Son yılların hızla trend olan  ve önümüzdeki yıllarda şirket içi departmanlığa kadar gidebilecek bir konu olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Türkiye’de ve Dünya’da emekleme sürecini henüz atlatamadı. Efektif kullanıldığında markaya inanılmaz katkılar yapabilen ancak yanlış kullanıldığında da markanın başına büyük dertler açabilecek bir alan olan KSS’nin, kendine has bir bam teli olduğu aşikar.

KSS birçok bileşenden oluşmasına rağmen dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ‘samimiyet’. Hayatın diğer tüm dallarında da önemli bir unsur olan samimiyetin KSS’de ilk sırada olmasının nedeni konunun toplumu veya insanlığı ilgilendiriyor olması.  İnsanlar, toplumu ilgilendiren kötü olaylarda birbirleriyle daha çok kenetlenirler. Bu kenetlenme sonucu hassasiyet artar. Dolayısıyla samimiyetin tüketicilere yansıtılamaması, yapılan projenin kaybı bir yana dursun; markanın imaj kaybına neden olacaktır.

Aşağıda bir örnek var. Ünlü porno sitesi Pornhub’un göğüs kanseri için yapmış olduğu projede (halen aktif) şu cümle yer alıyor: ‘Göğüsleri kurtarmak için pornhub’a yardım edin!‘ – ‘Pornhub’daki videoları izleyerek göğüs kanseri araştırmalarına yardımcı olun.’ Yani deniliyor ki: Bize tıklayın, hem biz kazanalım hem de insanlık! .

KSS yaparken şirket/marka menfaatinin asgari seviyede tutulması çok önemli. Pornhub, kampanyasını yaparken Onur Air örneğindeki ‘ Beni like edin ben de depremzedelere 50 Kuruş vereyim’ cümlesini çevirip ‘Bana tıklayın ben de hastalara şifa olayım’ demiş.Markanın KSS’yi, marka algısını arttırmak  veya para kazanmak amaçlı yaptığı farkedildiğinde sonuç  hüsran olmaya mahkum.

O yüzden kurumsal sosyal sorumluluğu anlamanın yolu, samimiyeti ve menfaatlerin asgari seviyede tutulmasını anlamaktan geçiyor. Umarız kısa süre içinde güzel KSS örnekleri çıkar da Pazarlamasyon’da yer veririz.

Bir Cevap Yazın