Jaguar’dan Guiness Getiren İlk SUV Lansmanı 0

Jaguar-F-Pace-dunya-rekoru

Jaguar, ilk SUV modeli olan F Pace lansmanı ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Köklü İngiliz lüks otomobil markası Jaguar, tarihinde ilk defa ürettiği SUV (Sport utility vehicle) segmentindeki modeli F Pace’in tanıtımı için Guiness Rekorlar Kitabı’na giren sıra dışı bir lansman düzenlemiş.

Bu yıl 80. kuruluş yılını kutlayan marka, Frankurt otomobil fuarında dünya çapında ses getiren bir PR etkinliğine imza attı. Akrobatik sürüş uzmanı Terry Grant 19.08 metre yüksekliğindeki rampadan 360 derece ters dönerek bu alandaki yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Bir önceki rekor 18.29 metreymiş. Jaguar F Pace rampaya saatte 53 km. hızla girerken rampanın tam tepesinde hız saatte 15 km.’ye kadar düşmüş. Bu sırada Terry Grant’ın vücüduna etki eden basınç 6.5 G’ye kadar yükselmiş.

Genelde spor otomobiller üreten Jaguar, ilk defa piyasaya bir “pratik spor otomobil” diye adlandırdıkları SUV segmentinde bir araç sundu. Özellikle kadınlar ve aileler arasında popülerliği hızla artan SUV segmentine, 80 yıllık bir lüks otomobil markası da girmekte gecikmedi. Jaguar yöneticileri otomobilin hedef pazarını şu şekilde açıklıyor: “Aile kurmaya başlamış spor otomobil kullanıcılarının spor otomobilin sürüş keyfinden vazgeçmeden bir aile arabasına sahip olmasını sağlayan sürüş keyfi, tasarım ve teknoloji konusunda üst düzey bir pratik otomobil.”  F Pace’in verimliliği artırmak adına hafif tasarım %80 alüminyumdan üretildiği, 5 kişiye aynı anda 4G/LTE hızda internet sağlayabilen internet modemini de içinde barındıran üstün teknoloji donanımına sahip olduğu belirtiliyor. Tıpkı Volvo’nun amiral gemisi olan XC90 modelinde olduğu gibi Jaguar F Pace de sınırlı sayıda 2000 adet olmak üzere özel olarak üretilerek SUV pazarına sunulacak.

jaguar-c-x17-suv

Günümüzde otomobil üreticileri lansman kampanyalarında dikkat çekebilmek için farklı projeler yapmak zorunda olduklarını biliyorlar. Farz edelim ki Jaguar, gelenekselleşmiş şekilde Frankurt Otomobil Fuarı içerisindeki standında F Pace’i tanıtmış olsun. Şu andaki bilinirlik oranının yanına bile yaklaşamazdı bile. Artık büyük kalabalıkların dikkatini kazanmak eskisinden çok daha zor. Kampanyaların her anında yaratıcı olmak zorundasınız. Geçen yıl Volvo’nun Van Damme’ın rol aldığı reklamı ya da Red Bull’un uzaydan atlama rekor denemesi hala zihinlerimizdeki tazeliğini koruyor.

ht_jean_claude_van_damme_volvo_truck_split

Çünkü yaratıcı çalışmalardı. Bu yüzden milyonlarca kişi izledi ve mesaja maruz kaldı. F Pace lansmanı konusunda eksiklik olarak değerlendireceğim bir konu var. Eğer İngiliz pilot Terry Grant yerine bilinirliği ve marka değeri daha yüksek bir motor sporları profesyoneli ile çalışsalardı, etki çok daha fazla olurdu diye düşünüyorum. Lewis Hamilton veya Sebestian Loeb gibi mesela. Volvo reklamındaki Van Damme etkisi yaratabilecek bir ünlü ile izlenme sayısı katlanabilirdi.

Kazalarda canlılara zarar vermemesi adına son yıllarda vazgeçtikleri, otomobillerinin önündeki koşan Jaguar ile özdeşleşen markanın tarihine kısaca bakalım. 80 yıllık marka 1980 yılında önce Ford tarafından satın alınıyor. Ardında 2000 yılında Ford Land Rover’ı BMW’den satın alarak Jaguar ile birleştiriyor. Son olarak da ilginç bir şekilde Hintli Tata 2008 yılında Jaguar Land Rover’ı satın alıyor. Yılın ilk yarısında Land Rover 381.000, Jaguar ise 81.000 araç satmış.

Kaynak
http://autoweek.com/article/frankfurt-motor-show/f-pace-space
http://auto.ndtv.com/news/jaguar-f-pace-sets-guinness-world-record-1217853
http://www.ctvnews.ca/autos/jaguar-f-pace-suv-sets-loop-the-loop-record-for-frankfurt-debut-1.2563966

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link