Garanti Bankası Dijital Bankacılıktaki 20. Yılını Doldurdu

Dijital dönüşüm tüm sektörlerdeki iş yapış şekillerini, süreçleri, trendleri, kısacası tüm taşları yerinden oynatmaya başlamışken, bankacılık sektöründeki baş döndürücü gelişmeler, hikayenin anafikrinin bu sektör aracılığı ile yazıldığının en önemli kanıtları. Bu sektörün öncü oyuncularından Garanti, ilk internet bankacılığını hayata geçirdiği günden bu yana geçen 20 yıllık sürede, dijitalleşme yolunda ortaya koyduğu vizyon, bu doğrultuda gerçekleştirdiği teknolojik altyapı yatırımları ve müşterilerine değer yaratacak yenilikçi ürün ve hizmetleriyle bankacılık sektöründe birçok ilke imza atarak öncü rol üstlendi.

Garanti’nin 20 yıllık dijital dönüşüm hikâyesini, Garanti Teknoloji’nin geçmişten bugüne dijital yolculuğunu, Garanti’nin dijital bankacılık alanında ulaştığı noktayı ve geleceğe nasıl hazırlandığını paylaşmak üzere düzenlenen basın buluşmasına, Genel Müdür Fuat Erbil’le birlikte Genel Müdür Yardımcıları Hüsnü Erel  ve Didem Dinçer Başer ev sahipliği yaptı.

Gelin, Fuat Erbil, Hüsnü Erel ve Didem Dinçer Başer’in sektörün son durumu ve Garanti’nin yol planı hakkında neler söylediklerine bakalım.

Fuat Erbil

Garanti Bankası Genel Müdürü

Garanti’nin gelişimi için devrim yaratan teknolojik adımları 90’lı yılların başında atmaya başladık. Odak noktamız her zaman, teknolojideki son gelişmeleri bankacılık hizmetlerine entegre ederek, müşterilerimizin hayatını daha da kolaylaştırmak oldu. Yenilikleri ilk uygulayan ve fonksiyonel anlamda zengin sistemler kuran bir banka olarak, teknolojik dönüşümde bankacılık sektörü ve ülkemiz için bir model olmayı hedefledik.

1997’de finansal internet uygulamalarını müşterilerimizin hizmetine sunmak amacıyla internet bankacılığını başlattık. 1998’de, internet kullanımını yaygınlaştırmak ve müşterilerimizin erişim problemini en aza indirmek için yeni bir internet servis sağlayıcısı kurduk. Sanal POS sistemini sunan ilk banka olduk. Hemen ardından Türkiye’nin ilk ticaret sitesi olan eticaret.garanti.com.tr’yi kurduk. Hem dijitalleşme hem ödeme sistemlerine yatırım yaparak, Türkiye’nin ilk çipli kredi kartı Bonus Card’ı kullanıma sunduk. İlerleyen yıllarda, CepBank uygulamasıyla hızlı para transferini sağlayan, dünyadaki ilk banka olduk. Türkiye’de ilk kez ATM üzerinden kartsız fatura ödeme ve para yatırma hizmetlerini sunduk.

Garanti Bankası olarak 20 yılı aşkın süredir, hem bankacılık sektörünün hem de ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük etmenin ve tüm paydaşlarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz.

Hüsnü Erel

Garanti Bankası Teknoloji ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Teknolojik altyapımızla geliştirdiğimiz tüm ürün ve hizmetlerin temelinde; basitlik, hız ve güvenilirlik yatıyor. Bu yolculukta ilk günden bu yana, işlemlerin anında yansıdığı senkronize bir altyapı kullanıyoruz. 20 yıl önce kurmaya başladığımız ve sürekli yenilediğimiz bu sağlam altyapı sayesinde bugün, ‘internet’ ve ‘hız’a paralel giderek değişen müşteri ihtiyaçlarına anında çözüm üretiyoruz. Ayrıca Garanti’nin teknolojiyi etkin bir şekilde uyarlama başarısının ardında, tüm uygulamaları kendi içinde geliştirmesi yer alıyor. Garanti Teknoloji bünyesinde, mobil de dahil olmak üzere uygulama geliştirme, kullanıcı deneyimi, büyük veri analitiği gibi özelleşmiş dallar için takımlarımız bulunuyor. Garanti Teknoloji’yi farklılaştıran başlıca kabiliyetlerinden biri de, bugünün ‘start up’larının çalışma modeliyle aynı olan, çevik yöntemler sayesinde iş kolları ve teknoloji takımlarının tek bir ekip olarak üretebilme yeteneği. Sürekli gelişen ve yaşayan uygulamalara imza atan bir ekibimiz var. Klasik geliştirme ve uygulama yöntemlerinin yanı sıra işkolu ve teknoloji ekiplerinin bir arada çalıştığı çevik geliştirme yöntemlerini benimsiyoruz. Bu sayede müşterilerimiz için hayata geçireceğimiz uygulamaları anlık test edebiliyor, gerekli değişiklikler ve iyileştirmeleri hızlıca üretebiliyoruz

Garanti Bankası olarak, müşterilerimize dijital bir deneyim sunabilmek için çalışanlarımızın da benzer bir dijital deneyim yaşamaları gerektiğine inanıyoruz. Müşterilerimize birbirine entegre kanallar üzerinden hizmet veren Garantililer, ‘tabletten bankacılık’ imkânı sunan uygulamamızı kullanıyor. Çalışanlarımıza, müşterilerinin tüm işlemlerini yapabildikleri, video görüşmeler gerçekleştirebildikleri, ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere hızla ulaşabildikleri tek bir platform olarak ‘tabletten bankacılık’ uygulamamızı sunuyoruz. Garantililer bu sayede, standartları belirli, kaliteden ödün vermeyen, zaman ve mekândan bağımsız bir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Didem Dinçer Başer

Garanti Bankası’nın Dijital Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Garanti Bankası 20 yıla uzanan dijitalleşme sürecinde, her zaman sektöre yön veren, öncülük eden ve fark yaratan bir kurum oldu. Bugün geldiğimiz noktada, 5 milyon aktif dijital müşteriye hizmet veriyoruz. Bunun yanında 3,9 milyon aktif mobil müşterimiz var. Garanti’nin tüm müşteri işlemlerinin %92’si dijital kanallardan gerçekleşirken, kredi kullanımının %45’i yine dijital kanallarda yapılıyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 2016 yılı 4. çeyrek verilerine göre, Türkiye’de bireysel müşterilerde dijital finansal işlemler hacminde %24’lük payla öncü konumumuzu sürdürüyoruz. Accenture, Boğaziçi Üniversitesi, Bilişim Vakfı ve Vodafone tarafından hazırlanan 2015 Dijitalleşme Endeksi’nde en yüksek skora sahip banka olarak belirlendik. Garanti İnternet ve Garanti Cep, araştırma şirketi İpsos tarafından yapılan 2016 Net Tavsiye Skoru araştırmasında, müşterilerinin en çok tavsiye ettiği dijital bankacılık uygulamaları oldu.  Garanti Cep, Webrazzi 2016 halk oylamasında Yılın Dijital Bankacılık Uygulaması, MMA ve Digital Age tarafından yapılan halk oylamasında ise 2016’nın En Dikkat Çeken Uygulaması olarak ilk sırada yer aldı.

Kısa bir süre sonra güncellenecek olan ve 4 milyon kullanıcısı bulunan Garanti Cep  bu yaklaşımın en taze örneklerinden biri. Müşterilerimizi dinleyerek güncellediğimiz Garanti Cep, en hızlı şekilde erişmek istediği hesap ve kart bilgileri, güncel işlem bilgileri ve sık yapılan işlemleri ön plana çıkararak, daha kullanıcı odaklı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Sesle bankacılık işlemi yapılmasını sağlayan Mobil İşlem Asistanı MİA sayesinde tüm bankacılık işlemleri Garanti Cep’te sesle gerçekleştirilebiliyor. Garanti’nin resmi Facebook Messenger hesabı üzerinden erişilen Chatbot, kredi konusundaki sorulara cevap vererek kredi hesaplama işlemini kolaylaştırıyor ve başvuru adımına taşıyor.

Özellikle mesajlaşma platformlarının hayatımıza bu kadar girdiği bir noktada kullanıcılarımıza en hızlı ve kolay deneyimi sunabilmek için 2016 yılı başında Turkcell BİP uygulaması üzerinden para transferi işlemi yaptırmaya başladık. Çok yakın zamanda klavye vb. gibi yarattığımız yeni deneyimler sayesinde,  mesajlaştığınız kişilere para göndermek hatta farklı bankacılık işlemlerini yapabilmek mümkün olacak. Ses Biyometrisi konusunda da, bankamızın çağrı merkezine bağlanan kullanıcıları doğal konuşmaları esnasında tanıyarak, işlemlerini ek bir doğrulamaya ihtiyaç olmadan gerçekleştirme çalışmalarımız başladı. Göz Tanıma ise göz yapısını tanıyarak müşteriyi doğrulayarak Garanti Cep’e girilmesini sağlıyor. 130 üye işyerinde geçerli mobil ödeme teknolojisi GarantiPay ile kullanıcılar, kart eklemeye ve üye işyerleriyle kart bilgilerini paylaşmaya gerek kalmadan, üye işyerlerinde BonusFlaş uygulamasıyla ödemelerini tamamlayabiliyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

SpaceX’in Çalışanlarına Sunduğu 5 Harika İmkan

Elon Musk‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu havacılık ve uzay şirketi SpaceX, birçok kişinin çalışmak isteyeceği bir şirket. Üstelik son derece önemli projeler yürüten şirkette, çalışanlar zaman zaman uzun mesailer yapmak zorunda kalabiliyorlar. Ancak bu, böyle bir şirkette çalışmak isteyen kişiler için göz ardı edilebilecek bir dezavantaj. Bununla birlikte böylesine önemli bir şirkette çalışmanın birçok avantajı da vardır herhalde, değil mi?

