Instagram yaz aylarını boş geçirmeyerek kullanıcılarına bir dizi yenilik sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcıya ulaşan ünlü sosyal mecra Keşfet bölümünde ‘ Sizin için Seçilenler’ gibi bir kanal oluşturarak kişilerin favori başlık ve ilgi alanlarına göre ayarladığı konu başlıklarındaki özel videoları kişilere özel olarak sunmaya başlayacak.

Tüm sosyal mecraların, video içeriğine oldukça önem verdiği şu günlerde Twitter’ın kendi mecrası ve Vine üzerinden 140 saniye ve daha fazla video yayınlama imkanı haberinden hemen sonra, Instagram’dan da kişilerin ilgisini çekecek videoları onlarla buluşturma gibi bir yenilik geldi. Özellikle konu ile ilgili blog postunda yer aldığı üzere Instagram üzerinden izlenen video oranın son altı ay içinde %150 artış sağlaması hem artışın sürekliliğini sağlamak hem de uygulamada geçirilen vakti artırmak için oldukça verimli bir yöntem olmuş.

Video izleme oranı artmaya devam ettikçe kişilerin zevk alabilecekleri içeriklere daha kolay ulaşabilmeleri için Instagram keşfet bölümü farklı kanallar geliştireceğinin de müjdesini de verdi.

Bildiğimiz üzere oldukça çeşitli ilgi alanlarına sahip kişiler tarafından kullanılan Instagram’da video bölümü için şimdilik 23 ana kanal belirlenmiş bulunuyor. Tüm bu kanallar ana konu başlıkları altında sıralanmış.  Bazı kanallar oldukça detaya inerken (özel makyaj teknikleri gibi) bazıları ise balıkçılık ya da komedyenler gibi daha genel ilgi alanlarına hitap ediyor.

Özel bir algoritma ile geliştirilen kanalların kişilerin daha önce beğendiği videolar ya da takip ettikleri sayfalara bağlı olarak belirlendiği tahmin ediliyor.

Amigolar, Kaligrafi, Dansçılar, Komedyenler, Pastacılar, Berberler, Kek Süsleme, Pitbullar, Jimlastik, Seramik, Özel Makyaj Teknikleri, Saç Tasarımları, Balerinler, Basketbolcular, Artistler gibi farklı kategoriler bulunan ‘Sizin İçin Seçilenler’ bölümünün sürekli olarak güncellenmesi planlanıyor.

Şimdilerde sadece Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılabilecek olan bu özelliğin kısa zamanda tüm dünyadaki Instagram kullanıcılar için hazır hale getirileceği de blog postunda belirtilenler arasında.

instagram-translate-hed-2016

Bununla beraber Instagram, geçtiğimiz günlerde kendi sayfasında yayınladığı bir fotoğrafın altında gelecek aylarda sunacağı güncelleme ile fotoğraf ve video altına girilen içeriklerin altında bir çeviri butonunun da yer alacağını ifade etti.  Instagram topluluğunun hızlı büyüyen ve global bir topluluk haline geldiğini belirten ünlü sosyal mecra, kişilerin hangi dili konuşursa konuşsun anın tüm hikâyesini yakalamasına imkan vermek istediklerini ifade etti.

h/t Instagram

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın