Amacı Dışında Kullanılan LinkedIn’ın Dramı

İş hayatının sosyal ağı LinkedIn, bundan 12 yıl önce hayatımıza girse de bir çoğumuzun LinkedIn ile tanışıklığı 5 yılı geçmiyor. 

Esas amacı iş dünyadaki profesyonellerin diğer profesyoneller ile iletişim kurması ve bilgi paylaşımında bulunması olan bu platformun en önemli özelliği kullanıcılarının kurumsal kimliklerini yansıtması.

Kullanıcıların bir nevi açık özgeçmişlerinin yer aldığı bu sosyal ağ, özellikle bu nedenle takım elbiseli bir kanal olarak görülüyor ancak, ne yazık ki bazı kullanıcılar tarafından çok yanlış algılanabiliyor. Profesyonel kimlikle LinledIn’ın nasıl kullanılacağını belirtebilmek amacıyla kendi sayfasında yer verdiği “What is LinkedIn” açıklamasını baz alarak bu sosyal ağda sık yapılan yanlışları ele alabiliriz.
sosyalag-ldnİlk adım bağlantı kurup çevrimiçi profesyonel kimlik oluşturmak. Yani bu ağda bulunma amacınız okul ve iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalıp, iş hayatınızı ilgilendirebilecek kişiler ile bağlantıda kalmak olarak düşünülebilir. Fakat özellikle kadın kullanıcılara alakasız birçok mesaj gelmeye devam ediyor.

linkedin2

Unutulmaması gereken bir metrik de LinkedIn’da yaptığınız yorumların kendi ana sayfanızda arkadaşlarınıza sunulduğu ve de görüntülenen profillerin karşı tarafa bildirim olarak gittiği.

Bu da demek oluyor ki fotoğrafların altına yapılan yorumlar da dahil olmak üzere her hareketiniz bağlantılı olduğunuz kişilere sergileniyor.

linkedin1LinkedIn’ın bir diğer adımı ise kariyerinize güç verecek keşifler yapmak. Mümkün olduğunca şirket haberlerini ve ilginizi çekebilecek ilanları takip etmenizde fayda var. Bu ağ her ne kadar açık bir CV olsa da mail adresinizin hala size özel bir iletişim aracı olduğunu da unutmamak gerekir.

Mail adresinizi alenen yayınlamamakta ve de mail adresi toplamak için bu yollara başvurmamakta da fayda var.

Önemli not: Sunumlar LinkedIn’a yüklenenip indirilebiliyor.

Ağın bize sunduğu son adım ise öğrenmek ve paylaşmak. Ancak yine çok önemli bir nokta var ki bu paylaşımlar yine profesyonel iş hayatı ile alakalı olmalı. Sizinle iş ilişkisi kurmakta olan kişiler emin olun tatil fotoğrafınızı ya da Sebastian sözlerinizi görmek istemiyor.

linkedin4Bunun için kullanabilecek ve daha çok ilgi çekebilecek başka sosyal ağlar var iken hala neden LinkedIn’ın tercih edildiği ise merak konusu.

İşe alım uzmanlarının ve sektör profesyonellerinin sıkça ziyaret ettiği bu mecrada, profiliniz sizin iş dünyasındaki aynanız görevi görmekte. Özetle;

  • Altını çizerek belirtilmesi gereken şey LinkedIn’in bir arkadaş bulma sitesi olmadığıdır. Bunun için daha farklı mecralara yönelebilirsiniz.
  • Yüzünüzün yarısının yer aldığı selfielerinizi haftada bir güncellemeniz de gerekli olmayan bir hamle LinkedIn için. Aynı şekilde fotoğrafların altına “Cnm çk gzl çkmşsn” yorumları atmak da hataya dahil.
  • Bir diğer da nokta profesyonel iş hayatından kastın sadece iş aramak olmadığı. Bu nedenle profillerinizin yanına “İŞ TEKLİFLERİNE AÇIK” “İŞ ARIYORUM” şeklinde profesyonel olmayan ibareler eklemeniz hoş görünmeyecektir.

Amacına uygun kullanıldığında kişiye çok fayda sağlayan bu mecrayı koruyalım, yanlış kullananları uyaralım!

 

Bir Cevap Yazın

İşinizde Stresi Yok Edecek 5 İpucu

Stres günümüz iş dünyasının hatta özel hayatımızın bile olmazsa olmazı. Olumlu bir özellik olmasa da, hepimiz her gün farklı stres unsurlarına maruz kalıyoruz. Kimimiz yolda giderken trafik stresiyle, kimimiz zor bir patron yüzünden iş stresiyle baş başa kalıyor. Bunun olumsuz etkileri de sağlığın bozulmasına kadar varan bir hale gelebiliyor. İşyerinde stresi azaltmanın basit adımları var deseydik ne yapardınız?

Amerikan Psikoloji Derneği’nin açıklamasına göre iş ve çalışma hayatında karşılaşılan aşırı iş yükü, görece düşük maaş, sosyal imkan eksikliği gibi konu başlıkları stresin en ana nedenleri arasında yer alıyor. Basit stresler çalışan üzerinde kısa dönemli baş ağrısı, uyku problemi gibi basit görünen rahatsızlıklara neden olurken; kronikleşen stres problemleri ise anksiyete, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemi zayıflığı gibi daha derin sorunlara neden olabiliyor. İşte bu tarz stres nedenlerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek basit ipuçları:

is-ortami-kurumsal-sirket

Nedenini Bulun

Basit gibi görünse de genellikle uygulanmayan ve stres kısır döngüsü içerisinde çalışanların sürüklenmesine neden olan en önemli adımdır. Sizi strese sürükleyen asıl nedeni ya da nedenleri fark ettiğiniz de iyileşmek ve çözüm bulmak için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ancak çalışanların sık sık ertelediği bir adım olduğu için genellikle aynı streslerle başa çıkılamayıp depresyona hatta daha da kötü rahatsızlıklara varan bir yola girilir. Stresin ana nedeni ya da nedenlerini bulmak çözümün ilk ve en önemli adımıdır.

Akıllı Çalışın

Stresin kaynağı iş yerinde herhangi bir şey olabilir. İş arkadaşlarınızdan tutun da patronunuz sizi strese sürükleyen en önemli kaynaklar olabilir. Asıl nedenin ne olduğunu bulduğunuzda, akıllı davranarak bu nedenleri elimine edebilir, stresinizi azaltabilirsiniz. Örneğin, çalışma arkadaşlarınız sizi strese sürükleyen davranışlarda bulunuyorsa, iş arkadaşlarınızla dışarı buluşup vakit geçirerek birbirinizi doğru tanıma ve yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Kendinize Vakit Ayırın

Kafa olarak işten kopamazsanız, tatil vaktinizde dinlenmek yerine iş düşünür ya da çalışmaya devam ederseniz, size bir haberim var: “ASLA STRESTEN KAÇAMAZSINIZ”. Bunun yerine iş vakti işe, dinlenme vaktinde de işten uzak kavramlara odaklanmanız sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Listeler Yapın

Hepimizin atladığı en önemli konu da öncelik listelerimizi doğru belirleyememek. Acil ve önemli işler yerine bazen sonra da bitirebileceğimiz hem de önemsiz işlere vakit ayırdığımızda stres de kaçınılmaz olarak artmaktadır. Yetiştiremediğiniz önemli işler yüzünden başınızın ağrımasını istemiyorsanız, öncelik listenizi doğru bir şekilde yapmanızı öneriyoruz.

Kendiniz İçin Daha Fazlasını Yapın

İş dışında değil, iş vaktinde de kendinize doğru ve verimli zamanı ayırmanız önemlidir. yoğun iş çalışması arasında 5-10 dakikalık bir kahve molası, kaçırmadığınız bir öğle yemeği, arkadaşlarınızla 5 dakikalık bir ayaküstü muhabbet doğru zamanda yapıldığında hem iş stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak, hem de yaptığınız iş üzeirndeki veriminizi artıracaktır.

LinkedIn’e Yeni Snapchat Filtresi: Tuesday

Bilindiği üzere Snapchat’in “Stories” özelliği ve filtreleri ilk çıktığı andan itibaren popülerliğini koruyor. Story özelliğinin Instagram, Facebook ve Whatsapp gibi birçok sosyal platformda yer almasından sonra şimdi LinkedIn’de bu özelliği kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

LinkedIn, geçtiğimiz günlerde Snapchat tarzı filtreler eklenebilmesine olanak sağlayan yeni video özelliğini tanıttı. Uygulama içerisinde video kaydı yapıp anında paylaşmayı kolaylaştıran yeni özelliğin tanıtımı bir konferans ile sunuldu. Snapchat özelliğini kullanıcılar uygulama içerisinden kaydedip doğrudan paylaşabilecekler.

Filtreler genel olarak, sosyal ağın işlevinden dolayı konferans ve iş toplantıları, seminerler gibi etkinlikleri paylaşmak için kullanılacak. Filtrelerin genel içeriği ise etkinliğin adı, yeri, tarihi, konuşmacılar ve onların profil fotoğraflarından oluşacak.  Ayrıca bu filtrelerle oluşturulan hikayelerin alt çerçevelerine dokunan kullanıcılar, etkinlik sayfasına da gidebilecek.

LinkedIn’in “Tuesday” adını verdiği bu hikaye özelliği, sosyal ağın sadece mobil uygulamasında kullanılabilecek. LınkedIn ilerleyen zamanlarda ki etkinlikler için de yeni filtreler getireceğini belirtti.

LinkedIn’in özellikle profesyonel ve ciddi bir sosyal mecra olmasından dolayı bizi biraz şaşırtacak olsa da, kullanım şekli gayet eğlenceli görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday