Capital Dergisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmasını Yayımladı 0

Günümüzde özel sektörün sadece ürün ve hizmet satarak sürdürülebilir kalkınmasını, marka gelişimini, uluslararası piyasada rekabetçi konumunu ve en önemlisi de tüketici ile iletişimini devam ettirebilmesi yeterli görülmüyor. Artık şirketler temel odak noktası olan tüketiciye ‘dokunmak’ için daha yararlı olabilecek ve farkındalık yaratan sosyal sorumluk projelerini hayata geçiyor. Tam da bu noktada karşımıza KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) çıkıyor. Capital dergisinin GfK Türkiye ile bu yıl 8. gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması,  Türkiye’deki şirketlerin KSS’de hangi aşamada olduklarını görmemize yardımcı oluyor.

KSS’de başarı şirketlere olan güveni arttırırken, müşterilerin duyduğu bu güven satışlara da olumlu yansıyor. Şirketler hayata geçirdikleri projeler ile piyasa içindeki değerlerini arttırırken aynı zamanda toplumla daha yakın ilişki kurma olanağı bulabiliyor.

1

Araştırma, şirketler tarafından gerçekleştirilen KSS çalışmalarının hem halk hem de iş dünyasının bakış açısını gözler önüne seriyor.  Halk tarafından yapılan oylama sonucu bu yılın sorumluluk ligi zirvesinde Sabancı Holding yer alıyor. Onu sırasıyla Turkcell, Koç Holding, Yıldız Holding ve Arçelik izliyor. Halk genelinde yapılan ankette son 3 yıldır ilk 5’linin değişmemesi dikkat çekiciliğinin yanında bu şirketlerin halk gözünde sosyal sorumluluk alanında oturmuş bir algısı olduğunu da gösteriyor. Listede Doğan Holding ve Garanti Bankasının da atağa geçerek üst sıralara tırmandığını görüyoruz.

2

İş dünyasının sonuçlarına baktığımızda ise tamamen farklı bir tablo çıkıyor karşımıza. Bu yıl ki listede tekrardan ilk 3’ün değişmediğini görüyoruz. Turkcell ilk sırada yer alırken onu Koç Holding ve Eczacıbaşı Topluluğu izliyor.

Görüş Farklılıkları 

Kamuoyu ile şirketler KSS’lerin farkındalığı ve yeterliliği konusunda farklı görüşlere sahip. Araştırmaya katılan halk genelinin sadece %4’ü gerçekleştirilen projelerden yeterince haberdarım derken, %42’lik kesim kısmen haberdar olduğunu, %30’luk kesim ise hiç haberdar olmadığını belirtiyor. Ayrıca halk genelinin %50’side yapılan çalışmalara ‘ne yeterli ne değil’ yanıtını vermesi çalışmaların kalitesini sorgulamamıza vesile oluyor.

İş dünyasının penceresinden bakacak olursak; ankete katılan müdürlerin ve üst düzey yöneticilerin %41,4’ü kendi şirketlerinde sosyal sorumluluk projelerinde bir artış olduğunu, %45’lik bir kesim ise şirket olarak KSS bütçesinde artış gerçekleştirdiğini belirtiyor.

GfK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş:

Araştırma sonuçları halkın yaklaşık yarısının halen kurumsal sosyal sorumluluk tanımını yapamadığını gösteriyor. KSS kurumların yaptığı yardımlar ve kurumların sosyal/kültürel alanlardaki faaliyetleri olarak algılanıyor. Her üç kişiden ikisi şirketlerin bu alanda sosyal sorumlulukları olduğunu düşünüyor ancak bu alanda yapılanları yeterli bulanların oranı oldukça düşük. Yatırım yapılması beklenen alanların başında eğitim ve sağlık gelirken, aile-içi şiddet, kadın-çocuk hakları ile ilgili projelere yatırım yapılması ile ilgili beklentilerin de arttığını görüyoruz.

Liderlerde Zirve Değişti 

Kamuoyuna göre en sorumlu lider , geçtiğimiz yılın 3’üncü sırasında yer alan Rahmi Koç olurken, uzun yıllardır liderlik koltuğunda bulunan Güler Sabancı ikinci sırada yer aldı. Üçüncülükte ise Dilek Sabancı yer aldı.

Öte yandan iş dünyasına göre en sorumlu liderler liginde önemli bir değişiklik olmadı. Zirvede Güler Sabancı yer alırken onu sırasıyla Hayrettin Karaca ve Bülent Eczacıbaşı izledi.

Şirketlerin KSS alanında hayata geçirdikleri en önemli projeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

4

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Burger King, Şiddete Karşı “Junior”ların Yanında 0

Edebiyatta olsun, pazarlama iletişimi çalışmalarında olsun, bir duyguyu harekete geçirebildiği ve saçma olmadığı sürece kelime oyunlarına bayılırım. Hele bu oyunlar, toplumsal farkındalığa dikkat çekmek için yapılmışsa, daha da beğenirim. Burger King, destek verdiği No Bully hareketi için hazırladığı videoda, junior sözcüğünün hem “küçük yaştaki çocuk” hem de küçük boy Whooper’ı tarif etmesinden yola çıkarak, çocukların uğradığı fiziksel şiddete dikkat çekmek istemiş. Bunu yaparken de aradaki eş sesliliği kullanıp zorbalıkla karşılaşan çocukların düştüğü durumu, Whooper Jr. üzerinden nesneleştirmiş.

Video, birkaç çocuğun sosyal çevreden gelen fiziksel sataşmalar konusunda yaşadıklarını anlatmasıyla başlıyor. Bu kısa bölümün ardından, Burger King’ın yaptığı sosyal deney başlıyor. Arkadaşlarıyla birlikte menülerini yiyen çocuk, onların el ve kol hareketleriyle sataşmalarına maruz kalıyor. Onunla alay eden arkadaşları durumu iyice çığrından çıkarıp işleri tabureden itmelere ve çocuğun aldığı yiyecekleri suyla ıslatmaya kadar götürüyor. O anda restorandakiler durumu fark etse de iki kişi dışında hiçbiri müdahale etmiyor.

İki olay arasında verilecek tepkileri ölçüp karşılaştırmak isteyen Burger King çalışanları, sipariş veren müşterilerin Whooper Jr. hamburgerlerini kasten ezip parçalayarak veriyor. Düzgün paketlenmiş ama içi paramparça olan hamburgeri gören müşteriler, servis alanına dönüp durumdan yakınıyor. Bilerek ilgisiz görünen ve normal şartlarda olsa yüzsüz diyebileceğimiz bir tavırla konuşan çalışanlar ise hiç mi hiç oralı olmuyor. Restoran müdürünü çağıranlar mı dersiniz, küfredenler mi, sinir bozukluğundan gülenler mi dersiniz, müşterilerde hepsi var. Çalışanlar da altta kalmıyor tabii. Gözünüzün önünde hamburgerinizi parçalayan bir Burger King elemanı görseniz ne yapardınız?

Erdal İnönü’nün (Evet, neyse ki bilinenin aksine “futbol dehası” Aykut Kocaman’ın değilmiş) veciz sözünde olduğu gibi “Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır” Yani diyeceğim o ki toplumsal ikiyüzlülük saklanamaz, çok sürmeden bir şekilde gözler önüne serilir.

Video aslında “Bir çocuğun, bir Whooper Jr. kadar değeri yok mu?” yönünde, bencilliği hedef alan bir içgörü taşıyor.

Burada da öyle oluyor. Şiddete uğrayan çocuğa ancak göz ucuyla bakıp istifini bozmayanlar, kendilerine gelince küçük bir hamburgerin bile hesabını sorabiliyor. Sonuç mu? Restorandakilerin %95’i, hamburgerle ilgili sorunu şikayet olarak iletirken, sadece %12’si söz konusu çocuğun içine düştüğü zor duruma müdahale ediyor, onunla ve arkadaşlarıyla iletişim kurmayı deniyor. Videonun sonuna doğru izlediğimiz konuşmalarda, hem müdahale eden iki kişinin sözlerini dinleme hem de diğer çocukların duruma nasıl baktığını öğrenme fırsatı yakalıyoruz.

Video başlarken, her yıl dünyadaki öğrencilerin %30’unun fiziksel sataşmalara ve şiddete maruz kaldığını belirten marka, çalışmanın sonunda ise “Hiçbir ‘junior’ zorbalığı hak etmez.” İfadesiyle karşılıyoruz ve Burger King izleyenleri, nobully oluşumuna destek vermeye davet ediyor.

Akıllıca kurgulanmış, doğal görünen ve toplumun ikiyüzlülüğü ile bilerek ya da bilmeyerek yansıttığı aşırı bireyselleşmeyi yüze vuran bu çalışmayı hazırlayan Burger King, hikâye anlatıcılığı rolünün hakkını vermiş. Dileyelim ki bu tür kurumsal sosyal sorumluluk özellikli içerikleri daha çok izleyelim ve hatta ülkemizde de benzerlerine daha çok tanık olalım.

Forbes Ülkelerin En Değerli Şirketlerini Açıkladı 0

Geçtiğimiz hafta Brande Finance, Türkiye’nin en değerli markaları arasından Telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom’u seçmişti. Şimdi ise dünyanın en çok okunan ekonomi dergisi Forbes, ülkelerin en değerli şirketlerini seçti. 

Ülkelerin en değerli şirketleriyle ilgili kapsamlı bir rapor yayınlayan Forbes, aynı zamanda dünyanın önde gelen 32 büyük ekonomisine sahip ülkelerinin en değerli şirketlerini de yayınladı. Açıklanan ülkeler arasında en düşük değer Türkiye’nin lideri Koç Holding’e ait. Koç Holding, açıklanan 32 ülke arasında en düşük değerle 13.5 milyar dolar değere sahip. Aynı zamanda listenin zirvesindeki isim ise ABD merkezli 586 milyar dolar değere sahip Apple oluyor. 

ABD-Apple:Piyasa değeri 586 milyar dolar

 

Avusturalya-Commonwealth:Piyasa değeri 99.2 milyar dolar

Almanya-Bayer:Piyasa değeri 102.5 milyar dolar

Brezilya-İtau:Piyasa değeri 50.5 milyar dolar

Belçika-anheuser busch :Piyasa değeri 204 milyar dolar

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)-Etisalat:Piyasa değeri 45.2 milyar dolar

Danimarka-Novo Nordisk:Piyasa değeri 144.9 milyar dolar

Endonezya- Telekom Indonesia:Piyasa değeri 27.4 milyar dolar

Finlandiya-Sampo:Piyasa değeri 25.4 milyar dolar

Fransa-Total:Piyasa değeri 121.9 milyar dolar

Güney kore-Samsung:Piyasa değeri 161.9 milyar dolar

Hollanda-Shell:Piyasa değeri 210 milyar dolar

Hindistan-TATA:Piyasa değeri 71.6 milyar dolar

Hong Kong-AIA:Piyasa değeri 72.7 milyar dolar

Güney Afrika-Naspers:Piyasa değeri 60 milyar dolar

İsveç-HM:Piyasa değeri 60.8 milyar dolar

İrlanda-Accenture:Piyasa değeri 71.6 milyar dolar

İngiltere-HSBC:Pİyasa değeri 133 milyar dolar

İtalya-Eni:Piyasa değeri 57.7 milyar dolar

İspanya-Inditex:Piyasa Değeri 103.2 milyar dolar

İsviçre-Nestle:Piyasa değeri 235 milyar dolar

İsrail-Teva:Piyasa değeri 58.5 milyar dolar

 

Japonya-Toyota:Piyasa değeri 177 milyar dolar

Kanada-Kraft:Piyasa değeri 94.9 milyar dolar

Meksika-America Movil:Piyasa değeri 51.9 milyar dolar

Norveç-Telenor:Piyasa değeri 24.6 milyar dolar

Rusya-Gazprom:Piyasa değeri 57.1 milyar dolar

Suudi Arabistan-Saudi Basic:Piyasa değeri 63.5 milyar dolar

Singapur-Singtel:Piyasa değeri 30.9 milyar dolar

Türkiye-Koç Holding:Piyasa değeri 13.5 milyar dolar

Tayvan-TSMC:Piyasa değeri 125.6 milyar dolar

Çin-China Mobile:Piyasa değeri :241 milyar dolar

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link