Dünyanın en büyük gıda firmalarından biri olan ABD merkezli Kraft Heinz, geçtiğimiz günlerde çeşitli tüketim maddeleri üreten İngiliz-Hollanda şirketi Unilever’e bir birleşme teklifinde bulunduğunu, teklifin Unilever tarafından kabul edilmediğini açıkladı. Unilever’ın teklifi reddetmesinin nedeni ise hisse başına 50 dolarlık teklifi yetersiz bulmasıydı. Kraft Heinz, bu birleşme için toplamda ise 143 milyar dolarlık bir teklif yapmıştı.

Thomson Reuters’ın sahip olduğu verilere göre, bu açıklamadan önce Kraft Heinz’ın piyasa değeri 106 milyar dolar, Unilever’ın piyasa değeri ise 124 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Bununla birlikte The Independent’ın yaptığı habere göre, Unilever’ın birleşme teklifi reddettiğinin açıklanmasının ardından, şirketin borsada işlem gören hisselerinin değerlerinde %13 oranında bir artış yaşandı.

Unilever’ın Rotterdam’daki Genel Merkezi

Bu gelişmelerin ardından dün Kraft Heinz, Unilever’ı bünyesine katmak için verdiği 143 milyar dolarlık teklifi geri çektiğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra da cuma gününü %13’lük artışla kapatan Unilever hisseleri, %7,3 oranında bir düşüş yaşadı.

Bu birleşme gerçekleşseydi, tarihin en büyük üçüncü şirket birleşmesi olacaktı. Gıda sektöründe daha önce bu büyüklükte bir birleşme gerçekleşmemişti. Gerçekleşen en büyük birleşme, iki yıl önce Kraft’ın 45 milyar dolar karşılığında Heinz’ı satın almasıydı.

Bir Cevap Yazın