Masanızın başına oturdunuz, bilgisayarınızı açtınız. İnternete girdiğiniz anda sizi günlük işlerinizden alıkoyacak o kadar fazla dikkat dağıtıcı unsur var ki bu koşullar altında dünyanın en zor şeylerinden birisi odaklanmak olabilir. Çünkü bir kere gitti mi gelmesi zordur, özellikle dikkatiniz bir dağıldı mı rüzgarın sizi nereye götürdüğüne siz bile şaşırırsınız. Üretkenliğin baş düşmanı olan konsantrasyon kaybı ile nasıl savaşabiliriz? Gelin hep beraber bir kaç yolunu öğrenelim.

odaklanmak

Farkındalığınızı Artırın

Yapabileceğiniz ilk şey bu. Düşüncelerinizi organize etmeyi başardığınız zaman ilk adımı başarıyla tamamlamış oluyorsunuz. Konsantrasyon öğrenme ve problem çözme yetenekleri ile ilişkilidir. Bu nedenle bir not defteri edinip, günlük planlarınızı kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

Dikkat Dağıtan Etkenlerden Uzaklaşın

Önemli bir işe başlarken kendinizi dikkat dağıttığını düşündüğünüz herşeyden uzaklaştırmaya başlayın. Bunu tam anlamıyla başarmak imkansız olabilir ama siz elinizden geleni yapın. Email ve mesajlaşma uygulamalarını kapatın, telefonu sessize hatta gece moduna bile alabilirsiniz mesela.

İyi Uyku Önemli

Yeteri kadar uyumak sizi , o günün nasıl geçeceğini, ruh halinizi belirleyen en önemli etkenlerden. Uykunuz varsa kendinizi ‘ruh’ gibi hissetmenize elbette şaşırmazsınız. Uykusuzken yeni şeyler öğrenme ve karar alma süreçleriniz yavaşlar. Bu nedenle uykuyu ciddiye alın ve fedakarlık yapmayın.

Yemek Yeme Alışkanlığınızı düzeltin

Hem kan akışınız hem de beyniniz üzerinde bazı sebze ve meyvelerin diğerlerine göre daha olumlu etkileri var. Evet size klişe gelecek ama abur cuburun ne beynimiz, ne ruhumuz ne de bedenimize faydası var. Örneğin kahve yerine elma yemeyi denediniz mi? Ben denedim, oldukça başarılı. Unutmayın odaklanma problemi yaşamamak için sağlıklı yiyeceklerin oluşturduğu bir yeme düzenine ihtiyacınız var.

task

Görev Ayrımı Yapın

Kolay işler aradan çıksın diye ilk etapta onları halletmek süper bir fikir gibi geliyor olabilir, ama değil. Sabah, yeni bir güne uyanmışken zor işleri halledip sonrasında kolay işleri halletmek odaklanma sorunu yaşamamanız için önemli. Ayrıca ilk etapta zor işleri bitirmek sonrasında daha az stres yaşamanızı sağlar.

Düzenli Bir Çalışma Ortamı Yaratın

İyi bir plan yapın, ara vermeyi unutmayın. Kendinizi zorlu bir görev sonrasında ödüllendirmelisiniz ki motivasyonunuz artsın. Çalışma çevrenize dikkat etmek zorundasınız. Mümkünse en sessiz sakin yeri bulup orada çalışmaya başlayın. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak nesneler olmamasına dikkat edin, bir ortamda karmaşa varsa dikkat yoktur. Örneğin; çalışma masanızı temiz ve düzenli tutmanız dikkat toplamanız için bir başlangıç adımı olabilir.

Ara Verin

Sonsuza kadar çalışamayız değil mi? Düzenli aralar verin. Herşeyi aynı anda yapmaya çalışmak sadece panik olmanızı sağlamaz aynı zamanda işlerin büyüklüğü sizin yapacağınız şeyleri ertelemenize de neden olur. Bu nedenle Büyük işleri küçük parçalara bölerek halletmeye çalışın.

Enerjinizi Kontrollü Kullanın

Günlük rutin içinde kaybolup gitmemek için hem ruh hem de bedeninize istedğini verin. Yani yorulduğu zaman dinlenme hakkını. İyice yorulduğunuz bir anda sadece ara vermemek için yapay uyarıcılara ihtiyaç duymamaya çalışın. Şekerli yiyecekler ve kahve gibi. Çünkü bu geçici çözümler sizin ilk etapta kendinizi daha dinç ve iyi hissetmenizi sağlasa da aslında yorgunluğunuzu ötelediği ve hatta bazen gizlediği için uzun vadede oldukça zararlıdır. Size en yiyi gelecek şey ise yaşam ve iş dengesini iyi kurarak başarıyı kendinize yakın kılmanız olacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Dışsal bir motivasyon kaynağı olarak kendinizi ödüllendirmeniz aynı zamanda sizi iyi hissettirecek başarma hissine dair duyduğunuz güveni artıracaktır. Eğer zorlu bir görevin üstesinden zamanında başarıyla geldiyseniz hiç durmayın, ödüllendirin kendinizi. Ödüllendirmek derken küçük bir çikolata, ya da normalden biraz daha uzun bir öğle yemeğinden bahsediyoruz. Fazlaca abartmayalım.

Studio shot of young woman working in office covered with adhesive notes
Studio shot of young woman working in office covered with adhesive notes

Bir Çok Şeyi Aynı Anda Yapma Mitini Bir Kenara Bırakalım mı?

Bir şeyi gerçekten zamanında yapmak istiyorsanız, her seferinde bir tane görevle uğraşın. Aynı anda bir çok şeyle uğraşmak odağınızı bir kaç farklı noktaya böleceği için vakit kaybettirmekten başka işe yaramaz, yapmayın. Gerçekçi olun herşeyi aynı anda yapmayı istemeyin. Bir çok işi yarım bırakarak ilerlemek yerine bir işi bitirip diğerine geçme gibi bir alışkanlık edinmeye çalışın, faydasını göreceksiniz..

Listelerin Gücü Adına

Her gece uyumadan önce bir sonraki günü kafanızda planladığınız oluyor mu? İşleriniz içinde ilk etapta kafanızda bir yol haritası oluşturarak başlayabilirsiniz. Örneğin önünüzde bir hafta içinde bitirmeniz gereken bir iş var, ilk etapta kafanızda nereden başlayıp nasıl ilerleyeceğinizi oluşturun ve sonra onu kağıda dökün. Yol haritası çıkararak çalışmak nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz durumlarda fazlaca işe yarayacak bir yöntemdir.

Meditasyon Yapın

Her gün 20 dakikanızı meditasyona ayırmayı alışkanlık haline getirin. Meditasyon aklınız üzerindeki kontrolünüzü artırır. Böylelikle kafanızda aynı anda dolaşan bir çok düşünceyi organize etmeyi öğrenirsiniz.

Sabırlı Olun

Sürece başlamak, süreç sonunda alacağınız olumlu çıktılar kadar değerlidir. Tam da bu nedenle başlamak bitirmenin yarısıdır. Yaptığınız işlerde olumsuzluğa odaklanmak yerine, sürece ve bitireceğinize olan inancınıza odaklanmalısınız.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın