Instagram’dan Kişiye Özel Video Kanalları ve Çeviri Butonu Özellikleri Geldi 0

Instagram yaz aylarını boş geçirmeyerek kullanıcılarına bir dizi yenilik sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcıya ulaşan ünlü sosyal mecra Keşfet bölümünde ‘ Sizin için Seçilenler’ gibi bir kanal oluşturarak kişilerin favori başlık ve ilgi alanlarına göre ayarladığı konu başlıklarındaki özel videoları kişilere özel olarak sunmaya başlayacak.

Tüm sosyal mecraların, video içeriğine oldukça önem verdiği şu günlerde Twitter’ın kendi mecrası ve Vine üzerinden 140 saniye ve daha fazla video yayınlama imkanı haberinden hemen sonra, Instagram’dan da kişilerin ilgisini çekecek videoları onlarla buluşturma gibi bir yenilik geldi. Özellikle konu ile ilgili blog postunda yer aldığı üzere Instagram üzerinden izlenen video oranın son altı ay içinde %150 artış sağlaması hem artışın sürekliliğini sağlamak hem de uygulamada geçirilen vakti artırmak için oldukça verimli bir yöntem olmuş.

Video izleme oranı artmaya devam ettikçe kişilerin zevk alabilecekleri içeriklere daha kolay ulaşabilmeleri için Instagram keşfet bölümü farklı kanallar geliştireceğinin de müjdesini de verdi.

Bildiğimiz üzere oldukça çeşitli ilgi alanlarına sahip kişiler tarafından kullanılan Instagram’da video bölümü için şimdilik 23 ana kanal belirlenmiş bulunuyor. Tüm bu kanallar ana konu başlıkları altında sıralanmış.  Bazı kanallar oldukça detaya inerken (özel makyaj teknikleri gibi) bazıları ise balıkçılık ya da komedyenler gibi daha genel ilgi alanlarına hitap ediyor.

Özel bir algoritma ile geliştirilen kanalların kişilerin daha önce beğendiği videolar ya da takip ettikleri sayfalara bağlı olarak belirlendiği tahmin ediliyor.

Amigolar, Kaligrafi, Dansçılar, Komedyenler, Pastacılar, Berberler, Kek Süsleme, Pitbullar, Jimlastik, Seramik, Özel Makyaj Teknikleri, Saç Tasarımları, Balerinler, Basketbolcular, Artistler gibi farklı kategoriler bulunan ‘Sizin İçin Seçilenler’ bölümünün sürekli olarak güncellenmesi planlanıyor.

Şimdilerde sadece Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılabilecek olan bu özelliğin kısa zamanda tüm dünyadaki Instagram kullanıcılar için hazır hale getirileceği de blog postunda belirtilenler arasında.

instagram-translate-hed-2016

Bununla beraber Instagram, geçtiğimiz günlerde kendi sayfasında yayınladığı bir fotoğrafın altında gelecek aylarda sunacağı güncelleme ile fotoğraf ve video altına girilen içeriklerin altında bir çeviri butonunun da yer alacağını ifade etti.  Instagram topluluğunun hızlı büyüyen ve global bir topluluk haline geldiğini belirten ünlü sosyal mecra, kişilerin hangi dili konuşursa konuşsun anın tüm hikâyesini yakalamasına imkan vermek istediklerini ifade etti.

h/t Instagram

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link