Brandless’ın “Ne Alırsan 3 Dolar” Ürünlerine 50 Milyon Dolarlık Yatırım 0

Günümüzde Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi platformlar üzerinden yükselen sosyal medya pazarlaması ve bunun geliştirdiği dağıtım sürecini düşündüğümüzde, paketlenmiş tüketim malları (CPG) alanında Brandless gibi yeni bir marka yaratmak ve bunu yaymak için herhalde bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı.

Tina Sharkey ve Ido Leffler adlı girişimciler de doğru bir zamanlamayla hayata geçirdikleri bu parlak fikir sayesinde, günlük ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tüketicilere farklı bir seçenek sunuyor. Bakkaliye niteliğindeki ürünleri tüketicilere doğrudan ve markasız satış yoluyla ve her birini sabit fiyat olan 3 Amerikan Doları’ndan sunan Brandless, Amerikanların old school dedikleri eski usûl işleyişlerin doğru kitle ve ürünler hedeflendiğinde hâlâ işe yarayabileceğini gösteriyor.

Brandless’ın markasız olarak sattığı meşe şurubu, glutensiz pankek ve waffle karışımı ile orta kavrulmuş, bir kişilik kahve.

Proje aslında bugün başlayıp ortaya çıkan bir çalışma değil. Sharkey ve Leffler’in üç yıldan fazla bir süredir bozulmayan gıdalar, temizlik malzemeleri, sağlık ve güzellik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve ofis malzemelerinden oluşturdukları koleksiyon, Brandless fikrinin temellerini atmış. Gıda kategorisinde konserve yiyeceklerden salata soslarına, yemek soslarından atıştırmalıklara, hatta şekerlemelere ve kahveye dek 3 dolardan satılan Brandless ürünlerinde; ölçü kaşıkları, konserve açacakları, tirbuşonlar, özel seçki bıçaklar vb. ürünler ev eşyaları kategorisinde yer alırken, çok amaçlı temizleyiciler ve bulaşık deterjanları markanın temizlik malzemeleri kategorisinde bulunuyor. Brandless, sağlık ve güzellik ürünlerinde ise diş macunu, ağız gargarası, el sabunu ve vücut losyonu gibi ürünleri tüketicilere sunuyor.

Brandless’ın ev eşyası kategorisinde sunduğu ürünlerin bir kısmı.

Brandless’ın en büyük avantajı, geniş bir yelpazeye yayılan çeşitli ürünleri tek bir fiyat üzerinden satması. Böylece, marka vergisi (brand tax) gibi paketlenmiş ürünlerin dağıtım sürecinde ortaya çıkan ve müşteriye yük olarak dönen ek maliyetlerden kurtulan Brandless, ürünlerini aynı tür ürün satanlara oranla %40 daha ucuza satabiliyor.

Brandless’ın bu başarısında, Rachael Vegas’ın öncülüğünde Minneapolis’te çalışan ürün geliştirme ekibinin önemli bir payı bulunuyor. Brandless’ın belli bir ürün gamına odaklanıp hedefini günlük tüketim ürünleri olarak belirlemesinde bu ekip büyük rol oynamış. Piyasadaki satıcıların aksine, aynı ürünün farklı versiyonlarıyla uğraşmak yerine gıdada rağbet gören birkaç ürüne odaklanan girişimin önümüzdeki dönemlerde kinoalı yiyecekler ve acı biber salçası gibi mevsimsel ürünleri de satışa sunacağı belirtiliyor.

Brandless’ın yine 3 dolardan satışa sunduğu tuvalet temizleyici ve yabanmersinli-keten tohumlu girandola.

Girişimin yolculuğunda bir diğer etkili faktör de paketleme olarak öne çıkıyor. Ambalajların üzerinde GDO’suz ve organik olduğu, ayıplı mal olmadığı, glütensiz ya da şekersiz olduğuna dair ibareler unutulmamış. Elbette Brandless’ın, diğer ambalajlı tüketim ürünleri satıcılarından ayrılan en büyük özelliği, bu nitelikteki ürünleri geleneksel satışla mağazadan değil, çevrimiçi olarak tüketicilere ulaştırması.

Dağıtım, hasar, ticari satış ve perakendecilikle ilgili diğer maliyetler gibi ürünün müşteriye daha düşük fiyatla satılmasını engelleyen pek çok sorunu bu sayede aşabilen Brandless, tüketiciyle doğrudan bir bağ kurarak geleneksel satış yöntemlerini kullanan rakiplerinden ayrılıyor. Girişim, daha bugünden 50 milyon dolardan fazla kaynak toplamayı başardı. Kuluçka dönemini Sherpa Capital bünyesinde geçiren girişim, Cowboy Ventures ve Slow Ventures gibi kayda değer yatırım ağlarından destek aldı.

Brandless ürün yelpazesinde yer alan kinoalı çerez ile çikolata kaplı kurabiyeler. Evet, bunların da tanesi 3 dolar!

Girişimin genel özelliklerine baktığımızda aslında bir yönüyle, ülkemizde BİM’in temsil ettiği pazarlama yöntemini görebiliriz. Marka değerini değil, temel ihtiyacı karşılayacak ve düşük maliyetle temin edilip düşük kâr marjıyla satılabilecek ürünleri, müşteriyle buluşturmak hedeflenmiş. Brandless’ın tek fiyat politikası uygulaması ve çevrimiçi alışveriş olanağından yararlanması da elbette bu yönünü daha da avantajlı kılıyor.

İlginç bir öngörüyle yola çıkarak maliyeti en aza indirip düşük fiyatla doğru ihtiyacı karşılamaya yönelik bir girişim olmaya doğru yol alan Brandless’ın internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Özgeçmişiniz İle İş Bulma Özelliği Geliyor 0

Facebook 2 milyar kullanıcısına öyle özellikler sunuyor ki artık yeni gelen güncellemelerle beraber diğer uygulamaları pek kullanmayacağız gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden yemek siparişi verebilme özelliğini duymuştuk. Şimdi ise Facebook’ta, LinkedIn gibi özgeçmiş oluşturabileceksiniz ve iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

Bilindiği üzere Facebook’ta birçok iş arama/bulma bazlı sayfalar bulunuyor. İşte Facebook’un bu özelliği mesleki ve eğitimsel geçmişinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza ve oradan iş başvurusunda bulunmanıza olanak tanıyor. Ayrıca aldığınız eğitimleri, sertifikaları, kursları ve yetenekleri profilinizde kaydedip görüntüleyebileceksiniz.

ABD’deki bazı kullanıcılar yalnızca deneme sürümünü kullanabildiler. Türkiye’de ise şu an bu bilgileri profilimizde görmek mümkün olmayacak. Ancak LinkedIn’nın kullanım sıklığından dolayı Facebook’un bu uygulamasının büyük kitlelere ulaşma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Eğer beklenen ilgi görülürse bu uygulamanın yakında Türkiye’de de kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bir Facebook sözcüsü ilk olarak The Next Web’e yaptığı açıklamada bu özelliği duyurmuştu. “Facebook’ta her zaman yeni ürün ve hizmetler üretip test ediyoruz, şu anda insanların ve işletmelerin Facebook’ta iş bulmalarına yardımcı olacak özgeçmiş özelliğini test ediyoruz.”

WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor! 0

En çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, geçtiğimiz ay kullanıcılarının dört gözle beklediği ‘mesaj silme’ özelliğini duyurmuştu. Bugünlerde ise WhatsApp yeni özellikler ile güncellenmeye ve kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. İşte Whatsapp’a gelen güncellemelerin detayları.

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları ve metinle emoji arama özelliklerini getiriyor. Bilindiği gibi toplantı, buluşma vb. gibi olaylarda WhatsApp grup üzerinden mesajlaşılabilse de sesli görüşme gerçekleştiremiyorduk. WhatsApp geliştirme ekibi de bu durumun farkına varmış olacak ki uygulama üzerinde çalışmalara başlamış. Son derece kullanışlı ve profesyonel açıdan işe yarayacak bir özelliğin yakın zamanda kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Dinamik saat çıkartmaları da ekleniyor

Instagram Story çıkartmalarında bulunan dinamik saat çıkartmaları şimdi de WhatsApp’a geliyor. Whatsapp üzerinden durum olarak ya da bir arkadaşınızla konuşurken gönderdiğiniz fotoğrafa çıkartma olarak ekleyebiliyorsunuz.

Emojileri yazarak bulabileceksiniz

Günümüzde emojilerin kullanımında ciddi oranda bir artış bulunuyor. Bu kullanım çokluğundan dolayı da her gün yeni bir emoji hayatımıza dahil oluyor. Bir süre sonra haliyle aradığımız emojiyi bulmakta zorluk çekiyoruz. İşte WhatsApp ekibi yine kullanıcılarını düşünmüş olacak ki isim yazarak emoji bulma özelliğini geliştiriyorlar. Bu sayede bir emojiyi aramak yerine metin kısmına ‘:’ işaretini koyarak ismini yazmanız yeterli olacak.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link