“Girişimcilik ile ilgili ne düşünürsünüz bilmem ama gelecekle bir ilgisi olmalı!”

Bu çok ünlü sözü daha önce hiç duymamıştınız değil mi? Çünkü az önce söyledim :)

Şaka bir yana pek çoğumuz gibi ben de girişimciliğin özellikle bizim gibi katma değeri yüksek ürünler üretemeyen ülkeler için hayati olduğunu düşünüyorum.

Ulusal ekonomi politikalarının dünya ve ülke gündemi, sosyal ve siyasi çalkantılar vb. pek çok şeyden etkilendiği coğrafyamızda, bunlardan daha az etkilenecek bireysel yapıların kurulması bu açıdan çok değerli. Bana göre bu da ancak ve ancak gözü pek girişimcilerimiz sayesinde mümkün olacak.

Bu umutlarla sık sık yeni girişim hikayelerini takip ediyorum. “Ben bunu düşünmüştüm” ya da “keşke ben yapsam” dediğim fikirlerin hayat bulma aşamalarını izlemekten ayrıca keyif alıyorum. İşte o fikirlerden biriyle daha karşılaştım geçtiğimiz günlerde ve yazma ihtiyacı hissettim.

www.iyisahne.com, sanat ve performans profesyonellerinin profil oluşturarak bu hizmete ihtiyacı olan insanlara ulaşmalarını sağlayan topluluk temelli bir pazar yeri. Yani kısaca eğlence sektörünün yemeksepeti diyebiliriz.

Girişimin hikayesini araştırırken kurucularından Sinan Zabunoğlu‘nun bir röportajını okudum ve şu bölüm dikkatimi çekti: Biz bir müteşebbis heyet olarak girişimciliğe meyil ettiğimiz noktada önce uluslararası düzeyde çok ilgimizi çektiğini açıkça beyan etmemiz gereken marketplace modeline uzun uzadıya bakma ihtiyacı hissettik. Airbnb ve Ebay örneklerini incelerken fark ettik ki burada çok büyük bir açık var. Ebay’in eşya için yaptığını, airbnb’nin mekan için yaptığını zaman kavramı çerçevesinde tetiklemeyi hayal edip; zaman, eşya ve mekan kadar dört başı mamur bir kavram olmadığı için birim zamanı kiralayan ve bunu bir hizmet şeklinde pazarlayan en büyük de-organize topluluk olduğunu bildiğimiz sanat ve performans profesyonellerine odaklı, Türkiye merkezli coğrafyanın ilk marketplace platformunu hayata geçirmeyi planladık. Kısaca ilhamımızı airbnb’den alıyoruz desek çok yanlış olmaz sanırım.

“Zamanın kiralandığı bir pazar yeri” bakış açısı girişime ayrıca değer katıyor bana göre. Öyle ki kiralayabileceğiniz zamanınızdan daha değerli ne olabilirdi? Girişimin değerli olmasının bir diğer nedeni ise eğlence sektöründeki kayıt dışı ekonominin zamanla önüne geçebilecek olması. Gerçekten geçebilir mi ya da ne kadarını önleyebilir bilinmez ancak girişimcilik ekosisteminin en güzel yanlarından biri ülkemizdeki kayıt dışı ekonomilerle mücadele edebilen yegane sistem olması.

Bu açıdan bakıldığında şu an içinde 200’e yakın müzisyen, enstrümanist, müzik grubu, orkestra, ensemble ve DJ barındıran iyisahne ilerleyen süreçte sanatın ve eğlencenin diğer kollarına da açılmayı hedefliyormuş. Ayrıca sisteme girişin referans usulü ile olması da içeride oluşacak sanatçı profilinin belli bir standartta olacağı anlamına geliyor.

iyisahne_Ekip_1

iyisahne, ODTÜ Mühendislik Fakültesi kökenli 3 girişimci (Sinan Zabunoğlu, M. Cem Yanık, Deniz Tav) tarafından tamamen öz sermaye ile kurulmuş ve 18 ay hiçbir maddi getiriye ihtiyaç duymadan ayakta kalabilmek hedefiyle örgütlenmiş. Bu açıdan da bu 3 girişimciyi oldukça cesur buldum. Girişimi cesur bulma sebeplerimden bir diğeri ise insan faktörünün bu kadar çok işin içinde olduğu girişim fikirlerinin daha yüksek risk taşıması. Yani bu demektir ki sizin dışınızda girişiminizi etkileyecek pek çok faktör var. Ki en değişkeni, yani insanı, girişimin başrolü yapıyorsunuz.

iyisahne ile ilgili öğrendiğim önemli bilgilerden biri de ekipte 3 girişimci ortak dışında Devlet Opera ve Balesi, Devlet Konservatuvarı ve Borusan Filarmoni Orkestrası’nda çalışan 4 sanatçıyı bünyesinde barındıyor olması. Bu da aslında işi ne kadar ciddiye aldıklarının ve profesyonel adımlarla ilerlediklerinin bir kanıtı.

Yukarıda bahsettiğim gibi Eğlence Sektörü oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra bir o kadar büyük, riskli ve hayatta kalmanın beceri gerektirdiği bir sektör. Bu girişimin oldukça kısa sürede bu kadar büyümesi umut verici ancak tabi ki onlar için gidecek daha çok uzun bir yol var. Yine röportajda okuduğum kadarıyla ekip bir melek yatırım arıyışına girmiş. Umarım kısa sürede hedeflerine ulaşırlar ve ben de “keşke ben yapsaydım” diyerek imrenmeye devam ederim. :)

Bir Cevap Yazın