İzlanda’da Erkekler Kadınlardan Daha Yüksek Maaş Alamayacak

İzlanda’da yeni kanun düzenlemesine göre aynı işi yapan kadınlara erkeklerden daha az ücret verilmesi yasaklandı.

1 Ocak tarihinde yürürlüğe geçen kanuna göre 25 veya daha fazla çalışanı bulunan kuruluşlarda “eşit ücret politikası hükümet belgesi” almak zorunlu ve buna uymayan kuruluşlar cezaya çarptırılacaklar.

İzlanda’da Kadınlar Günü’nden bir kare

İzlanda bu yönetmeliği yürürlüğe geçiren ilk ülke oldu. Ülke, ilk olarak 8 Mart 2017’de Uluslararası Kadınlar Günü’nde bu uygulamayı ilan etmişti. 

İzlanda Kadın Hakları Derneği’nin üyesi olan Dagny Osk Aradottir Pind, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, yasanın “kadınlara ve erkeklere eşit ödeme yapılması” için bir mekanizma olduğunu söyledi. “Mevzuat temel olarak şirketlerin ve kurumların yaptıkları her işi değerlendiren bir mekanizma ve süreç sonrasında erkeklerle kadınlara eşit şekilde ödeme yapıldığıyla ilgili bir sertifika alınır.” Diye ekledi. 

Şu anda İzlanda Parlamentosu’nun yaklaşık %50’si kadın üyeden oluşuyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), “kadınların siyasi olarak güçlendirilmesi ve ücret eşitliği konusunda güçlü bir performans gösterdikleri” için ülkeyi son dokuz yılın dünyada cinsiyet konusunda en eşit ülkesi seçti. 

WEF raporunda, İzlanda’nın eşit ücret karşılığında elde ettiği başarılara karşın “ekonomik katılım, fırsatlar ve eğitim düzeyinde cinsiyet açığı”nın küresel olarak hala devam ettiğini kaydetti. Örgüt, dünya genelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kapanması için yüz yıl kadar bir süre gerekeceğini tahmin ediyor. 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Herkes Tatildeyken İşte Olmak ile Baş Etmenin 5 Yöntemi

Malumunuz yaz aylarındayız, hem de yazın en sıcak dönemindeyiz dolayısıyla pek çok kişi tatil beldelerinde yazın keyfini çıkarıyor. E ofis çalışanlarının bütün yaz tatil yapma gibi bir lüksleri olmuyor ve bu durum biraz kıskançlık ile birlikte çalışma motivasyonun düşmesine sebep olabiliyor. Biz de tatilde olmamak motivasyonunuzu düşürmesin diye neler yapabilirsiniz biraz abartılı biraz şakalı biraz da eğlenceli derledik. Keyifli okumalar…

1- Gerekmedikçe Sosyal Medya Kullanmayın

Bu yaz henüz tatile çıkamadıysanız kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisi boş zamanlarınızı Instagram’da geçirmek olabilir. Çünkü nasıl oluyor bilemiyoruz ama Instagram hesabı olan herkes tatilde. Olmayanlar da perşembe günleri için eski tatil fotoğraflarını kurcalayıp mutlaka paylaşıyorlar ve tatile gidemeyenlerin ağlayası geliyor…

Tatilsiz bir yaz geçirmek veya yazın çalışmak hep zordu ancak eskiden tatilde olan kişilerin hayatlarını bu kadar yakından takip edemiyorduk. Oturduğumuz yerde de iş arkadaşımızın tatilde ne kadar eğlendiğini düşünecek halimiz yoktu… Şimdi ise sosyal medya sağ olsun özellikle Instagram ve Facebook’ta görselli videolu tüm tatildekilerin her anını görme fırsatımız oluyor. Tabii ki başkalarının mutluluğunu paylaşmak, onlar adına sevinmek güzel bir şey ancak kendinize eziyet etmeye de gerek yok. Haydi diyelim Instagram ana sayfada gezindiniz, bari bu aylarda keşfet bölümüne girmeyin, üzülürsünüz…

2- Hafta Sonlarınızı Dolu Dolu Değerlendirin

Olabilir, bir-iki hafta izin alamamış olabilirsiniz. Ama yine de doğru bir program ile dolu dolu değerlendirebileceğiniz 2 koca gününüz var. Belki 1 ya da 2 gün iş yerinizden izin alıp hafta sonuyla birleştirerek mini bir tatil de programlayabilirsiniz. Alamazsanız da sorun yok 2 gün bulunduğunuz şehre yakın dinlenmelik yerlere gitmek için gayet yeterli. “Ama bilmem kim Çeşme’de” “Komşum Bodrum’a gitmiş” gibi sızlanmalara gerek yok siz de herkesin gitmediği ülkenin saklı güzelliklerini keşfedebilir veya doğa ile iç içe biraz vakit geçirebilirsiniz.

Eğer İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz güzel ve farklı etkinlikleri sizlerle daha önce paylaşmıştık. Ama Türkiye’nin neresinde olursanız olun yakınlarda henüz bozulmamış bir güzellik bulmanız mümkün (En azından şimdilik).

3- İş Yerinizi Eğlenceli Bir Hale Dönüştürün

İş yeri ne olursa olsun iş yeridir ancak yazın katı kurallar biraz esnetilebilir. İş çıkışlarında iş arkadaşlarınızla ofiste veya dışarıda eğlenerek işe gelip gitmeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Patronunuzla bu konuyu konuşursanız belki bu konuda bir şeyler yapmaya gönüllü bile olabilir.

Parti dışında iş yerinde vaktin eğlenceli geçmesi için iş motivasyonunuzu yükseltecek küçük hedefler koyabilirsiniz. Örneğin; belirli bir saat hedefi koyup, o saate kadar işlerinizi bitirirseniz kendinize dondurma yeme molası verebilir hatta bu durumu arkadaşlarınızla takım halinde bir oyuna bile çevirebilirsiniz. Vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile… Bir bakmışsınız kış gelmiş!

4- Yaz Akşamlarının Keyfini Çıkarın

Yazın hava geç kararır, günler uzundur. Üstelik geceleri hava sabaha göre daha katlanılabilir bir sıcaklıkta olur. Dolayısıyla eve kapanıp Instagram Stories’lere bakarak ağlamak  yerine iş çıkışlarında arkadaşlarınızla vakit geçirebilir veya yalnız başınıza şehrin daha sakin kısımlarında dolanabilirsiniz. Tek başınıza bir kafeye gidip kitap okumak, sinemaya gitmek gibi etkinlikler daha çok kış manzarasına yakışsa da yazın yapılmaz diye bir şey yok. Açık bulduğunuz her alanda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Herkesin tatilde olmasının iyi yanlarından birisi de şehirlerdeki insan sayısının azalmasıdır…

5- Ertelediklerinizi Yapın

Ertelediğiniz bazı şeylere sonunda başlamış olmak motivasyonunuz olabilir. Bir türlü izlemeye vakit bulamadığınız film listenizdeki filmleri izlemek, uzun zamandır okumak istediğiniz kitapları okumak, iş çıkışlarında ve hafta sonları gidebileceğiniz ve bir süredir incelediğiniz kurslara başlamak, açık hava konserleri, açık hava sineması veya tiyatrolarına katılmak gibi yapabileceğiniz bir sürü motive edici aktivite bulabilirsiniz.

Bütün bunları yaptıktan sonra tatilden dönen arkadaşlarınız gezip gördükleri yerleri anlatırken siz de tatile gitmiş kadar ruhunuzu doyurduğunuzdan bahsedebilirsiniz…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Booking.com Gibi Rezervasyon Sitelerine de Dava Açılıyor

Booking.com isimli online otel rezervasyon sitesi geçen yılın başında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava sonucunda haksız rekabete neden olduğu ve vergi ödemediği gerekçesiyle söz konusu siteye Türkiye’den erişim engellenmişti.

Şimdi ise TÜRSAB Yönetim Kurulu aldığı karar sonucunda booking.com benzeri şekilde yurtdışı merkezli, Türkiye’de vergi ödemeyen online rezervasyon sitelerine dava açmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda davaya konu 20’ye yakın internet sitesinin olduğu ifade ediliyor. Eğer karar çıkarsa yurtdışı merkezli birçok online otel rezervasyon sitesine Türkiye’den erişim engellenebilir. İsmi geçen 20 site arasında airbnb, agoda, skyscaner ve expedia gibi dünyaca ünlü rezervasyon siteleri de bulunuyor.

Geçen yılın başlarında yurtdışı merkezli online otel rezervasyon sitesi booking.com’a dava açılmış, booking.com’un haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açılan dava sonucunda İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı vermişti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı davanın ardından gerçekleştirilen duruşmada mahkeme şu kararı almıştı: “Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.”

Türkiye’nin Ürününü Satıyorlar

Booking.com’a erişim engeli devam ederken, TÜRSAB Booking.com’la aynı durumda olan 20’ye yakın internet sitesi hakkında hukuki işlem başlatma kararı aldı. Yönetim Kurulu toplantısında konuyu gündemine alan TÜRSAB, Türk pazarında, Türk müşteriye, Türkiye’de ürün ve hizmet satarak kazanç elde etmesine rağmen, vergi ödemeyerek Türk Seyahat acenteleri ve Türk tur operatörleriyle haksız rekabet eden airbnb, agoda, skyscaner ve expedia gibi 20’ye yakın site ile ilgili hukuki işlem başlatma kararı aldı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da konu ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’deki müşterilere Türkiye’nin ürününü satıyorlar. Türkiye’de vergi sistemine dahil olmadan, fatura kesmeden yapıyorlar. Bu da haksız rekabet oluşmasına neden oluyor.”

Kaynak: Hürriyet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link