Bu soruya hayır diyenler yanılıyor.

Stanford Üniversitesi İktisat Profesörü Nicholas Bloom ve James Liang, Çin seyahat firması olan CTrip’in çağrı merkezi çalışanlarına 9 ay boyunca evden çalışma fırsatı verdi. Sonuca göre aramalarını evden gerçekleştiren çalışanlar, ofistekilere oranla %13,5 daha fazla arama yapmış. Ayrıca ofise gitmek için harcanan zamanı da işe kattıkları için daha kısa molalar vererek işe daha çok odaklandıkları gözlenmiş. Araştırmanın 9 ay sürmesinin sebebi verimliliğin sürekli olup olmadığını ölçmek.

çalışan

Evden çalışmak tabii ki her meslek grubu için uygun değil ve herkesin bu disipline sahip olması da beklenemez. Daha çok yazılım geliştiriciler, reklamcılar, tasarımcılar, çağrı merkezi çalışanları gibi bilgisayarıyla bitişik yaşayanların uyabileceği bir sistem. Yani iş ne kadar mekanikse, elde edilen fayda da o kadar artıyor.

Ancak Nicholas Bloom’a göre kötü hava koşulları bile insanların ofise gelmesini engelliyor ve işe gelmemek için mutlaka bir bahane yaratılıyor. Bu sebepten şirketler, bu gibi doğal durumları değerlendirmeli ve uygun meslek gruplarındaki çalışanlarının evden çalışmasına imkan vermelidir. Genel koşullara göre daha çok verim gösteren kişiler için de bu imkan haftanın belli günlerine taşınabilmelidir.

Türkiye’de pijamalarla çalışma olayına patronlar nasıl bakar bilinmez ancak Bloom’ın da dediği gibi; test etmekten daha iyi bir yol yoktur.

Kaynak:  http://www.stanford.edu/~nbloom/WFH.pdf

Paylaş
İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın