Darüşşafaka ve Grey Sektöre Örnek Oluyor: OlmasadaOlur

Olmasadaolur

Bundan yıllar önce lisedeyken edebiyat öğretmenim aracılığıyla Darüşşafaka ile tanışmıştım. Benim de rol aldığım bir tiyatro oyunu için kostüm eksiklerimizi daha önce orada görev yapan edebiyat öğretmenim vasıtasıyla Darüşşafaka’dan karşılamıştık. Bu amaçla Darüşşafaka’ya yaptığımız ziyarette yaşadıklarımı üstünden 10 yıl geçmesine rağmen hala unutamıyorum. Oradaki çocukların dışarıdan gelen ziyaretçilere gösterdiği ilgi zihnime mıh gibi kazındı.  O tablo karşısında etkilenmemek ve duygulanmamak mümkün değildi. İşte o Darüşşafaka şimdilerde daha fazla destekçi toplamak adına çok başarılı reklam kampanyaları yapmaya başladı. Bu vesileyle de kendilerini naçizane tebrik etmek için bu yazıyı kaleme almak istedim.

Darüşşafaka, bir buçuk asırdır toplumun her kesiminin desteğiyle, babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara eğitim imkanı sunarak yeni bir yaşam armağan ediyor. Köklü eğitim kurumu, 2013 yılından bu yana Grey İstanbul’un gönüllü desteğiyle çok farklı ve ses getiren bağış kampanyalarına imza atıyor.

İlk olarak 2013 Ağustos ayında Darüşşafaka’nın kuruluşunun 150. yılına özel bir reklam filmi hazırlandı. Grey İstanbul tarafından hazırlanan TV reklamında, küçük bir kızın evden çıkarak okuduğu okul olan Darüşşafaka’ya kadar gitme hikayesi anlatılıyordu. Filme ünlü müzik grubu Pinhani‘nin İstanbul’da şarkısı eşlik ediyor. Özellikle müziği ile ön plana çıkan bu kampanya yayınlandığı dönemde çok olumlu eleştiriler toplamıştı.

Grey İstanbul’un gönüllü olarak destek verdiği Darüşşafaka geçen aylarda bir kampanyaya daha imza atı. Sağlam bir içgörü ile yola çıkılan bu kampanya da çok beğenildi. Darüşşafaka izleyiciye, “Bazı harcamalar #OlmasadaOlur ama eğitim olmazsa olmaz” diye sesleniyor.

“Olmasa da Olur” kampanyası insanların bazı küçük şeylerden vazgeçerek bir çocuğun eğitimine destek olabilecekleri ve onun hayatında fark yaratabilecekleri ana fikri üzerine kuruluyor. Kampanyada altı çizilen bir başka nokta ise, her ay tekrar eden düzenli bağışların Darüşşafaka’da eğitimin sürdürülebilirliği için çok önemli olduğu… Müziğine Yalın’ın imza attığı bu filmde de müzik yine çok başarılı kullanılmış.

Gerçekten de tüketim kültürü içerisinde gereksiz yere yaptığımız sayısız harcama var. Belki de bizi iyi hissettirecek şey,  8. ayakkabımız değil, ihtiyacı olan birilerine yardım ediyor olma duygusudur. Bugün rakamı siz belirleyerek bile düzenli olarak bir vakfa destek olabilirsiniz. Reklam filminde çift anlamlı olarak “Anne ve babası hayatta olmayan Darüşşafaka’lı çocuklar için, ebebeyinleri olmadan da o çocuklara sizlerin yardımıyla parlak bir gelecek hazırlanabilir.” mesajı verilmek isteniyor.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, kampanya ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Darüşşafaka olarak, 1863’ten beri sadece halkımızın bağışlarıyla ayaktayız. Halkımızın destekleri sayesinde annesi veya babası hayatta olmayan binlerce çocuğun hayatını eğitimle değiştiriyoruz. Bu kampanyamızda tüketim alışkanlıklarımıza da gönderme yaparak bağış yapma olgusuna dikkat çekmeye çalıştık. Bağış yapma alışkanlığının ve bilincinin toplumumuzda yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının devamlılığında bağış hayati öneme sahip. Biz de ‘Az çok demeden Darüşşafaka’ya destek olun. Eğitim olmazsa olmaz’ diyoruz.

Gelişmiş ülkelerde uzun zamandır üzerine kafa yorulan, biz de ise son on yıldır fikir sahibi olmaya başladığımız sosyal pazarlama kavramı, standart pazarlamadan ayrılarak kendine has dinamikleri olan bir alan haline geldi. İnsanların sosyal davranışlarını değiştirmeye yönelik bu pazarlama alanı özellikle dernek ve yardım kuruluşları tarafından kullanılmaya çalışılıyor. Hükümetimiz de kamu spotlarıyla naif çalışmalar yapsa da çok etkili olduğunu söylememize imkan yok.

Günümüzde en küçük dernek yapılanması bile destek toplayabilmek için çevresindeki insanlarla profesyonel iletişim kurması gerektiğinin farkında. Uzun yıllardır varlıklarını sürdüren büyük vakıflar ise artık profesyonel destek almak için ajanslarla sıcak ilişkiler içindeler. Darrüşşafaka-Grey İstanbul bunun en önemli örneği durumunda. Yukarıda belirttiğim gibi aralarında gönüllülük esasına dayanan bir ilişki mevcut ve bu tebrik edilmesi gereken bir çalışma. Bir ajansın bu şekilde bir vakfa gönüllü destek vermesi reklam sektörü açısından örnek alınması gereken bir hareket. Üstelik gönüllü olmasına rağmen bu kadar başarılı işlerin ortaya çıkması ajansın bu işe ne kadar gerçekçi bir destekle sarıldığını gösteriyor.

Aslında reklam ve halkla ilişkiler ajansları İDA ve Reklamcılık Vakfı bünyesinde bu örnek birlikteliği sektörün tamamına yaymak adına ortak bir çalışma yürütebilir. Her ajans gönüllü olarak bir vakfa iletişim yönetimi konusunda pek ala destek verebilir. Bunun ajanslara bir çok faydası olacaktır;

-Sosyal pazarlama alanında çalışmak, çalışanların farklı bir alanda kafa yorarak kendilerini beslemelerini sağlayacaktır.

-Ajans ve çalışanlar kendilerini sosyal olarak sorumluluklarını yerine getirmiş hissedeceklerdir.

-Ajansların paydaşları, rakipleri ve kamuoyu üzerindeki imajı olumlu anlamda etkilenecektir.

-Ajansın vakıf adına sergilediği yaratıcılık performansı yeni müşteriler kazanması için etkili olacaktır.

Kampanyaya ünlü şef Arda Türkmen’de destek vermiş.

Kampanya bünyesinde bir kaç ilan çalışması da hazırlanmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kampanya Künyesi: Darüşşafaka – Olmasa da Olur
Reklamveren: Darüşşafaka Cemiyeti
Reklamveren Temsilcileri:  Burçak Karakaya, Yasemin Daşar
Reklam Ajansı: Grey İstanbul
Kreatif Direktör: Görkem Yeğin
Yaratıcı Ekip: Oğuzhan Kandur, Burcu Ürgüt
Ajans Marka Ekibi: Esra Erol Ulusoy, Itır Süzer, Elifsu Serin, Pelin Eren
Ajans Prodüktörü: Selim İpek
Stratejik Planlama: Özgün Özkalay,Seren Pala, Aytuğ Ateş
Prodüksiyon: Atlantik Film
Yönetmen: Umut Aral
Müzik: Yalı

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Vans, Kız Çocuklarına Kaykay Kaymayı Öğretiyor

Bildiğiniz gibi, yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ve markaların bugüne özel kampanyaları da bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı. Dünya Kadınlar Günü‘ne özel olarak yapılan dikkat çekici kampanyalardan biri ise ayakkabı markası Vans‘tan geldi.

Mashable’ın yaptığı habere göre, ayakkabı üreticisi Vans, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadınların güçlendirilmesini teşvik etmek için Hindistan’daki kız çocuklarına kaykay ile kaymayı öğretiyor. Vans bu sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmek için Hindistan’da bir kaykay yolculuğuna başlayan 9 farklı ülkeden 13 kadın kaykaycının yer aldığı “Girls Skate India” isimli grup ve profesyonel kadın kaykaycılar Atita Verghese ve Lizzie Armanto ile iş birliği yaptı.

Kadın kaykaycılığını insanlara tanıtma amacı da güden bu projenin asıl amacı ise ülkedeki kadınlara yönelik baskıya ve kadınların aleyhine işleyen cinsiyet ayrımına dikkat çekmekti. Vans bu sosyal sorumluluk projesi konusunda uzun vadeli planlar yapıyor gibi görünüyor. Zira Mashable’ın belirttiğine göre, ayakkabı markası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden itibaren dünya çapında toplamda 100 kaykay kliniğine ev sahipliği yapacak. Marka bu sayede kaykay yapmayı denemeleri için daha fazla kıza ilham vermeyi umut ediyor.

Vans’ın bu sosyal sorumluluk projesi ile ilgili olarak resmi YouTube hesabın paylaştığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Minik Dostlarımız Linkedin Aracılığıyla İş Arıyor

Neredeyse her gün sokak hayvanlarının başına gelen kötü bir haber okuyor olsak da bazen iyi şeyler de olabiliyor. Daha önce sizlere “Sıcacık Bir Yuvanın ve Sokak Hayvanlarına Adanmış Kocaman Bir Kalbin Hikayesi”nden bahsetmiştik.

Şimdi de 4129Grey imzalı Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği HAÇİKO’nun #MinikDostlarİşArıyor projesi içimizi ısıtıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin ve Sarıyer Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçen “Minik Dostlar İş Arıyor” temelde proje için hazırlanan internet sitesi üzerinden ilerliyor. Amaç köpeklere yuva olabilecek ofisler bulmak. Yanlış okumadınız evler değil evet ofisler. Yapılan bir araştırmaya göre köpek barındıran ofislerde insanlar çok daha mutlu çalışıyormuş. Günümüzün çoğunluğunu, haftanın en az 5 gününü geçirdiğimiz ofislerimiz neden sokak hayvanlarına sıcak bir yuva olmasın ki?

Proje kapsamında hayvan dostlarımızla Linkedin üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz. Her birisi için özel olarak oluşturmuş Linkedin profillerinde her bir köpeğin ayrı bir ismi ve profili mevcut. “Eğlenceli Zaman Planlayıcısı”, “Mod Yükseltme Mühendisi”, “Sarılma Bilirkişisi” gibi tatlı “title”lar ile zenginleşmiş profilleri aracılığıyla kendilerine en uygun ofisi seçecekler.

Proje elçisi Beyazıt Öztürk

Beyazıt Öztürk ve Türkü Turan, sosyal medyadan yayınlanan proje tanıtım filmine sesleriye hayat veriyor. Beyazıt Öztürk aynı zamanda proje elçiliğini de üstleniyor. Projenin, kendi de sokaktan kurtarılan ve şimdi mutlu bir hayat süren Çamur isimli köpeğin ağzından anlatıldığı film, oldukça sevimli ve eğlenceli bir tona sahip.

Siz de ekibinize bir sokak köpeği katmak isterseniz minikdostlarisariyor.com‘dan onlara ulaşabilirsiniz.

Kampanya Künyesi:

 • Ajans: 4129Grey
 • CEO&CCO: Alemşah Öztürk
 • Yaratıcı Yönetmen: Seren Köroğlu
 • Yaratıcı Grup Başkanı: Ahmet Terzioğlu
 • Yaratıcı Grup: Şafak Kördikanlıoğlu, Doğukan Doğan, Uğurcan Demir, Emir Anarat, Bilal Öztaş
 • Teknik Direktör: Hidayet Bayraktar
 • Yazılım Geliştirme: Alen Dursun, Emre Çakmakçı
 • Proje Direktörü: Aslı Ergüzel
 • Proje Yöneticisi: Ekin Tağal Güler
 • Marka Direktörü: Cengiz Gözeğer
 • Marka Yöneticisi: Aslı Toluk
 • Ajans Prodüktörleri: Gülşah Batıbeki, Kasım Bektaş, Can Aran
 • Yönetmen: Çağın Dizdar
 • Prodüksiyon: Hacıyatmaz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?