Instagram’dan Kişiye Özel Video Kanalları ve Çeviri Butonu Özellikleri Geldi 0

Instagram yaz aylarını boş geçirmeyerek kullanıcılarına bir dizi yenilik sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcıya ulaşan ünlü sosyal mecra Keşfet bölümünde ‘ Sizin için Seçilenler’ gibi bir kanal oluşturarak kişilerin favori başlık ve ilgi alanlarına göre ayarladığı konu başlıklarındaki özel videoları kişilere özel olarak sunmaya başlayacak.

Tüm sosyal mecraların, video içeriğine oldukça önem verdiği şu günlerde Twitter’ın kendi mecrası ve Vine üzerinden 140 saniye ve daha fazla video yayınlama imkanı haberinden hemen sonra, Instagram’dan da kişilerin ilgisini çekecek videoları onlarla buluşturma gibi bir yenilik geldi. Özellikle konu ile ilgili blog postunda yer aldığı üzere Instagram üzerinden izlenen video oranın son altı ay içinde %150 artış sağlaması hem artışın sürekliliğini sağlamak hem de uygulamada geçirilen vakti artırmak için oldukça verimli bir yöntem olmuş.

Video izleme oranı artmaya devam ettikçe kişilerin zevk alabilecekleri içeriklere daha kolay ulaşabilmeleri için Instagram keşfet bölümü farklı kanallar geliştireceğinin de müjdesini de verdi.

Bildiğimiz üzere oldukça çeşitli ilgi alanlarına sahip kişiler tarafından kullanılan Instagram’da video bölümü için şimdilik 23 ana kanal belirlenmiş bulunuyor. Tüm bu kanallar ana konu başlıkları altında sıralanmış.  Bazı kanallar oldukça detaya inerken (özel makyaj teknikleri gibi) bazıları ise balıkçılık ya da komedyenler gibi daha genel ilgi alanlarına hitap ediyor.

Özel bir algoritma ile geliştirilen kanalların kişilerin daha önce beğendiği videolar ya da takip ettikleri sayfalara bağlı olarak belirlendiği tahmin ediliyor.

Amigolar, Kaligrafi, Dansçılar, Komedyenler, Pastacılar, Berberler, Kek Süsleme, Pitbullar, Jimlastik, Seramik, Özel Makyaj Teknikleri, Saç Tasarımları, Balerinler, Basketbolcular, Artistler gibi farklı kategoriler bulunan ‘Sizin İçin Seçilenler’ bölümünün sürekli olarak güncellenmesi planlanıyor.

Şimdilerde sadece Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılabilecek olan bu özelliğin kısa zamanda tüm dünyadaki Instagram kullanıcılar için hazır hale getirileceği de blog postunda belirtilenler arasında.

instagram-translate-hed-2016

Bununla beraber Instagram, geçtiğimiz günlerde kendi sayfasında yayınladığı bir fotoğrafın altında gelecek aylarda sunacağı güncelleme ile fotoğraf ve video altına girilen içeriklerin altında bir çeviri butonunun da yer alacağını ifade etti.  Instagram topluluğunun hızlı büyüyen ve global bir topluluk haline geldiğini belirten ünlü sosyal mecra, kişilerin hangi dili konuşursa konuşsun anın tüm hikâyesini yakalamasına imkan vermek istediklerini ifade etti.

h/t Instagram

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Sigara İçmeyen Çalışanlara Fazladan 6 Gün İzin 0

Bizim ülkemizde de sıklıkla yaşanan bir durumdur. Sigara kullanan ve çalışan insanlar, çalışma saatleri içerisinde günde birkaç defa sigara içmek için kısa molalar verirler. Ve her şirkette bu süre normal mola süresinden düşülmez. Bunlar, genelde kısa molalar olduğu için pek göze çarpmaz, ancak aylık ya da yıllık bazda düşünüldüğünde bu molaların toplamı günlere tekabül ediyor. Bu durum da doğal olarak “Sigara içmeyenlerin günahı ne?” sorusunu akıllara getiriyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Tokyo merkezli bir pazarlama firması olan Piala ise geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili önemli bir adım attı. Japonya, sigara kullanma oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Yapılan araştırmalara göre ülke nüfusunun yaklaşık olarak %22’si sigara kullanıyor. Haliyle Japonya’daki birçok kişi, bu kötü alışkanlığa çalışma saatlerinde içerisinde de belli bir vakit ayırıyor.

Piala firmasında da sigara içen kişilere 15 dakikalık sigara molası hakkı tanınıyor. Ancak bu durum, Piala’da çalışan ve sigara kullanmayan birçok kişiyi rahatsız etmiş ve bu kişiler, şirket CEO’su Takao Asuka’ya sigara içenlerin bu kötü alışkanlıklarının 15 dakikalık molalarla ödüllendirilmemesi gerektiğine dair şikayetlerde bulunmuş. Bunun üzerine şirket, sigara içmeyenlerin yılda 6 gün daha fazla tatil yapmasına karar vermiş. Piala CEO’su Takao Asuka, Japon Times’a yaptığı açıklamada şirket olarak aldıkları bu kararın, insanları sigarayı bırakma konusunda teşvik etmesini beklediğini belirtti.

Japonya’daki bir şirketin, çalışanlarına yılda fazladan 6 gün izin vermesi ülke için cidden büyük bir adım. Zira Japonya’da insanlar çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve özel hayatlarına çok az vakit ayırıyorlar. Günde 12 saat çalışmak, Japonlar için normal bir durum. Ancak bu durum, ülkede 1970’lerden beri aşırı çalışmadan kaynaklı intihar ve kalp krizi vakalarının sıklık yaşanmasına neden oluyor.

Başka bir açıdan bakacak olursak, İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir darbe yiyen bir ülkenin nispeten bu kadar kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden biri haline gelmesinin de bu çalışkanlık sayesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bununla ilgili olarak, geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız “Savaştan Çıkan Japonya Nasıl Teknoloji Devi Oldu? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Facebook Reklam Gelirlerinde Yeni Bir Rekora İmza Attı 0

Facebook sosyal medyada hala en çok kullanılan platform. Instagram, Snapchat, Twitter gibi platformlar ne kadar kendilerini geliştirseler de Facebook’un her yaş kitlesine hitap edebilme özelliği onu diğerlerinden farklı bir noktada tutuyor. Bu özelliği de Facebook’u işletmelerin sosyal medya reklamlarında hala en çok bütçe ayırdığı platform olarak kalmasını sağlıyor.

2017 yılının üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Facebook reklam gelirlerinde %49’luk bir artış yakalayarak az önce bahsettiğimiz en çok bütçe ayrılan platform olma özelliğini bir kez daha kanıtladı. Şirketin raporunda bu çeyreğin reklam gelir rakamı 10.1 milyar dolar. İlk defa 10 milyar dolar barajını aşan Facebook reklam gelirlerini artırmak adına geliştirmeler yapmaya da durmaksızın devam ediyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak; ”Topluluğuz sürekli olarak büyüyor, bizim görevimiz ise herkes için daha iyisini yapmak. Eko sistemimiz içerisinde bulunan herkesin güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi bizim için en önemli konu.” şeklinde açıklamalarda bulunda.

Facebook CEO’su güvenlik konusunda açıklamalarda bulunurken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise gündemi oldukça meşgul etmişti. Facebook’un reklam için cihazlarda bulunan mikrofonları kullanarak kişileri dinlediği yönündeki haberlerin üzerine, Zuckerberg’in bu açıklamayı yapması da dikkat çeken bir nokta.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link