Capital Dergisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmasını Yayımladı

Günümüzde özel sektörün sadece ürün ve hizmet satarak sürdürülebilir kalkınmasını, marka gelişimini, uluslararası piyasada rekabetçi konumunu ve en önemlisi de tüketici ile iletişimini devam ettirebilmesi yeterli görülmüyor. Artık şirketler temel odak noktası olan tüketiciye ‘dokunmak’ için daha yararlı olabilecek ve farkındalık yaratan sosyal sorumluk projelerini hayata geçiyor. Tam da bu noktada karşımıza KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) çıkıyor. Capital dergisinin GfK Türkiye ile bu yıl 8. gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması,  Türkiye’deki şirketlerin KSS’de hangi aşamada olduklarını görmemize yardımcı oluyor.

KSS’de başarı şirketlere olan güveni arttırırken, müşterilerin duyduğu bu güven satışlara da olumlu yansıyor. Şirketler hayata geçirdikleri projeler ile piyasa içindeki değerlerini arttırırken aynı zamanda toplumla daha yakın ilişki kurma olanağı bulabiliyor.

1

Araştırma, şirketler tarafından gerçekleştirilen KSS çalışmalarının hem halk hem de iş dünyasının bakış açısını gözler önüne seriyor.  Halk tarafından yapılan oylama sonucu bu yılın sorumluluk ligi zirvesinde Sabancı Holding yer alıyor. Onu sırasıyla Turkcell, Koç Holding, Yıldız Holding ve Arçelik izliyor. Halk genelinde yapılan ankette son 3 yıldır ilk 5’linin değişmemesi dikkat çekiciliğinin yanında bu şirketlerin halk gözünde sosyal sorumluluk alanında oturmuş bir algısı olduğunu da gösteriyor. Listede Doğan Holding ve Garanti Bankasının da atağa geçerek üst sıralara tırmandığını görüyoruz.

2

İş dünyasının sonuçlarına baktığımızda ise tamamen farklı bir tablo çıkıyor karşımıza. Bu yıl ki listede tekrardan ilk 3’ün değişmediğini görüyoruz. Turkcell ilk sırada yer alırken onu Koç Holding ve Eczacıbaşı Topluluğu izliyor.

Görüş Farklılıkları 

Kamuoyu ile şirketler KSS’lerin farkındalığı ve yeterliliği konusunda farklı görüşlere sahip. Araştırmaya katılan halk genelinin sadece %4’ü gerçekleştirilen projelerden yeterince haberdarım derken, %42’lik kesim kısmen haberdar olduğunu, %30’luk kesim ise hiç haberdar olmadığını belirtiyor. Ayrıca halk genelinin %50’side yapılan çalışmalara ‘ne yeterli ne değil’ yanıtını vermesi çalışmaların kalitesini sorgulamamıza vesile oluyor.

İş dünyasının penceresinden bakacak olursak; ankete katılan müdürlerin ve üst düzey yöneticilerin %41,4’ü kendi şirketlerinde sosyal sorumluluk projelerinde bir artış olduğunu, %45’lik bir kesim ise şirket olarak KSS bütçesinde artış gerçekleştirdiğini belirtiyor.

GfK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş:

Araştırma sonuçları halkın yaklaşık yarısının halen kurumsal sosyal sorumluluk tanımını yapamadığını gösteriyor. KSS kurumların yaptığı yardımlar ve kurumların sosyal/kültürel alanlardaki faaliyetleri olarak algılanıyor. Her üç kişiden ikisi şirketlerin bu alanda sosyal sorumlulukları olduğunu düşünüyor ancak bu alanda yapılanları yeterli bulanların oranı oldukça düşük. Yatırım yapılması beklenen alanların başında eğitim ve sağlık gelirken, aile-içi şiddet, kadın-çocuk hakları ile ilgili projelere yatırım yapılması ile ilgili beklentilerin de arttığını görüyoruz.

Liderlerde Zirve Değişti 

Kamuoyuna göre en sorumlu lider , geçtiğimiz yılın 3’üncü sırasında yer alan Rahmi Koç olurken, uzun yıllardır liderlik koltuğunda bulunan Güler Sabancı ikinci sırada yer aldı. Üçüncülükte ise Dilek Sabancı yer aldı.

Öte yandan iş dünyasına göre en sorumlu liderler liginde önemli bir değişiklik olmadı. Zirvede Güler Sabancı yer alırken onu sırasıyla Hayrettin Karaca ve Bülent Eczacıbaşı izledi.

Şirketlerin KSS alanında hayata geçirdikleri en önemli projeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

4

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Barack Obama, MBK Alliance İçin Kamera Karşısına Geçti

Barack Obama

Dünyanın, özellikle de gençlerin geleceğine yatırım yapmak, göründüğü kadar zor değil. Hatta profesyonel yaşamlarında çok yüksek konumlara erişmiş kişilerin de emeklilik günlerinde boş durmadığını, toplumsal fayda yaratmak için maddi yardımlarda bulunmanın yanında, pek çok vakıf kurduğunu da biliyoruz. İşte ABD Eski Başkanı Barack Obama da bu kişilerden biri. Kurduğu Obama Foundation adlı vakıf ise bugünlerde My Brother’s Keeper Alliance (MBK Alliance) adlı proje için çekilen tanıtım filmiyle konuşuluyor.

Başkanlık döneminde başta Obamacare olmak üzere sosyal politikalara verdiği önemi gösteren Barack Obama, sosyal sorumluluk projelerini kurduğu Obama Vakfı’nda, eşiyle birlikte sürdürüyor.

Kâr amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk projesi olan MBK Alliance için Matter Unlimited tarafından hazırlanan We Are The Ones isimli çalışmada Barack Obama’nın yanı sıra, rap şarkıcısı Chance The Rapper ile NBA takımlarından Golden State Warriors’ın oyuncusu Steph Curry de yer alıyor. 2014’te başlayan proje temel olarak, gençlerin ayrımcı uygulamalar nedeniyle yaşadıkları fırsat eşitsizliğini olabildiğince gidermeyi hedefliyor ve son dört aydır da Obama Vakfı bünyesinde yürütülüyor. Başta ırkçılık olmak üzere, ayrımcı politikalardan kaynaklanan fırsat eşitsizliğinin gençler üzerindeki etkisine dair toplumsal farkındalık yaratmaya çalışan proje hedef kitlesine, bu kesimin hayallerini gerçekleştirebileceği bir ABD idealiyle sesleniyor.

Tanıtım filminin başlangıcında daha önce yaptığı konuşmadan bir kesit yayınlanan Barack Obama, gençlere şöyle sesleniyor: “Önemli olduğunuzu bilmenizi isterim. Amerika’nın geleceği için, bu ülkenin dört bir yanındaki gençlerin hayallerini gerçekleştirmesinden daha önemli tek bir şey bile yok.”

Filmde rol alan şarkıcı Chance The Rapper ile basketbol oyuncusu Steph Curry ise genç nesli kast ederek, kendi kuşaklarına ilham verecek, onları harekete geçirecek ve sadece gençlerin değil, ABD’nin geleceği adına herkes için fırsat eşitliğini savunacaklarını vurguluyor. Ardından gelen sahnelerde ise gençler, önyargılara karşı mücadele etmek için kimseden izin almayacaklarının altını çiziyor, yeteneklerini kendi çocuklarının ve birlikte yaşadıkları insanların çocuklarının büyük ideallerini canlandırmak amacıyla kullanacaklarını belirtiyor. Spot, gençler ve toplum arasında beraberlik oluşturmayı amaçlayan “Hepimizin geleceği birbirine bağlı. Ben kardeşimi koruyorum ve senin de aynısını bir başkası için yapmanı istiyorum.” (I’m my brother’s keeper and I want you to be too) ifadeleriyle sona eriyor.

Steph Cury
Proje için çekilen spot filmde yer alan isimlerden biri de NBA’de Golden State Warriors ekibinde oynayan Steph Cury.

Çalışma ayrıca, izleyicileri MBK Alliance ana sayfasına yönlendiriyor. Ziyaretçiler burada, My Brother’s Keeper Alliance kapsamında yapılan araştırmalardan ve kurulan diyaloglardan çıkarılan altı ilkeyi inceleyebiliyor, dilerlerse kendi ilkelerini de bunlara ekleyebiliyor.

Hatırlayacağımız üzere Barack Obama, kendisi henüz ABD Başkanı koltuğunda otururken yaşanan Charlottesville çatışmaları üzerine de ırkçılığa karşı olduğunu belirten bir tweet atmış ve paylaşımı 2 milyon 700 binden fazla kullanıcı tarafından beğenilmişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Ünlü Sigara Şirketi Neden Sigarayı Bıraktırmaya Çalışıyor?

Marlboro gibi ünlü sigara markalarının sahibi tütün şirketi Philip Morris, tüketicilere sigarayı bırakmaya çağıran bir kampanya başlatarak ilk kez İngiltere’de sigara satma taahhüdünü dile getirdi. 2018 yılı için “sigara bırakma” kararını açıklayarak dün (2 Ocak) ulusal gazetelerde bir reklam yayınladı.

Şirketin İngiltere Pazarlama Yöneticisi Mark MacGregor, “Ben sigara içen birisi değilim, bu şirketin sigarayı satmayı bırakmasına yardımcı olduğumu görüyorum. Muazzam bir meydan okuma gibi geliyor ” diyor.

Halkı sigara içmeyi bırakmaya çağırmanın yanı sıra Philip Morris, sigara içenlere sigara bırakma ve sigara alternatifleri konusunda bilgi vermek için ‘Smoke Free Future’ web sitesini ve kampanyasını da başlatacak. 

“Yeni yıl kararımız: Sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz.”

Şirket alternatif ürünler arıyor

Şirket ayrıca İngiltere’de yeni alternatif ürünlerin kullanıma sunulması ve sigara içilmeyen alternatifler geliştirmek için geçtiğimiz on yılda 2.5 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirme üzerinde harcanmakta olduğunu açıkladı. Çok sayıda sigara içenin sağlığa daha az zararlı alternatif ürünlere geçmesinin halk sağlığı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bir firmanın kendi ürünlerini almayı bırakması için insanları teşvik etmesi çok ilginç değil mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link