Capital Dergisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmasını Yayımladı

Günümüzde özel sektörün sadece ürün ve hizmet satarak sürdürülebilir kalkınmasını, marka gelişimini, uluslararası piyasada rekabetçi konumunu ve en önemlisi de tüketici ile iletişimini devam ettirebilmesi yeterli görülmüyor. Artık şirketler temel odak noktası olan tüketiciye ‘dokunmak’ için daha yararlı olabilecek ve farkındalık yaratan sosyal sorumluk projelerini hayata geçiyor. Tam da bu noktada karşımıza KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) çıkıyor. Capital dergisinin GfK Türkiye ile bu yıl 8. gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması,  Türkiye’deki şirketlerin KSS’de hangi aşamada olduklarını görmemize yardımcı oluyor.

KSS’de başarı şirketlere olan güveni arttırırken, müşterilerin duyduğu bu güven satışlara da olumlu yansıyor. Şirketler hayata geçirdikleri projeler ile piyasa içindeki değerlerini arttırırken aynı zamanda toplumla daha yakın ilişki kurma olanağı bulabiliyor.

1

Araştırma, şirketler tarafından gerçekleştirilen KSS çalışmalarının hem halk hem de iş dünyasının bakış açısını gözler önüne seriyor.  Halk tarafından yapılan oylama sonucu bu yılın sorumluluk ligi zirvesinde Sabancı Holding yer alıyor. Onu sırasıyla Turkcell, Koç Holding, Yıldız Holding ve Arçelik izliyor. Halk genelinde yapılan ankette son 3 yıldır ilk 5’linin değişmemesi dikkat çekiciliğinin yanında bu şirketlerin halk gözünde sosyal sorumluluk alanında oturmuş bir algısı olduğunu da gösteriyor. Listede Doğan Holding ve Garanti Bankasının da atağa geçerek üst sıralara tırmandığını görüyoruz.

2

İş dünyasının sonuçlarına baktığımızda ise tamamen farklı bir tablo çıkıyor karşımıza. Bu yıl ki listede tekrardan ilk 3’ün değişmediğini görüyoruz. Turkcell ilk sırada yer alırken onu Koç Holding ve Eczacıbaşı Topluluğu izliyor.

Görüş Farklılıkları 

Kamuoyu ile şirketler KSS’lerin farkındalığı ve yeterliliği konusunda farklı görüşlere sahip. Araştırmaya katılan halk genelinin sadece %4’ü gerçekleştirilen projelerden yeterince haberdarım derken, %42’lik kesim kısmen haberdar olduğunu, %30’luk kesim ise hiç haberdar olmadığını belirtiyor. Ayrıca halk genelinin %50’side yapılan çalışmalara ‘ne yeterli ne değil’ yanıtını vermesi çalışmaların kalitesini sorgulamamıza vesile oluyor.

İş dünyasının penceresinden bakacak olursak; ankete katılan müdürlerin ve üst düzey yöneticilerin %41,4’ü kendi şirketlerinde sosyal sorumluluk projelerinde bir artış olduğunu, %45’lik bir kesim ise şirket olarak KSS bütçesinde artış gerçekleştirdiğini belirtiyor.

GfK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş:

Araştırma sonuçları halkın yaklaşık yarısının halen kurumsal sosyal sorumluluk tanımını yapamadığını gösteriyor. KSS kurumların yaptığı yardımlar ve kurumların sosyal/kültürel alanlardaki faaliyetleri olarak algılanıyor. Her üç kişiden ikisi şirketlerin bu alanda sosyal sorumlulukları olduğunu düşünüyor ancak bu alanda yapılanları yeterli bulanların oranı oldukça düşük. Yatırım yapılması beklenen alanların başında eğitim ve sağlık gelirken, aile-içi şiddet, kadın-çocuk hakları ile ilgili projelere yatırım yapılması ile ilgili beklentilerin de arttığını görüyoruz.

Liderlerde Zirve Değişti 

Kamuoyuna göre en sorumlu lider , geçtiğimiz yılın 3’üncü sırasında yer alan Rahmi Koç olurken, uzun yıllardır liderlik koltuğunda bulunan Güler Sabancı ikinci sırada yer aldı. Üçüncülükte ise Dilek Sabancı yer aldı.

Öte yandan iş dünyasına göre en sorumlu liderler liginde önemli bir değişiklik olmadı. Zirvede Güler Sabancı yer alırken onu sırasıyla Hayrettin Karaca ve Bülent Eczacıbaşı izledi.

Şirketlerin KSS alanında hayata geçirdikleri en önemli projeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

4

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kayıp Çocuklara Dikkat Çekmek İçin Ürünlerindeki Çocuk Resmini Kaldıran Marka

Belçika’da herkesçe bilinen Cassonade Graeffe isimli şeker markası, 65 yıldır ürün ambalajının üzerinde bir çocuk resmine yer veriyordu ve marka, geçtiğimiz günlerde ürün ambalajlarından bu çocuk resmini geçici olarak kaldırdı. Markanın bunu yapmasının sebebi ise kayıp çocuklar konusunda farkındalık yaratmaktı.

Child Focus isimli Belçikalı yardım derneği ve Wunderman isimli dijital ajans, bu önemli soruna dikkat çekmek için yapılan bu sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında iş birliği yaptı. Bu sosyal sorumluluk kampanyası için hazırlanan videoda, bir zamanlar kayıp bir çocuk olan Eduard isimli genç, bu kampanyanın detaylarından bahsediyor. Eduard, videoda Child Focus derneğinin bugüne kadar 20.000’den fazla kayıp çocuğu bulduğundan ve daha fazla çocuğu kurtarmak istediğinden bahsediyor.

Child Focus derneğinin çıktığı bu yolda çok daha büyük bir desteğe ihtiyacı var. Yardım derneği, daha fazla insanın bünyelerine katılmak amacıyla kayıt olmasına ve kayıp çocukları çok daha çabuk bir şekilde bulabilmek için onlar hakkında yapılan duyuruların yeniden paylaşılmasına ihtiyaç duyuyor. Child Focus, bu sosyal sorumluluk kampanyasıyla birlikte konuyu daha fazla göz önüne taşıyarak bu eylem çağrısı için insanların dikkatini çekebileceğine inanıyor.

Sosyal sorumluluk, hiç şüphesiz hem markaların hem de biz tüketicilerin daha fazla odaklanması gereken son derece önemli bir kavram. Markaların özellikle son dönemde bu konuda gerekli adımları attıklarına şahit oluyoruz. Bu gibi girişimlerin artması ümidiyle…

Bu arada sosyal sorumluluk kampanyaları için hazırlanan dikkat çekici afişleri derlediğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Turkcell Yemek Kartı Şirketi Kuruyor

Turkcell, ortak ödeme şirketi ile yemek kartı şirketi kurma kararı aldığını açıkladı. Turkcell, bu şirketlerin yanında aynı zamanda bir de vakıf kuracağını duyurdu. Kurulacak vakfın adı ise Turkcell Vakfı olacak.

Sözcü’nün haberine göre; Turkcell ortak ödeme şirketi ve yemek kartı şirketi kurma kararı aldığını duyurdu. Yemek kartı tartışmalarının yoğun olarak yaşandığı, komisyonların yüksek olduğu bir dönemde Turkcell’in bu hamlesi dikkat çekti.

Turkcell KAP’a yaptığı açıklamada, bağlı ortaklığı Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri’nin (TÖHAŞ) veya başka bir Turkcell Grup şirketinin, TCMB’den alınacak faaliyet izni kapsamında, özel ve kamu şirketleri ile birlikte kurulması planlanan ortak ödeme şirketine kurucu olarak iştirak etmesine karar verildiği belirtti.

Açıklamada ayrıca, TÖHAŞ’ın veya başka bir Turkcell Grup şirketinin, kamu veya özel şirketler ile birlikte eşit paya sahip olması şartı ile ortak bir yemek kartı şirketi kurma kararı alındığı ifade edildi.

Açıklamaya göre ayrıca, Turkcell ve bağlı ortaklıklarının sosyal sorumluluk faaliyetlerinin daha kapsamlı yürütülmesi amacıyla “Turkcell Vakfı” adı altında vakıf kurulmasına da yönetim kurulunda karar verildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link