2015’te Türkiye’de Görmek İstediğim 3 Girişim. Birinin Sahibi Siz Olabilirsiniz! 0

2014’te birçok girişimle tanıştık. Kimileri kısa zamanda rakiplerine teslim olurken kimileri de inanılmaz başarılara imza attı. Teslim olanlar “Türkiye henüz benim girişimime hazır değilmiş” bahanesi ile işin içinden sıyrılırken başaranlar ise konferanslarda “Nasıl otobüsten inip Mercedes’e bindim” klişesini anlatmaya başladılar bile!

WeWork

we-work-nedir


www.wework.com 


 

2010 yılında faaliyetlerine başlayan WeWork, Airbnb’nin konaklama endüstrilerinde başlatmış olduğu dönüşümün ofisler için yapılan versiyonu. Yani kısaca bir ofis paylaşım girişimi. Washington, Amsterdam, Londra, Chicago ve Tel Aviv gibi birçok kentte faaliyet gösteren girişimin bir diğer öne çıkan özelliği ise etkinliklere verdikleri değer. WeWork sıkça düzenlediği etkinliklerle girişimlerin kendilerini daha çok göstermelerini ve profesyonelleşmelerini sağlama amacı güdüyor.

ABD’de çok güçlü olan ve kısa bir süre önce 5 milyar dolar değerlemeyle, 355 milyon dolar tutarında yatırım alan WeWork’un Avrupa’da sadece 3 yerde ofisi var; Amsterdam, Londra ve Tel Aviv.

Bence yeni rotalara, yeni alanlara ihtiyaçları var ve girişim ekonomisinin gelişmiş olduğu bir yer olan İstanbul onlar için güzel bir opsiyon. Bu yılla birlikte onları Almanya ve İstanbul’da görmeyi umuyorum. Kim bilir, belki de sizin için güzel bir fırsattır bu :)

Product Hunt

product_hunt


www.producthunt.com


 

Son zamanların en popüler girişimi Product Hunt. Birçoklarını şaşırtacak şekilde birden herkesin diline dolanan bu yeni girişimi birçok melek yatırımcı yayına girmeden duysaydı eminim dalga geçerdi. Ancak Producthunt bir girişimin neden ve nasıl başarılı olabileceğini bize tekrar hatırlattı.

Her başarılı girişimin çıkış noktasında olduğu gibi ilk olarak ortada çözülmesi gereken bir sorun olmalıydı. Bilişim alanında her gün piyasaya çıkan onlarca ürün vardı ve bu ürünler dağınık bir şekilde birçok blog tarafından incelenip kaleme alınıyordu. Ancak bu tür ürünlere meraklı olanların takip edebileceği ortak bir yer bulunmamaktaydı. İşte bu ilk sorundu.

Bu yeni ürünler piyasaya çıktıkça ürünler hakkında konuşulabilecek ve feedbackler verilebilecek bir kaynak yoktu. Ben bir blogta yorum olarak fikrimi yazarken bir başkası başka bir blogta yazıyordu ve ürünler faydalı bir şekilde etkileşime geçilerek değerlendirilemiyordu. İşte bu da ikinci büyük sorundu.(*)

Product Hunt’ın yaratıcıları tüm bu sorunları iyi gözlemlemiş olacaklar ki çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyanın tanıdığı bir girişim oldular.

Gelelim Türkiye’ye…

Ben Türkiye’deki internet girişimciliği ekosistemini az gelişmiş buluyorum. Girişimcilikle ilgilenen kişilere destek veren kuruluş ve kişi sayısı son derece az. Bu da girişimcilerin beslenme kaynağı sayısını düşürüyor. O yüzden Product Hunt vari bir çalışma Türkiye’de kısa sürede hızlı bir çıkış yapabilir, benden söylemesi.

Highbrow ve Fedora

e-öğrenme


HighBrow

Fedora


 

Geçtiğimiz yıllarda e-eğitim konusunda umut besleyebileceğimi düşündüğüm bir girişim hayata geçmişti. Eylül 2013’te start verilen 2.5 milyon TL’lik sermayeli bu girişim Tablet Seminerler, Hasan Aslanoba’nın yapmış olduğu yatırımla adından sıkça bahsettireceğe benziyordu. Ancak bu girişimin online eğitime geçememesi sonunun başlangıcı oldu ve geçtiğimiz yıl battı.

Türkiye’de e-eğitim işi bir türlü tutmuyor. Sebebi ise bu işe girişenlerin girişimci değil de eğitimci olması. Kendisini ve 3-5 eğitimciyi videoya kaydeden herkes içgörüsü olmayan, saçma sapan siteler açıyor ve insanların gelip o videoları izleyebileceğini düşünüyor.

Sonuç: 1 lira bile kazanamadan batış.

Ben, gümbür gümbür gelen bir e-eğitim sitesinin piyasayı çok kolay domine edebileceğini düşünüyorum. Bu site “kendi dersini kendin anlat” tarzında bir site de  olabilir, günlük 5 dakikanızı alan sınıf ya da videolardan oluşan bir site de.

E-eğitim konusunda 2 girişim hoşuma gidiyor. Bunlar Highbrow ve Fedora. Ancak bu girişimler henüz yeni emekleme döneminde oldukları için Türkiye’ye girmeleri zor gibi gözüküyor. Bu iki girişimdeki içgörülere ve daha önce bu konuda yapılan hatalara iyi bakmak, irdelemek gerek. Sonrasında elde edebileceğiniz fikirlerle bu boş alanda güzel işler çıkartabilirsiniz.

 

 

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Normal Bir Suyu ‘Süper Suya’ Dönüştüren Su Şisesi: Kor Plus 0

Teknoloji evimize gelir de içtiğimiz su şişesine gelmez mi hiç? ‘Kor Plus’ isimli su şişesi içtiğimiz suyu hidrojen bakımından zengin adeta ‘süper suya’ dönüştürüyor. Gelin bunu nasıl yapıyor hep beraber inceleyelim;

Kor Plus, su içtiğimiz sıradan şişeleri bir kenara bıraktıracak özelliklere sahip. Yaklaşık 600 bilimsel çalışma ve sıvı tüketimi ile ilgili içgörülerin birleşimi sonrası hindistan cevizi kabuğundan üretilen özel filtreleme sistemi ile o şişeden içtiğiniz her suyun sizin için daha sağlıklı hale gelmesini sağlıyor.

Özel filtre ve temizleme sistemi ile normal bir suyu moleküler hidrojen ve elektrolitlerle yeniden düzenliyor, suyun pH seviyesini 9’a çıkararak insan sağlığına faydalı ‘alkali su’ dediğimiz suyu oluşturuyor.

Özellikle gün içinde yeterli sıvı alımına özen göstermediğimiz için vücudumuzun hastalıklara daha açık, enerjimizin daha düşük olduğunu düşünürsek, küçük bir su şişesinin içinde yer alan filtre ile vücudumuza magnezyum, kalsiyum ve potasyum ekleme fikri sanıyorum hepimize sıcak gelecektir.

Şişede yer alan filtrenin alametifarikası teknik olarak normal bir suya moleküler hidrojen eklemesi. Moleküler hidrojenin aslında güçlü bir antioksidan olması ise şişeden içilen suyun, vücudun serbest radikallerle savaşmasında, stres seviyesinin azaltılmasında, egzersizlerin daha verimli hale gelmesi ve kilo vermeyi kolaylaştırması hakkında yardımcı olacağı anlamına geliyor.

Hidrojen zengin su tüketmek ise hem kas yenilenmesini destekliyor, hem de diyabet, kolestrol gibi hastalıklarla etkin mücadeleyi sağlarken, kalp krizi riskini de azaltıyor.

Kitle fonlama sitesi Indiegogo’da destek bekleyen proje, şimdilik sadece Birleşik Devletler’de hizmet veriyor olsa da gereken desteği bularak diğer ülkelere operasyonlarını genişletebilirler. Başlangıç ürünleri Indiegogo ön sipariş sisteminde 28$’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bununla beraber şişeyi alırken Kor Plus uygulamasını telefonunuza indirerek günlük sıvı alım miktarınızı daha düzenli takip edebiliyorsunuz.

Deneme grubuna katılanların yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ne dersiniz, siz de tercih eder miydiniz?

StartupDostu Girişimcilerin En Büyük Destekçisi Olmaya Hazırlanıyor 0

Türkiye’de startup ekosistemi gün geçtikçe büyümekte. Fikirlerini hayata geçirmeye ve büyümeye çalışan yüzlerce girişimin en büyük problemi ise bu süreçte gerekli maddi, manevi desteği görememek.

Bu alanda büyük sıkıntı yaşayan girişimler için geçtiğimiz Temmuz ayı ise bir dönüm noktası oldu. Türkiye’de gerçekleşen Corporate Startup Zirvesi/ Starup Dostu şirketler etkinliğinde girişimlere sağlanan moral, motivasyon kaynağı ve aynı zamanda bugüne kadar yaptıkları için yapılan teşekkür konuşmaları girişimlerin gittikleri yolda daha emin atmalarına destek oldu. Bu etkinliğin bir diğer önemli yanı ise Bankalararası Kart Merkezi’nin(BKM) Türkiye’nin en Startup dostu şirket olarak seçilmesi oldu.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko bu konu hakkında yaptığı açıklamada;  “Bugüne kadar attığımız adımlar ile böylesine gurur verici bir noktaya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyduk ancak bu mutluluğun hemen sonrasında ‘Atmamız gereken yeni adım nedir?’ diye kendimize sorduk” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Startup Dostu bir şirket olarak bu gururu ve yaklaşımı tüm ülkeye yaymayı görev edindik ve StartupDostu.com adında yeni bir kanal için çalışmalara başladık.” ifadelerini kullandı.

Girişimcilere Derin ve Geniş Bir Bilgi Kaynağı

BKM öncülüğünde hayata geçirilen Startupdostu.com projesi girişimlerin çıktıkları yolda en büyük destekçi olmaya hazırlanıyor. Site bunu sağlamak için girişimlere; başarılı, öncü işletmelerle yapılmış röportajları, farklı liderler ve girişimcilerin fikirlerini, iş geliştirme üzerine makaleleri, dünya ekosisteminden kaynakları ve raporları onlara ulaştırarak başarmayı hedefliyor.

“Biz bugüne kadar kalbimizin sesini dinleyerek Türkiye’nin girişim ekosistemine sahip çıktık. Bu vizyon tüm işletme, kurum ve liderlerimizin ortak paydası haline gelmeli” diyen Dr. Soner Canko, şunları söyledi: “Bu mesajı StartupDostu.com ile mümkün olan en geniş kitlelere ulaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

StartupDostu.com’un Herkes Bir Parçası Olabilir

StartupDostu.com girişimlere destek olmak isteyen herkesin katkısına açık olacak bir platform olarak kurgulandı. İsteyen her firma bu platforma destek olabilecek ve Türkiye girişim ekosisteminin büyümesini katkı sağlayabilecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link