Josh Boehm isimli eski bir SpaceX çalışanı, şirketin çalışanlarına ne gibi imkanlar sunduğunu geçtiğimiz haftalarda Quora isimli soru-cevap sitesinde paylaştı. Josh Boehm’in belirttiği imkanlardan bazıları cidden dudak uçuklatıcı cinsten. Şimdi bu imkanlara sırasıyla göz atalım.

  • Bu ne kadar bir avantaj olarak sayılır, bilmiyoruz. Ancak Elon Musk, SpaceX çalışanlarına zaman zaman teşvik edici e-postalar gönderiyor ve onlar için konuşma yapıyor.

Elon Musk

  • SpaceX’te sürekli olarak bir masaj terapisti bulunuyor. Bu sayede çalışanlar uzun ve stresli mesailerin ardından masaj yaptırarak rahatlayabiliyorlar.

  • Jose Boehm’in belirttiğine göre, SpaceX çalışanları, sık sık ünlü şahsiyetlerle tanışma fırsatı yakalıyorlar. Boehm bununla ilgili olarak, “Jennifer Aniston’ı karşımdaki masada Elon ile öğle yemeği yerken gördüm, tuvalette Joseph Gordon-Levitt’e rastladım ve Will Smith ve Morgan Freeman gibi bazı isimler, ben çalışırken fabrikaya geldiler.” şeklinde bir açıklama yaptı.

  • Aktör George Takei ve Jeremy Edberg gibi tanınmış kişiler çalışanlarla özel görüşmeler yapıyorlar.

  • SpaceX, çalışanlarını “Gravity” ve “The Martian” gibi uzay temalı filmlerin gösterimlerine götürüyor.

Bütün bu avantajlar cezbedici görününüyor, ancak SpaceX gibi bir şirkette işe girmek pek de kolay değil. Geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız “SpaceX’in Stajyer Adaylarına Sorduğu 16 Mülakat Sorusu” başlıklı yazıya göz atarak şirketteki mülakat aşamasının ne kadar zorlu olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek, Maaşınızda Daha Fazla Artış Sağlar?

Artık günümüzde, iş dünyasında yabancı dil bilmek bir avantaj olarak görülmüyor olabilir. Ancak herhangi bir yabancı dile hakim olmak, size hala maddi açıdan bir avantaj sağlayabilir. Zira bildiğiniz yabancı dilin, maaşınıza artı olarak yansıma ihtimali çok yüksek. Tabii bildiğiniz yabancı dile göre bu durum değişiklik göstebilir.

The Next Web’in yaptığı habere göre; Euro London isimli işe alım şirketi, bir dil öğrenmenin, gelirinize %10 ila %15 arasında bir katkı sağlayacağını ifade ediyor. Yani bu durum, dil eğitiminin, kurumsal şirketlerde çalışan profesyoneller için iyi bir yatırım olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu noktada ise hangi yabancı dile yatırım yapmak gerektiği önem kazanıyor. Zira The Economist isimli haftalık derginin paylaştığı bir habere göre, her yabancı dil maddi olarak aynı geri dönüşü sağlamıyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) görev yapan ekonomist Albert Saiz, bu konuyla ilgili olarak yaptığı araştırma sonucunda şu bulgulara erişti:

  • Almanca – %3,8 Zam
  • Fransızca – %2,3 Zam
  • İspanyolca – %1,5 Zam

Gördüğünüz maaştaki en büyük artışı sağlayan dil Almanca. Peki neden bu diller arasında böyle bir fark var? Bu, tamamen tedarik ve talep ile alakalı bir durum. Örneğin; İspanyolca konuşan ülkeler, Almanca konuşan ülkelere göre daha yüksek bir GSYH’ya (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) sahiptir. Ama yine de İspanyolca ve İngilizce olarak birbirleriyle iletişim kurabilen bireylerin miktarı ayrı ayrı göz önüne alındığında, finansal olarak en iyi geri dönüşü bu dillerin sağlamama ihtimali bir hayli yüksek.

Sonuç olarak bu diller dışında herhangi bir yabancı dili biliyorsanız bile, ikinci bir yabancı dil olarak bu dillerden birini öğrenmek, maddi açıdan size ciddi bir kazanç sağlayabilir. Yani en azından araştırmalar buna işaret ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link