Her Gün Sizi Yavaşça Öldüren 10 Aktivite 0

Hepimiz sağlıklı bir yaşam sürmek istiyoruz ancak etrafımızdaki pek çok etmen buna engel olmakta oldukça başarılı. Her gün trafikti, iş stresiydi derken yaşamımızdan bir şeyleri kaybettiğimizin farkında değiliz. Her gün yaptığımız ancak bize etkilerinin çok farkında olmadığımız, bizi her gün yavaş yavaş yıpratan 10 günlük aktivitenin araştırmalara dayanan sonuçlarını sizler için derledik.

 

1. Oturmak

Ofis çalışanları için kötü haber. Her gün düzenli olarak egzersiz yapsanız dahi, uzun periyotlu hareketsizlik çok sağlıksız. 2012 yılında BMJ Open tarafından yayınlanan çalışmaya göre, oturarak çalışma sürelerini günde 3 saatin altına düşürenler yaşam süresi beklentilerine en az 2 yıl daha ekliyorlar.

 

2. Çok Fazla Uyumak

Tabii ki çok az uyumakta sağlığınız için çok tehlikeli hatta aşırı kiloların nedenlerinden biridir ancak çok fazla uyumakta neredeyse aynı derecede zararlıdır. Uyku üzerine çalışmalar gösteriyor ki, günde 9 saatten fazla uyuyan bireyler, günde 7-8 saat uyuyan bireylere göre %41 daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıyorlar.

office-worker-computer-screen-keyboard-ergonomics

3. Uzun Süre Ekran Karşısında Kalmak

Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi’nde yayınlanan araştırmada önerilene göre, ekran başında günde 4 saatten fazla zaman geçirmek (TV izleme, internette sörf yapmak) kalp krizi riskini %113 oranında artırıyor. BMJ Open’da paylaşılan başka bir çalışmaya göre de ekran başında geçirilen 2 saatin altına düşürülmesi, bireylerin hayatlarına 1.4 yıl ekleyebiliyor.

 

4. Hayatınızı Tehdit Etmeyen Hastalıklar İçin Alınan İlaçlar

Uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik gibi hastalıklar için alınan ilaçlar bazı bireylerin tahmini ömürlerinin kısalmasına neden olabiliyor. Kanada Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan 12 yıl süren bir araştırmada, bilim adamları bu tarz ilaçları kullanmayanların, %5 daha az ölüm

 

5. Az Gülmek

Mayo Clinic’in yayınladığı listeye  göre gülmenin sağlığa faydaları oldukça fazla.  Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirirken, stresi azaltır ve duygusal rahatlama sağlar. Hatta gülmek kalori yakmanıza bile yardımcı olur.

 

istanbul-trafik

6. Gün İçi Uzun Yolculuklar

Gün içinde trafik yüzünden uzayan yolculuklar sadece günlük zamanınızdan çalmıyor, sizin toplam yaşam sürenizi de kısaltıyor.Association of American Geographers’ın yıllık toplantısında sunulan bir çalışmaya göre 30 dakikadan fazla trafikte kalan bireyler diğer bireylere göre önce ölebiliyorlar. Uzun yolculuklar egzersiz ve uyku için az zaman ayırma demek olduğundan, uzun ve sağlıklı yaşam bu bireyler için uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

 

7. Stres

Stresin sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için çok tehlikeli olabileceğini hep duyduk, ancak Proceedings of The National Academy of Sciences‘ın yayınladığı araştırmaya göre etkileri bununla sınırlı değil. Stres bizim DNA’mıza dahi hasar verebilir. Stressiz bireyler ile karşılaştırıldığında, kronik stresi olan bireyler daha kısa telomerlere sahip -telomer; kromozomların uçlarında bulunup onları koruyan ve yanlış bağlantıların oluşmasını engelleyen tabaka- Yani telomerlerin kısalması ile genlerimiz zamanla yok oluyor !

 

8. Sıfır Cinsel Yaşam

Seks sadece stresten arınmanızı, rahatlamanızı sağlamaz, kalori yakmanızı ve hatta sizin tahmini ömrünüzü uzatır. Duke Üniversitesi’nin araştırmasına göre keyifli bir seks kadınların yaşamını 8 yıla kadar uzatabiliyor.  BMJ Journal’da yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek frekansta orgazm olduğunu söyleyen erkeklerde ölüm oranlarının %50’i azaldığı belirtiliyor.

Jamie Oliver And Victoria Government Announce Partnership To Tackle Obesity

9. Kötü Yemek

İşlenmiş gıdalar, çok fazla kırmızı et ve az taze sebze, meyve yemek çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Internal Medicine dergisinde yer alan çalışmaya göre, yüksek oranda kırmızı et tüketimi kardiyovasküler hastalıklara davetiye çıkarıyor ve kanserlerden ölüm oranını artırıyor.

 

10. Anti-Sosyal Olmak

İzolasyon ve yalnızlık bütün vücudunuzun yüksek bir stres ile bezenmesine neden olur. The MacArthur Study of Successful Aging‘de konu ile ilgili olarak, arkadaşları arasında ve ailesinde kendisini değerli bir birey olarak görenler, bunun tam tersi olduğu bireylere göre çok daha fazla yaşamaya müsaitler.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link