Gıdadan kozmetiğe, teknolojiden tekstil ürünlerine kadar birçok kategoride yaklaşık 10 binden fazla ürünüyle tüketiciye ulaşan Japon Miniso, Türkiye pazarına girdi. ABD, Kanada,  Rusya, Singapur,  Dubai, Kore, Malezya, Hong Kong gibi 40’a yakın ülke ve bölgede faaliyet gösteren şirket, ilk mağazasını Aralık 2016’da İstanbul Ataşehir’deki Watergarden’da açtı.

Medical Park ve Liv Hastaneler Grubu’nun ortağı Adem Elbaşı’nın Türkiye’ye getirdiği Miniso’nun hedefi her ay bir mağaza açmak olarak belirlenirken Watergarden’ın ardından ilk etapta Kanyon, Meydan Ümraniye, Maltepe Park ve Viaport’taki mağazalar yılın ilk çeyreğinde devreye girecek.

Milliyet’te yer alan habere göre Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Arap ülkelerinin bir bölümünün haklarını da alarak Türkiye’ye getirdikleri Miniso’nun Aralık ayında ilk mağazasını açtığını ifade eden Satış ve Operasyon Direktörü Tayfur Çolakoğlu, beklentilerinin 3 kat üzerinde satış yaptıklarını vurguladı.

Tayfur Çolakoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Miniso, çok farklı bir marka. Ürün kalitesi ve fiyat politikası en büyük farkı… Mağazalarda satılan ürünlerin hepsi kendi markası. Butik bir tarzı var. Hedefimiz her markanın olduğu Türkiye’de perakendeye yeni bir soluk getirmek. Bu çerçevede her ay en az 1 mağaza açma hedefimiz var. Ocak sonu, Şubat başı gibi 3 mağazaya ulaşacağız. Mart ayında Ümraniye Meydan mağazasını açacağız. Yılı en az 12 mağazayla kapatacağız.”

Miniso 2013 yılında şirketin baş tasarımcısı da olan Miyake Junya ve Çinli genç girişimci Ye Guo Fu tarafından Tokyo’da kuruldu. “Doğal, kaliteli yaşam ve uygun fiyat” politikasını benimseyen Miniso, 2016’da dünya genelinde 3 binin üzerinde mağazaya ulaştı. Şirket dünya genelinde ortalama olarak aylık 80 ila 100 mağaza açıyor. 2020 yılına kadar hedef dünyanın dört bir yanında 6 bin mağaza açmak ve 9 milyar dolarlık ciroya ulaşmak.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın