En Fazla CEO Çıkaran Üniversiteler 2

Adlarını çalışmaları ve başarılarıyla birçok alanda takip ettiğimiz CEO’ların okul hayatlarını hiç merak ettiniz mi? Hangi okullar iş dünyası içerisinde adını nerelere ne kadar yazdırabilmiş dersiniz? İşte gerek Fortune Global 500 CEO’ları için, gerek Türkiye’de iş dünyası adına sektörde adlarını sıkça duyduğumuz isimlerin mezun olduğu okullar ve üniversitelerin toplam CEO yetiştirme oranları:

7. Northwestern University

220px-Northwestern_University_Seal.svgToplam Mezun Ceo Sayısı : 6

CEO’ların Toplam Geliri  : 323.7 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Cesare Mainardi (Booz & Company), Thomas J. Wilson (Allstate Corporation), Andrew S. Duff (Piper Jaffray)

6. University of Chicago

logo_16_282589Toplam Mezun Ceo Sayısı : 6

CEO’ların Toplam Geliri  : 489.9Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Brady Dougan (Crédit Suisse Group), J. Patrick Doyle (Domino’s Pizza), Mark Hoplamazian (Hyatt Hotels Corporation)

5. Cornell University

 

Cornell_Seal_BlackToplam Mezun Ceo Sayısı : 6

CEO’ların Toplam Geliri  : 323.7 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar :Irene Rosenfeld (Mondelēz International), Lowell McAdam (Verizon Communications), Herbert Fisk Johnson III (S.C. Johnson & Son)

4. Massachusetts Institute of Technology

mit-seal_400x400Toplam Mezun Ceo Sayısı : 9

CEO’ların Toplam Geliri  : 428.5 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Charles Koch (Koch Industries), Drew Houston (Dropbox), Alan Mulally (Ford Motor Company)

3.  University of Pennsylvania

139Toplam Mezun Ceo Sayısı : 8

CEO’ların Toplam Geliri  : 405.4 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Jeff Weiner (LinkedIn), Harold McGraw III (McGraw Hill Financial), Steve Wynn (Wynn Resorts)

2. Stanford University

indir (1)Toplam Mezun Ceo Sayısı : 11

CEO’ların Toplam Geliri  : 492.5 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Reed Hastings (Netflix), Rodney O’Neal (Delphi Automotive), Richard Fairbank (Capital One)

1. Harvard University

Harvard-logo1Toplam Mezun Ceo Sayısı : 25

CEO’ların Toplam Geliri  : 1,548.3 Milyar Dolar

Ünlü Mezunlar : Steve Ballmer (Microsoft), Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), Jamie Dimon (JPMorgan Chase)

TÜRKİYE

Türkiye’nin en itibarlı 3 üniversitesi, deyim yerindeyse Türkiye adına CEO fabrikası gibi çalışıyor. Capital’in Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor. Buna göre en fazla CEO mezun etmiş olan üniversitelerimiz şöyle:

 

asd

1. Boğaziçi Üniversitesi (% 21.6)

(Eczacıbaşı Holding)  Erdal Karamercan, (Novartis Türkiye) Güldem Berkman,  (Unilever Türkiye) İzzet Karaca, (Vestel Şirketler Grubu)  Ömer Yüngül

 

Bilim_Agaci Tamer Başoğlu

2.ODTÜ (% 21.6)

(Yapı Kredi Bankası) Faik Açıkalın, (Akbank) Ziya Akkurt, (Denizbank) Hakan Ateş, (Mastercard Güney Doğu Avrupa) Özlem İmece

 

taskisla1

3.İTÜ (%12.8)

(Petrol Ofisi) Melih Türker, (THY) Temel Kotil, (Migros) