Hem kendi satın alım güçleri hem de satın alımı etkileyici rolleri ile kadınlar, bugün satın alım kararlarını %70-80 oranında şekillendiriyor. Hal böyle iken son zamanlarda bunu yansıtan, kadın gücünü odak noktaya koyan bir çok kampanya görüyoruz.

‘Kız Gibi’

Bu faktöre örnek olarak aklımıza son zamanlarda en çok adını duyuran küresel kampanya Orkid “Kız Gibi” kampanyası geliyor. 2015 yılında ABD Superbowl reklam kuşağında da gösterilerek büyük yankı uyandıran kampanya özellikle ergenlik döneminde ‘kız gibi’ olmanın hakaret gibi görülmesine karşı çıkarak bu durumu tersine döndürmeyi hedefleyen mesajlar içeriyordu.

Kampanya yayınlandığı her ülkede büyük başarılara imza atarken Super Bowl’dan sonra da en fazla online etkileşim alan kampanyalardan biri olarak anılmaya devam etti.

‘Equal Pay Day’

12 Nisan’da gerçekleşen Eşit Ücret Günü’ne özel olarak Facebook ve Microsoft kendi şirketlerinde cinsiyetler arası ücret eşitsizliğine son vereceklerini açıkladılar. 2015’te Google teknik pozisyonlarda çalışanların sadece %17’si, Microsoft’ta ise tüm çalışanların sadece %27’sinin kadın olduğunu hesaba katarsak yapılan bu duyuru özellikle kadınları bu alanda çalışma konusunda güdüleyecek bir neden olabilir.

Taylor-Swift-American-Express-experiencia_MILIMA20141111_0375_30

American Express

Bununla beraber bir çok marka da cinsiyet eşitliği ile ilgili mesajlarını direkt vermeseler de güçlü kadın imgeleri ile yaptıkları anlaşmalar ile kadın gücünden yana olduklarını vurgulamaya çalışıyorlar. Beyonce ve Taylor Swift ile anlaşma imzalayan American Express’in ‘Taylor Swift Experince’ çalışması buna örnek verilebilir.

Bu yıl için Tori Kelly ile yaptıkları anlaşmayla kadınların müzik endüstrisindeki gücünü kutlayacakları duyuran American Express ,2016’da ve sonrasında da Billboard Women in Music etkinliğine sponsor olarak desteklerini devam ettireceklerini açıkladı.

AAEAAQAAAAAAAAhdAAAAJGE0MjVjZjFmLTUxNTMtNGFlNS1iMjU4LTE4Yjk3ZjFhYmJmZQ

Beyonce-Formation World Tour

American Express aynı zamanda Beyonce’un Formation Dünya Turu’nun da sponsoru.

Bilindiği üzere müzik endüstrisinin ‘Kraliçe’ si olan Beyonce, cinsiyet ve ırksal eşitsizliklere karşı sesini yükselten bir sanatçı. American Express ile cinsiyet eşitsizliğine karşı mesajını doğrudan olmasa da dolaylı yoldan Beyonce-Formation Dünya Turuna sponsor olarak veriyor.

Kurumsal markalar ise müşteri ve marka arasındaki bağı güçlendirmek için kültürel bağlarımızı kullanıyor. Hedef kitlesinin yaşadığı sorunlara karşı tavır geliştiren markalar hedef kitleleri ile sosyal farkındalık yolu ile bağlarını güçlendiriyor.

Sizin aklınıza gelen kampanyalar nelerdir?

Gerek dünyada gerekse ülkemizde cinsiyetler arası her türlü adaletsizliğin dengelendiği, kadınların hem yaşam hem de çalışma alanlarında ikinci sınıf olarak görülmedikleri adil bir dünya hayaliyle..

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın