Capital Dergisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmasını Yayımladı 0

Günümüzde özel sektörün sadece ürün ve hizmet satarak sürdürülebilir kalkınmasını, marka gelişimini, uluslararası piyasada rekabetçi konumunu ve en önemlisi de tüketici ile iletişimini devam ettirebilmesi yeterli görülmüyor. Artık şirketler temel odak noktası olan tüketiciye ‘dokunmak’ için daha yararlı olabilecek ve farkındalık yaratan sosyal sorumluk projelerini hayata geçiyor. Tam da bu noktada karşımıza KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) çıkıyor. Capital dergisinin GfK Türkiye ile bu yıl 8. gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması,  Türkiye’deki şirketlerin KSS’de hangi aşamada olduklarını görmemize yardımcı oluyor.

KSS’de başarı şirketlere olan güveni arttırırken, müşterilerin duyduğu bu güven satışlara da olumlu yansıyor. Şirketler hayata geçirdikleri projeler ile piyasa içindeki değerlerini arttırırken aynı zamanda toplumla daha yakın ilişki kurma olanağı bulabiliyor.

1

Araştırma, şirketler tarafından gerçekleştirilen KSS çalışmalarının hem halk hem de iş dünyasının bakış açısını gözler önüne seriyor.  Halk tarafından yapılan oylama sonucu bu yılın sorumluluk ligi zirvesinde Sabancı Holding yer alıyor. Onu sırasıyla Turkcell, Koç Holding, Yıldız Holding ve Arçelik izliyor. Halk genelinde yapılan ankette son 3 yıldır ilk 5’linin değişmemesi dikkat çekiciliğinin yanında bu şirketlerin halk gözünde sosyal sorumluluk alanında oturmuş bir algısı olduğunu da gösteriyor. Listede Doğan Holding ve Garanti Bankasının da atağa geçerek üst sıralara tırmandığını görüyoruz.

2

İş dünyasının sonuçlarına baktığımızda ise tamamen farklı bir tablo çıkıyor karşımıza. Bu yıl ki listede tekrardan ilk 3’ün değişmediğini görüyoruz. Turkcell ilk sırada yer alırken onu Koç Holding ve Eczacıbaşı Topluluğu izliyor.

Görüş Farklılıkları 

Kamuoyu ile şirketler KSS’lerin farkındalığı ve yeterliliği konusunda farklı görüşlere sahip. Araştırmaya katılan halk genelinin sadece %4’ü gerçekleştirilen projelerden yeterince haberdarım derken, %42’lik kesim kısmen haberdar olduğunu, %30’luk kesim ise hiç haberdar olmadığını belirtiyor. Ayrıca halk genelinin %50’side yapılan çalışmalara ‘ne yeterli ne değil’ yanıtını vermesi çalışmaların kalitesini sorgulamamıza vesile oluyor.

İş dünyasının penceresinden bakacak olursak; ankete katılan müdürlerin ve üst düzey yöneticilerin %41,4’ü kendi şirketlerinde sosyal sorumluluk projelerinde bir artış olduğunu, %45’lik bir kesim ise şirket olarak KSS bütçesinde artış gerçekleştirdiğini belirtiyor.

GfK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş:

Araştırma sonuçları halkın yaklaşık yarısının halen kurumsal sosyal sorumluluk tanımını yapamadığını gösteriyor. KSS kurumların yaptığı yardımlar ve kurumların sosyal/kültürel alanlardaki faaliyetleri olarak algılanıyor. Her üç kişiden ikisi şirketlerin bu alanda sosyal sorumlulukları olduğunu düşünüyor ancak bu alanda yapılanları yeterli bulanların oranı oldukça düşük. Yatırım yapılması beklenen alanların başında eğitim ve sağlık gelirken, aile-içi şiddet, kadın-çocuk hakları ile ilgili projelere yatırım yapılması ile ilgili beklentilerin de arttığını görüyoruz.

Liderlerde Zirve Değişti 

Kamuoyuna göre en sorumlu lider , geçtiğimiz yılın 3’üncü sırasında yer alan Rahmi Koç olurken, uzun yıllardır liderlik koltuğunda bulunan Güler Sabancı ikinci sırada yer aldı. Üçüncülükte ise Dilek Sabancı yer aldı.

Öte yandan iş dünyasına göre en sorumlu liderler liginde önemli bir değişiklik olmadı. Zirvede Güler Sabancı yer alırken onu sırasıyla Hayrettin Karaca ve Bülent Eczacıbaşı izledi.

Şirketlerin KSS alanında hayata geçirdikleri en önemli projeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

4

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

American Eagle, Müslüman Kadınlar İçin Kot Başörtüsü Satışa Sundu 0

Geçtiğimiz mart ayında Nike, Müslüman kadın atletlere yönelik olarak Nike Pro Hijab isimli başörtüsünü duyurmuş ve bu ürünü 2018 baharında satışa sunacağını açıklamıştı. Bir başka ABD’li giyim markası olan American Eagle da Nike’ın izinden giderek koleksiyonuna bir “kot başörtüsü” ekledi, hatta bu başörtüsünü satışa çıkardı.

Konbini’nin yaptığı habere göre, şirket, geçtiğimiz hafta 19 yaşındaki Müslüman model Halima Aden’in yer aldığı fotoğraflarla yeni başörtüsünü tanıttı. Bu başörtüsü; markanın geleneksel Amerikan kotunu yeniden tanımlamak, bireyselliği desteklemek ve ayrımcılığa karşı durmak amacıyla başlattığı “I Can” (Yapabilirim) kampanyası kapsamında çıkarttığı kot ürünlerden biri. Bu kot başörtüsü, şu anda American Eagle’ın internet sitesi üzerinden 19,95 dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

American Eagle’ın kot başörtüsünün tanıtımında modellik yapan Halima Aden ise Instagram’da markanın yeni ürünüyle ilgili olarak paylaştığı videoda, markanın bu kampanyasıyla ilgili olarak “Genç Amerika’yı tutkularının peşinden gitmeleri, benliklerini ifade etmeleri ve eşsiz yollarını takip etmekleri adına cesaretlendirdiğin için teşekkür ederim.” dedi.

Halima Aden, ayrıca Instagram hesabından markanın satışa sunduğu kot başörtüsünün bazı fotoğraflarını da paylaştı.

Her geçen gün markaların, çeşitli ayrımcılıklara karşı bu tarz hamleler yaptığına daha fazla şahit oluyoruz. Nike’ın sporcu başörtüsü hamlesinden sonra American Eagle’ın da benzer bir girişimde bulunması, ilerleyen dönemde daha çok global giyim markasının Müslüman kadınlara yönelik kıyafetler çıkartabileceğine işaret ediyor.

Burger King, Engelli Kişilere 3 Boyutlu Olarak Basılmış Protez El Sağladı 0

Son dönemde olumlu ve olumsuz nitelikte birçok eleştiri alan ama Cannes Lions’dan da ödülle dönen Google Home of Whopper çalışmasıyla çok konuşulan Burger King, bu sefer sosyal sorumluluk projesiyle karşımıza çıktı.

Markanın 5 Temmuz’da, Arjantin’de düzenlediği Stacker Day için hazırlanan proje, toplumsal farkındalık oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda engellilerin günlük hayatını da kolaylaştırıyor. Proje, Burger King ve markanın Google Home of Whopper çalışmasında da birlikte çalıştığı ajansı David’in, 3 boyutlu olarak basılmış eller üretip bunları ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sağlayan Atomic Lab şirketiyle yaptıkları iş birliği sayesinde gerçekleşti.

Stacker Day tarihinde, Burger King Stacker menülerinin fiyatı yarı yarıya indirildi ve bu tarihte Arjantin’deki Burger King restoranlarında satılan kombo stacker menülerden elde edilen gelir, üç boyutlu ellerin yapımı için Atomic Lab’e aktarıldı.

Bu sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı için bir reklam da çekildi. Farklı yaşlardan, farklı ilgi alanları olan insanları izlediğimiz videoda kaykay yapandan tek eliyle resim yapana, hatta akrobatik hareketler yapmayı başaranlara kadar, azminden güç alarak engelleri aşan bireylerin hikâyelerine kısaca eşlik ediyor ve onlardan, toplumun kendilerine karşı gösterdiği ön yargıları nasıl kırdıklarını dinliyoruz. Videonun sonunda ise Burger King’in bu girişimiyle kendilerine sağlanan üç boyutlu elleri kullandıklarına, daha fazla şey başardıklarını görünce duydukları mutluluğa şahit oluyoruz.

Reklamı hazırlayan ajans David’in Başkan Yardımcıları ve Uzman Yaratıcı Direktörleri Ignacio Ferioli ile Joaquin Cubria da çalışmayı yorumlayanlar arasında yer aldı. Atomic Lab ile yapılan projede markanın dünyayı değiştirme gibi bir iddiası olmadığını belirten ikili, bunun yanında Burger King’in bu çalışmayla birlikte, sosyal sorumluluğunu yerine getiren bir marka olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Bildiğimiz üzere, günümüzde hatrı sayılır bir kesim, markaların yaptıkları veya destek verdikleri sosyal sorumluluk kampanyalarının sosyoekonomik bir idealden öte reklam amaçlı kullanıldığını söylüyor. Bu kaygıya, izlenen yola göre zaman zaman katılmakla birlikte, markaların bu projelerde yer almasının son derece etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle Burger King’in yaptığı bu girişimi de önemsiyorum. İstediğimiz sonuç, birkaç kişi bile olsa, engelli bireylerin hayatının kolaylaşmasıysa bunu hangi markanın yaptığı önemli değil. Fakat yine de reklamın sonunda engelli bireylerin iki eliyle hamburger yemesini fazla maddeci bulduğumu söylemeliyim. Marka bu son aşamada daha naif olabilir, logo ve mekân kullanmakla yetinebilirdi (hatta hiç kullanmayabilirdi). Ürünler ve engelli bireylerin bu derece özdeşleştirilmesi bir yana; üslup, oluşturulan algı vb. noktalar da üst düzey duyarlıkla ele alınsa daha iyi olabilirdi.

Peki ya siz, markaların yaptığı sosyal sorumluluk projeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Markalar bu çalışmalarda kendilerini ne kadar görünür kılmalı? Bu dengenin iyi bir şekilde ayarlandığı çalışmalardan örnekler verebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link