Google hedefleme politikaları için oldukça önemli olan cihazlar araştırmasının sonuçlarını geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Buna göre, Google aramalarının her gün neredeyse %40’ı sadece akıllı telefonlar kullanılarak gerçekleştiriyor.

cross-device-conversions-pazarlamasyon

Zaten bildiğimiz ve tahmin ettiğimiz sonuçların olduğu araştırma bir yandan da alışkanlıklarımızı ortaya koyuyor ve mobilin yükselişine işaret ediyor. Ve gelecek dönem pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde etkili olacağı düşünülüyor. Araştırmanın Amerika’da 18-49 yaş arası demografik yapıyı temsil edecek şekilde düzenlendiğini belirtebiliriz. Bunu yanında Yaklaşık 3 aylık bir periyotta ve 12 bin rastgele seçilmiş Google kullanıcısının yer aldığı araştırmanın temel çıktılarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

1- Gün içinde insanlar birçok farklı cihaz kullanarak aramalar yapıyorlar, internette zaman geçiriyorlar. Fakat mobilin tek başına pastadan en büyük payı almayı başladığı ve bunun artmaya devam ettiği görülüyor.

2- İnsanlar günde ortalama 170 dakika akıllı telefonda vakit geçirirken. PC’lerde bu 120 dakikaya tabletlerde ise 70 dakikaya düşüyor.

3- İnsanlar akıllı telefonlarını genelde ev ve iş yerinde yoğun olarak kullanıyor. Bu mekanları alışveriş merkezleri ve restoranlar, kafeler takip ediyor.

pazarlamasyon-google-cihaz

4- Kullanıcıların %80’i akıllı telefonlarından her gün arama, gezinti yaparken, %67si bu iş için PC’lerini kullanıyor. Yaklaşık %57’si gün içinde birden fazla cihazı kullanırken, %21’i bu cihazları eş zamanlı kullanıyor.

5- Yalnızca akıllı telefon kullananların çarpıcı bir şekilde %27 göründüğü araştırmada yine arama yapmak için sadece akıllı telefon kullananların oranı da %39 görünüyor. PC tercih edenlerde bu oran %32.

Gelecek dönem pazarlama, geliştirme stratejilerinde ve Google planlamalarından önemli yer etmesi beklenen araştırmanın detaylı raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş
Dijital İletişim, Pazarlama, Girişimcilik Tutkunu, Enformasyon Sistemleri Profesyoneli. Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı

Bir Cevap Yazın