Oscar Adayı Film Londra’da Gerçek Oldu

Bu yılki Akademi ödüllerinde En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (iki adaylık), En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Film Müziği olmak üzere tam 6 kategoride Oscar adayı olarak, sinema dünyasının en saygın ödülü için favori gösterilen Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) filmi, Londra’daki Grenfell Kulesi yakınında gerçek oldu.

Tecavüz edilerek öldürülen kızının katilini bulmak için adalet arayan bir annenin, olayın yaşandığı yerdeki üç reklam panosunu kiralayarak mücadelesini kamusal alana açmasını anlatan filmden ilham alan Justice4Grenfell adlı bir grup, kendi üç panolu kampanyasını başlattı.

Başrolde Frances McDormand’ın harika bir performans sergilediği filmden esinlenen grup, her biri bir reklam panosu taşıyan üç kamyon kiralayıp “Nasıl oldu da hâlâ kimse tutuklanmadı? 71 ölü.” ifadesini söz konusu bölgede dolaştırıyor. Oscar adayı da olmasıyla iyice ünü yayılan filmin rüzgârını arkasına alan projenin, grubun köklü reklam ajansı Bartle Bogle Hegarty’nin Londra ekibiyle yaptığı iş birliğiyle hayata geçtiğini de belirtelim.

Geçen yılın Haziran ayında Grenfell Kulesi’nde çıkan yangında 71 kişi hayatını kaybetmiş, daha çok işçilerin ve göçmenlerin kaldığı bu sosyal konuttaki ihmaller zinciri ve soruşturma sürecindeki adaletsizlikler, Birleşik Krallık’ta büyük tepki uyandırmıştı. Avukatlar tarafından kurulan grubun diğer isteği ise hem sevdiklerini hem de evlerini kaybetmiş sakinler için binanın onarılması ve yeniden yaşanacak bir hâle getirilmesi. Justice4Grenfell (Grenfell İçin Adalet) grubu, şehri yöneten yetkilileri ve hükümeti, kurbanların evsiz kalan aileleri için konaklama imkânı sunmasını ve olay yeri civarındaki yangına dayanıksız 297 binanın güvenliğini sağlamasını da talep ediyor.

Binada çıkan yangından bir kare.

Bu açık hava çalışması hem sosyal sorumluluk anlamında en iyi örneklerden birini alarak harekete geçmesi hem de Oscar ödül törenine çok yaklaştığımız bu dönemde harika zamanlamasıyla övgüyü hak ediyor.

Oscar
Film, bu yılki Oscar adayları arasında en büyük favorilerden biri olarak kabul ediliyor.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmi baskın ve muhafazakâr kasaba kültürünün, güvenlik güçlerinin ve adalet sisteminin nasıl kör olabileceğini göstermesi ve olayı örtbas etmeye çalışan yozlaşmış, hatta ırkçı sisteme dikkat çekmesiyle pek çok kesim tarafından beğeniyle karşılanmıştı. Filmin, Hollywood’daki pek çok kadın oyuncunun Harvey Weinstein tarafından taciz ve tecavüze uğradığını öne sürmesiyle başlayan #metoo (ben de) hareketinin de etkisiyle Oscar gecesinden ödüllerle döneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Marka Stratejistleri İçin 5 Trend

New York’ta geçen hafta PSFK, markaların, teknolojinin, perakende satışın, pazarlamanın ve bu alanların nasıl kesiştiği konusundaki en son gelişmeleri ve tüketici davranışlarının tüm bunları nasıl etkilediğini tartışmak için etkili düşünürleri bir araya getiren bir konferans düzenledi. İşte bu konferanstan marka stratejistleri için çıkabilebilecek 5 trend:

Teknoloji Boşluğu

2020’ye kadar internete bağlanabilen cihazların 50 milyarı geçmesi bekleniyor. Peki bunun anlamı ne? Daha şimdiden telefonlarımızı günde 76 kez kontrol ediyorsak çevremizdeki neredeyse tüm akıllı cihazlar internete bağlanabildiğinde bu durum ne olacak?

Herkesin dikkati ve konsantrasyonu giderek dağılıyor. Cihazlara ve internetin bize sunduğu içeriklere çok fazla vakit harcıyoruz. Hayatımızı olağanüstü bir teknoloji yoğunluğunun içinde sürdürmeye çalışıyoruz.

“Sakin Teknoloji” hareketi de bütün bu düzene karşı bir trend olarak karşımıza çıkıyor. “Sakin teknoloji” kullanıcının, hangi bilgilerin dikkatlerin merkezinde olduğunu ve hangi bilgilerin çevresel olduğunu seçmesine izin vererek, bilginin aşırı yüklenmesinin “heyecanını” azaltmayı amaçlamaktadır.

İnternet Öldü

İnternet artık eskiden olduğu gibi sörf yapılacak bir alan olmaktan çıktı. İnternet artık web site koleksiyonu değil, sosyal medya mağazası. İnsanlar zamanlarının büyük çoğunluğunu mesajlaşma uygulamalarında ve diğer sosyal medya uygulamalarında geçiriyor.

İnsanları ve insanların önyargılarını anlamaya çalışmaktan çok kullandığımız programların algoritmalarını anlamaya çalışıyoruz. Ancak bunun bazı sonuçlarını yakın bir zamanda Facebook aracılığıyla gördük…

Medya Önyargılarımızı Kontrol Etmek Gerek

Önyargılarımız, şu anda herkesin gelecekte açıkça göreceği şeyleri görmemizi engelliyor. Medyanın, bilişsel önyargı olarak görülebilen çalışmalarla ilgili çeşitli varsayımlar var:

 • Büyük bir erişime sahip olmalı,
 • Tekrarlanabilir olmalı,
 • Üreticiler üretmeli, tüketiciler tüketmeli

Ancak gerçek şu ki; medya ve sosyal medya birbirinden farklıdır. Medya içeriktir sosyal medya ise çift yönlü içerikler topluluğudur. Bu yüzden bazı metrikleri değiştirmemiz gerekiyor:

 • Kitleyi yalnızca boyuta göre ölçmeyin, güvenilirliklerini ölçün
 • İçeriğin sadece erişimini değil ilham verdiği kitleyi ölçün.
 • İçeriği sadece tüketin için değil deneyimleri tasarlamak için oluşturun.

Özgün İnşa Önemli

Markalar neden inşayı önemsemeli? Çünkü inşa ettiğiniz şeyler sizin en iyi reklamınız olur.

Domino’s, 2013’te ilk drone teslimi de dahil olmak üzere yaklaşık 10 yıl boyunca inşaatı yapıldı. Onlara güldük, ancak drone teslimatı artık Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde ticari bir gerçek. ABD’de, müşteriler Domino’s’un pizzasını neredeyse her platformda sipariş edebilirler. Hayranları buna bayılıyor ve Domino’s’un stoğu son on yılda Apple’dan daha iyi performans gösterdi.

Markaların Bir Amaca İhtiyacı Var

Markaların bir değeri ve amacı olması gerekir. Şimdinin ve geleceğin tüketicileri Y ve Z kuşağı değerlerleri olan markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Satılan her ürünü için okyanustan bir çöp temizleyen United Blue gibi bariz bir amaç ve hedefi olan bir marka harika bir örnek olabilir.  Çalışanlar ürün satın almaları için değil onlara katılması için müşterileri davet ediyorlar.

 • Hizmet vermeyen ve şanslarının düşük olduğu bölgelerde dükkan açıyorlar,
 • Çalışanlar temsil ettikleri şeyi seviyor,
 • Şirket büyüdükçe çalışanlarının kendilerini hissettirmelerine yardımcı olacak araçlar geliştiriyor. Bir çalışanın İK sorunu varsa, yerel tavsiyeye ihtiyacı varsa veya sadece restoranda müziği değiştirmek istiyorsa, çalışanlar için 7 gün 24 saat hizmet verebilecek bir sistemleri mevcut. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hava Kirliliğine Dikkat Çeken Yaratıcı Billboard Örnekleri

 • Bilinçli tüketici satın alım kararlarına yön veren reklamlarda da duyarlı bir ton arıyor. Bunun belki de en iyi yollarından birisi önemli bir sorun hakkında farkındalık yaratmak.
 • Toyota, Calidda ve Coca-Cola ise bunu başarıyla gerçekleştirmiş örneklere sahipler.
 • Benzeri yazılar için; 25 Yaratıcı Billboard Reklam Örneği

Sadece ihtiyaca yönelik ürünleri satın aldığımız dönemler artık çok çok eskide kaldı, bir ürününüz varsa sizinle aynı ürün ya da hizmeti sunanlardan farklılaşabilmek adına bir şeyler yapmak zorundasınız. Bunun en iyi yolu da harcadığınız reklam bütçenizi önemli bir konu için farkındalık yaratmak adına da kullanabilme ihtimaliniz olabilir. Böylece markanız müşteri gözünde daha farklı ve özel bir yere oturacaktır.

Bilinçli tüketici satın alım kararlarına yön veren reklamlarda da duyarlı bir ton arıyor. Bu tüketici kitlesini yakalamak içinse markalar reklam kampanyalarında önemli meseleleri ustalıkla kullanmaya ve farkındalık oluşturmaya daha dikkat eder hale geliyorlar. Gelin hep beraber birkaç örnek bakalım;

Toyota

California’daki hava kirliliği problemine dikkat çekmek isteyen marka filtre görevi gören billboardlar yaptırdı. Çevre dostu bu billboardlar katalizör görevi görerek çevresindeki kirli havayı temizlemeyi amaçlıyordu. California’nın belirli bölgelerinde yaklaşık 2 ay konumlandırılan billboardlar tahminen 2.318 metrekare bir hava temizleme yüzeyi oluşturdu. Ve bununla beraber markanın hidrojen yakıtlı ve sadece su buharı çıkaran Mirai modelinin de tanıtımı yapılmış oldu.

Calidda

Peru doğal gaz şirketi Calidda başkent Lima’daki hava kirliliğine dikkat çekmek için hava kirliliğini emerek mesaj ortaya çıkaran inovatif bir billboard tasarladı. Bu yolla doğal gazın çevreyi en az kirleten seçenek olduğunun mesajını da veren Calidda billboardları şehrin en yoğun trafiğinin olduğu lokasyonlarda konumlandırdı. Böylelikle billboardla temas eden CO2 gazı bir mürekkebe dönüşerek 15 günlük bir süre içinde mesajını ortaya çıkarıyor. 15 günlük bir karbondioksit solunumu ile billboadda ortaya çıkan mesaj ise “Bu bana çok fazla nefese mal oldu.”


Coca-Cola

Coca Cola ve WWF işbirliği sonucu Filipinler’de yaratılan bu dev ağaç billboard hava kirliliğini absorb etme özelliğine sahip. Her ağaç yılda 14 kg karbondioksit emen bu ağaçlar ayrıca şirketin “pozitif yaşama” stratejisinin bir parçası olarak görülüyor ve ağaç dışında billboardun kalan kısımları da çevreye zarar vermeyen materyaller kullanılarak üretilmiş.

Sizin aklınıza gelen başka örnekler var mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link