Google’dan Tehlike Altındaki Diller İçin Çalışma

Google, tüm dünyada sunduğu servisleriyle belki de dünyadaki tüm dillerle haşır neşir olmuş durumda. Özellikle ana servisi olan arama motoru, her ülkenin ya da bölgenin kendi dilinde yayın yapmasını zorunlu kılıyor. Kültürel farklılıkların en önemli unsuru sayılan diller son dönemde tehlike altındalar. Google’ın sitesinde yer verdiği 3054 dil, uzmanların yorumlarına göre yaklaşık 2100 yılında tamamen yok olacak ve hiç konuşulmayacaklar. Bu da dünya üzerindeki dillerin yarısının kökünün sona ereceği anlamına geliyor.

İşte bu sebepledir ki Google tüm dünyaya farklı dillerde seslenirken, bölgelerimizde var olduklarını bile bilmediğimiz dillerle bizleri tanıştırmayı amaçlayarak, yok olmalarının önüne geçmek ve yaşam sürelerini uzatmayı görev olarak üstleniyor. Google.org’un başlattığı bu kurumsal sosyal sorumluluk projesi tabii ki sadece bir web sitesi ve videolardan ibaret değil. Çünkü dil yaşayan bir varlık ve onu besleyen en önemli unsur, dilin kullanılması ve dil bilimciler tarafından üzerinde çalışmalara gerçekleştirilmesi. Bu sebeple Google öncelikle First Peoples’ Cultural Council ve Michigan Üniversitesi The Institute for Language Information and Technology ile birlikte çalışarak bu farkındalığı tüm dünyaya yaymayı planlıyor.

 

Gelelim şu anda elimizde somut olarak yer alan web sitesinin içeriğine: endangeredlanguages.com adresinden ulaşılan web sitesi tehlike altında bulunan 3054 dil ile ilgili kapsamlı tanıtım bilgileri ve dillerden örnekleri barındırıyor. Ayrıca sizde yok olmaya yüz tutan bu dillerden birinin kullanıldığı bölgede yaşıyor ve bu projeye destek vermek istiyorsanız, ses,video ve metin dosyalarını sisteme yükleyebiliyorsunuz. Web sitesinde bulunan haritada Türkiye‘de tehlike altında olan 8 dil olduğunu görüyoruz, ve bunlardan bize en tanıdık gelende Gürcistan ve Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında konuşulan Lazca oldu.

Projenin kısa süre içerisinde farkındalık yaratması en büyük arzumuz. Coğrafi olarak önemli bir geçiş noktasında olan ülkemizin bu konudaki zenginliği aşikar. Umarız ülkemizde bu şekilde yok olmakta diller ile ilgili gerek üniversitelerimiz gerekse Türk Dil Kurumu’muz çalışmalar gerçekleştirirler ve genç nesillere aktarımını sağlarlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Brand Finans Dünyanın En Değerli Markalarını Açıkladı

Her sene dünyanın en değerli markalarını raporlayan Brand Finans, 2018’in en değerli markalarını açıkladığı raporunu dün yayımladı. Listenin ilk 10’unda çok büyük değişiklikler olmasa da Amazon‘un ilk sıraya yerleşmesi ve geçen senenin birincisi Google’ın üçüncü olması dikkat çekti.

Dünyanın en değerli ilk 10 markasının listesi ise şu şekilde:

1. Amazon

ABD şirketi Amazon, geçen seneki listede üçüncülükten sonra bu sene birinciliğe terfi etti. Amazon’un marka değeri ise  150,811 Milyar Dolar olarak açıklandı.

 

2. Apple

Geçen sene de ikinci olan Apple bu sene de listedeki yerini  146,311 Milyar Dolar’lık değeri ile koruyor.

 

 

 

 

3. Google

 

Geçen seneki birinciliğini Amazon’a kaptıran Google ise 120,911Milyar Dolar’lık şirket değeri ile üçüncü sıraya düşüyor.

 

 

4. Samsung

 Güney Kore’li teknoloji şirketi Samsung 2017 listesinde altıncı sıradayken bu sene dördüncü sıraya yükseliyor. Şirket değeri ise 92,289 Milyar Dolar.

 

5. Facebook

 

Sosyal medya devi Facebook ise listenin beşinci sırasında  89,684 Milyar Dolar’lık değeri ile yer alıyor.

 

 

6. AT&T

İsmini Amerikan Telefon ve Telgraf’ın kısaltmasından alan şirket  82,422  Milyar Dolar’lık değeri ile listede altıncı sırada.

7. Microsoft

Geçen seneki beşinciliğinden yedinci sıraya düşen Microsof’un değer ise  81,163 Milyar Dolar.

 

 

8. Verizon

Listenin sekizinci sırasında yer alan Verizon’un değeri;  62,826 Milyar Dolar.

 

 

 

9. Walmart

Dokuzuncu sırada yer alan Walmart’ın değeri  61,480 Milyar Dolar.

 

 

10. ICBC

Listenin ilk 10’unda Amerikalı olmayan ikinci şirket ICBC ise  59,189 Milyar Dolar’lık değer taşıyor.

 

 

Dünyanın en değerli ilk 10 şirketinden sonra ise ilk 50’si ise şu şekilde devam ediyor:

Dünyanın en değerli şirketlerine sahip ülke ise açık ara farkla Amerika Birleşik Devletleri.

 

Raporun devamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Değerli Markaları Sıralaması, 10 Yılda Nasıl Değişti?

Özellikle milenyuma girmemizin ardından teknolojideki gelişim son derece hızlandı. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte arama motorunun yoğun şekilde kullanılması, Google‘ın her geçen gün değerini katlamasını sağlarken Apple ise özellikle ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden sonra yükselişe geçti. Teknolojideki bu hızlı gelişim, tabii ki diğer teknoloji odaklı çözümler üreten şirketlere de yaradı. Bu durum da son 10 yıl içerisinde, “dünyanın en değerli markaları” sıralamasında büyük bir değişim yaşanmasına neden neden oldu.

Visual Capitalist’in, BrandZ‘nin “En Değerli Global Markalar 2017” raporuna dayandırarak yaptığı habere göre yaklaşık olarak bundan 10 yıl öncesinde, dünyanın en değerli markaları listesinin tepesinde Coca-Cola ve Marlboro gibi markalar yer alıyordu. Tabii zirvede Microsoft gibi birkaç teknoloji firması da yer alıyordu. Aradan geçen yaklaşık 10 yıllık süre sonunda ise listenin ilk 5 sırasını tamamen teknoloji odaklı firmalar esir aldı.

2017’nin dünyanın en değerli markaları sıralamasının ilk beşinde sırasıyla Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook yer alıyordu. İlk 10’da yer alan ve teknoloji odaklı olmayan tek marka ise McDonald’s idi. 2006 yılındaki listede üçüncü sırada yer alan Coca-Cola ve beşinci sırada yer alan Marlboro, 2017 yılındaki listede ise sırasıyla 13. ve 12. sıralarda kendilerine yer buldular.

Teknoloji Şirketleri, Nasıl Bu Kadar Hızlı Bir Şekilde Büyüdü?

Teknoloji şirketlerinin son 10 yıldaki bu hızlı büyümesi ve dolayısıyla marka değerlerinin birden artmasında, genel olarak bu şirketlerin kolay bir şekilde dünyanın neredeyse her yerine hizmet verebilmesi etkili oldu. Zira teknoloji firmaları, fiziksel ürünlerden çok yazılım ürünleri ya da servis satıyor ve bunların internet üzerinden kolay bir şekilde sunulabilmesi lojistik vb. maliyetleri ortadan kaldırdığı için şirkete çok yüksek oranda kar sağlıyor.

Toplamda 100 şirketin yer aldığı dünyanın en değerli markaları listesinde öne çıkan birkaç önemli bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Ülke bazında baktığımızda listede toplamda 12 tane Çinli şirket yer aldı. Bununla birlikte listede yer alan şirketlerin 23 tanesi, finansal hizmetler alanında faaliyet gösteriyor. Son olarak listede yer alan teknoloji firmalarının sayısının 23 olduğunu da belirtelim.

Bu arada BrandZ’nin hazırladığı “En Değerli Global Markalar 2017” isimli detaylı rapora buraya tıklayarak ulaşabilir ve 2017 yılında listeye girmeye hak kazanan markalar hakkında birçok detaya ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link