Türk ekosistemindeki girişimleri farklı açılardan takip eden ve ekosisteme yönelik bilgiler ve raporlar üreten Startups Watch, dün yapılan etkinlik ile yılın ilk yarısına ait girişim ekosistemi verilerini paylaştı.

Startups Watch’ın verilerine göre Türkiye’de 2017 yılının birinci yarısında toplam 63 yatırım gerçekleşti. Bu yatırımların toplam değeri ise 36,2 milyon dolar. 36 milyon doların 20 milyonu ilk çeyrekte gerçekleşirken, 16,2 milyonu ise ikinci çeyrekte gerçekleşti. Bu rakamları anlamlandırabilmenin yolu ise şüphesiz geçtiğimiz yıllardaki rakamlara göz atmaktan geçiyor.

2010 yılından beri toplanan verilerden oluşan aşağıdaki grafiğe göre bu yıl, 2012 yılından sonra en çok yatırım yapılan yıl olarak gözlemleniyor. 2012 yılında 80 milyon dolarlık yatırımın gerçekleştiği girişim ekosisteminde bu yatırımın önemli bir bölümünün Yemeksepeti ve Trendyol‘dan kaynaklandığını da belirtmekte fayda var. Bu arada 2016 yılında darbe girişimine rağmen 70 milyon dolarlık bir yatırımın olması ekosistem adına olumlu bir gelişme olarak göze çarpıyor.

Bu yılki 36 yatırımın alanlarına baktığımızda, yatırım adedi olarak en çok yatırım yapılan 4 alan ise aşağıdaki şekilde:

  1. Fintech – 4 yatırım
  2. Retail-tech – 3 yatırım
  3. IoT – 3 yatırım

Bu yılın ilk yarısında en çok yatırım alan şirket 15 milyon dolar ile İyzico oldu. (Hatırlatalım, İyzico yatırımı aslında geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın, bu yıl içerisinde yapılan ödemesi şeklinde). Geçtiğimiz yıl aynı dönemde en yüksek yatırımı 19,3 milyon dolarla Cardtek’in aldığını da hatırlatmakta fayda var.

Tüm bu verilerin haricinde, Türkiye girişimcilik ekosisteminin Avrupa’da nasıl bir konumda olduğuna da bakmak gerekiyor. Startups Watch kurucu ortaklarından İhsan Elgin‘in açıklamasına göre Türkiye, Avrupa ekosisteminde bulunan 36 ülke arasında 18. sırada bulunuyor. Doğu Avrupa’da ise Polonya’dan sonra ikincisi sırada konumlanıyor. (Polonya’nın yatırım miktarı 65 milyon dolar). Türkiye’yi ise Romanya 32 milyon dolar ile takip ediyor.

Startups Watch’un düzenli olarak organize ettiği toplantıları takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız. Takipte kalın!

Bir Cevap Yazın