Google’dan Tehlike Altındaki Diller İçin Çalışma 0

Google, tüm dünyada sunduğu servisleriyle belki de dünyadaki tüm dillerle haşır neşir olmuş durumda. Özellikle ana servisi olan arama motoru, her ülkenin ya da bölgenin kendi dilinde yayın yapmasını zorunlu kılıyor. Kültürel farklılıkların en önemli unsuru sayılan diller son dönemde tehlike altındalar. Google’ın sitesinde yer verdiği 3054 dil, uzmanların yorumlarına göre yaklaşık 2100 yılında tamamen yok olacak ve hiç konuşulmayacaklar. Bu da dünya üzerindeki dillerin yarısının kökünün sona ereceği anlamına geliyor.

İşte bu sebepledir ki Google tüm dünyaya farklı dillerde seslenirken, bölgelerimizde var olduklarını bile bilmediğimiz dillerle bizleri tanıştırmayı amaçlayarak, yok olmalarının önüne geçmek ve yaşam sürelerini uzatmayı görev olarak üstleniyor. Google.org’un başlattığı bu kurumsal sosyal sorumluluk projesi tabii ki sadece bir web sitesi ve videolardan ibaret değil. Çünkü dil yaşayan bir varlık ve onu besleyen en önemli unsur, dilin kullanılması ve dil bilimciler tarafından üzerinde çalışmalara gerçekleştirilmesi. Bu sebeple Google öncelikle First Peoples’ Cultural Council ve Michigan Üniversitesi The Institute for Language Information and Technology ile birlikte çalışarak bu farkındalığı tüm dünyaya yaymayı planlıyor.

 

Gelelim şu anda elimizde somut olarak yer alan web sitesinin içeriğine: endangeredlanguages.com adresinden ulaşılan web sitesi tehlike altında bulunan 3054 dil ile ilgili kapsamlı tanıtım bilgileri ve dillerden örnekleri barındırıyor. Ayrıca sizde yok olmaya yüz tutan bu dillerden birinin kullanıldığı bölgede yaşıyor ve bu projeye destek vermek istiyorsanız, ses,video ve metin dosyalarını sisteme yükleyebiliyorsunuz. Web sitesinde bulunan haritada Türkiye‘de tehlike altında olan 8 dil olduğunu görüyoruz, ve bunlardan bize en tanıdık gelende Gürcistan ve Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında konuşulan Lazca oldu.

Projenin kısa süre içerisinde farkındalık yaratması en büyük arzumuz. Coğrafi olarak önemli bir geçiş noktasında olan ülkemizin bu konudaki zenginliği aşikar. Umarız ülkemizde bu şekilde yok olmakta diller ile ilgili gerek üniversitelerimiz gerekse Türk Dil Kurumu’muz çalışmalar gerçekleştirirler ve genç nesillere aktarımını sağlarlar.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Wal-Mart Türkiye’ye Girmiyor: Şirket Pazarı İncelemek İçin Açtığı Ofisini Kapattı 0

2013 yılında Dubai’deki satın alma ofisini Türkiye’ye taşıyan Wal-Mart, buradan da ayrılma kararı aldı.  Geçen hafta çalışanlara yapılan tebligata göre Wal-Mart, Türkiye’deki bölgesel satın alma ofisini kapattı.

Uzun yıllardır Türkiye perakende pazarına girip girmeyeceği tartışılan Wal-Mart 2013 yılında Türkiye’yi daha yakından izlemek ve bölgesel satın almanın merkezi haline getirmek için bir karar alarak yeni bir ekiple yola koyuldu.

Bu ekibin asıl amacı perakende sektörünü yakından izlemek, gerekli raporlamaları yapmak ve Orta Doğu bölgesinin satın almasını regüle etmekti. Bu süreçte Ürdün, Mısır ve Türkiye’den yapılan ciro 5 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak şirket son dönemlerde e-ticarette yaşanan gelişmelerin ardından bazı ülkelerde operasyonlarını küçültme kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda İstanbul’daki ofisi de kapattığı öğrenildi.

Wal-Mart, buradaki ofisten yaptığı satın almalar ile dünyanın birçok ülkesindeki marketlere ürün tedarik ediyordu. 10 kişilik ekibin yer aldığı ofis, Wal-Mart’ın Türkiye’ye gelebileceğinin de sinyalini vermişti. Ancak aradan geçen zamanda Wal-Mart, Türkiye’de şube açmazken bölgesel alım ofisini de kapattı. Perakende devinin süpermarket kolu Asda’ya bağlı konfeksiyon markası George’un ise Türkiye’deki faaliyetlerine devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

Dünyayı Değiştiren Firmalar Listesinde Tanıdık Bir İsim: Chobani 0

Türkiye’den ABD’ye göç ettikten sonra kendisine çoğu insana örnek olacak bir hayat hikayesi yazan Hamdi Ulukaya, şimdi de Fortune dergisinin dünyaya değer katan firmaları bir araya getirdiği listede kendine yer buldu. Chobani listeye mülteci istihdamı, Türkiye’deki faaliyetleri ve şirket hisselerini çalışanlarla paylaşması nedeniyle girdi.

50 şirketin yer aldığı listede Chobani 44. sıraya yerleşti. Chobani’nin listede yer almasına gerekçe olarak şirketin ve Ulukaya’nın tüm tehditlere göğüs gererek mültecileri istihdam etmesi, Türkiye’de yürütülen girişimci destek programı ve şirket hisselerinin çalışanlarla paylaşılması gösterildi.

Dünyanın en önemli sorunlarına getirdikleri çözümlerle ölçülebilir bir etki yaratan şirketlerin sıralandığı listede, Chobani’nin yanı sıra Apple, IBM, Ikea, Airbnb ve Vodafone gibi dev markalar bulunuyor. Liste, bunu yaparken bir yandan da kar eden, yani “iyilik yaparak iyilik bulan” ilk 50 şirkete yer veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link