20’li yaşlar birçok insan için zordur, hele ki Türkiye’de yaşıyorsak. Hayatımızın büyük bir kısmını ilk, orta, lise, üniversite derken okulda geçirdikten sonra önümüze konulan kariyer kavramını içselleştirmek kolay olmuyor. Bazılarımız bu kavramın üstüne bir de zor bir kavram olan çeyrek yaş sendromunu da eklediğinde, iyice kariyer odağından çıkıp kendimizi büyük bir depresyonun içerisinde bulabiliyoruz. İşte başarılı bir hayatı biraz ertelemeye neden olabilecek bu davranışlar yerine, size başarıyı daha erken yaşta kovalayabilmenizi sağlayacak 6 ipucu:

vizyon pz

1. Vizyon Sahibi Olun

Hedefi olmayan kişinin hiçbir rüzgar arkasında olmayacaktır. Mutlaka kariyerinizin daha başındayken, hatta henüz başlamamışken kariyer hedefinizi belirlemeniz önemlidir. Bu hedefinizi gözlerinizi kapatıp hissedebilmeniz hatta bir kağıda bunları not almanız da sizi motive edecektir. Avukat ve yönetici koçu Cherylyn LeBon‘un da bahsettiği gibi, hayatınız yıllara göre planlamak ve 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarda neler yapacağınızı belirlemek, sizi başarıya doğru yönlendirecektir.

hazır olmak pz

2. Hazır Olmadan Önce “Başlayın”

Kariyerinizin henüz bu taze yıllarında işinizin en iyisi olmak, en öncelikli kaygınız olmasın. Bu hem sizi hata yapma lüksünden uzaklaştıracak, hem de üzerinizde gereksiz bir baskı oluşturacaktır. Bunun yerine kendinizi geliştirecek, kariyer hedefinizi gerçekleştirmenize fayda sağlayacak görevlerde bulunun. Unutmayın ki, hazır olmayı beklediğinizde hiçbir zaman hazır olamazsınız.

rol model pz

3. Kendinize Bir Rol Model Bulun

Genç yaşların doyumsuzluğu yerine, daha somut hedeflere odaklanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 35 yaşına geldiğiniz şu anda yapmaya çalıştığınız işlerin çoğunu yapamadığınızı, ancak bazı noktalarda kendinizi uzmanlaştırdığınızı göreceksiniz. Bu noktaları erkenden keşfetmek ve onların üzerine eğilmek, hatta bu noktada kendinize yeni bir rol model bulmak gelecek başarınız için önemli olacaktır.

tasarruf pz

4. Tasarruf Yapmayı Öğrenin

Kariyerinin başında hak ettiğini alan kişi sayısı çok az olacaktır. Siz de bu şanslı kişilerden değilseniz, hesabınızı bilmek sizi başarı noktasında rahatlatıcı bir önlem olacaktır. Yeri geldiğinde bu birikimlerinizle istemediğiniz bir işin stresinden kurtulabilir ya da gelecek hayallerinizi çok uzaklara bırakmadan yakınlaştırabilirsiniz. Tasarruf yaparken kendinizi kısıtlanmış yerine, gelecek rüyalarınıza ulaştıracak küçük hediyeler olarak düşünürseniz tasarruf işi sizi hiç de germeyecektir.

arkadas pz

5. Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Ünlü TV sunucusu ve PowerwomenTV CEO’su Amy Palmer‘in de söylediği gibi; “20′li yaşlarımda en büyük dersi takıldığım insanları inceleyerek aldım. Çünkü içinde bulunduğunuz çember, sizin kim olduğunuzu tanımlayan en önemli verilerden biri”. Bunun bilincinde olup sizi destekleyen, sizin becerilerinizi akıllıca kullanmanızı sağlayan, kendi yollarını çizmiş arkadaşlarla birlikte şekillendireceğiniz bir kariyer, başarı için biçilmiş bir kaftan olacaktır.

iş pz

6. İşinizden Çok Fazlası Olduğunuzu Bilin

Son olarak da her şeyin bir kıdem ya da maaş bordrosundan ibaret olmadığının bilincinde olmalısınız. Siz görevinizin dışında da bir anlam ifade eden bir bireysiniz ve bunun tamamen arka planda yok olmasına göz yummayın.

Kaynak: Kariyer.net

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın