İşten Çıkarılan Google Mühendisi’nden Şirket Hakkında Çarpıcı İddialar

2013 yılında Google’da mühendis olarak iş başlayan James Damore geçtiğimiz günlerde işinden uzaklaştırılmıştı. James Damore’ın işten çıkarılma sebebi ise şirketin mail grubunda üzerinden paylaştığı kadınları aşağılayan bir 10 sayfalık bir yazı paylaşmasıydı. Damore paylaştığı yazıda kadınların doğaları gereği teknoloji alanındaki işlerde yönetici pozisyonunda olmamalarının ve daha az maaş almalarının normal olduğunu savunuyordu.

James Damore bu işten çıkarılmanın ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla dikkatleri tekrar üstüne çekmiş durumda. Damore kullanıcı adını Fired4truth’a çevirerek söylemlerinin gerçek olduğunu savunmaya devam ediyor. Aynı zamanda yeni profil fotoğrafında giydiği Goolag yazılı tshirtü ile şirketi Sovyetlerin cezaevleri Gulag’a benzetiyor. (Gulag Sovyetler döneminde mahkumların çok ağır ve kötü koşullar altında tutulmasıyla bilinen bir cezaevi sistemiydi.)

Mühendisin yaptığı bu benzetmeler Amerikan toplumunun oldukça tepkisini çekeceğe benziyor. Mühendis için şimdiden karşı yazılar yayımlanmaya, Twitter üzerinden kendisine tepkiler verilmeye başlanmış durumda. James Damore’a gelen ilk tepki yazılarından birini de buradan okuyabilirsiniz.

Paylaş
İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın