Jaguar’dan Guiness Getiren İlk SUV Lansmanı 0

Jaguar-F-Pace-dunya-rekoru

Jaguar, ilk SUV modeli olan F Pace lansmanı ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Köklü İngiliz lüks otomobil markası Jaguar, tarihinde ilk defa ürettiği SUV (Sport utility vehicle) segmentindeki modeli F Pace’in tanıtımı için Guiness Rekorlar Kitabı’na giren sıra dışı bir lansman düzenlemiş.

Bu yıl 80. kuruluş yılını kutlayan marka, Frankurt otomobil fuarında dünya çapında ses getiren bir PR etkinliğine imza attı. Akrobatik sürüş uzmanı Terry Grant 19.08 metre yüksekliğindeki rampadan 360 derece ters dönerek bu alandaki yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Bir önceki rekor 18.29 metreymiş. Jaguar F Pace rampaya saatte 53 km. hızla girerken rampanın tam tepesinde hız saatte 15 km.’ye kadar düşmüş. Bu sırada Terry Grant’ın vücüduna etki eden basınç 6.5 G’ye kadar yükselmiş.

Genelde spor otomobiller üreten Jaguar, ilk defa piyasaya bir “pratik spor otomobil” diye adlandırdıkları SUV segmentinde bir araç sundu. Özellikle kadınlar ve aileler arasında popülerliği hızla artan SUV segmentine, 80 yıllık bir lüks otomobil markası da girmekte gecikmedi. Jaguar yöneticileri otomobilin hedef pazarını şu şekilde açıklıyor: “Aile kurmaya başlamış spor otomobil kullanıcılarının spor otomobilin sürüş keyfinden vazgeçmeden bir aile arabasına sahip olmasını sağlayan sürüş keyfi, tasarım ve teknoloji konusunda üst düzey bir pratik otomobil.”  F Pace’in verimliliği artırmak adına hafif tasarım %80 alüminyumdan üretildiği, 5 kişiye aynı anda 4G/LTE hızda internet sağlayabilen internet modemini de içinde barındıran üstün teknoloji donanımına sahip olduğu belirtiliyor. Tıpkı Volvo’nun amiral gemisi olan XC90 modelinde olduğu gibi Jaguar F Pace de sınırlı sayıda 2000 adet olmak üzere özel olarak üretilerek SUV pazarına sunulacak.

jaguar-c-x17-suv

Günümüzde otomobil üreticileri lansman kampanyalarında dikkat çekebilmek için farklı projeler yapmak zorunda olduklarını biliyorlar. Farz edelim ki Jaguar, gelenekselleşmiş şekilde Frankurt Otomobil Fuarı içerisindeki standında F Pace’i tanıtmış olsun. Şu andaki bilinirlik oranının yanına bile yaklaşamazdı bile. Artık büyük kalabalıkların dikkatini kazanmak eskisinden çok daha zor. Kampanyaların her anında yaratıcı olmak zorundasınız. Geçen yıl Volvo’nun Van Damme’ın rol aldığı reklamı ya da Red Bull’un uzaydan atlama rekor denemesi hala zihinlerimizdeki tazeliğini koruyor.

ht_jean_claude_van_damme_volvo_truck_split

Çünkü yaratıcı çalışmalardı. Bu yüzden milyonlarca kişi izledi ve mesaja maruz kaldı. F Pace lansmanı konusunda eksiklik olarak değerlendireceğim bir konu var. Eğer İngiliz pilot Terry Grant yerine bilinirliği ve marka değeri daha yüksek bir motor sporları profesyoneli ile çalışsalardı, etki çok daha fazla olurdu diye düşünüyorum. Lewis Hamilton veya Sebestian Loeb gibi mesela. Volvo reklamındaki Van Damme etkisi yaratabilecek bir ünlü ile izlenme sayısı katlanabilirdi.

Kazalarda canlılara zarar vermemesi adına son yıllarda vazgeçtikleri, otomobillerinin önündeki koşan Jaguar ile özdeşleşen markanın tarihine kısaca bakalım. 80 yıllık marka 1980 yılında önce Ford tarafından satın alınıyor. Ardında 2000 yılında Ford Land Rover’ı BMW’den satın alarak Jaguar ile birleştiriyor. Son olarak da ilginç bir şekilde Hintli Tata 2008 yılında Jaguar Land Rover’ı satın alıyor. Yılın ilk yarısında Land Rover 381.000, Jaguar ise 81.000 araç satmış.

Kaynak
http://autoweek.com/article/frankfurt-motor-show/f-pace-space
http://auto.ndtv.com/news/jaguar-f-pace-sets-guinness-world-record-1217853
http://www.ctvnews.ca/autos/jaguar-f-pace-suv-sets-loop-the-loop-record-for-frankfurt-debut-1.2563966

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link