Cuma Günü Mesainin Son Saatlerinde İşlerinize Odaklanmanızı Artıracak İpuçları 0

Masanızın başına oturdunuz, bilgisayarınızı açtınız. İnternete girdiğiniz anda sizi günlük işlerinizden alıkoyacak o kadar fazla dikkat dağıtıcı unsur var ki bu koşullar altında dünyanın en zor şeylerinden birisi odaklanmak olabilir. Çünkü bir kere gitti mi gelmesi zordur, özellikle dikkatiniz bir dağıldı mı rüzgarın sizi nereye götürdüğüne siz bile şaşırırsınız. Üretkenliğin baş düşmanı olan konsantrasyon kaybı ile nasıl savaşabiliriz? Gelin hep beraber bir kaç yolunu öğrenelim.

odaklanmak

Farkındalığınızı Artırın

Yapabileceğiniz ilk şey bu. Düşüncelerinizi organize etmeyi başardığınız zaman ilk adımı başarıyla tamamlamış oluyorsunuz. Konsantrasyon öğrenme ve problem çözme yetenekleri ile ilişkilidir. Bu nedenle bir not defteri edinip, günlük planlarınızı kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

Dikkat Dağıtan Etkenlerden Uzaklaşın

Önemli bir işe başlarken kendinizi dikkat dağıttığını düşündüğünüz herşeyden uzaklaştırmaya başlayın. Bunu tam anlamıyla başarmak imkansız olabilir ama siz elinizden geleni yapın. Email ve mesajlaşma uygulamalarını kapatın, telefonu sessize hatta gece moduna bile alabilirsiniz mesela.

İyi Uyku Önemli

Yeteri kadar uyumak sizi , o günün nasıl geçeceğini, ruh halinizi belirleyen en önemli etkenlerden. Uykunuz varsa kendinizi ‘ruh’ gibi hissetmenize elbette şaşırmazsınız. Uykusuzken yeni şeyler öğrenme ve karar alma süreçleriniz yavaşlar. Bu nedenle uykuyu ciddiye alın ve fedakarlık yapmayın.

Yemek Yeme Alışkanlığınızı düzeltin

Hem kan akışınız hem de beyniniz üzerinde bazı sebze ve meyvelerin diğerlerine göre daha olumlu etkileri var. Evet size klişe gelecek ama abur cuburun ne beynimiz, ne ruhumuz ne de bedenimize faydası var. Örneğin kahve yerine elma yemeyi denediniz mi? Ben denedim, oldukça başarılı. Unutmayın odaklanma problemi yaşamamak için sağlıklı yiyeceklerin oluşturduğu bir yeme düzenine ihtiyacınız var.

task

Görev Ayrımı Yapın

Kolay işler aradan çıksın diye ilk etapta onları halletmek süper bir fikir gibi geliyor olabilir, ama değil. Sabah, yeni bir güne uyanmışken zor işleri halledip sonrasında kolay işleri halletmek odaklanma sorunu yaşamamanız için önemli. Ayrıca ilk etapta zor işleri bitirmek sonrasında daha az stres yaşamanızı sağlar.

Düzenli Bir Çalışma Ortamı Yaratın

İyi bir plan yapın, ara vermeyi unutmayın. Kendinizi zorlu bir görev sonrasında ödüllendirmelisiniz ki motivasyonunuz artsın. Çalışma çevrenize dikkat etmek zorundasınız. Mümkünse en sessiz sakin yeri bulup orada çalışmaya başlayın. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak nesneler olmamasına dikkat edin, bir ortamda karmaşa varsa dikkat yoktur. Örneğin; çalışma masanızı temiz ve düzenli tutmanız dikkat toplamanız için bir başlangıç adımı olabilir.

Ara Verin

Sonsuza kadar çalışamayız değil mi? Düzenli aralar verin. Herşeyi aynı anda yapmaya çalışmak sadece panik olmanızı sağlamaz aynı zamanda işlerin büyüklüğü sizin yapacağınız şeyleri ertelemenize de neden olur. Bu nedenle Büyük işleri küçük parçalara bölerek halletmeye çalışın.

Enerjinizi Kontrollü Kullanın

Günlük rutin içinde kaybolup gitmemek için hem ruh hem de bedeninize istedğini verin. Yani yorulduğu zaman dinlenme hakkını. İyice yorulduğunuz bir anda sadece ara vermemek için yapay uyarıcılara ihtiyaç duymamaya çalışın. Şekerli yiyecekler ve kahve gibi. Çünkü bu geçici çözümler sizin ilk etapta kendinizi daha dinç ve iyi hissetmenizi sağlasa da aslında yorgunluğunuzu ötelediği ve hatta bazen gizlediği için uzun vadede oldukça zararlıdır. Size en yiyi gelecek şey ise yaşam ve iş dengesini iyi kurarak başarıyı kendinize yakın kılmanız olacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Dışsal bir motivasyon kaynağı olarak kendinizi ödüllendirmeniz aynı zamanda sizi iyi hissettirecek başarma hissine dair duyduğunuz güveni artıracaktır. Eğer zorlu bir görevin üstesinden zamanında başarıyla geldiyseniz hiç durmayın, ödüllendirin kendinizi. Ödüllendirmek derken küçük bir çikolata, ya da normalden biraz daha uzun bir öğle yemeğinden bahsediyoruz. Fazlaca abartmayalım.

Studio shot of young woman working in office covered with adhesive notes
Studio shot of young woman working in office covered with adhesive notes

Bir Çok Şeyi Aynı Anda Yapma Mitini Bir Kenara Bırakalım mı?

Bir şeyi gerçekten zamanında yapmak istiyorsanız, her seferinde bir tane görevle uğraşın. Aynı anda bir çok şeyle uğraşmak odağınızı bir kaç farklı noktaya böleceği için vakit kaybettirmekten başka işe yaramaz, yapmayın. Gerçekçi olun herşeyi aynı anda yapmayı istemeyin. Bir çok işi yarım bırakarak ilerlemek yerine bir işi bitirip diğerine geçme gibi bir alışkanlık edinmeye çalışın, faydasını göreceksiniz..

Listelerin Gücü Adına

Her gece uyumadan önce bir sonraki günü kafanızda planladığınız oluyor mu? İşleriniz içinde ilk etapta kafanızda bir yol haritası oluşturarak başlayabilirsiniz. Örneğin önünüzde bir hafta içinde bitirmeniz gereken bir iş var, ilk etapta kafanızda nereden başlayıp nasıl ilerleyeceğinizi oluşturun ve sonra onu kağıda dökün. Yol haritası çıkararak çalışmak nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz durumlarda fazlaca işe yarayacak bir yöntemdir.

Meditasyon Yapın

Her gün 20 dakikanızı meditasyona ayırmayı alışkanlık haline getirin. Meditasyon aklınız üzerindeki kontrolünüzü artırır. Böylelikle kafanızda aynı anda dolaşan bir çok düşünceyi organize etmeyi öğrenirsiniz.

Sabırlı Olun

Sürece başlamak, süreç sonunda alacağınız olumlu çıktılar kadar değerlidir. Tam da bu nedenle başlamak bitirmenin yarısıdır. Yaptığınız işlerde olumsuzluğa odaklanmak yerine, sürece ve bitireceğinize olan inancınıza odaklanmalısınız.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyuncak Üreticisi Hasbro, Rakibi Mattel’i Satın Almaya Çalışıyor 0

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden ikisi olan Hasbro ve Mattel birleşebilir. Habere göre oyuncak ve kutu oyunları üreticisi Hasbro, yıllar süren görüşmelerin ardından kendisi gibi ABD merkezli bir oyuncak üreticisi olan Mattel’i satın almak için teklif verdi.

Bloomberg, 2016 yılının başında iki şirketin birleşme için düzensiz aralıklarla birtakım görüşmeler yaptığına dair bir haber paylaşmıştı. Bunun üzerine bu yıl içinde Mattel’in hisse değerleri neredeyse yarı yarıya düştü ve görünen o ki, Hasbro bu durumu bir avantaja dönüştürerek uzun süredir devam eden bu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istedi.

Barbie, Mattel’in en önemli markaları arasında yer alıyor.

Barbie, Fisher Price ve Hot Wheels gibi önemli oyuncak markalarına sahip olan Mattel, bu yıl düşük satışlar nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadı. Satışlar o kadar düşüktü ki, şirket, hisse sahiplerinin paylarını ödemeyi geçici olarak durdurdu ve birtakım tasarruf önlemlerini hayata geçirdi. Bu yaşananlardan sonra da şirketin hisseleri yaklaşık olarak %50 değer kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz eylül ayında Toys R Us’ın iflas koruma başvurusu yapmasının da şirketin satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Hatta söylentilere göre Toys R Us’ın bu durumu Hasbro’nun satışlarını da etkilemiş.

Mattel’i bünyesine katmak isteyen Hasbro ise özellikle Disney ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, bu lisans anlaşması sayesinde Disney’e ait olan Star Wars ve Frozen gibi ünlü yapımların oyuncaklarını üretip satabiliyor.

Mattel’in şu sıralardaki pazar değerinin 5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Söylentilere göre Hasbro’nun Mattel’i satın almak için teklif ettiği rakam ise 11 milyar dolar civarında. Bu satın alma gerçekleştiği takdirde ABD’nin en büyük iki oyuncak üreticisi birleşmiş olacak. Bu ciddi söylentiden sonra bu önemli birleşmenin yakın zamanda resmiyete kavuşması olası gibi görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link