Biliyorsunuz sürücüsüz otomobiller birçok otomotiv üreticisinin en gözde konusu. Hal böyle olunca da özellikle executive pozisyonlara bu işi yapabilecek kişiler getirilmeye başlandı.

Bloomberg News’un ulaştığı kaynaklara göre üç yıldır CEO’luk görevini yürüten Mark Fields’ın yerine şirketin sürücüsüz otomobil çalışmalarının başındaki isim Jim Hackett getiriliyor.

Fields, sürücüsüz araç teknolojilerine yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımla şirketin gelirlerine zarar verdiği gerekçesiyle bir süredir Yönetim Kurulu’nun gözetimindeydi.

Jim Hackett – Ford’un Yeni CEO’su

56 yaşındaki CEO, Ford’un iş modelini yeniden gözden geçirerek, sürücüsüz otomobil teknolojisinde Alphabet ve Uber gibi firmalarla rekabete girmişti ancak henüz net bir geri dönüş alınamadı. Bu arada Fields, yeni teknolojilere yapılacak yatırımın kârlılığı düşüreceği konusunda uyarıda da bulunmuştu.

Ford’un ilk çeyrek kazançları yüzde 42 oranında düşerken, en yakın rakibi General Motors yıllık kârda rekor kırdı. Ford’un net gelirleri geçen yıl yüzde 38 azalmış, Fields’ın göreve geldiği 1 Temmuz 2014’ten bu yana Ford hisseleri yüzde 30 gerilemişti.

Bir Cevap Yazın