Türk Girişim Ekosistemi Ne Durumda? 0

Türk ekosistemindeki girişimleri farklı açılardan takip eden ve ekosisteme yönelik bilgiler ve raporlar üreten Startups Watch, dün yapılan etkinlik ile yılın ilk yarısına ait girişim ekosistemi verilerini paylaştı.

Startups Watch’ın verilerine göre Türkiye’de 2017 yılının birinci yarısında toplam 63 yatırım gerçekleşti. Bu yatırımların toplam değeri ise 36,2 milyon dolar. 36 milyon doların 20 milyonu ilk çeyrekte gerçekleşirken, 16,2 milyonu ise ikinci çeyrekte gerçekleşti. Bu rakamları anlamlandırabilmenin yolu ise şüphesiz geçtiğimiz yıllardaki rakamlara göz atmaktan geçiyor.

2010 yılından beri toplanan verilerden oluşan aşağıdaki grafiğe göre bu yıl, 2012 yılından sonra en çok yatırım yapılan yıl olarak gözlemleniyor. 2012 yılında 80 milyon dolarlık yatırımın gerçekleştiği girişim ekosisteminde bu yatırımın önemli bir bölümünün Yemeksepeti ve Trendyol‘dan kaynaklandığını da belirtmekte fayda var. Bu arada 2016 yılında darbe girişimine rağmen 70 milyon dolarlık bir yatırımın olması ekosistem adına olumlu bir gelişme olarak göze çarpıyor.

Bu yılki 36 yatırımın alanlarına baktığımızda, yatırım adedi olarak en çok yatırım yapılan 4 alan ise aşağıdaki şekilde:

  1. Fintech – 4 yatırım
  2. Retail-tech – 3 yatırım
  3. IoT – 3 yatırım

Bu yılın ilk yarısında en çok yatırım alan şirket 15 milyon dolar ile İyzico oldu. (Hatırlatalım, İyzico yatırımı aslında geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın, bu yıl içerisinde yapılan ödemesi şeklinde). Geçtiğimiz yıl aynı dönemde en yüksek yatırımı 19,3 milyon dolarla Cardtek’in aldığını da hatırlatmakta fayda var.

Tüm bu verilerin haricinde, Türkiye girişimcilik ekosisteminin Avrupa’da nasıl bir konumda olduğuna da bakmak gerekiyor. Startups Watch kurucu ortaklarından İhsan Elgin‘in açıklamasına göre Türkiye, Avrupa ekosisteminde bulunan 36 ülke arasında 18. sırada bulunuyor. Doğu Avrupa’da ise Polonya’dan sonra ikincisi sırada konumlanıyor. (Polonya’nın yatırım miktarı 65 milyon dolar). Türkiye’yi ise Romanya 32 milyon dolar ile takip ediyor.

Startups Watch’un düzenli olarak organize ettiği toplantıları takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız. Takipte kalın!

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Normal Bir Suyu ‘Süper Suya’ Dönüştüren Su Şisesi: Kor Plus 0

Teknoloji evimize gelir de içtiğimiz su şişesine gelmez mi hiç? ‘Kor Plus’ isimli su şişesi içtiğimiz suyu hidrojen bakımından zengin adeta ‘süper suya’ dönüştürüyor. Gelin bunu nasıl yapıyor hep beraber inceleyelim;

Kor Plus, su içtiğimiz sıradan şişeleri bir kenara bıraktıracak özelliklere sahip. Yaklaşık 600 bilimsel çalışma ve sıvı tüketimi ile ilgili içgörülerin birleşimi sonrası hindistan cevizi kabuğundan üretilen özel filtreleme sistemi ile o şişeden içtiğiniz her suyun sizin için daha sağlıklı hale gelmesini sağlıyor.

Özel filtre ve temizleme sistemi ile normal bir suyu moleküler hidrojen ve elektrolitlerle yeniden düzenliyor, suyun pH seviyesini 9’a çıkararak insan sağlığına faydalı ‘alkali su’ dediğimiz suyu oluşturuyor.

Özellikle gün içinde yeterli sıvı alımına özen göstermediğimiz için vücudumuzun hastalıklara daha açık, enerjimizin daha düşük olduğunu düşünürsek, küçük bir su şişesinin içinde yer alan filtre ile vücudumuza magnezyum, kalsiyum ve potasyum ekleme fikri sanıyorum hepimize sıcak gelecektir.

Şişede yer alan filtrenin alametifarikası teknik olarak normal bir suya moleküler hidrojen eklemesi. Moleküler hidrojenin aslında güçlü bir antioksidan olması ise şişeden içilen suyun, vücudun serbest radikallerle savaşmasında, stres seviyesinin azaltılmasında, egzersizlerin daha verimli hale gelmesi ve kilo vermeyi kolaylaştırması hakkında yardımcı olacağı anlamına geliyor.

Hidrojen zengin su tüketmek ise hem kas yenilenmesini destekliyor, hem de diyabet, kolestrol gibi hastalıklarla etkin mücadeleyi sağlarken, kalp krizi riskini de azaltıyor.

Kitle fonlama sitesi Indiegogo’da destek bekleyen proje, şimdilik sadece Birleşik Devletler’de hizmet veriyor olsa da gereken desteği bularak diğer ülkelere operasyonlarını genişletebilirler. Başlangıç ürünleri Indiegogo ön sipariş sisteminde 28$’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bununla beraber şişeyi alırken Kor Plus uygulamasını telefonunuza indirerek günlük sıvı alım miktarınızı daha düzenli takip edebiliyorsunuz.

Deneme grubuna katılanların yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ne dersiniz, siz de tercih eder miydiniz?

StartupDostu Girişimcilerin En Büyük Destekçisi Olmaya Hazırlanıyor 0

Türkiye’de startup ekosistemi gün geçtikçe büyümekte. Fikirlerini hayata geçirmeye ve büyümeye çalışan yüzlerce girişimin en büyük problemi ise bu süreçte gerekli maddi, manevi desteği görememek.

Bu alanda büyük sıkıntı yaşayan girişimler için geçtiğimiz Temmuz ayı ise bir dönüm noktası oldu. Türkiye’de gerçekleşen Corporate Startup Zirvesi/ Starup Dostu şirketler etkinliğinde girişimlere sağlanan moral, motivasyon kaynağı ve aynı zamanda bugüne kadar yaptıkları için yapılan teşekkür konuşmaları girişimlerin gittikleri yolda daha emin atmalarına destek oldu. Bu etkinliğin bir diğer önemli yanı ise Bankalararası Kart Merkezi’nin(BKM) Türkiye’nin en Startup dostu şirket olarak seçilmesi oldu.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko bu konu hakkında yaptığı açıklamada;  “Bugüne kadar attığımız adımlar ile böylesine gurur verici bir noktaya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyduk ancak bu mutluluğun hemen sonrasında ‘Atmamız gereken yeni adım nedir?’ diye kendimize sorduk” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Startup Dostu bir şirket olarak bu gururu ve yaklaşımı tüm ülkeye yaymayı görev edindik ve StartupDostu.com adında yeni bir kanal için çalışmalara başladık.” ifadelerini kullandı.

Girişimcilere Derin ve Geniş Bir Bilgi Kaynağı

BKM öncülüğünde hayata geçirilen Startupdostu.com projesi girişimlerin çıktıkları yolda en büyük destekçi olmaya hazırlanıyor. Site bunu sağlamak için girişimlere; başarılı, öncü işletmelerle yapılmış röportajları, farklı liderler ve girişimcilerin fikirlerini, iş geliştirme üzerine makaleleri, dünya ekosisteminden kaynakları ve raporları onlara ulaştırarak başarmayı hedefliyor.

“Biz bugüne kadar kalbimizin sesini dinleyerek Türkiye’nin girişim ekosistemine sahip çıktık. Bu vizyon tüm işletme, kurum ve liderlerimizin ortak paydası haline gelmeli” diyen Dr. Soner Canko, şunları söyledi: “Bu mesajı StartupDostu.com ile mümkün olan en geniş kitlelere ulaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

StartupDostu.com’un Herkes Bir Parçası Olabilir

StartupDostu.com girişimlere destek olmak isteyen herkesin katkısına açık olacak bir platform olarak kurgulandı. İsteyen her firma bu platforma destek olabilecek ve Türkiye girişim ekosisteminin büyümesini katkı sağlayabilecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link