Garanti Bankası Dijital Bankacılıktaki 20. Yılını Doldurdu

Dijital dönüşüm tüm sektörlerdeki iş yapış şekillerini, süreçleri, trendleri, kısacası tüm taşları yerinden oynatmaya başlamışken, bankacılık sektöründeki baş döndürücü gelişmeler, hikayenin anafikrinin bu sektör aracılığı ile yazıldığının en önemli kanıtları. Bu sektörün öncü oyuncularından Garanti, ilk internet bankacılığını hayata geçirdiği günden bu yana geçen 20 yıllık sürede, dijitalleşme yolunda ortaya koyduğu vizyon, bu doğrultuda gerçekleştirdiği teknolojik altyapı yatırımları ve müşterilerine değer yaratacak yenilikçi ürün ve hizmetleriyle bankacılık sektöründe birçok ilke imza atarak öncü rol üstlendi.

Garanti’nin 20 yıllık dijital dönüşüm hikâyesini, Garanti Teknoloji’nin geçmişten bugüne dijital yolculuğunu, Garanti’nin dijital bankacılık alanında ulaştığı noktayı ve geleceğe nasıl hazırlandığını paylaşmak üzere düzenlenen basın buluşmasına, Genel Müdür Fuat Erbil’le birlikte Genel Müdür Yardımcıları Hüsnü Erel  ve Didem Dinçer Başer ev sahipliği yaptı.

Gelin, Fuat Erbil, Hüsnü Erel ve Didem Dinçer Başer’in sektörün son durumu ve Garanti’nin yol planı hakkında neler söylediklerine bakalım.

Fuat Erbil

Garanti Bankası Genel Müdürü

Garanti’nin gelişimi için devrim yaratan teknolojik adımları 90’lı yılların başında atmaya başladık. Odak noktamız her zaman, teknolojideki son gelişmeleri bankacılık hizmetlerine entegre ederek, müşterilerimizin hayatını daha da kolaylaştırmak oldu. Yenilikleri ilk uygulayan ve fonksiyonel anlamda zengin sistemler kuran bir banka olarak, teknolojik dönüşümde bankacılık sektörü ve ülkemiz için bir model olmayı hedefledik.

1997’de finansal internet uygulamalarını müşterilerimizin hizmetine sunmak amacıyla internet bankacılığını başlattık. 1998’de, internet kullanımını yaygınlaştırmak ve müşterilerimizin erişim problemini en aza indirmek için yeni bir internet servis sağlayıcısı kurduk. Sanal POS sistemini sunan ilk banka olduk. Hemen ardından Türkiye’nin ilk ticaret sitesi olan eticaret.garanti.com.tr’yi kurduk. Hem dijitalleşme hem ödeme sistemlerine yatırım yaparak, Türkiye’nin ilk çipli kredi kartı Bonus Card’ı kullanıma sunduk. İlerleyen yıllarda, CepBank uygulamasıyla hızlı para transferini sağlayan, dünyadaki ilk banka olduk. Türkiye’de ilk kez ATM üzerinden kartsız fatura ödeme ve para yatırma hizmetlerini sunduk.

Garanti Bankası olarak 20 yılı aşkın süredir, hem bankacılık sektörünün hem de ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük etmenin ve tüm paydaşlarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz.

Hüsnü Erel

Garanti Bankası Teknoloji ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Teknolojik altyapımızla geliştirdiğimiz tüm ürün ve hizmetlerin temelinde; basitlik, hız ve güvenilirlik yatıyor. Bu yolculukta ilk günden bu yana, işlemlerin anında yansıdığı senkronize bir altyapı kullanıyoruz. 20 yıl önce kurmaya başladığımız ve sürekli yenilediğimiz bu sağlam altyapı sayesinde bugün, ‘internet’ ve ‘hız’a paralel giderek değişen müşteri ihtiyaçlarına anında çözüm üretiyoruz. Ayrıca Garanti’nin teknolojiyi etkin bir şekilde uyarlama başarısının ardında, tüm uygulamaları kendi içinde geliştirmesi yer alıyor. Garanti Teknoloji bünyesinde, mobil de dahil olmak üzere uygulama geliştirme, kullanıcı deneyimi, büyük veri analitiği gibi özelleşmiş dallar için takımlarımız bulunuyor. Garanti Teknoloji’yi farklılaştıran başlıca kabiliyetlerinden biri de, bugünün ‘start up’larının çalışma modeliyle aynı olan, çevik yöntemler sayesinde iş kolları ve teknoloji takımlarının tek bir ekip olarak üretebilme yeteneği. Sürekli gelişen ve yaşayan uygulamalara imza atan bir ekibimiz var. Klasik geliştirme ve uygulama yöntemlerinin yanı sıra işkolu ve teknoloji ekiplerinin bir arada çalıştığı çevik geliştirme yöntemlerini benimsiyoruz. Bu sayede müşterilerimiz için hayata geçireceğimiz uygulamaları anlık test edebiliyor, gerekli değişiklikler ve iyileştirmeleri hızlıca üretebiliyoruz

Garanti Bankası olarak, müşterilerimize dijital bir deneyim sunabilmek için çalışanlarımızın da benzer bir dijital deneyim yaşamaları gerektiğine inanıyoruz. Müşterilerimize birbirine entegre kanallar üzerinden hizmet veren Garantililer, ‘tabletten bankacılık’ imkânı sunan uygulamamızı kullanıyor. Çalışanlarımıza, müşterilerinin tüm işlemlerini yapabildikleri, video görüşmeler gerçekleştirebildikleri, ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere hızla ulaşabildikleri tek bir platform olarak ‘tabletten bankacılık’ uygulamamızı sunuyoruz. Garantililer bu sayede, standartları belirli, kaliteden ödün vermeyen, zaman ve mekândan bağımsız bir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Didem Dinçer Başer

Garanti Bankası’nın Dijital Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Garanti Bankası 20 yıla uzanan dijitalleşme sürecinde, her zaman sektöre yön veren, öncülük eden ve fark yaratan bir kurum oldu. Bugün geldiğimiz noktada, 5 milyon aktif dijital müşteriye hizmet veriyoruz. Bunun yanında 3,9 milyon aktif mobil müşterimiz var. Garanti’nin tüm müşteri işlemlerinin %92’si dijital kanallardan gerçekleşirken, kredi kullanımının %45’i yine dijital kanallarda yapılıyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 2016 yılı 4. çeyrek verilerine göre, Türkiye’de bireysel müşterilerde dijital finansal işlemler hacminde %24’lük payla öncü konumumuzu sürdürüyoruz. Accenture, Boğaziçi Üniversitesi, Bilişim Vakfı ve Vodafone tarafından hazırlanan 2015 Dijitalleşme Endeksi’nde en yüksek skora sahip banka olarak belirlendik. Garanti İnternet ve Garanti Cep, araştırma şirketi İpsos tarafından yapılan 2016 Net Tavsiye Skoru araştırmasında, müşterilerinin en çok tavsiye ettiği dijital bankacılık uygulamaları oldu.  Garanti Cep, Webrazzi 2016 halk oylamasında Yılın Dijital Bankacılık Uygulaması, MMA ve Digital Age tarafından yapılan halk oylamasında ise 2016’nın En Dikkat Çeken Uygulaması olarak ilk sırada yer aldı.

Kısa bir süre sonra güncellenecek olan ve 4 milyon kullanıcısı bulunan Garanti Cep  bu yaklaşımın en taze örneklerinden biri. Müşterilerimizi dinleyerek güncellediğimiz Garanti Cep, en hızlı şekilde erişmek istediği hesap ve kart bilgileri, güncel işlem bilgileri ve sık yapılan işlemleri ön plana çıkararak, daha kullanıcı odaklı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Sesle bankacılık işlemi yapılmasını sağlayan Mobil İşlem Asistanı MİA sayesinde tüm bankacılık işlemleri Garanti Cep’te sesle gerçekleştirilebiliyor. Garanti’nin resmi Facebook Messenger hesabı üzerinden erişilen Chatbot, kredi konusundaki sorulara cevap vererek kredi hesaplama işlemini kolaylaştırıyor ve başvuru adımına taşıyor.

Özellikle mesajlaşma platformlarının hayatımıza bu kadar girdiği bir noktada kullanıcılarımıza en hızlı ve kolay deneyimi sunabilmek için 2016 yılı başında Turkcell BİP uygulaması üzerinden para transferi işlemi yaptırmaya başladık. Çok yakın zamanda klavye vb. gibi yarattığımız yeni deneyimler sayesinde,  mesajlaştığınız kişilere para göndermek hatta farklı bankacılık işlemlerini yapabilmek mümkün olacak. Ses Biyometrisi konusunda da, bankamızın çağrı merkezine bağlanan kullanıcıları doğal konuşmaları esnasında tanıyarak, işlemlerini ek bir doğrulamaya ihtiyaç olmadan gerçekleştirme çalışmalarımız başladı. Göz Tanıma ise göz yapısını tanıyarak müşteriyi doğrulayarak Garanti Cep’e girilmesini sağlıyor. 130 üye işyerinde geçerli mobil ödeme teknolojisi GarantiPay ile kullanıcılar, kart eklemeye ve üye işyerleriyle kart bilgilerini paylaşmaya gerek kalmadan, üye işyerlerinde BonusFlaş uygulamasıyla ödemelerini tamamlayabiliyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pantone 2018’in Rengi “Morotesi” İçinde Gizli Bir Mesaj mı Taşıyor?

2018 için kendimizi yavaş yavaş hazır hissetmeye başlamışken Pantone  2018’in rengini açıkladı. Gelecek yıl neredeyse her yerde göreceğimiz trend renk morötesi (ultra violet) olacak.

2000 yılından bu yana “Yılın Renklerini” belirleyen Pantone, 2018’de tasarım trendlerine yön vermesi beklenen PANTONE 18-3838 TCX Ultra Violet Pantone tarafından “çarpıcı bir şekilde kışkırtıcı ve anlayışlı” olarak nitelendirildi.

Pantone Color Institute Direktörü Leatrice Eiseman’a göre, 2018’in rengi Morotesi bizi geleceğe taşıyacak olan vizyoner düşünce, orijinallik ve yaratıcılığı temsil eden güçlü bir mor tonu olarak potansiyelimizi daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor.

Aslında 2018’in renginin 2017’nin rengi yeşili (greenary) takip ettiğini belirten Pantone,  yeşili “kargaşa içindeki sosyal ve politik çevre arasında özlemini çektiğimiz dinginlik” olarak tanımlarken, morotesi için ise eğer 2017 güveni temsil ediyorsa 2018’de tutku ve geleceğe bakmayı temsil etmeliydi şeklinde düşünüyor.

Yeni teknolojilerin keşfedildiği, galaksinin sınırlarının daha da aşıldığı günümüz dünyasının sanatsal ifade ediliş ve ruhsal yansımasının rengini en iyi morötesinin temsil edeceğini düşünen Pantone’un seçiminin arkasında unutulmaz pop kültür ikonları David Bowie, Jimi Hendrix ve tabii ki doğa yer alıyor.

Bununla beraber kırmızı ve mavi gibi taban tabana zıt iki rengin bir araya gelerek oluşturduğu bir renk olan mor, iç mekan tasarımcısı Martin Kesselman’a göre daha derin bir anlam taşıyor olabilir. Öyle ki Kesselman iki zıt rengin oluşturduğu bu rengin cesareti temsil ettiğini ve özellikle bu sene kendini her türlü zorbalığa karşı cesurca ifade edebilmiş, seslerinin duyulmasını isteyen kişilerden ilham almış olabileceğini düşünüyor. Ve tasarım trendlerinin de bu akımı yansıtacağına inanıyor.

Ne dersiniz bu senenin renginde cesareti tetikleyen gizli bir mesaj olabilir mi?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Google’a Sorulan Ünlüler Hakkındaki Soruların Cevaplarını Artık Bizzat Onlardan Alacağız!

Bitmek tükenmek bilmez her türlü sorumuzun cevap kaynağı Google, ünlüler hakkında öğrenmek istediklerimizi bizzat ünlülerin kendilerinin yanıtladığı bir sistem ile geliyor.

Magazin haberlerinden görüp “gerçekten mi?” diye sorduğumuz tüm o soruların cevaplarının direkt kaynağından taze taze “selfie stili videolar” sayesinde alabileceğiz.

Şimdilerde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilmeye başlanan bu özellik, sonrasında tüm ülkelere doğru genişler ve bizde yakın zamanda görebilir miyiz henüz belli değil ancak “kişisel, özgün ve eğlenceli cevapların verildiği” selfie videoların amacı hem çok bildiğimiz hem de yükselen yıldızlar hakkında öğrenmek istediklerimizi kendilerinden öğrenmemiz için, mobil sayfalar özelinde bir altyapı oluşturmak.

Deneme serisinde selfieleri ile Google’a katkı sağlayan yıldızlar from Priyanka Chopra, Will Ferrell, Tracee Ellis Ross, Gina Rodriguez, Kenan Thompson, Allison Williams, Nick Jonas, Mark Wahlberg, James Franco, Seth MacFarlane, Jonathan Yeo and Dominique Ansel olmuş. Yani Nick Jonas’ın hayatını değiştiren filmi, Priyanka Chopra’nın nerede büyüdüğünü, Will Ferrel’ın gerçekten de bateri çalıp çalmadığını bizzat kendilerinden kısa video klipler yardımı ile öğrenebileceğiz.

Şimdilerde ünlü sayısı nispeten az olsa da Google gelecek aylarda halk tarafından çok ilgi gören yıldızların da bu furyaya ekleneceğini duyurdu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link