Girişimcilerle Melek Yatırımcıları Buluşturamayan Yatırım Ağları

Türkiye’de herhangi bir konuda problemin kaynağına inmek epey zordur. Genelde sorunların üzeri örtülür. Bekleme yapmak istemeyiz. Sanki toplum olarak elimizde insanlığı kurtaracak ve bu yüzden acilen bitmesi gereken bir iş varmış gibi araya hiçbir meşguliyet sokmayız.

Meselelerin üzerine gitmektense olduğu kadarıyla idare etmeye çalışırız. Sıkıştığımızda sektör veya olay fark etmeksizin “hallederiz”ci anlayış devreye girer.

Peki neden böyleyiz?

Sorunun yanıtı yaklaşık 100 yıllık bir bilimsel tahlil gerektirdiğinden şimdilik bu soruyu geçmek istiyorum. Bunun yerine soru üzerinde biraz oynayıp farklı bir bakış açısıyla meseleyi değerlendirmenin daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Hep böyle mi gidecek?

images

Hayır hep böyle gitmeyecek.

Sektör fark etmeksizin cevabım bu kadar net.

Çünkü Türkiye, global pazarda markaların en sevdiği lokasyonlardan biri. Çünkü Türkiye fazlasıyla tüketiyor. Çünkü Türkiye halen yeni nesil medya ve iletişim konusunda dışa bağımlı. Çünkü Türkiye inovasyon ve girişimcilik hususunda yolun başında.

Tüm bunlara rağmen hep böyle gitmeyecek. İstesek de istemesek de değişeceğiz. Ki bu süreç çoktandır başladı. Özellikle son 5 yılda toplumdaki girişimci ruh iyiden iyiye ortaya çıktı. Mükemmel veya vasat olmasına bakılmadan her girişime değer verildi. Değer verilen girişimlerden yola devam edecek gibi olanlar devletin sağladığı destek paketleri ve AB fonlarıyla yola devam etmeye çalıştı.

Nafile…

Türkiye’deki girişimler sermaye desteğine rağmen gerekli sıçrayışı yakalayamadı. Bunun birkaç nedeni var.

Bunlar;

  • Türkiye’de girişimciler, kendini garantiye almak amacıyla geleneksel sektörlere yönelmektedir.
  • Katma değeri yüksek, teknolojik ve inovatif projeler zaman, sermaye ve emek istediği için devlet destekli fonlar, bu tarz projeleri fonlamak konusunda yetersiz kalmaktadır.
  • Fikrin stratejik planının yapılmaması
  • Mentörlük kültürünün Türkiye ekonomisinde henüz yer bulamaması
  • Markalaşmaya önem verilmemesi

Bütün bu olumsuzluklar sonucunda girişimci / melek yatırımcı ağları doğdu. Bu ağların amacı yukarıdaki sorunları gidermekti. Fakat sonradan bu ağlar misyonunu yerine getiremedi ve girişimciye beklenen enerjiyi sağlayamadı.

Evet, başlarda bu ağlar sayesinde girişimciler geleneksel sektörleri terk ederek veya geleneksele yeni bir anlayış getirerek teknolojik ve inovatif proje(ler) ürettiler. Diğer yandan stratejik planlamaya ve markalaşmaya da önem verdiler. Lakin sonra bir şey oldu ve sermaye, mentörlük, markalaşma süreçlerindeki eksikleri gideren bu ağlar daha büyük bir problemin doğmasına neden oldu.

Melek yatırımcılar tarafından desteklenen girişimler, emeklemesi gerekirken koşan markalara dönüştü. Ardından büyük yatırımlara rağmen birçoğu tek tek battı.

Çünkü melek yatırımcılar projenin büyük hissesini satın alıp, girişimin ruhunu öldürdüler. Girişimin ruhu AR – GE’dir. Bir girişim yerinde sayıyorsa değer kaybediyor anlamına gelir. Girişimin kendini yenilemesi için stratejik planlama ve markalaşma kadar AR – GE’nin de fonlanması gerekmektedir. Fakat yatırımlarıyla ünlü nice melek yatırımcı veya melek yatırımcı ağı, ellerindeki PR, sermaye ve bilgiye rağmen Türk girişimcilerinin beklediği desteği sağlayamadı.

Ümidinizi kesmeyin.

İnovasyona odaklanın, globali takip edin ve bir sonraki adımı tahmin edin. Yani girişimci yönünüzü faal tutun.

Başta belirttiğim gibi, hep böyle gitmeyecek…

Hatta aldığım bir duyuma göre girişimcileri desteklemek amacıyla kurulan melek yatırımcı ağlarına yakın zamanda bir yenisinin eklenecek. Bu haberi de hazır yeri gelmişken aktarmış olayım.

Unutmayın ki işler girişimci için genelde kötü gider ama siz “hep böyle gitmeyeceke odaklanın gerisi bir şekilde hallolur. Hem zaten girişimci olmak bunu gerektirir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ajans Paradise - Genel Müdür / Dijital Pazarlama & Sosyal Medya Uzmanı, Marka Yöneticisi, Yazar

1 Comment

  1. Gelenekselleşmiş şekliyle Türkiye’de, yeni olan ve ayağa kalkmak isteyene omuz verildiği çok az görülmüş. Yapıp başarıyorsanız, fark yaratıp işlerinizin gerçekten iyi olduğunu gösteriyorsanız her şeyden önce yakınlarınızdan vurgunu yiyorsunuz.

    Melek yatırımcıların davranışları da buna benziyor bir yerde, hedeflerinde bir işi başarıyla hayata geçirtip kaymağını yemekten başka pek bir şey yok. Karşılarına geçtiğinizde çoğu sanki ceplerinden paralarını alacak acizlermişsiniz gibi bakıyor. Bi yirmi senesi var bunun :)

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelin Olmasınlar Diye Göçmen Çocuklara Destek Olan Online Alışveriş Sitesi

Göçmen kızları çocuk gelinler olmaktan kurtararak, onlara farklı seçimler yapmaları için destek olan alışveriş sitesi Olivela ile tanışın.

Olivela, iyi bir “amaç” gözeterek satış yapan bir alışveriş sitesi.  Uluslararası kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olan CARE ile “ Creating Choices” girişiminde işbirliği yapan site, çocuk gelin olma riski taşıyan göçmen kızlarla irtibat kuruyor.

Onlara daha iyi bir gelecek sunmak için CARE ile beraber o çocukları bir butik düzenlemeleri için önemli influencerlar ile bir araya getiriyor. Her butik farklı bir çocuk ve influencer ile beraber o çocuğun yıllık okul masraflarını karşılamak üzere düzenleniyor ve ürünler satışa çıkıyor.

Çoğunlukla lüks moda ürünleri, aksesuarlar, makyaj ürünleri satıyor. Seçkisinde Valentino, Stella McCartney, Carolina Herrera,  Marc Jacobs, Victoria Beckham, Rochas, Prabal Gurung and Jason Wu gibi önemli marka ve tasarımcıların ürünlerini barındırıyor.

Ve Kadınlar Günü’ne özel olarak ise gerçekleşen her satışın %20’sini CARE Çocuk Evliliklerini Önleme servisine bağışlıyor. Influencerlar ise her düzenlediği alışveriş butiği için kendi takipçilerine bir göçmen kızın yıllık okul masraflarını karşılayarak ‘iyi bir şeye’ yardımcı olup olmayacaklarını sorarak yardımlaşma ağını büyütüyor.

Bu iyilik girişimine Olivela’nın CEO’su Stacey Boyd’un Ürdün’e yaptığı seyahat esnasında 13 yaşındaki Rafef ile tanışması neden olmuş denilebilir. 5 yıl önce Suriye’den Ürdün’e ailesi ile beraber, yanlarında hiçbir şey olmadan göçen Rafef’in 14 ve 17 yaşındaki ablaları ailesi tarafından zorla evlendirilmiş. Ancak Rafef CARE ile eğitim programı kapsamına alınmış durumda.

Olivela’nın websitesini ve program detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alışverişiniz Sonrası Kendini İmha Eden Sanal Kart Revolut’tan

Fintech girişimi Revolut, sanal kart evrenine yeni bir tür daha ekledi: online alışverişlerde kullanılabilecek tek kullanımlık sanal kart.

Bu sanal kart her zaman kart ücreti ödeyerek kullandığımız sanal kartlardan farklı olarak yaptığınız her ödemeden sonra kendini imha etme özelliğine sahip. Yani tanıdığınız, güvenilir olduğunu bildiğiniz bir websitesi ya da Spotify gibi aylık üyeliğinizin bulunduğu bir siteden alışveriş yapmıyor, daha önce kullanmadığınız bir siteden alışveriş yapmaya niyetleniyorsanız tam size göre!

Gerçek kart bilgilerinizi girmek istemediğiniz bir alışveriş sitesi için Revolut’tan sanal kart oluşturabilir, ödemeyi yaptıktan sonra kullandığınız kartı sonsuza kadar internetin derinliklerine gönderebilirsiniz. Böylece alışveriş yaptığınız site sizden bir kez daha ödeme çekmek istediğinde işlem hataya düşer.

Ama gerçek bir alışveriş tutkunuysanız da üzülmeyin, çünkü Revolut’un bu kartını bir kez kullandıktan sonra hiç beklemeden yenisini yaratıp, alışverişe devam edebiliyorsunuz. Sadece aylık üye olduğunuz Netflix, Spotify gibi platformlar için kullanamayacağınız bu kart türünü online alışverişlerde dolandırılma ihtimalinizi minimuma düşürmek için güvenle kullanabilirsiniz. Tabii bu hizmetten faydalanmak için Revolut’un Premium üyesi olmanız gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor.

Revolut hesabı aldığınızda ilk sanal kartınıza ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Premium’a ücretsiz üye olduğunuzda ise fiziksel kartınızı £5 karşılığında alabiliyor, sanal ya da fiziksel her ek kartınız içinde £5 ödüyorsunuz. Toplamda ise 5 karta sahip olabiliyorsunuz.

1 milyondan fazla kişiye hizmet veren Revolut, tüm kripto paraları da bünyesinde barındırabileceğiniz, yurtdışına herhangi bir kesinti olmadan para gönderebileceğiniz ve paranızı yurtdışında herhangi bir kesinti olmadan harcayabileceğiniz bir dijital bankacılık alternatifi.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link