Guinness’ten Hedef Kitlesini Yerinde Yakalayan Kampanya: Out of Home

Markanız için açık hava reklamı vermeye karar verdiniz? Lokasyon kararında önceliklerinizi neye göre belirlerdiniz? Toplamda maksimum kişinin görebileceği yerler tercih sebebiniz olurdu değil mi? Ünlü bira markası Guinness ise gerçekten Guinness severlerin görebileceği yerlerde olmayı başardı. Nasıl mı yaptı?

Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal mecralardan akıllıca bir hedefleme sistemi kullanarak veri toplayan marka,  fanlarına sosyal medya üzerinden muhtemel lokasyonlarını, davranışları ve markaya olan ilgilerini kullanarak, offlineda ulaşmayı başardı.

Online kanalların offline reklamcılıkta ne kadar efektif kullanılabileceğinin başarılı bir örneği olan marka, Out of Home kampanyası kapsamında sosyal mecralar üzerinden muhtemel severlerini spora ve publara giden, bununla beraber Guinness içtiğini ifade eden kişiler üzerinde yoğunlaştırdı. Ve Bu kişilerin nerelerde vakit geçirdikleri üzerinde çalışmaya başladı. Instagram üzerinden hedef kitlelerinin fotoğraflarını hangi lokasyonlardan paylaştıklarının verisini toplamaya başladı.

Sonrasında “davranışsal noktalar” olarak belirledikleri bu lokasyonlarda Adshell Live dijital otobüs durağı reklam panoları, Tesco marketlerinin yakınlarında bulunan Tesco Akıllı Ekran açıkhava noktalarına reklam panolarını yerleştiren marka özellikle satın almayı tetiklemek adına POS noktalarına yakın yerlerde konumlandılar.

Ev tüketiminden ziyade dış mekan da tüketilen Guinness bu kampanya ile kullanabileceği tüm sosyal dataları kullanarak, marka hakkında bilgi sahibi olan hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşmayı başarmış, kampanyanın etkinliğini de maksimuma çıkarmayı başarmış.

Online mecralarda paylaştığımız fotoğrafların, atılan tweetlerin markalar tarafından aslında sadece online mecralarda değil, offline mecralarda da nasıl kullanılabileceğinin başarılı bir örneği olan Guinness, gelecekte bir çok markaya örnek olacak gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Nike, İnsanlara Yeni Ayakkabısını Video Oyununda Denettiriyor

Son zamanlarda büyük markalar, özellikle potansiyel müşterilerinin bir parçası olduğu reklam kampanyaları yapmaya özen gösteriyorlar. Zira bu tarz etkileşimli reklam kampanyaları hem daha dikkat çekici hem de daha akılda kalıcı oluyor. Son olarak bu tarz bir reklam kampanyasını ise spor giyim markası Nike yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Nike Çin ve Wieden + Kennedy Shanghai reklam ajansı ortaklığıyla meydana getirilen reklam kampanyası, Nike’ın yeni “Epic React” isimli spor ayakkabı modelinin ayırt edici özelliklerine dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Matematiksel formüller kullanılarak tasarlanan Nike Epic React, markanın canlı, yumuşak, hafif ve dayanıklı olarak tanımladığı bir teknoloji barındırıyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız Nike Epic React ile ilgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilir ve bu yenilikçi ayakkabı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Çin’de gerçekleştirilen bu reklam kampanyası kapsamında, insanların Nike Epic React’ı “Reactland” isimli bir video oyununda test etmesine imkan tanıyan bir donanım meydana getirildi. Oyunu deneyimleyecek olan katılımcılar spor ayakkabılarını giydikten sonra kendi görünüşlerinin dijital ortama aktarılması ve oyun içerisinde kendi görünümlerinde bir oyun karakteri oluşturulması için bir kameranın karşısına geçiyorlar.

Oyun karakteri oluşturulduktan sonra ise katılımcılar dev bir ekranın önünde yer alan koşu bandına çıkıyorlar. Daha sonra da koşu bandında koşmaya başlayarak oyundaki karakterlerini yönlendiriyorlar. Katılımcılar, koşu bandında koşarak oyundaki karakterlerinin ilerlemesini ve ellerindeki kontrol cihazı sayesinde ise karakterlerinin zıplamasını sağlıyorlar.

Bu eğlenceli deneyimin sonunda, bu deneyimi sosyal medyada paylaşabilmeleri için katılımcılarla kendi oynanış videolarından 10 saniyelik bir kesit paylaşıldı. Bu oyun; Çin’in Şangay, Pekin, Guangzhou ve Çengdu şehirlerinde yer alan belirli mağazalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Oyunlaştırma odaklı bu etkileşimli reklam kampanyasının, bir ürünü tanıtmanın için son derece eğlenceli ve akılda kalıcı bir yolu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Samsung’un Yeni Televizyonu Görünmez Olabiliyor

Samsung‘un yeni ürettiği QLED televizyon, algoritmalar sayesinde bulunduğu zemine uyum sağlayarak kendisini görünmez yapabiliyor. Duvarın yüzeyinden süzülüyormuş gibi gözüken bir hava durumu göstergesi ve saati ile birlikte kullanılabiliyor. TV’nin kalınlığı da göz önünde bulundurarak TV’nin çerçevesinin yanı sıra görseller üzerine gölge efekti düşürülerek gerçekçiliği artırılmış. 

Çığır açan Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırıyor. Televizyon duvar zemini ile oryantasyonunu sağladığında geriye sadece kenarındaki ince çerçeve kalıyor. Televizyonunuzu kapatmak istediğinizde televizyonun renkleri gerçek hayattaki renklerle tamamen eşleşiyor. Televizyon renklerinin gerçekçiliğini ve uyum sağlama hızını aşağıdaki kısa videoyu izleyerek görebilirsiniz. 

Samsung televizyonunu tanıtırken büyük siyah ekranların iticiliğine ve QLED televizyonunun renk çözünürlüğüne vurgu yapıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir televizyon ile hem gözleriniz hem de ev dekorasyonunuz şenlenir miydi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link