Eğlence Sektörü İyisahne ile Dijitale Taşınıyor!

“Girişimcilik ile ilgili ne düşünürsünüz bilmem ama gelecekle bir ilgisi olmalı!”

Bu çok ünlü sözü daha önce hiç duymamıştınız değil mi? Çünkü az önce söyledim :)

Şaka bir yana pek çoğumuz gibi ben de girişimciliğin özellikle bizim gibi katma değeri yüksek ürünler üretemeyen ülkeler için hayati olduğunu düşünüyorum.

Ulusal ekonomi politikalarının dünya ve ülke gündemi, sosyal ve siyasi çalkantılar vb. pek çok şeyden etkilendiği coğrafyamızda, bunlardan daha az etkilenecek bireysel yapıların kurulması bu açıdan çok değerli. Bana göre bu da ancak ve ancak gözü pek girişimcilerimiz sayesinde mümkün olacak.

Bu umutlarla sık sık yeni girişim hikayelerini takip ediyorum. “Ben bunu düşünmüştüm” ya da “keşke ben yapsam” dediğim fikirlerin hayat bulma aşamalarını izlemekten ayrıca keyif alıyorum. İşte o fikirlerden biriyle daha karşılaştım geçtiğimiz günlerde ve yazma ihtiyacı hissettim.

www.iyisahne.com, sanat ve performans profesyonellerinin profil oluşturarak bu hizmete ihtiyacı olan insanlara ulaşmalarını sağlayan topluluk temelli bir pazar yeri. Yani kısaca eğlence sektörünün yemeksepeti diyebiliriz.

Girişimin hikayesini araştırırken kurucularından Sinan Zabunoğlu‘nun bir röportajını okudum ve şu bölüm dikkatimi çekti: Biz bir müteşebbis heyet olarak girişimciliğe meyil ettiğimiz noktada önce uluslararası düzeyde çok ilgimizi çektiğini açıkça beyan etmemiz gereken marketplace modeline uzun uzadıya bakma ihtiyacı hissettik. Airbnb ve Ebay örneklerini incelerken fark ettik ki burada çok büyük bir açık var. Ebay’in eşya için yaptığını, airbnb’nin mekan için yaptığını zaman kavramı çerçevesinde tetiklemeyi hayal edip; zaman, eşya ve mekan kadar dört başı mamur bir kavram olmadığı için birim zamanı kiralayan ve bunu bir hizmet şeklinde pazarlayan en büyük de-organize topluluk olduğunu bildiğimiz sanat ve performans profesyonellerine odaklı, Türkiye merkezli coğrafyanın ilk marketplace platformunu hayata geçirmeyi planladık. Kısaca ilhamımızı airbnb’den alıyoruz desek çok yanlış olmaz sanırım.

“Zamanın kiralandığı bir pazar yeri” bakış açısı girişime ayrıca değer katıyor bana göre. Öyle ki kiralayabileceğiniz zamanınızdan daha değerli ne olabilirdi? Girişimin değerli olmasının bir diğer nedeni ise eğlence sektöründeki kayıt dışı ekonominin zamanla önüne geçebilecek olması. Gerçekten geçebilir mi ya da ne kadarını önleyebilir bilinmez ancak girişimcilik ekosisteminin en güzel yanlarından biri ülkemizdeki kayıt dışı ekonomilerle mücadele edebilen yegane sistem olması.

Bu açıdan bakıldığında şu an içinde 200’e yakın müzisyen, enstrümanist, müzik grubu, orkestra, ensemble ve DJ barındıran iyisahne ilerleyen süreçte sanatın ve eğlencenin diğer kollarına da açılmayı hedefliyormuş. Ayrıca sisteme girişin referans usulü ile olması da içeride oluşacak sanatçı profilinin belli bir standartta olacağı anlamına geliyor.

iyisahne_Ekip_1

iyisahne, ODTÜ Mühendislik Fakültesi kökenli 3 girişimci (Sinan Zabunoğlu, M. Cem Yanık, Deniz Tav) tarafından tamamen öz sermaye ile kurulmuş ve 18 ay hiçbir maddi getiriye ihtiyaç duymadan ayakta kalabilmek hedefiyle örgütlenmiş. Bu açıdan da bu 3 girişimciyi oldukça cesur buldum. Girişimi cesur bulma sebeplerimden bir diğeri ise insan faktörünün bu kadar çok işin içinde olduğu girişim fikirlerinin daha yüksek risk taşıması. Yani bu demektir ki sizin dışınızda girişiminizi etkileyecek pek çok faktör var. Ki en değişkeni, yani insanı, girişimin başrolü yapıyorsunuz.

iyisahne ile ilgili öğrendiğim önemli bilgilerden biri de ekipte 3 girişimci ortak dışında Devlet Opera ve Balesi, Devlet Konservatuvarı ve Borusan Filarmoni Orkestrası’nda çalışan 4 sanatçıyı bünyesinde barındıyor olması. Bu da aslında işi ne kadar ciddiye aldıklarının ve profesyonel adımlarla ilerlediklerinin bir kanıtı.

Yukarıda bahsettiğim gibi Eğlence Sektörü oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra bir o kadar büyük, riskli ve hayatta kalmanın beceri gerektirdiği bir sektör. Bu girişimin oldukça kısa sürede bu kadar büyümesi umut verici ancak tabi ki onlar için gidecek daha çok uzun bir yol var. Yine röportajda okuduğum kadarıyla ekip bir melek yatırım arıyışına girmiş. Umarım kısa sürede hedeflerine ulaşırlar ve ben de “keşke ben yapsaydım” diyerek imrenmeye devam ederim. :)

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Markalara Özel Koku Tasarlayan Parfüm Girişimi: Experimental Perfume Club

Gün içinde duyduğumuz kokular kıyıda köşede kalmış anıları tetikleyebilir, en gizli duygularımızı açığa çıkarabilir. Hepimizin bildiği bu gerçek, pazarlama dünyasının da malumu.

Koku pazarlaması (scent marketing) hakkında yapılan çalışmalar, her ne kadar gün içinde bir çok kez görme duyumuza yönelik mesajlarla karşılaşsak ta aslında burnumuz için yapılan çalışmaların daha etkili olduğunu kanıtlıyor. Tam da bu nedenlerle markalar kendilerine özel kokularını tasarlamaya başladı bile.

Londra merkezli parfüm girişimi Experimental Perfume Club (EPC) hem kişilere hem de markalara yönelik özgün koku tasarımı yapıyor. Misyonunu toplum tarafından daha çok ulaşılabilen ve bilinebilen koku tasarımları yapmak olarak açıklayan girişim geçtiğimiz sene kurulmuş.

EPC’nin kreatif direktörü ve koku yaratıcısı Emmanuelle Moeglin ise EPC’nin kuruluş amacını şöyle özetliyor:  Markalar artık geleneksel görsel ve işitsel reklamcılıktan daha fazlasını arıyor. Markalamada yükselen trend, markanın ya da mesajın somutlaştırılması için çok algılı bir deneyim yaratmak ve koku kullanmaktan geçiyor”

EPC, sadece markalar için koku üretmekle kalmayıp, sihrin gerçekleştiği laboratuvarlarını meraklı bünyelere açan EPC, eğitimler veriyor ve katılımcılarına kendilerine özgü kokularını yaratma fırsatı da sunuyor.

Şirketlere yönelik danışmanlık hizmeti vererek, markalara kokunun başrolünde özgün bir hikaye yaratan EPC, her markaya kendi vizyonlarıyla paralel kokular üretiyor. Marka parfümleri müşterinin isteği doğrultusunda hem küçük hem de büyük oranlarda üretilebiliyor.

Şimdiye kadar kahve ve otomotiv endüstrisinden markalara konsept oluşturmak adına markalama ajansları ile işbirliği içinde çalışan EPC, kokunun artık sadece güzellik markalarına özel olmadığını ifade ediyor.

Parfümlerinin geleneksel şişelenmiş ortamlardan çıkarak toplumun içine daha fazla karışacakmış gibi görünüyor değil mi?

 

 

Normal Bir Suyu ‘Süper Suya’ Dönüştüren Su Şisesi: Kor Plus

Teknoloji evimize gelir de içtiğimiz su şişesine gelmez mi hiç? ‘Kor Plus’ isimli su şişesi içtiğimiz suyu hidrojen bakımından zengin adeta ‘süper suya’ dönüştürüyor. Gelin bunu nasıl yapıyor hep beraber inceleyelim;

Kor Plus, su içtiğimiz sıradan şişeleri bir kenara bıraktıracak özelliklere sahip. Yaklaşık 600 bilimsel çalışma ve sıvı tüketimi ile ilgili içgörülerin birleşimi sonrası hindistan cevizi kabuğundan üretilen özel filtreleme sistemi ile o şişeden içtiğiniz her suyun sizin için daha sağlıklı hale gelmesini sağlıyor.

Özel filtre ve temizleme sistemi ile normal bir suyu moleküler hidrojen ve elektrolitlerle yeniden düzenliyor, suyun pH seviyesini 9’a çıkararak insan sağlığına faydalı ‘alkali su’ dediğimiz suyu oluşturuyor.

Özellikle gün içinde yeterli sıvı alımına özen göstermediğimiz için vücudumuzun hastalıklara daha açık, enerjimizin daha düşük olduğunu düşünürsek, küçük bir su şişesinin içinde yer alan filtre ile vücudumuza magnezyum, kalsiyum ve potasyum ekleme fikri sanıyorum hepimize sıcak gelecektir.

Şişede yer alan filtrenin alametifarikası teknik olarak normal bir suya moleküler hidrojen eklemesi. Moleküler hidrojenin aslında güçlü bir antioksidan olması ise şişeden içilen suyun, vücudun serbest radikallerle savaşmasında, stres seviyesinin azaltılmasında, egzersizlerin daha verimli hale gelmesi ve kilo vermeyi kolaylaştırması hakkında yardımcı olacağı anlamına geliyor.

Hidrojen zengin su tüketmek ise hem kas yenilenmesini destekliyor, hem de diyabet, kolestrol gibi hastalıklarla etkin mücadeleyi sağlarken, kalp krizi riskini de azaltıyor.

Kitle fonlama sitesi Indiegogo’da destek bekleyen proje, şimdilik sadece Birleşik Devletler’de hizmet veriyor olsa da gereken desteği bularak diğer ülkelere operasyonlarını genişletebilirler. Başlangıç ürünleri Indiegogo ön sipariş sisteminde 28$’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bununla beraber şişeyi alırken Kor Plus uygulamasını telefonunuza indirerek günlük sıvı alım miktarınızı daha düzenli takip edebiliyorsunuz.

Deneme grubuna katılanların yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ne dersiniz, siz de tercih eder miydiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday