Her Gün Sizi Yavaşça Öldüren 10 Aktivite

Hepimiz sağlıklı bir yaşam sürmek istiyoruz ancak etrafımızdaki pek çok etmen buna engel olmakta oldukça başarılı. Her gün trafikti, iş stresiydi derken yaşamımızdan bir şeyleri kaybettiğimizin farkında değiliz. Her gün yaptığımız ancak bize etkilerinin çok farkında olmadığımız, bizi her gün yavaş yavaş yıpratan 10 günlük aktivitenin araştırmalara dayanan sonuçlarını sizler için derledik.

 

1. Oturmak

Ofis çalışanları için kötü haber. Her gün düzenli olarak egzersiz yapsanız dahi, uzun periyotlu hareketsizlik çok sağlıksız. 2012 yılında BMJ Open tarafından yayınlanan çalışmaya göre, oturarak çalışma sürelerini günde 3 saatin altına düşürenler yaşam süresi beklentilerine en az 2 yıl daha ekliyorlar.

 

2. Çok Fazla Uyumak

Tabii ki çok az uyumakta sağlığınız için çok tehlikeli hatta aşırı kiloların nedenlerinden biridir ancak çok fazla uyumakta neredeyse aynı derecede zararlıdır. Uyku üzerine çalışmalar gösteriyor ki, günde 9 saatten fazla uyuyan bireyler, günde 7-8 saat uyuyan bireylere göre %41 daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıyorlar.

office-worker-computer-screen-keyboard-ergonomics

3. Uzun Süre Ekran Karşısında Kalmak

Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi’nde yayınlanan araştırmada önerilene göre, ekran başında günde 4 saatten fazla zaman geçirmek (TV izleme, internette sörf yapmak) kalp krizi riskini %113 oranında artırıyor. BMJ Open’da paylaşılan başka bir çalışmaya göre de ekran başında geçirilen 2 saatin altına düşürülmesi, bireylerin hayatlarına 1.4 yıl ekleyebiliyor.

 

4. Hayatınızı Tehdit Etmeyen Hastalıklar İçin Alınan İlaçlar

Uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik gibi hastalıklar için alınan ilaçlar bazı bireylerin tahmini ömürlerinin kısalmasına neden olabiliyor. Kanada Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan 12 yıl süren bir araştırmada, bilim adamları bu tarz ilaçları kullanmayanların, %5 daha az ölüm

 

5. Az Gülmek

Mayo Clinic’in yayınladığı listeye  göre gülmenin sağlığa faydaları oldukça fazla.  Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirirken, stresi azaltır ve duygusal rahatlama sağlar. Hatta gülmek kalori yakmanıza bile yardımcı olur.

 

istanbul-trafik

6. Gün İçi Uzun Yolculuklar

Gün içinde trafik yüzünden uzayan yolculuklar sadece günlük zamanınızdan çalmıyor, sizin toplam yaşam sürenizi de kısaltıyor.Association of American Geographers’ın yıllık toplantısında sunulan bir çalışmaya göre 30 dakikadan fazla trafikte kalan bireyler diğer bireylere göre önce ölebiliyorlar. Uzun yolculuklar egzersiz ve uyku için az zaman ayırma demek olduğundan, uzun ve sağlıklı yaşam bu bireyler için uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

 

7. Stres

Stresin sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için çok tehlikeli olabileceğini hep duyduk, ancak Proceedings of The National Academy of Sciences‘ın yayınladığı araştırmaya göre etkileri bununla sınırlı değil. Stres bizim DNA’mıza dahi hasar verebilir. Stressiz bireyler ile karşılaştırıldığında, kronik stresi olan bireyler daha kısa telomerlere sahip -telomer; kromozomların uçlarında bulunup onları koruyan ve yanlış bağlantıların oluşmasını engelleyen tabaka- Yani telomerlerin kısalması ile genlerimiz zamanla yok oluyor !

 

8. Sıfır Cinsel Yaşam

Seks sadece stresten arınmanızı, rahatlamanızı sağlamaz, kalori yakmanızı ve hatta sizin tahmini ömrünüzü uzatır. Duke Üniversitesi’nin araştırmasına göre keyifli bir seks kadınların yaşamını 8 yıla kadar uzatabiliyor.  BMJ Journal’da yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek frekansta orgazm olduğunu söyleyen erkeklerde ölüm oranlarının %50’i azaldığı belirtiliyor.

Jamie Oliver And Victoria Government Announce Partnership To Tackle Obesity

9. Kötü Yemek

İşlenmiş gıdalar, çok fazla kırmızı et ve az taze sebze, meyve yemek çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Internal Medicine dergisinde yer alan çalışmaya göre, yüksek oranda kırmızı et tüketimi kardiyovasküler hastalıklara davetiye çıkarıyor ve kanserlerden ölüm oranını artırıyor.

 

10. Anti-Sosyal Olmak

İzolasyon ve yalnızlık bütün vücudunuzun yüksek bir stres ile bezenmesine neden olur. The MacArthur Study of Successful Aging‘de konu ile ilgili olarak, arkadaşları arasında ve ailesinde kendisini değerli bir birey olarak görenler, bunun tam tersi olduğu bireylere göre çok daha fazla yaşamaya müsaitler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

SpaceX’in Stajyer Adaylarına Sorduğu 16 Mülakat Sorusu

Başarılı girişimci Elon Musk‘ın havacılık ve uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta bugüne kadarki en büyük roketi olan Falcon Heavy‘yi 2008 model bir Tesla Roadster ile birlikte uzaya fırlatarak uzay endüstrisi adına önemli bir iş başardı ve bir kez daha dikkatleri üzerine çekti. Önemli hedefleri olan SpaceX, doğal olarak birçok çalışanın hayallerini süsleyen bir firma. Ancak bu şirkete stajyer olarak girmek bile oldukça zor görünüyor.

IFL Science isimli internet sitesinin yaptığı habere göre her yıl 700’den fazla stajyer, California eyaletinin Hawthorne isimli bölgesinde yer alan SpaceX genel merkezinde çalışma fırsatına erişiyor. Havacılık elektroniği, dinamik, kalkış operasyonları, üretim ve kurumsal bilgi sistemleri gibi çeşitli departmanlarda görev alan stajyerler, haftada toplam 80 saat çalışıyorlar ve saat başına yaklaşık olarak 22 dolar ücret alıyorlar. Bununla birlikte SpaceX stajyerleri, potansiyel olarak insanları Mars’a götürmek için kullanılabilecek roketleri tasarlamaya, meydana getirmeye ve fırlatmaya yardımcı oluyorlar.

Stajyerleri işe alma süreci, stajyerlerle yapılan geniş kapsamlı iki adet telefon görüşmesini de kapsıyor. Bu telefon görüşmeleri sırasında, stajyerlerin genel olarak fizik ve kuantum mekaniğiyle alakalı bazı zor soruları cevaplamaları gerekiyor. Glassdoor isimli internet sitesinde paylaşılan ve SpaceX’in mülakat sırasında stajyer adaylarına sorduğu soruları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 • Kompozit nedir?

 • 32 bit bir sistemde bir tam sayının boyutu nedir?

 • Diyelim ki, değeri 2 olarak atanmış bir “var” değişkenin var. “var++” yazdırırsan, ne görüntülenir? Bir sonraki satıra “++var” yazdırırsan, ne görüntülenir? “var”ın son değeri ne olur?

 • Null pointer nedir?

 • Büyük, ağır ve çok çok hızlı hareket eden bir nesneye sahipsen, onu nasıl güvenli bir şekilde yavaşlatırsın?

 • Bir elektrik tesisatını yukarıdan düşen keskin bir nesneden korumak için nasıl tasarlarsın?

 • Kütlesi “m” ve uzunluğu “L” olarak belirlenmiş ve birinde sabitlenmiş bir konsol kirişi hayal et. Bu kiriş, bir eylemsizlik kuvvetine ve homojen bir biçimde dağıtılmış bir w yüküne maruz bırakılırsa, bir L/4 uzunluğundaki mevcut moment ne olur?

 • Sallanan bir yüzeye hassas bir aleti nasıl yerleştirirsin?

 • Bir tek bağlantılı listede bir döngüyü nasıl bulursun?

 • Diziler ve yığınlar gibi pek çok türde veri yapısı var. Neden hepsini yapan bir tane yok?

 • Bir kirişin bir tarafı, bir duvara bağlı ve diğer tarafı serbest. Bir kuvvet uygulanırsa, neresi kırılır ve kirişi kıran kuvveti belirlemek için neyi bilmeye ihtiyaç duyarsın?

 • Bir bakır parçaya dokunan bir nikel parçasına yüksek akım (nokta kaynağı) uyguladığında ne olur?

 • Sadece pop ve push metotlarını kullanarak bir yığını nasıl tersine döndürürsün?

 • Bir sıvı yakıtlı roket motoru için hızlı bir yakıt doldurma sisteminde kullanılan bir dizi borunun tasarım sürecini açıkla. Sıvı basıncı hesaplamaları ve yapısal faktörler için mevcut durum için en iyi olan denklemleri içerdiğinden emin ol.

 • Uzayda herhangi bir şeyin sıcaklığını nasıl ayarlarsın? Ana kısıtlayıcı faktörün nedir?

 • Seni SpaceX’e başvuran diğer bütün mühendislerden farklı kılan şey ne?

Bu arada geçtiğimiz günlerde de Apple’ın iş mülakatlarında sorduğu 21 ilginç soruyu sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımıza da buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fazladan İzin, Şirket Verimliliğinin Tavan Yapmasını Sağladı

Herhalde bizim ülkemizde verimli çalışma kavramının, genel anlamda ne çalışan ne de işveren açısından tam olarak benimsenmediğini söylesek yanlış olmaz. Bu yüzden de verimliliği artırmak üzerine pek de kafa yorulmaz. Peki size, çalışanlara daha fazla izin vererek verimliliği artırmanın mümkün olduğunu söylesek… Bu konuda şüphesi olanlar için bunun denenmiş ve kanıtlanmış bir yöntem olduğunu belirtelim.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, Ocak 2017’de SteelHouse isimli pazarlama ve reklam şirketinin CEO’su olan Mark Douglas, çalışanlarına o tarihten itibaren her ay bir cuma ya da pazartesi gününün “SteelHouse Günü” ilan edileceğini ve bu günde şirketin kapalı olacağını duyurdu. Yani başka bir deyişle, her ay bir defaya mahsus olmak üzere çalışanlar üç günlük bir haftasonu tatili yapacaklardı. Ancak bu kural, halihazırda çalışanların üç günlük bir tatil yapamadıkları aylarda devreye sokulacaktı.

SteelHouse CEO’su Mark Douglas

Şirket CEO’su Mark Douglas’ın bu uygulamayı yürürlüğe sokmasının üstünden bir yıl geçti ve Douglas’ın belirttiğine göre, bu süre zarfında çalışan morali ve verimlilikte harika bir gelişim sağlandı. İşin ilginç yanı ise Mark Douglas, bu gelişimin düşündüğünün çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

Günde 8 saatlik çalışma süresi üzerinden hesaplayacak olursak, bu, her bir çalışanın yılda 40 saat daha az çalışacağı anlamına geliyor. SteelHouse’un yaklaşık olarak 250 çalışana sahip olduğunu düşünecek olursak, şirketin yılda 10.000 saatlik işi feda ettiğini söyleyebiliriz. Ancak Mark Douglas, bunun çalışanlara olduğu kadar, şirkete de faydası olduğunu ifade ediyor. Bu uygulamanın şirketi maddi anlamda zarara uğratmadığını ifade eden Douglas, bununla birlikte bu uygulamanın, ekibi birbirine daha çok yakınlaştırdığını ve çalışanların daha tazelenmiş hissetmelerini sağladığını söylüyor.

Bunların yanı sıra Douglas, SteelHouse Günü’nün normal izin günlerinden farklı olduğunu vurguluyor. Kendisinin belirttiğine göre, normal izin günlerinde ekibin bir kısmı çalışmaya devam ederken izin yapanlar ise e-postalar ya da telefon konuşmaları aracılığıyla bir şekilde iş ile bağlantılı oluyorlar. Ancak SteelHouse günlerinde ise şirket tamamen kapalı oluyor ve bu da çalışanların tamamen işten uzaklaşarak kafalarını dinleyebilmelerine olanak sağlıyor.

SteelHouse Günü, şirketin çalışanlarına sağladığı ilk avantaj değil. Bunun yanı sıra 2011 yılından beri, çalışanlar istedikleri tatili yapabilmeleri için şirketten belirli miktarda bir izin parası alabiliyorlar. Mevcut olarak bu miktarın yılda 2.000 dolar olduğu belirtiliyor.

Darısı bizim ülkemizdeki şirketlerin başına…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link