Türkiye’den çekiliyor mu sorularına cevap olarak; Türkiye’de online mağazamızı açıyoruz diyerek cevap veren Inditex Grup, bünyesindeki en büyük marka olan Zara ile internet üzerinden satışa 5 Ekim’de başlıyor. Zara’nın ardından grubun bünyesindeki Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho, Stradivarius ve Bershka markaları da 13 Ekim’de online satışa geçeceklerini duyurdu. Sevilen perakende grubu; “Türkiye’de online satış için doğru zamanın şimdi olduğuna inandıklarını” söyledi. Peki gerçekten öyle mi?

Aslına bakarsanız biraz geç alınmış bir karar olduğunu düşünenlerdenim. Türkiye’de e-ticaret bu kadar büyük bir pasta haline gelmişken, rakiplerin çoğu Inditex Grup pazara girene kadar bu pastadan büyük payı aldılar. Hatta söz konusu e-ticaret olunca çoğu perakende markasının online mağazasındaki başarısı ile marka algısını değiştirdiğini ve güçlendirdiğini de söyleyebiliriz. Tabi tüketici ve markanın hedef kitlesinden biri olarak kararın geç olduğunu söylesem de grubun bu kararı verirken göz önünde bulundurduğu bazı durumlar olduğunun da farkındayım.

Çoğunuzun bildiği gibi Inditex Grup markaları ürün gamının yüzde 70’ini her 15 günde bir yeniliyor. Online dünyanın çok hızlı olduğunu söylesek de e-ticaret kısmında her 15 günde bir yenilik yapmak oldukça zor olacaktır. Fiziksel mağazadaki stratejilerini online ortamda hayata geçirirler mi şuan çok bilemiyoruz ama en azından geç kararın altında yatan sebeplerden biri bu gibi görünüyor. Grup bu kararı ile fiziksel mağazası bulunmayan şehirlerdeki hedef kitleyi de kazanmak istiyor. Fakat reklam için çok fazla bütçe ayırmayı sevmeyen Inditex Grup, markalarının bilinirliğinin Türkiye’de daha geniş bir kitleye ulaşması için online mağaza konusunda acele etmemiş olabilir.

Sonuç olarak perakende sektöründe fiziksel ve online mağaza birbirini oldukça güzel besleyen bir ikili. Özellikle müşteriyi daha çok tanıma ve daha çok yakalama konusunda online mağaza markaya muazzam bir ortam yaratıyor. Bu nedenle verilen karar biraz geç mi oldu acaba diye düşünsek de, Grup için doğru karar olduğu konusunda hem fikiriz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın