Başarılı Bir Girişimci Olmanın 7 Altın Kuralı

Kendi işini yapmak birçok kişinin istediği bir durumdur, ancak tabi ki bunun riskinin de yüksek olması adım atma konusunda çoğu başarılı fikirleri hayata geçirmeyi engelleyebilir. Hatta Türk milletini de düşündüğümüzde, bulunduğumuz coğrafyada o kadar çok fikir buluruz ki, ancak iş adım atmaya gelince ya çekiniriz ya da düzensiz yapımız nedeniyle başarılı fikirleri filizlendiremeden piyasadan çekeriz. İşte başarılı bir şekilde fikrini uygulamak isteyenler için 7 altın kural.

1. Nedeninizi Belirleyin

Neden bu işi yapmak, neden bu fikri oluşturmak istediğinizden emin olduğunuzda, daha güçlü bir şekilde destekleyebilirsiniz kendinizi. Önünüze birçok engel çıkacak, güveninizi kıracak durumlarla karşılaşacaksınız, bazen de parasız kalacaksınız, işte bu sırada kendinize ve girişiminize inanmanızı sağlayacak kutsal güç bu “neden“iniz olacak. Ona sağlam bir şekilde belirlemeyi ihmal etmeyin.

2. Tutkunuzu Kaybetmeyin

Çok para kazanıyor olmak, albenisi olan bir eylemdir hemen herkes için. Ancak bunun sizin çalışma tutkunuzun önüne geçmesine izin vermeyin. Bunlar aslında birbirini körükleyen iki olgu gibi gözükse de, bir fikre/girişime karşı tutkunuzun yerini sadece paranın albenisi alırsa, geliştirilmesi gereken noktaları görmek yerine ne kadar para kazanacağınıza odaklanırsınız. Bu da fikrininizin gerilemesine hatta başarısız bir girişime dönüşmesine neden olabilir.

3. İçgüdülerinize Güvenin

Mantıklı olmak öğretilir iş hayatında hepimize. Ancak girişimcilik bundan biraz daha fazlasıdır. Mantığın yanına içgüdülerinizi de koyup yola çıkmanız gerekir, birçok başarılı girişimcinin de bahsettiği gibi. Şartlar sizi birkaç seçenek arasından seçim yapmaya ittiğinde, mantığın her zaman işe yaramadığını göreceksiniz. İşte bu yüzden içgüdülerinize de güvenmeyi ihmal etmeyin, tabi ki içgüdülerinizi de doğru eğitmiş biri olarak.

4. Tadını Çıkarın

İyi bir plan yapmak ve yol haritası çıkarmak önemlidir. Nihai amacınızı belirlemek ya da kısa vadede başarabileceğiniz noktaları kesinleştirmek de motivasyonunuzu artırabilir. Ancak bunları yaparken, üzerinde aldığınız yolu da ihmal etmeyin. Sonuç odaklı olmak, sürecin ve süreçteki küçük başarıların önüne geçmesin. Anı yaşayın ve sonuca giden yoldaki küçük zaferlerin de tadını çıkarın.

5. Zaman Yönetimini Öncelikleriniz Arasına Alın

Zaman yönetimi birçok kişinin ortak alanıdır ancak olumsuz anlamda. Birçok kişi zamansızlıktan yakınır, ancak bunun asıl nedeni ise zaman yönetimi becerisinin düşük olmasından kaynaklıdır. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, zamanınızı iyi yönetebilmelisiniz. Her konuda işinize yarayacak bu yönünüzü geliştirmeniz gerçekten önemli.

6. Kendinize Yatırım Yapın

Dünyadaki tüm başarılı girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de kendilerine yatırım yapmalarıdır. En değerli varlık sizsiziniz unutmayın, girişiminizi geliştirecek olan da. Kendinize yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü bu yatırımın karşılığını misli misli alacağınız garanti.

7. Kesenin Ağzını Sıkı Tutun

“Para parayı çeker” sözü kesinlikle çok doğru bir sözdür. Bu nedenle harcamalarınızı dengeli tutmayı öğrenmeniz gerekiyor. Gereksiz harcamalardan kaçınıp, mümkün olduğunca gerekli noktalara kanalize etmeniz, girişiminize erken veda etmenizi engelleyecek önemli noktalardan biridir.

Kaynak: http://www.makethelist.net/7-tips-successful-entrepreneur/

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Neyin Nesi: Vidyou ile Ürünleriniz için saniyeler içinde video hazırlayın

Pazarlamada altın kurallardan biri kullanıcının gözüne hitap etmektir. Kullanıcı ürünün özelliklerini uzun uzun okumaktansa resim veya video üzerinden alacağı kıyafeti, evi yada her hangi bir ürünü görsel olarak incelemek istiyor. Hatta günümüzdeki satışların %64’ü video reklamını izledikten sonra direkt satın alma ile sonuçlandırılıyor.

Zaten vakti olmayan, işini hızlıca halletmek isteyenlerin tercihidir online pazaryeri. Bu platformlarda zaman kaybetmek, uzun uzadıya ürünü metinler ile incelemek hem alıcının ilgisini hem de satıcının satış oranını düşürür.

Bu sebepten de web sitelerinde her ürün için ayrı ayrı video yapma derdini ortadan kaldıran, otomatik bir video pazarlama sistemi sunan bir platform var; vidyou

Tek cümleyle nedir vidyou ?
Online olarak satış yapan her şirketin ve pazarlama ekibinin video pazarlamasını hızlı ve kolayca yapan bir sistem.

 

Nasıl kullanılır?

Sisteme kayıt olduktan sonra önce ürün teması seçiliyor, bu temalar üzerine müzik eklenip renkleriyle oynanabiliyor. Daha sonra ürün bilgilerini vidyou sistemi ile eşleyebiliyoruz yada API ile tercihe göre XML veya Excel ile de yükleme yapılabiliyor. Ardından vidyou nun oluşturduğu videoyu aynı anda Facebook, İnstagram ve türlü sosyal medya platformlarında yayına alabiliyoruz.

En  güzeli kullanıcılara kendini özel hisettiren, oluşturulan videolara müşterilerin isimlerinin yüklenebilmesi. Bu sayede daha kişiselleştirilmiş video-mailing oluşturulmuş oluyor.

vidyou’nun avantajları nelerdir ?

 vidyou insight özelliği ile kullanıcılar videolarının kimleri tarafından izlendiğini ve performansını ölçebiliyorlar. Üstelik videoyu izleyenlerin lokasyonuna cihaz bilgisine ve birçok bilgisine ulaşıp, hedef kitlenin alışkanlıkları doğrultusunda pazarlama stratejileri geliştirmek vidyou ile çok basit.

Ayrıca ürünlerin stok durumu, fiyatları ve daha bir çok özelliği güncellendiği zaman, tek tek girip videoları düzenlemek gibi bir derdiniz de olmuyor çünkü vidyou hepsini otomatik yeniliyor.

E-ticaret, gezi/otel/havayolu, gayrimenkul,oyun, finanas, medya ve daha bir çok online satış/pazarlama yapan sektör için videolar ile müşteriye ürünün pazarlamasını yapmak vidyou ile artık sadece saniyeler içerisinde ve teknolojik bir yatırım gerektirmeden oldukça kolay.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Neyin Nesi: Ev ve Eşyaları Nasıl Taşırım Derdine Son Veren Uygulama Octovan

Üniversitelerin de yeni dönem açılışı yaptıkları şu günlerde, taşınan öğrencilerin ve diğer nice ev/eşya taşımak isteyenlerin en büyük dertlerinden birisidir nakliye. Nakliyeciyi bul, uygun zamanı ayarla, güvenilirliğini sorgula, “aman eşyalar zarar görmeden gelir umarım” gibi dertler birçoğumuzu yıpratıyor.

”Teknoloji her şeye entegre ediliyor da ,nakliyeye neden edilmesin o zaman?“ fikriyle beraber 3 kurucu ortakla (Sadıkcan Kamiloğlu, Erhan Güneş, Mert Kıray) faaliyete başyalayan ve insanların işini kolaylaştıran uygulama Octovan oluşturuldu. Elimizdeki mobil cihazlarla beraber, tek bir tuşla ev/eşya taşımayı bir çile olmaktan çıkarıp zevkli bir etkinlik heline getiren Octovan’ı inceledik bu hafta .

Tek bir cümleyle özetleyecek olursak nedir Octovan?

Evini/eşyasını kolay ve güvenilir yollarla taşımak isteyen kullanıcılar ile nakliyecileri buluşturan bir platformdur.

Nasıl kullanılır?

Octovan mobil’i, ios veya android cihazlarımızdan birine indirdikten veya web sitesine giriş yaptıktan sonra harita üzerinden konum ve taşınacak eşyaların nereye götüreleceği  seçiliyor. Ardından bize sunulan eşya tipine ve çoğunluğuna göre değişebilen Octovan araçlarından (Octovan Mini, Octovan Large, Octovan Xlarge) birini seçiyoruz.

Araç seçildikten sonra sistem bize tahmini ve nakliyat firmalarının verdiğiden çok daha uygun bir fiyat çıkarıyor.

Ödeyeceğimiz ücreti en baştan görüp ona göre ek hizmetleri değerlendirmek daha rahat oluyor aslında. Bu ek hizmetler içerisinde, taşıma hizmeti için kişi sayısı ve koruma paketi var. Daha sonrasında bütçemize uygun olan hizmeti seçip octovanı çağır tuşuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Ödeme ise hizmet sonrasında sistem üzerinden nakit veya kredi kartı ile yapılıyor, üstelik eşyaların güvenliği de koruma altına alınmış durumda.

Octovan’ ın avantajları nelerdir?

Neye göre fiyatlandırma yaptıkları belirsiz olan nakliyecileri tek tek araştırmak yerine tek bir kanal üzerinden kolayca işlem yapabilme imkanı sunuyor Octovan. Aslında hem zaman hem de fiyat açısından tasarruf imkanı sağlıyor. 7/24 rezervasyon oluşturabilmenin yanı sıra, nakliyeci geldi gelmedi derdi, iki taraf içinde uygun saati günü ayarlama çilesi , “eşyalarıma ya zarar gelirse” korkusunu ortadan kaldırmış Octovan.

 

Bütün bunlara ek olarak  kolileme, avize montajı, duvar montajı ve perde montajı ve yapı marketler/mobilya firmalarından alınan ürünleri de taşıma gibi hizmetleriyle de bize kolaylık sağlıyor bu uygulama. En hoş olanı ise tüm rezervasyon sürecinin toplam 1 dakikayı bile aşmayacak bir süre zarfında hallolması. Bunun yanı sıra taşıma sonrasında puanlama yapılabiliyor ve memnuniyet ölçümü sağlanmış oluyor.

 

Yani Google arama motoruna İstanbul içi nakliyat yazdığınızda karşınıza çıkan yüzlerce linke tıklayıp acaba en iyi hangisi araştırması yapmaktansa, kullanıcıları en iyi nakliyat firmalarıyla buluşturan Octovan’ı kullanmak artık en mantıklısı.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link