Savannah Jordan

ABD’de yaşayan Savannah Jordan isimli genç girişimci, kız arkadaşlarından duyduğu agresif sürücülerle ilgili hikayeler yüzünden Uber ve benzeri bir hizmet ile yolculuk yapma konusunda kararsızdı. Geçtiğimiz yılın ocak ayında bir gece, babası William Jordan ile bu konu hakkında konuşurken aklına bir fikir geldi: Kadınlar için kadın sürücülerin yer aldığı bir ulaşım hizmeti.

Savannah ve William Jordan

Savannah ve babası William’ın önderliğinde, Jordan ailesi bu fikri hayata geçirmek için ellerindeki parayı bu işe yatırdı ve iki defa sermaye toplama girişiminde bulundu. Bu çabaların sonucunda See Jane Go isimli şirket kuruldu ve bu fikri gerçeğe dönüştürmek için en önemli adım atılmış oldu. See Jane Go, geçtiğimiz eylül ayında testlerine başladı. Şu anda da test aşamasında olan hizmet, Los Angeles’ın güneyinde yer alan Orange County ve Long Beach bölgelerinde sunuluyor.

Güvenlik bilinciyle hareket eden şirket, daha fazla sermaye sağlayarak önce diğer ABD şehirlerinde, daha sonra ise diğer ülkelerde faaliyet göstermeyi hedefliyor. Bununla birlikte şirket, şu anda mobil uygulamadaki gariplikleri çözme ve nitelikli sürücüleri işe alma gibi bazı gelişim sorunlarıyla boğuşuyor. See Jane Go şirketinin ve şirketin sadece kadınlara özel Uber benzeri bir ulaşım hizmeti fikrinin dayanak noktası ise, son aylarda ortaya çıkan rahatsız edici bazı yerel haberler. Şirketin internet sitesinde rakiplerine atıfta bulunan ilginç bir ifade de yer alıyor:

Yabancı bir erkekle arabaya binmenin, sadece online buluşma için rezerve edilmiş olması gerektiğini düşünüyoruz.

Aynı Uber ve Lyft’te olduğu gibi, See Jane Go’nun mobil uygulaması aracılığıyla kolaylıkla araç çağrılabiliyor. Ayrıca ileri bir tarih için de önceden araç tahsis edilebiliyor.

Bir Cevap Yazın