Fransız menşeli yapı market zinciri Leroy Merlin, büyük bir heyecanla girdiği Türkiye pazarından çekilme kararı aldı. Ünlü yapı market 2010 yılında Türkiye pazarına girerken hedeflediği “5 yılda 40 mağaza” hedefinin yakınından bile geçemedi.

Mart 2010’da Bursa’da açılan ilk mağazasının ardından Ankara’da bir mağaza açan Leroy Merlin, aradan geçen 4 yıl boyunca yalnızca 2 mağaza ile sınırlı kaldı. Türkiye Genel Müdürü Frederic Lamy, Türkiye’deki yapı pazarının genişlemesini fırsat bilen markanın, beklediği ilgiyi görememesi nedeniyle çekilme kararının alındığını belirtti.

Bursa’daki mağazasında yaklaşık bir aydır stok eritme çalışmaları nedeniyle yeni ürün siparişi açmadıklarını belirten Frederic Lamy, Ankara ve Bursa ile kısıtlı kalan mağazalarındaki çalışanların da mağdur bırakılmayacağını ve tüm yasal haklarının korunacağını da belirtti.

Şu anda yapı pazarındaki oyuncuların Türkiye içindeki daha kemikleşmiş konumlarının bu talebin düşüklüğü üzerindeki etkisi ve yeterli bir tanıtım çabalarının olmaması pazardan çekilmelerinin bir başka nedeni diyebiliriz. Bakalım önümüzdeki dönemlerde bu pazar nasıl şekillenecek.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın