İçeriğinizi Okutmak İçin Nasıl Başlık Seçmelisiniz?

Pazarlamacılar, daima içeriğin kral olduğunun bilincindedir. İçerik Pazarlama Enstitüsü ve Pazarlama Uzmanları tarafından 2017 yılına ait yapılan bir çalışmaya göre, pazarlamacılar bütçelerinin dörtte birinden fazlasını içerik pazarlamasına ayırdıkları için içerik pazarlamacılığının kullanımı artıyor. Bu yüzden başlıklarda kullanacağınız kelimeleri dikkatli ve ilgi çekici seçmelisiniz. Eğer başlıklarınız yeterince ilgi çekmiyorsa çabalarınız boşa gidebilir ve beklediğiniz tıklanmayı alamayabilirsiniz. Şimdi size HubSpot ile işbirliği yapan Outbrain’nin bulduğu başlıkların ve kelimelerin okurlar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini sunacağız.

İşte başlıyoruz.

  • Her zaman, en iyi, en doğru gibi okurlara karşı üstünlük kuran kelimeler
  • Şimdi, şuan gibi aciliyeti gösteren kelimeler
  • Basit, kolay ve hile gibi öğretici kelimeler
  • Neden ve nasıl yapılır gibi kısayolu gösteren kelimeler

Görüyoruz ki düşünülenin aksine başlıklarda kullanılan bazı kelimeler okurlar üzerinde beklenen etkiyi yaratmıyor.

Somut bir şeyler sunun 

Okurların güvenini kazanmak için onlara somut bir şeyler sunmanız gerekir. Yazdığınız yazıyı destekleyici bir atılım da bulunduğunuzda okurlar bunu bir kanıt veya belge olarak görür ve yazınıza daha çok güvenir. Yapılan araştırmaya göre, başlıkların etrafına fotoğraf, video, veya slayt gösterisi eklenmesi, sadece başlığı olan yazılara göre %38 daha fazla tıklanma alıyor.

Başlıkları kısa tutun 

Sosyal ağdaki paylaşımınız için mi bir başlık arıyorsunuz? Başlığınızı tweetable olabilmesi için maksimum 280 karakter olmalıdır. Arama sonuçlarındaki yüksek sıralamaya mı bakıyorsunuz? Başlığınızın yarıda kesilmemesi için 65 karakterin altında olmasına dikkat edin. Nielsen Norman Group’un yaptığı araştırmaya göre, başlıklar önemli anahtar kelimelerle doldurulmalıdır. Kısacası çok az ve kilit kelimeler seçerek hedefi tam 12’den vurmalısınız. Unutmayınız ki, seçeceğiniz başlıkta okurların dikkatini önce ilk iki kelime çekecektir.

Başlıkları basit tutun

Basit başlıklar atmalı ve herkes için anlaşılır olduğuna dikkat etmelisiniz. Yazınızın pek çok farklı tipte okuyucuya ulaştığını unutmamalı ve bunu düşünüp doğru adımlar atmalısınız.

Önce hedef kitlenizi belirleyin

İlk olarak hedef kitlenizi belirleyin ve sonra başlığınızı seçin. Başlığı belirlerken sen, senin, onun gibi ifadeler kullanmamaya özen gösterin. Okuyucularla samimi olabilirsiniz ama aşırıya kaçmadan…

Unutmayınız ki içerik pazarlamacılığında tek boyutlu bir çözüm yoktur. Sizler bireysel markanız için neyin daha doğru olduğunu keşfetmeli, devamlı olarak araştırma ve çalışma azminde olmanız gerekir.

Kaynak: Marketingprofs

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek, Maaşınızda Daha Fazla Artış Sağlar?

Artık günümüzde, iş dünyasında yabancı dil bilmek bir avantaj olarak görülmüyor olabilir. Ancak herhangi bir yabancı dile hakim olmak, size hala maddi açıdan bir avantaj sağlayabilir. Zira bildiğiniz yabancı dilin, maaşınıza artı olarak yansıma ihtimali çok yüksek. Tabii bildiğiniz yabancı dile göre bu durum değişiklik göstebilir.

The Next Web’in yaptığı habere göre; Euro London isimli işe alım şirketi, bir dil öğrenmenin, gelirinize %10 ila %15 arasında bir katkı sağlayacağını ifade ediyor. Yani bu durum, dil eğitiminin, kurumsal şirketlerde çalışan profesyoneller için iyi bir yatırım olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu noktada ise hangi yabancı dile yatırım yapmak gerektiği önem kazanıyor. Zira The Economist isimli haftalık derginin paylaştığı bir habere göre, her yabancı dil maddi olarak aynı geri dönüşü sağlamıyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) görev yapan ekonomist Albert Saiz, bu konuyla ilgili olarak yaptığı araştırma sonucunda şu bulgulara erişti:

  • Almanca – %3,8 Zam
  • Fransızca – %2,3 Zam
  • İspanyolca – %1,5 Zam

Gördüğünüz maaştaki en büyük artışı sağlayan dil Almanca. Peki neden bu diller arasında böyle bir fark var? Bu, tamamen tedarik ve talep ile alakalı bir durum. Örneğin; İspanyolca konuşan ülkeler, Almanca konuşan ülkelere göre daha yüksek bir GSYH’ya (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) sahiptir. Ama yine de İspanyolca ve İngilizce olarak birbirleriyle iletişim kurabilen bireylerin miktarı ayrı ayrı göz önüne alındığında, finansal olarak en iyi geri dönüşü bu dillerin sağlamama ihtimali bir hayli yüksek.

Sonuç olarak bu diller dışında herhangi bir yabancı dili biliyorsanız bile, ikinci bir yabancı dil olarak bu dillerden birini öğrenmek, maddi açıdan size ciddi bir kazanç sağlayabilir. Yani en azından araştırmalar buna işaret ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

TÜAD’ın Düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nin Teması: “Derin Etki”

 İstanbul, 13 Mart 2018 – Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi, 27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. “Derin Etki” ana temasıyla düzenlenecek zirvede seçkin konuşmacılar, pazarlama araştırmalarının derinlerdeki bilgiye ulaşabilme açısından önemi ve etkileriyle ilgili son bulguları ve deneyimlerini paylaşacak.

21. Araştırma Zirvesi’nin ilk gününde, TÜAD Başkanı Handan Esmer’in açılış konuşmasının ardından “Derin Etki” teması çerçevesindeki ilk konuşmayı İngiltere’nin sektör kuruluşu Market Research Society’nin CEO’su Jane Frost gerçekleştirecek. Günün devamında ise aralarında Çaytaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Yavuz Sütlüoğlu, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Nielsen Medya Genel Müdürü Erdem Tolon ve ThinkNeuro CEO’su Yener Girişken’in de yer aldığı uzman ve yöneticiler konuşma yapacak.

Zirvenin ikinci gününün ilk konuşmacısı ise Avrupa Düşünce ve Pazarlama Araştırmaları Birliği ESOMAR’ın Genel Direktörü Finn Raben olacak. Raben’in ardından CarrefourSa Genel Müdürü Hakan Ergin, Mindshare Türkiye CEO’su Bülent Yar ve Sia Insight Kurucu Ortağı Didem Okumuşoğlu’nun aralarında bulunduğu konuşmacılar sahnede yer alacak. İkinci günün konuşmacıları arasında ünlü oyuncu, yapımcı ve sunucu Kadir Çöpdemir, “Rotasız Seyyah” Mehmet Genç ve “Yemeklere Fısıldayan Kadın” Sedef İybar da bulunacak.

Araştırma sektörünün yanı sıra pazarlama, iletişim ve reklam dünyasından profesyonelleri bir araya getiren zirvenin moderatörlüğünü bu yıl da gazeteci, yazar Fatoş Karahasan yapacak. Çaykur ana sponsorluğunda hayata geçirilen 21. Araştırma Zirvesi’nde konuşmaların yanı sıra çeşitli performanslar ve ödül takdimleri de gerçekleştirilecek.

Conrad Otel’de düzenlenecek zirveyle ilgili ayrıntılı bilgi www.arastirmazirvesi.com adresindeki web sitesinden alınabiliyor.

İletişim için: Şahika Algan / 0212 347 03 30 / sahika@artipr.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link