E-ticaret girişimleri arasında tişört dikeyinde önemli bir oyuncu olan Goboti, bugün sitesinden yayınladığı kısa bir mesaj ve görsel ile tüketicilerine veda etti.

Mesajında; “Bize bu işin yapılabileceğine inandıran, yeteneklerine çok inandığımız, büyük emeklerle oluşturdukları tasarımları bizimle paylaşan tüm tasarımcılara; Goboti yolculuğumuzda tişörtlerimizi giymiş, yazdıklarıyla bizim inancımızı da artıran, tanımaktan çok mutlu olduğumuz tüm Goboti severlere; gece gündüz demeden çalışan, bize her koşulda destek olan Goboti çalışanlarına ve iş ortaklarımıza çok teşekkür ederiz. Hoşçakalın!” cümlelerine yer veren Goboti’nin kapanışı ile takipçilerine kötü bir günaydın dedi.

Kişisel olarak da alışveriş yaptığım ve bazı tasarımlarını çok beğendiğim Goboti’nin bu vedası beni de oldukça üzdü. Tişört satışı gerçekten her genç girişimcinin aklına gelen fikirlerden biridir. Threadless gibi bir örnek varken hele, genç nüfusa sahip ülkemizde bu işin tutacağına herkes iddiaya girebilir ancak gelin görün ki, Markafoni kurucuları Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı’nın yanı sıraYemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın ve MyNet’in kurucusu Emre Kurttepeli‘nin aralarında yer aldığı önemli yatırımcıların bir araya gelerek kurduğu Tasera’nın ilk girişimi olan Goboti’nin bu vedası bu konudaki Türkiye gerçeğine işaret ediyor.

Neden kapandığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da, gözlemlediğim kadarı ile hedeflenen satış konusunda sıkıntılar yaşanmış olabilir. Önemli partnerlikleri olmasına rağmen, kitlelere ulaşmada problem yaşayan Goboti’de mutlaka sorunlar vardır, ancak genel olarak Türk gencinin tişört satın alma alışkanlığının da bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Umarım Tasera, Goboti benzeri projelerine devam eder çünkü bu hem genç girişimciler için ilham kaynağı, hem de en olumsuz durumda olsa bile bu tarz deneyimlerin ortaya konmasını sağlıyor.

Bir Cevap Yazın