black-friday-onlineHareketli bir yılı geride bırakacağımız şu günlerde, yılbaşı dolayısıyla online alışverişe duyulan ilgi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yüksek bir ivme ile arttı. Hal böyle olunca, e-ticaret açısından tarihi bir yılbaşına tanıklık edeceğe benziyoruz. Araştırma kuruluşu Deloitte’in analistlerine göre bu yılbaşı alışveriş döneminde satış hacminin tüm dünyada 1 trilyon dolara ulaşacağı ve online alışverişte ilk kez gerçek mağazalardaki kadar çok para harcanacağı öngörülüyor.

Yılbaşı döneminde e-ticaret pastasının büyümesi, siber suçlular için büyük bir fırsat elbette. Peki bu yoğunluğu fırsata dönüştürmek isteyen siber suçluların ağına düşmemek için neler yapmalı? ESET Güvenlik Araştırmacısı Ondrej Kuboviç, online alışverişte siber saldırganları paranızdan uzak tutabilmeniz için birkaç ipucu verdi.

  1. Güvenli bağlantı kullanın.

Her internet bağlantısı online ödemeler için yeterince güvenli olmadığını biliyor muydunuz? Eğer imkanınız varsa halka açık Wi-Fi noktalarını kullanarak online alışveriş yapmayın. Zira halka açık noktalarda kredi kartı bilgileriniz kolaylıkla görüntülenebilir.

2. Alışveriş yaparken, bildiğiniz cihazı tercih edin.

“En kısa yol bildiğin yoldur” sözünü anımsayın. Tıpkı daha önce görmediğiniz bir yolda yürürken karşınıza neyin çıkacağını kestiremediğiniz gibi, daha önce kullanmadığınız, bir başkasının kişisel kullanımında olan cihazlarda da casus yazılımların olup olmayacağını kestiremezsiniz.

3. Sahte indirim fırsatlarına karşı temkinli olun.

onlineSiber suçluların insanları kandırmak için en yoğun kullandığı yöntemlerden biri herhangi bir ürünün fiyatını çok daha ucuza göstermeleri. Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif aldığınızda büyük ihtimalle gerçek olmayacağını unutmamakta fayda var.

4. Adres çubuğunu (URL) her zaman kontrol edin

Mümkünse, size güvenilir bir alışveriş ortamı sunan ve muhtemel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek, saygın ve güvenilir alışveriş sitelerini tercih edin. Ancak tanınmış bir markayı gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Bundan sakınmak için gözünüz URL’nin yani web sitesi adının yazılı olduğu adres çubuğunun üzerinde olsun. Sahte olan siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

5. Kredi kartı veya güvenli ödeme hizmetlerini kullanın.

Sanal kart, riskli olmayan limitteki kredi kartı veya güvenli online ödeme hizmeti kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından daha güvenlidir. Dolandırma maksatlı bir işlem gerçekleştirilmesi durumunda bile, zararı sınırlamış olursunuz.

Bonus: Güçlü şifre hayat kurtarır

esetHerhangi bir işlem yapmadan önce kendinize mutlaka şifrenizin güçlü olup olmadığını sorun. Eğer güçlü bir şifre kullanıyorsanız siber suçluların karşınızda durması neredeyse imkansız. Eğer güçlü bir şifrenizin olmadığını düşünüyorsanız şuraya göz atabilirsiniz.

Tabi, almış olduğunuz önlemler ne kadar çok olursa olsun, siber tehditlere karşı korunabilmenin en temel yolu, veri tabanını yeni tehditlere karşı güncel tutan, gönül rahatlığı ile cihazlarınızı emanet edebileceğiniz bir siber güvenlik yazılımı kullanmaktan geçiyor. Bu konuda ESET’in güvenlik çözümlerine göz atmak isterseniz hemen aşağıdaki butona tıklamanız yeterli.

ESET’in Güvenlik Çözümlerine Göz At

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın