Türk Girişim Ekosistemi Ne Durumda?

Türk ekosistemindeki girişimleri farklı açılardan takip eden ve ekosisteme yönelik bilgiler ve raporlar üreten Startups Watch, dün yapılan etkinlik ile yılın ilk yarısına ait girişim ekosistemi verilerini paylaştı.

Startups Watch’ın verilerine göre Türkiye’de 2017 yılının birinci yarısında toplam 63 yatırım gerçekleşti. Bu yatırımların toplam değeri ise 36,2 milyon dolar. 36 milyon doların 20 milyonu ilk çeyrekte gerçekleşirken, 16,2 milyonu ise ikinci çeyrekte gerçekleşti. Bu rakamları anlamlandırabilmenin yolu ise şüphesiz geçtiğimiz yıllardaki rakamlara göz atmaktan geçiyor.

2010 yılından beri toplanan verilerden oluşan aşağıdaki grafiğe göre bu yıl, 2012 yılından sonra en çok yatırım yapılan yıl olarak gözlemleniyor. 2012 yılında 80 milyon dolarlık yatırımın gerçekleştiği girişim ekosisteminde bu yatırımın önemli bir bölümünün Yemeksepeti ve Trendyol‘dan kaynaklandığını da belirtmekte fayda var. Bu arada 2016 yılında darbe girişimine rağmen 70 milyon dolarlık bir yatırımın olması ekosistem adına olumlu bir gelişme olarak göze çarpıyor.

Bu yılki 36 yatırımın alanlarına baktığımızda, yatırım adedi olarak en çok yatırım yapılan 4 alan ise aşağıdaki şekilde:

  1. Fintech – 4 yatırım
  2. Retail-tech – 3 yatırım
  3. IoT – 3 yatırım

Bu yılın ilk yarısında en çok yatırım alan şirket 15 milyon dolar ile İyzico oldu. (Hatırlatalım, İyzico yatırımı aslında geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın, bu yıl içerisinde yapılan ödemesi şeklinde). Geçtiğimiz yıl aynı dönemde en yüksek yatırımı 19,3 milyon dolarla Cardtek’in aldığını da hatırlatmakta fayda var.

Tüm bu verilerin haricinde, Türkiye girişimcilik ekosisteminin Avrupa’da nasıl bir konumda olduğuna da bakmak gerekiyor. Startups Watch kurucu ortaklarından İhsan Elgin‘in açıklamasına göre Türkiye, Avrupa ekosisteminde bulunan 36 ülke arasında 18. sırada bulunuyor. Doğu Avrupa’da ise Polonya’dan sonra ikincisi sırada konumlanıyor. (Polonya’nın yatırım miktarı 65 milyon dolar). Türkiye’yi ise Romanya 32 milyon dolar ile takip ediyor.

Startups Watch’un düzenli olarak organize ettiği toplantıları takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız. Takipte kalın!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Garanti Bankası BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Programı’na Katılacak Girişimler Belirlendi

Garanti Bankası BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı’na bu yıl Önemsiyoruz, Minorpreneurs, Tarlamvar, 3Dörtgen, Tolkido, Joon, GeneOn Biyoteknoloji, Haus Freeze Dry, Biryudumkitap, Engelsiz Çeviri katılacak.

Türkiye’de sosyal girişimcilik alanına özel olarak tasarlanan ve bir finans kurumu tarafından desteklenen ilk sosyal girişimcilik programı olan Garanti Bankası – BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı’na katılmaya hak kazanan girişimler belirlendi.

Program 24 Temmuz’da Başlıyor

Sosyal girişimcilerin işlerini ve yarattıkları sosyal etkiyi büyütmelerine katkı sağlamayı amaçlayan ve Impact Hub Istanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen programın jüri değerlendirmesi sonucunda; Önemsiyoruz, Minorpreneurs, Tarlamvar, 3Dörtgen, Tolkido, Joon, GeneOn Biyoteknoloji, Haus Freeze Dry, Biryudumkitap, Engelsiz Çeviri olmak üzere on girişim, programa katılma fırsatını yakaladı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucu belirlenen on girişimci, işlerinin büyüme planlarını oluşturmalarına katkı sağlayacak online ve sınıf içi eğitimler, stratejik mentorluk desteği ve girişimciler, müşteriler ve yatırımcılardan oluşan networking faaliyetlerini içeren 5 aylık bir programa dahil olacaklar. Garanti Bankası BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı, 24 Temmuz Salı günü başlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı ile Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamaya ve ülkemizdeki girişimcileri desteklemeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir bir iş modeli ile yüksek sosyal etki yaratmayı amaçlayan sosyal girişimcilere, dünyanın önde gelen işletme okullarından biri olan İspanya’daki IE Business School’dan eğitim, eğitimlere ek olarak stratejik mentorluk, networking fırsatları sunuyor; girişimleri ile fark yaratmalarına imkan tanıyoruz. Bu yıl programa seçilen ve çocukların eğitimi, çiftçilerin istihdamı, geri dönüşüm gibi birçok farklı konuya çözüm sunan girişimlerin bu program sonunda işlerini daha iyi planlayarak büyüteceklerine ve yeni girişimcilere örnek olacaklarına inanıyoruz” dedi.

Garanti Bankası BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı’nın bu dönemki girişimleri:

Tasarım ile sosyal faydayı kesiştirmek üzere kurulan Önemsiyoruz; toplumda çocuk haklarına dair farkındalık yaratmak üzere yaptığı çalışmaların yanı sıra, çocukların kendini birey olarak algılaması ve çevresi ile kuvvetli bir bağ kurması için çeşitli projeler geliştiriyor.

Minorpreneurs, nitelikli eğitimi en yenilikçi yöntemlerle ve çağa uygun şekilde kişiselleştirerek 7-17 yaş arası çocuklarla buluşturuyor.

Kırsal kalkınmayı ve çiftçiyi destekleme amacıyla kurulan Tarlamvar; boş veya atıl kalmış tarım arazilerini kiralıyor, bu arazilerde yerel halkı istihdam ediyor.

3Dörtgen, üretmekten keyif alan herkesin dilediği gibi vakit geçirebileceği eğlenceli ve “maker” dostu bir alan olarak, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafe konseptini hayata geçiriyor.

Otizmi ailelerinde birinci elden gözlemlemiş Tolkido ekibi, konuşma problemi yaşayan otizmli çocuklara kişiselleştirilmiş eğitimi mümkün kılmak amacıyla yola çıkıyor.

Zanaatı modern üretim yöntemleri ve tasarımla birleştiren Joon, dezavantajlı gruplar ile çalışarak, meydana getirdiği yeni ve kullanışlı ürünlerin günlük hayata katılmasında öncü oluyor.

Biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren GeneOn, plastik atığı geri dönüştürebilen enzimlerin üretilmesi üzerine çalışmalar yürütüyor.

HAUS Freeze Dry, yüksek besin değeri içeren meyveleri 30 yıl raf ömrüne sahip, sağlıklı atıştırmalıklara dönüştürüyor.

Biryudumkitap, e-posta kutunuza her sabah 5 dakikada okuyabileceğiniz, hikâye ve roman pasajlarını göndererek Türkiye’de okuma süresini arttırmayı hedefliyor.

Engelsiz Çeviri, işitme engellilerin bilgiye daha hızlı ve rahat erişebilmeleri için; web sayfalarındaki metinleri anlık olarak işaret diline çeviren, yapay zeka ile işaret dilini yazıya çevirebilen ve bu şekilde işaret dili bilmeyen kişiler arasında iletişimi sağlayan bir yazılım geliştiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Henry Ford’dan 5 Değerli Girişimcilik Dersi

  • Henry Ford’un işindeki başarısı, onun sık sık otomobili icat eden adam olarak lanse edilmesine neden olur ancak bu doğru değildir.
  • Başarısızlık hakkında düşünme eğilimimizi değiştirmeliyiz. Çünkü ancak bu şekilde başarısızlıklardan olumlu bir şeyler çıkartabiliriz.
  • Henry Ford’a göre, insanların ne düşündüğü önemli değildir, sadece onlara ne kadar iyi hizmet verildiği önemlidir.

  • Sunacak hiçbir şeyiniz yokken ya da az bir şeye sahipken kendiniz için bir yürüyen reklam olmayın.

  • Yaptığınız işte bir değer yaratmanız son derece önemlidir. Zaten bir değer yaratırsanız, para da kazanırsınız.

  • İlgili Yazı: Henry Ford’dan 10 Önemli Başarı Dersi


Amerikan otomobil üreticisi Ford‘un kurucusu olan Henry Ford, hiç şüphesiz dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcilerinden biri olarak adlandırılabilir. İş hayatındaki büyük başarılarının yanı sıra, birkaç başarısızlık da yaşayan iş adamının hayatı, güçlü bir girişimcilik felsefesine işaret eden müthiş alıntılar ve hatıralarla doludur. Buradan hareketle Forbes da Henry Ford’un hayatından çıkarılabilecek beş girişimcilik dersini derledi.

Yaptıklarınızda, İnsanların Onu İcat Ettiğinizi Düşünecekleri Kadar İyi Olun

Henry Ford, sık sık otomobili icat eden adam olarak takdir edilir. Bu doğru değil, ancak Ford, gerçekten otomobiller konusunda çok tutkuluydu ve onların, Amerikan ve dünya kültüründeki varlıkları üzerinde fazlasıyla etkiliydi. Eğer büyük bir varlık ve güçle bir iş yaparsanız, insanlar sizi algılayacak ve işinizde öncü olarak tanımlayacaklardır.

Bu, en öncelikli gerçeğinizi özgürleştirmekle ilgili bir şey. Sevdiğiniz şeyi, en hararetli ve heyecanlı duygularınızı ateşleyen şeyi yapın. Bunu yaptığınızda, aşkınızın bulaşıcı olduğunu görürsünüz ve yaptığınız şeyde ne kadar iyi olursanız, o kadar çok insan da o şeyi sevecektir.

Başarısızlık, Yeniden Başlamak İçin Bir Fırsattır

Henry Ford, en sonunda başarıya ulaşmadan önce defalarca başarısız oldu. Böyle bir yörünge girişimciler arasında inanılmaz yaygındır. İnsanın, başarısızlıklarını önemsiz gibi lanse etme eğilimi vardır. Fakat gerçek şu ki, hiç kimse başarısızlığa karşı bağışık değildir. Ki bu, iyi bir şeydir, çünkü başarısızlıklar sadece olumsuz olaylar olarak gizlenmiş fırsatlardır. Ya da Henry Ford’un da bir keresinde söylediği gibi:

Başarısızlık, sadece yeniden başlamak için bir fırsattır, bu sefer daha akıllıca.

Diğer bir deyişle, başarısızlıklarımızı öğretmenlerimiz olarak kabul etmeliyiz. Ancak doğal olarak hiç kimse başarısız olmaktan hoşlanmaz. Planlarımız istediğimiz sonucu vermediğinde, bu, iyimserlik ve momentum hissiniz için oldukça yıkıcıdır. Bu yüzden başarısızlık hakkında düşünme eğilimimizi değiştirmeliyiz. Çünkü ancak bu şekilde başarısızlıklardan olumlu bir şeyler çıkartabiliriz.

Hatalar meydana geldiğinde, duygusal hayal kırıklığına odaklanmamaya çalışın ve bunun yerine, zihinsel kazanım üzerine odaklanmaya çalışın. Her başarısızlık içinde değerli bilgiler barındırır. Bu nedenle kendinize “Neyi yanlış yaptım?” ve “Bir dahaki sefere olaylara nasıl farklı bir şekilde yaklaşabilirim?” gibi doğru sorular sormaya çalışın.

Hatalar, sadece yaşam deneyimi sırasında aldığımız bir geri bildirim biçimidir ve bizi neyin işe yaramadığı konusunda eğitirler. Eğer dinlemeyi başaramazsak ve kendimizi tekrarlamaya devam edersek, işte o zaman gerçekten başarısızlığa mahkum oluruz. Ancak eğer yakınlaşırsak ve başarısızlık ortaya çıktığında yörüngeleri gözden geçirme alışkanlığını edinirsek, sonuçta gerçekten başarılı olma şansına sahip oluruz.

Sahne Arkasında, Başka Hiçbir Yerde Olmadığın Kadar Güçlü Olun

Bir girişimcinin yapmak istediği son şey, kapalı kapılar ardında sağlam bir oyuna sahip değilken diğerlerine karşı etkileyici görünme tuzağına düşmektir. Hepimiz hayatımızda böyle insanlarla karşılaşıyoruz ve bir süre sonra bu insanların söylediklerini ciddiye almamaya başlıyoruz. Bu tür insanların, değerli bir ürün ya da hizmet oluşturmaları pek mümkün değil. Ve dolayısıyla bu tür insanlar, bir girişimci olma konusunda da pek bir şansa sahip değiller. Henry Ford’un da dediği gibi:

Kalite, hiç kimse bakmadığı zaman onu doğru yapmak anlamına gelir.

Başka bir deyişle, etkilemek için var olmayın. Süreç ile meşgul olun ve ayrıntılar ile uğraşın. Dahil olduğunuz her şeyin en küçük yönüne kadar kusursuz bir karar verin. İnsanlar bunu görmeseler bile, hissedeceklerdir. Son olarak Ford’a göre, insanların ne düşündüğü önemli değildir, sadece onlara ne kadar iyi hizmet verildiği önemlidir.

Gösteriş Düşkünü Olmayın

Henry Ford’un kıyafet seçimiyle ilgili harika bir hikaye vardır. Ford’un görünürde mütevazı olduğu ve resmi olmayan kıyafetler giydiği biliniyordu. Bir gün sekreteri ona neden daha şık giyinmediğini sordu. Ford, herkesin, onun zaten Henry Ford olduğunu bildiğini ve bu yüzden bu gerçeği vurgulamak zorunda olmadığını ifade ederek bu görüşle alay etti.

Daha sonra bir dünya turu sırasında, Ford kendisini hiç kimsenin tanımadığı yabancı topraklarda buldu. Bu nedenle sekreteri ona tekrar daha az mütevazı kıyafetler giymesini önerdi. O ise başlangıçta Henry Ford olduğunu bile bilmeyen insanlar için giyinmekle uğraşmak istemedi. Çünkü zaten onu tanımıyorlarsa, bütün gözlerin onun üzerinde olması gibi bir durum söz konusu değildi. Bu yüzden sadece kendisi gibi görünecekti.

Tabii ki, bu zamana kadar, Ford zaten ulaşılmamış başarının baskılarını hissetmeyen ünlü ve varlıklı bir adamdı. Bazıları kişisel imajına ilgisizliğini dünya çapındaki saygınlığından kaynaklanan bir dış merkezlilik olarak görebilir. Yine de kıyafet tercihini bildiren temel inançlar, tüm girişimciler için harika bir tavsiyedir. Sunacak hiçbir şeyiniz yokken ya da az bir şeye sahipken kendiniz için bir yürüyen reklam olmayın.

Sadece Para Kazanmaya Çalışmayın

Henry Ford, Paradan başka hiçbir şey yapmayan bir iş, zayıf bir iştir. der. Pek çok işletme, aslında para kazanmak için varlığını sürdürür. İnsanların zayıf dürtülerini ya da daha da kötüsü, yalnızca acil ihtiyaçlarını avlarlar. Bu tarz işletmeleri yönetenler, birçok lüksün tadını çıkarabilirler. Ama işlerine bir değer katmazlar ve bunu umursamazlar.

Büyük hedefleriniz varsa, bir değer yaratmanız son derece önemlidir. Zaten bir değer yaratırsanız, para da kazanırsınız. Pek çok girişimci, finansal başarıya ulaşıyor, çünkü insanların hayatlarında önemli bir rol oynuyorlar. Yani, para asla amacınız olmamalı. İnsanlar, Henry Ford’u sadece çok para kazandıran bir adam olarak hatırlamıyorlar. İnsanlar onu, her şeyden önce seri üretim hattını ünlü kılan ve bu süreçte harika otomobiller üretip satan kişi olarak hatırlarlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?