Darüşşafaka ve Grey Sektöre Örnek Oluyor: OlmasadaOlur

Olmasadaolur

Bundan yıllar önce lisedeyken edebiyat öğretmenim aracılığıyla Darüşşafaka ile tanışmıştım. Benim de rol aldığım bir tiyatro oyunu için kostüm eksiklerimizi daha önce orada görev yapan edebiyat öğretmenim vasıtasıyla Darüşşafaka’dan karşılamıştık. Bu amaçla Darüşşafaka’ya yaptığımız ziyarette yaşadıklarımı üstünden 10 yıl geçmesine rağmen hala unutamıyorum. Oradaki çocukların dışarıdan gelen ziyaretçilere gösterdiği ilgi zihnime mıh gibi kazındı.  O tablo karşısında etkilenmemek ve duygulanmamak mümkün değildi. İşte o Darüşşafaka şimdilerde daha fazla destekçi toplamak adına çok başarılı reklam kampanyaları yapmaya başladı. Bu vesileyle de kendilerini naçizane tebrik etmek için bu yazıyı kaleme almak istedim.

Darüşşafaka, bir buçuk asırdır toplumun her kesiminin desteğiyle, babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara eğitim imkanı sunarak yeni bir yaşam armağan ediyor. Köklü eğitim kurumu, 2013 yılından bu yana Grey İstanbul’un gönüllü desteğiyle çok farklı ve ses getiren bağış kampanyalarına imza atıyor.

İlk olarak 2013 Ağustos ayında Darüşşafaka’nın kuruluşunun 150. yılına özel bir reklam filmi hazırlandı. Grey İstanbul tarafından hazırlanan TV reklamında, küçük bir kızın evden çıkarak okuduğu okul olan Darüşşafaka’ya kadar gitme hikayesi anlatılıyordu. Filme ünlü müzik grubu Pinhani‘nin İstanbul’da şarkısı eşlik ediyor. Özellikle müziği ile ön plana çıkan bu kampanya yayınlandığı dönemde çok olumlu eleştiriler toplamıştı.

Grey İstanbul’un gönüllü olarak destek verdiği Darüşşafaka geçen aylarda bir kampanyaya daha imza atı. Sağlam bir içgörü ile yola çıkılan bu kampanya da çok beğenildi. Darüşşafaka izleyiciye, “Bazı harcamalar #OlmasadaOlur ama eğitim olmazsa olmaz” diye sesleniyor.

“Olmasa da Olur” kampanyası insanların bazı küçük şeylerden vazgeçerek bir çocuğun eğitimine destek olabilecekleri ve onun hayatında fark yaratabilecekleri ana fikri üzerine kuruluyor. Kampanyada altı çizilen bir başka nokta ise, her ay tekrar eden düzenli bağışların Darüşşafaka’da eğitimin sürdürülebilirliği için çok önemli olduğu… Müziğine Yalın’ın imza attığı bu filmde de müzik yine çok başarılı kullanılmış.

Gerçekten de tüketim kültürü içerisinde gereksiz yere yaptığımız sayısız harcama var. Belki de bizi iyi hissettirecek şey,  8. ayakkabımız değil, ihtiyacı olan birilerine yardım ediyor olma duygusudur. Bugün rakamı siz belirleyerek bile düzenli olarak bir vakfa destek olabilirsiniz. Reklam filminde çift anlamlı olarak “Anne ve babası hayatta olmayan Darüşşafaka’lı çocuklar için, ebebeyinleri olmadan da o çocuklara sizlerin yardımıyla parlak bir gelecek hazırlanabilir.” mesajı verilmek isteniyor.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, kampanya ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Darüşşafaka olarak, 1863’ten beri sadece halkımızın bağışlarıyla ayaktayız. Halkımızın destekleri sayesinde annesi veya babası hayatta olmayan binlerce çocuğun hayatını eğitimle değiştiriyoruz. Bu kampanyamızda tüketim alışkanlıklarımıza da gönderme yaparak bağış yapma olgusuna dikkat çekmeye çalıştık. Bağış yapma alışkanlığının ve bilincinin toplumumuzda yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının devamlılığında bağış hayati öneme sahip. Biz de ‘Az çok demeden Darüşşafaka’ya destek olun. Eğitim olmazsa olmaz’ diyoruz.

Gelişmiş ülkelerde uzun zamandır üzerine kafa yorulan, biz de ise son on yıldır fikir sahibi olmaya başladığımız sosyal pazarlama kavramı, standart pazarlamadan ayrılarak kendine has dinamikleri olan bir alan haline geldi. İnsanların sosyal davranışlarını değiştirmeye yönelik bu pazarlama alanı özellikle dernek ve yardım kuruluşları tarafından kullanılmaya çalışılıyor. Hükümetimiz de kamu spotlarıyla naif çalışmalar yapsa da çok etkili olduğunu söylememize imkan yok.

Günümüzde en küçük dernek yapılanması bile destek toplayabilmek için çevresindeki insanlarla profesyonel iletişim kurması gerektiğinin farkında. Uzun yıllardır varlıklarını sürdüren büyük vakıflar ise artık profesyonel destek almak için ajanslarla sıcak ilişkiler içindeler. Darrüşşafaka-Grey İstanbul bunun en önemli örneği durumunda. Yukarıda belirttiğim gibi aralarında gönüllülük esasına dayanan bir ilişki mevcut ve bu tebrik edilmesi gereken bir çalışma. Bir ajansın bu şekilde bir vakfa gönüllü destek vermesi reklam sektörü açısından örnek alınması gereken bir hareket. Üstelik gönüllü olmasına rağmen bu kadar başarılı işlerin ortaya çıkması ajansın bu işe ne kadar gerçekçi bir destekle sarıldığını gösteriyor.

Aslında reklam ve halkla ilişkiler ajansları İDA ve Reklamcılık Vakfı bünyesinde bu örnek birlikteliği sektörün tamamına yaymak adına ortak bir çalışma yürütebilir. Her ajans gönüllü olarak bir vakfa iletişim yönetimi konusunda pek ala destek verebilir. Bunun ajanslara bir çok faydası olacaktır;

-Sosyal pazarlama alanında çalışmak, çalışanların farklı bir alanda kafa yorarak kendilerini beslemelerini sağlayacaktır.

-Ajans ve çalışanlar kendilerini sosyal olarak sorumluluklarını yerine getirmiş hissedeceklerdir.

-Ajansların paydaşları, rakipleri ve kamuoyu üzerindeki imajı olumlu anlamda etkilenecektir.

-Ajansın vakıf adına sergilediği yaratıcılık performansı yeni müşteriler kazanması için etkili olacaktır.

Kampanyaya ünlü şef Arda Türkmen’de destek vermiş.

Kampanya bünyesinde bir kaç ilan çalışması da hazırlanmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kampanya Künyesi: Darüşşafaka – Olmasa da Olur
Reklamveren: Darüşşafaka Cemiyeti
Reklamveren Temsilcileri:  Burçak Karakaya, Yasemin Daşar
Reklam Ajansı: Grey İstanbul
Kreatif Direktör: Görkem Yeğin
Yaratıcı Ekip: Oğuzhan Kandur, Burcu Ürgüt
Ajans Marka Ekibi: Esra Erol Ulusoy, Itır Süzer, Elifsu Serin, Pelin Eren
Ajans Prodüktörü: Selim İpek
Stratejik Planlama: Özgün Özkalay,Seren Pala, Aytuğ Ateş
Prodüksiyon: Atlantik Film
Yönetmen: Umut Aral
Müzik: Yalı

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Barack Obama, MBK Alliance İçin Kamera Karşısına Geçti

Barack Obama

Dünyanın, özellikle de gençlerin geleceğine yatırım yapmak, göründüğü kadar zor değil. Hatta profesyonel yaşamlarında çok yüksek konumlara erişmiş kişilerin de emeklilik günlerinde boş durmadığını, toplumsal fayda yaratmak için maddi yardımlarda bulunmanın yanında, pek çok vakıf kurduğunu da biliyoruz. İşte ABD Eski Başkanı Barack Obama da bu kişilerden biri. Kurduğu Obama Foundation adlı vakıf ise bugünlerde My Brother’s Keeper Alliance (MBK Alliance) adlı proje için çekilen tanıtım filmiyle konuşuluyor.

Başkanlık döneminde başta Obamacare olmak üzere sosyal politikalara verdiği önemi gösteren Barack Obama, sosyal sorumluluk projelerini kurduğu Obama Vakfı’nda, eşiyle birlikte sürdürüyor.

Kâr amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk projesi olan MBK Alliance için Matter Unlimited tarafından hazırlanan We Are The Ones isimli çalışmada Barack Obama’nın yanı sıra, rap şarkıcısı Chance The Rapper ile NBA takımlarından Golden State Warriors’ın oyuncusu Steph Curry de yer alıyor. 2014’te başlayan proje temel olarak, gençlerin ayrımcı uygulamalar nedeniyle yaşadıkları fırsat eşitsizliğini olabildiğince gidermeyi hedefliyor ve son dört aydır da Obama Vakfı bünyesinde yürütülüyor. Başta ırkçılık olmak üzere, ayrımcı politikalardan kaynaklanan fırsat eşitsizliğinin gençler üzerindeki etkisine dair toplumsal farkındalık yaratmaya çalışan proje hedef kitlesine, bu kesimin hayallerini gerçekleştirebileceği bir ABD idealiyle sesleniyor.

Tanıtım filminin başlangıcında daha önce yaptığı konuşmadan bir kesit yayınlanan Barack Obama, gençlere şöyle sesleniyor: “Önemli olduğunuzu bilmenizi isterim. Amerika’nın geleceği için, bu ülkenin dört bir yanındaki gençlerin hayallerini gerçekleştirmesinden daha önemli tek bir şey bile yok.”

Filmde rol alan şarkıcı Chance The Rapper ile basketbol oyuncusu Steph Curry ise genç nesli kast ederek, kendi kuşaklarına ilham verecek, onları harekete geçirecek ve sadece gençlerin değil, ABD’nin geleceği adına herkes için fırsat eşitliğini savunacaklarını vurguluyor. Ardından gelen sahnelerde ise gençler, önyargılara karşı mücadele etmek için kimseden izin almayacaklarının altını çiziyor, yeteneklerini kendi çocuklarının ve birlikte yaşadıkları insanların çocuklarının büyük ideallerini canlandırmak amacıyla kullanacaklarını belirtiyor. Spot, gençler ve toplum arasında beraberlik oluşturmayı amaçlayan “Hepimizin geleceği birbirine bağlı. Ben kardeşimi koruyorum ve senin de aynısını bir başkası için yapmanı istiyorum.” (I’m my brother’s keeper and I want you to be too) ifadeleriyle sona eriyor.

Steph Cury
Proje için çekilen spot filmde yer alan isimlerden biri de NBA’de Golden State Warriors ekibinde oynayan Steph Cury.

Çalışma ayrıca, izleyicileri MBK Alliance ana sayfasına yönlendiriyor. Ziyaretçiler burada, My Brother’s Keeper Alliance kapsamında yapılan araştırmalardan ve kurulan diyaloglardan çıkarılan altı ilkeyi inceleyebiliyor, dilerlerse kendi ilkelerini de bunlara ekleyebiliyor.

Hatırlayacağımız üzere Barack Obama, kendisi henüz ABD Başkanı koltuğunda otururken yaşanan Charlottesville çatışmaları üzerine de ırkçılığa karşı olduğunu belirten bir tweet atmış ve paylaşımı 2 milyon 700 binden fazla kullanıcı tarafından beğenilmişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Ünlü Sigara Şirketi Neden Sigarayı Bıraktırmaya Çalışıyor?

Marlboro gibi ünlü sigara markalarının sahibi tütün şirketi Philip Morris, tüketicilere sigarayı bırakmaya çağıran bir kampanya başlatarak ilk kez İngiltere’de sigara satma taahhüdünü dile getirdi. 2018 yılı için “sigara bırakma” kararını açıklayarak dün (2 Ocak) ulusal gazetelerde bir reklam yayınladı.

Şirketin İngiltere Pazarlama Yöneticisi Mark MacGregor, “Ben sigara içen birisi değilim, bu şirketin sigarayı satmayı bırakmasına yardımcı olduğumu görüyorum. Muazzam bir meydan okuma gibi geliyor ” diyor.

Halkı sigara içmeyi bırakmaya çağırmanın yanı sıra Philip Morris, sigara içenlere sigara bırakma ve sigara alternatifleri konusunda bilgi vermek için ‘Smoke Free Future’ web sitesini ve kampanyasını da başlatacak. 

“Yeni yıl kararımız: Sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz.”

Şirket alternatif ürünler arıyor

Şirket ayrıca İngiltere’de yeni alternatif ürünlerin kullanıma sunulması ve sigara içilmeyen alternatifler geliştirmek için geçtiğimiz on yılda 2.5 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirme üzerinde harcanmakta olduğunu açıkladı. Çok sayıda sigara içenin sağlığa daha az zararlı alternatif ürünlere geçmesinin halk sağlığı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bir firmanın kendi ürünlerini almayı bırakması için insanları teşvik etmesi çok ilginç değil mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link