerletilen(!) bir alan.

Hal böyle olunca KSS ile ilgili güzel örnekleri cımbız ile ararken, kötü örnekleri bulmak için de çaba sarfetmemize hiç gerek kalmıyor. Bunun en yeni göstergesi ise Petlas.

 

Türkiye’nin en köklü ve kurumsal markalarından olan Petlas en son yayınladığı reklam filmi ile hız faktörünü resmen teşfik etmiş. Bununla da kalmayan Petlas, reklamda kullandığı genç kişilerle bilinçaltımızdaki ‘Gençler hız yapmalı, onların kanı deli akar o yüzden normaldir!‘ felsefesini ön plana çıkartıyor.

Böylesine bir düşünceyi hiç çekinmeden empoze eden Petlas, ‘ Bu viraja daha önce giren çok oldu ama böyle çıkanını hiç görmedim! ‘ Repliğinin ve bu esnada deyim yerindeyse drift yapan otomobilin, reklamı izleyen çocuklarda nasıl bir etki bırakabileceğini tahmin edemeyecek kadar düşüncesiz mi yoksa bu durumun farkına varamayacak kadar bilinçsiz mi?

Umarız tez vakitte bu reklam yayından kaldırılır da zaten keşmekeş olan trafiğimize gelecekte daha bilinçsiz sürücüler dahil olmaz.

Bir Cevap Yazın