Coca Cola Plastik İsrafına Savaş Açtı

recycle

Dünyanın en çok satan alkolsüz içeceği Coca Cola, 2030 yılı itibarıyla plastik ambalajlarının en az yarısını toplayıp geri dönüştürmüş olmayı hedefliyor. İçecek sektörünün dev markası aldığı bu karar, şirketlerin dünyanın ambalaj atığı sorununu çözme adına sorumluluk taşıdığını da kabul ettiği yönünde yorumlandı.

Bu hedef, markanın yeni sürdürülebilirlik stratejisi ve ambalajların yüzde yüzünü geri dönüştürülebilir hâle getirmeyi amaçlayan uzun vadeli yatırımı olan World Without Waste’in (İsrafsız Bir Dünya) odak noktası olarak belirlendi.

plastik

Coca Cola CEO’su James Quincey’e göre bu gelişme, küresel ölçekteki plastik savurganlığının azaltılmasında gıda ve içecek şirketlerinin rolünü göstermesi açısından büyük önem taşıyor ve Coca Cola, İsrafsız Bir Dünya stratejisi sayesinde gezegenimize yatırım yaparak plastik ambalaj atığı sorununu tarihe gömmek istiyor.

Şirketin bu yöndeki çabalarının yeni olmadığını da hatırlatalım. Nitekim marka, geçen yıl Birleşik Krallık’ta başlattığı pazarlama kampanyası kapsamında tüketicileri geri dönüştürülebilir plastik ambalajlar kullanmaya teşvik etmişti. Şirket bu sürecin bir sonraki adımı olarak, pazarlamaya ayrılan bütçesinin bir kısmını ve yetenek havuzunu yerel topluluklar, endüstriyel ortaklar ve tüketicilerle birlikte çalışarak bir geri dönüşüm kültürü oluşturmak için harcamayı amaçlıyor.

“Şişeler ve içecek kutuları gezegenimize zarar vermemeli, çöpsüz bir dünya mümkün.” Diyen Quincey, şirketlerin bu konuda öncülük etmesi gerektiğini düşünüyor. Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin gezegenimizin geleceğini önemsediğini ve aynı ideali şirketlerin de paylaşması gerektiğini düşündüğünü kaydeden CEO, bu kararı alırken Coca Cola’nın da tam olarak bu kaynaktan beslendiğini ve diğer şirketleri de bu yolculuğa dahil etmek istediklerini söylüyor.

Her ne kadar kendi sektöründe dünyanın en büyüğü olan Coca Cola’nın bu kararı alması, küresel çapta yeşil politikaların uygulanması açısından çok önemli olsa da, yüzde yüz geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanacağının sözünü veren McDonalds ile Evian’ın, bunu ilk dillendiren gıda ve içecek markaları olduğunu da not edelim. Daha önce Pret A Manger’nin, Wagamama ve Costa’nın plastik pipetler kullanmayı durduracağını duyurduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Gittikçe uzayan bu listeye dört gün önce katılan Waitrose ise kendi markasını taşıyan ürünleri siyah plastik içinde satmayacağının sözünü verdi. Dahası marka, geri dönüşüm sürecinde kullanılan lazer ışınlarının rengi tam ayırt edememesi nedeniyle geri dönüştürülmesi oldukça zor olan siyah plastiğin kullanımını, meyve ve sebze ürünleri kategorisinde yüzde 65 oranında azaltmayı da başardı.

Bu kayda değer başarıyı yorumlayan Waitrose yetkilisi Tor Harris, plastik kullanımını azaltmayı öncelikli bir konu olarak gördüklerinin altını çizdikten sonra, kullandıkları ambalajların büyük bir çoğunluğunun 2025 yılı itibarıyla geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ve biyolojik olarak tamamen gübre hâline gelebilen özellikte olacağını taahhüt ettiklerine dikkat çekti. Harris, siyah plastik kullanmaktan vazgeçmelerini de bu yönde atılmış büyük bir adım olarak gördüğünü vurguladı.

Tıpkı canlılar gibi gezegenimizin, hatta evrenimizin bile belli bir ömrü var. İklim değişiklikleri, küresel ısınma, hava kirliliği ile tarım ve hayvancılıkta ciddi oranda düşen verimlilik sonucunda, son yıllarda tüketicilerde sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin arttığı da bir gerçek. Hâl böyleyken tüketicilerin tükettiği ürünleri satan markaların da en azından etik kaygılarla olmasa bile ticari endişelerle, bu duruma duyarsız kalması pek düşünülemez. Ne diyelim? Umarız bu listeye daha fazla şirket adını ekler ve geleceği daha öngörülebilir bir gezegende yaşamanın güvenini hissederiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Tudors Çalışanlarıyla Birlikte Kimsesiz Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor

Sokakta yaşayan hayvanlar için kış ayları çok zor olduğu gibi yaz ayları da zor geçebiliyor. Hava çok sıcak ve su tüketimi ihtiyacı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da artıyor. Tudors bunu düşünerek 26 cadde mağazasının önüne sokak hayvanları için su kabı bırakarak çalışanlarıyla birlikte sokak havanlarına yardım ediyor.

Tudors daha önceden de bazı sosyal sorumluluk projelerine imza atmıştı. Özellikle kadına şiddet konusunda hassas olan marka “Çalışan kadına fazladan izin” gibi uygulamalarla da gündeme gelmişti. Tudors sosyal sorumluluğa önem veriyor ve başka markalara da bu anlamda örnek omak istiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Tudors CEO’su Yaşar Ayayadın “Tudors bir halk markası. Biz halkın yüreğini temsil ediyoruz. Bir marka olmanın en büyük sorumluluğu örnek olmak, farkında olmak ve duyarlı olmaktır. Sokak hayvanları için başlattığımız bu çaba dilerim  pek çok markaya  örnek olur “ dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ürün Ambalajları, Neden Instagram’a Uygun Olarak Tasarlanmalı?

  • Simplify My Packaging isim blogun yayımladığı yeni bir rapora göre, alışveriş yapanların %37’si, akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor.
  • Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.
  • Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyor. Instagram kullanıcılarının ise yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor.
  • Bunların yanı sıra tüketicilerin %28’i ise ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor.
  • İlgili Yazı: A’ Design Ödülünü Kazanan Çalışmalardan Derlediğimiz 5 Yaratıcı Ambalaj Tasarımı

Özellikle Instagram ile iyice yükselen hemen hemen her şeyin fotoğrafını çekme ve sosyal medyada paylaşma trendi, paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketler için ambalaj tasarımına her zamankinden daha fazla önem verme gereksinimini ortaya çıkardı. Simplify My Packaging isimli blogun yayımladığı yeni bir rapor, tüketicilerin hem işlevsel hem de duygusal olarak yiyecek ve içecek ambalajlarında ne istediklerini ortaya koyuyor. Araştırma, aynı zamanda nelerin ürünlerin iade edilmesine yol açtığına ve ambalajın, tüketicilerin online satın alma deneyimlerine ve daha fazlası ile bağlantı kurmalarına nasıl yardımcı olduğuna ışık tutuyor.

Simplify My Packaging’in yayımladığı rapora göre, alışveriş yapanların üçte birinden fazlası (%37), akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor. Ayrıca araştırma, ambalajın dijital davranışları nasıl etkilediğine de odaklanıyor. Örneğin alışveriş yapanların %16’sı, bir artırılmış gerçeklik uygulamasıyla ambalajları kullanıyor.

Food Dive’ın bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde paylaştığı yazıya göre, bazı markalar, ambalaj ve tasarımın öneminin kanıtı olabilir. Örneğin Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.

Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyor. Instagram kullanıcılarının yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor. Sonuç olarak Instagram’ın devam eden büyümesiyle birlikte, görsel olarak çekici ambalajlar, bir markanın pazarlama stratejisine kolay bir şekilde katkıda bulunabilir.

Bunların yanı sıra, tüketiciler aynı zamanda fonksiyonel ambalajları da severler ve özellikle beslenme bilgileri ve ürünlerin arkasındaki hikayelerle ilgilenirler. Bununla birlikte şirketler, bu mesajı iletmek için sınırlı araçlara sahipler. Bu yüzden QR kodlar ve artırılmış gerçeklik uygulamaları bu talebi karşılamaya yardımcı oluyor. Çalışmanın da belirttiği gibi, pek çok tüketici, -mağazalarda hesap ödemekten kalori takibine ve selfie çekmeye kadar- daha fazla değer elde etmek için telefonlarını nasıl kullanabileceklerini merak ediyor. Bu da tüketici ile ürün arasında, dijitalden önce muhtemelen var olmamış, kişisel bir ilişki olduğu anlamına geliyor.

Buna göre perakendeciler, pazarlama anlatımını kontrol etmeye yardımcı olmak için tüketicilerin ürünleriyle fiziksel ve dijital kanallar arasında -mağaza içi QR kodlar ve online olarak tutarlı tasarımlar aracılığıyla- nasıl geçiş yapabileceklerini anlamalıdırlar. Estetiğin ve işlevselliğin yanı sıra, ambalajın hem online’da hem de mağazada tutarlı kalması kritik öneme sahiptir. Zira tüketicilerin %28’i, ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor. Bununla birlikte online bir ürün doğru görünmüyorsa, tüketicilerin %25’i bu ürünü iade ediyor.

Bu yüzden perakendeciler, e-ticaret kanallarını yalnızca fiziksel mağaza raflarında nelerin mevcut olduğunu gösterecek şekilde uyarlamalıdır. Ayrıca ambalaj, ilk izlenim açısından kritik bir rol oynadığı için artık ambalajların her an fotoğraf çekimine hazır olacak bir şekilde tasarlanmaları da paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketlere büyük avantaj sağlayacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link