Canlı yayın özelliğinin sosyal mecralar üzerinde popülerleşmeye başladığını gören Facebook, Şubat ayında canlı yayın video özelliğini tüm kullanıcılarına açmıştı. Sosyal medya devi, bu sefer de Facebook üzerinden yayınlanan tüm canlı yayın videolarını görebileceğiniz interaktif harita Facebook Live Map canlı yayın özelliğini birkaç adım ileriye götürme amacını hayata geçirdi.

Bu yeni interaktif harita ile artık tüm dünya üzerinde canlı yayın yapan kullanıcıları görebilir, dikkatinizi çekenleri izlerken sıkıldığınız zaman istediğiniz bir ülkede yeni bir canlı yayına konuk olabilirsiniz.

Facebook zaman tünelinizin sol kısmından ulaşabileceğiniz “ Live Video” uygulaması güncellenmiş hali ile canlı yayınların dünyanın neresinden olduğunu gösteren interaktif haritaya ulaşmanızı sağlıyor. Harita dünyanın her yerinden canlı yayın izlemenize olanak tanırken aynı şekilde sizin gibi dünyanın başka nerelerinden aynı canlı yayının izlendiğini de gösteriyor.

Facebooks-interactive-map-makes-it-easy-to-find-live-streams-from-around-the-globe

Nisan ayında Facebook, canlı yayın özelliği Facebook Live’ı 60 ülkede kullanıma soktuğundan bahsetmişti. Kullanıcılarının canlı yayınlarını daha fazla insanla buluşturan Live Map, böylelikle kullanıcıları canlı yayın yapmaları konusunda destekliyor. Bu desteğin sonu ve videoların daha geniş bir izleyici kitlesi bulması Youtuber ismini verdiğimiz profesyonel YouTube video içeriği geliştiren bloggerların bir benzerinin de Facebook için video içerik sağlayabilecek video bloggerları oluşmasının önünü açacak bir etken olarak görülüyor.

Screenshot+2016-05-18+13.13.01

Günümüzün içerik pazarlama trendinin çoğunlukla video içeriğe evrildiği bu günlerde Facebook Live Map ile kişiler istedikleri önemli etkinlik, toplantı ve davetlerden, şirket ve markalar ise ürün tanıtımları, kendi sponsoru oldukları etkinlikler, kendi etkinlikleri ve şirket kültürleri tanıtan canlı yayınlar yapabilir. Böylelikle hedef kitleleri ile bağlarını güçlendirebilir. Mesajlarını daha fazla kişiye duyurabilirler. Bununla beraber bu özellik global anlamda trendleri takip etmek için de kişiler için oldukça önemli bir fırsat.

Facebook Live Map’in Twitter’ın Periscope uygulaması ile oldukça benzer yanlarının olması da gözlerden kaçmadı.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın