Brandless’ın “Ne Alırsan 3 Dolar” Ürünlerine 50 Milyon Dolarlık Yatırım

Günümüzde Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi platformlar üzerinden yükselen sosyal medya pazarlaması ve bunun geliştirdiği dağıtım sürecini düşündüğümüzde, paketlenmiş tüketim malları (CPG) alanında Brandless gibi yeni bir marka yaratmak ve bunu yaymak için herhalde bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı.

Tina Sharkey ve Ido Leffler adlı girişimciler de doğru bir zamanlamayla hayata geçirdikleri bu parlak fikir sayesinde, günlük ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tüketicilere farklı bir seçenek sunuyor. Bakkaliye niteliğindeki ürünleri tüketicilere doğrudan ve markasız satış yoluyla ve her birini sabit fiyat olan 3 Amerikan Doları’ndan sunan Brandless, Amerikanların old school dedikleri eski usûl işleyişlerin doğru kitle ve ürünler hedeflendiğinde hâlâ işe yarayabileceğini gösteriyor.

Brandless’ın markasız olarak sattığı meşe şurubu, glutensiz pankek ve waffle karışımı ile orta kavrulmuş, bir kişilik kahve.

Proje aslında bugün başlayıp ortaya çıkan bir çalışma değil. Sharkey ve Leffler’in üç yıldan fazla bir süredir bozulmayan gıdalar, temizlik malzemeleri, sağlık ve güzellik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve ofis malzemelerinden oluşturdukları koleksiyon, Brandless fikrinin temellerini atmış. Gıda kategorisinde konserve yiyeceklerden salata soslarına, yemek soslarından atıştırmalıklara, hatta şekerlemelere ve kahveye dek 3 dolardan satılan Brandless ürünlerinde; ölçü kaşıkları, konserve açacakları, tirbuşonlar, özel seçki bıçaklar vb. ürünler ev eşyaları kategorisinde yer alırken, çok amaçlı temizleyiciler ve bulaşık deterjanları markanın temizlik malzemeleri kategorisinde bulunuyor. Brandless, sağlık ve güzellik ürünlerinde ise diş macunu, ağız gargarası, el sabunu ve vücut losyonu gibi ürünleri tüketicilere sunuyor.

Brandless’ın ev eşyası kategorisinde sunduğu ürünlerin bir kısmı.

Brandless’ın en büyük avantajı, geniş bir yelpazeye yayılan çeşitli ürünleri tek bir fiyat üzerinden satması. Böylece, marka vergisi (brand tax) gibi paketlenmiş ürünlerin dağıtım sürecinde ortaya çıkan ve müşteriye yük olarak dönen ek maliyetlerden kurtulan Brandless, ürünlerini aynı tür ürün satanlara oranla %40 daha ucuza satabiliyor.

Brandless’ın bu başarısında, Rachael Vegas’ın öncülüğünde Minneapolis’te çalışan ürün geliştirme ekibinin önemli bir payı bulunuyor. Brandless’ın belli bir ürün gamına odaklanıp hedefini günlük tüketim ürünleri olarak belirlemesinde bu ekip büyük rol oynamış. Piyasadaki satıcıların aksine, aynı ürünün farklı versiyonlarıyla uğraşmak yerine gıdada rağbet gören birkaç ürüne odaklanan girişimin önümüzdeki dönemlerde kinoalı yiyecekler ve acı biber salçası gibi mevsimsel ürünleri de satışa sunacağı belirtiliyor.

Brandless’ın yine 3 dolardan satışa sunduğu tuvalet temizleyici ve yabanmersinli-keten tohumlu girandola.

Girişimin yolculuğunda bir diğer etkili faktör de paketleme olarak öne çıkıyor. Ambalajların üzerinde GDO’suz ve organik olduğu, ayıplı mal olmadığı, glütensiz ya da şekersiz olduğuna dair ibareler unutulmamış. Elbette Brandless’ın, diğer ambalajlı tüketim ürünleri satıcılarından ayrılan en büyük özelliği, bu nitelikteki ürünleri geleneksel satışla mağazadan değil, çevrimiçi olarak tüketicilere ulaştırması.

Dağıtım, hasar, ticari satış ve perakendecilikle ilgili diğer maliyetler gibi ürünün müşteriye daha düşük fiyatla satılmasını engelleyen pek çok sorunu bu sayede aşabilen Brandless, tüketiciyle doğrudan bir bağ kurarak geleneksel satış yöntemlerini kullanan rakiplerinden ayrılıyor. Girişim, daha bugünden 50 milyon dolardan fazla kaynak toplamayı başardı. Kuluçka dönemini Sherpa Capital bünyesinde geçiren girişim, Cowboy Ventures ve Slow Ventures gibi kayda değer yatırım ağlarından destek aldı.

Brandless ürün yelpazesinde yer alan kinoalı çerez ile çikolata kaplı kurabiyeler. Evet, bunların da tanesi 3 dolar!

Girişimin genel özelliklerine baktığımızda aslında bir yönüyle, ülkemizde BİM’in temsil ettiği pazarlama yöntemini görebiliriz. Marka değerini değil, temel ihtiyacı karşılayacak ve düşük maliyetle temin edilip düşük kâr marjıyla satılabilecek ürünleri, müşteriyle buluşturmak hedeflenmiş. Brandless’ın tek fiyat politikası uygulaması ve çevrimiçi alışveriş olanağından yararlanması da elbette bu yönünü daha da avantajlı kılıyor.

İlginç bir öngörüyle yola çıkarak maliyeti en aza indirip düşük fiyatla doğru ihtiyacı karşılamaya yönelik bir girişim olmaya doğru yol alan Brandless’ın internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Sansar Salvo Burn Energy’nin Marka Yüzü Oldu

Reklamlarda ünlü kullanımını pazarlama iletişimi alanında sıklıkla görüyoruz. Birincisi, reklamların özellikle video içerikle sağlanmasının daha çok kullanıldığı 1990’lı yıllardan itibaren X ve Y kuşaklarının oluşumu ve bu jenerasyonların görsel hafızasını daha sık kullanması, markaları prodüksiyon anlamında farklı noktalara getirdi.

İkincisi, sosyal medya kullanımının giderek yoğunlaştığı ülkemizde video klipler ve video reklamlar daha fazla kullanılıyor. Bu çalışmaların temelinde, videolar yardımı ile benzer ürünlerden ve rakiplerden sıyrılma düşüncesi bulunuyor. Markalar, tüketicilerine neden farklı olduklarını anlatırken, nasıl nesnel fayda sağladıklarını da anlatmaya çalışıyor. Marka kişiliklerini de ortaya koyarak markanın kişilik özelliklerini ve imajını onlara yansıtmaya çalışıyorlar. “Star” tanıtma stratejileri bu anlamda yoğun biçimde kullanılıyor.

Değişim sadece reklam mecrasının değişimi ile sınırlı değil. Müzik endüstrisi de değişimden payını fazlasıyla aldı. İçecek markaları, hedef kitlesine uygun olarak kendi müzisyen portföylerini oluşturmaya başladılar. Bu strateji hem alkollü hem de alkolsüz içecek markaları tarafından ülkemizde sıklıkla uygulanıyor. Red Bull, kendine bir akademi yaratarak müzik ve marka birlikteliğini sağlamaya çalışırken, Monster Energy Pentagram grubu ve Athena’dan Gökhan Özoğuz ile oluşturduğu ortaklığı marka kişiliğini vurgulamakta kullanıyor. Son olarak Burn Energy, elektronik ve rap müziğe ağırlık veren bir planlama izlerken, önemli müzisyenleri bünyesine katmış durumda. Rap müzik kategorisinde Ceza ve geçen yıl Spotify’da en çok dinlenen rap sanatçısı olan Sansar Salvo, markanın önemli yıldızları arasında.
Sansar Salvo, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Ateş şarkısının klibi ile Burn Energy-Sansar Salvo ortaklığını ortaya koymuş oldu.

Sansar Salvo, şarkıda Burn Energy’nin “Light it up” yani “Ateşle!” sloganına göndermede bulunuyor. İçecek markaları, şarkı ve klip vasıtası ile marka kişiliklerini ve sloganlarını tüketicilere hissettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Rap müziğin belki de altın çağını yaşadığı dönemimizde bu tip çalışmaları sıklıkla görebiliriz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Türkiye’deki başarılı viral kampanyalardan bahsetmeden önce kısaca virali tanımlamak gerekirse; kulaktan kulağa pazarama metodunun internete uyarlanmış hali diyebiliriz. Viral pazarlama hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz daha önce “Viral Nedir?” konu başlığı ile yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Türkiye’de yapılmış ve ses getiren başarılı viral kampanyalara bir göz atalım:

1. Gittigidiyor.com

“Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. Pegasus

Sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus‘tan uçak bileti alıp sevgilisini boyoz yemeye günübirlik İzmir’e götüren Ömer’in viral videosu da oldukça ilgi görmüştü.

3. Panda

Selin Şekerci’nin yer aldığı ve diğer dondurma reklamlarıyla dalga geçen Panda‘nın viral reklamı da oldukça ses getirmişti. “Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?” diye sorgulatan ve dondurma yemeyi abartan reklamlara harika bir gönderme yapan Panda‘nın viral reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. Jolly Tour

Jolly Tour’un “Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımladığı reklam filmi, tatil için Jolly Tour‘u seçmeyen bir çiftin başından geçenleri abartılı ve absürd bir dille anlatıyor. Senede bir kere yapacağınız tatilde Jolly Tour’u seçmemeniz durumunda başınıza gelebilecekleri abartarak anlatan Jolly Tour’dan etkileyici ve başarılı bir viral kampanya örneği.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası internet bankacılığı kullanmayan son kişi kurmacasıyla yayınladığı viral reklam aracılığıyla internet bankacılığının kolaylığını tanıtıyor.

6. Markafoni

Markafoni’nin cesur reklam filmini izlemeye başladığınızda “Bu iş nereye gidiyor?” diye düşünebilirsiniz ancak Markafoni kıyafetine önem veren bir kadının neler yapabileceğini abartılı bir dille anlatarak alışılmadık bir viral kampanyaya imza atmıştı.

7. Eti Popkek

Eti Popkek’in “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” virali halayın reddedilemezliğine vurgu yaparken, Popkek’in “Kekimi ye beni yeme” sloganına da gönderme yaparak konuyu farklı bir yerden ele alıyor.

8. Samsung Tablet

Samsung’un hoş bir kıza yoldan geçen kimlerin ve nasıl baktığını kendi tabletiyle gösterdiği bir nevi sosyal deney sayılabilecek viral reklamı.

Siz en çok hangisini beğendiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link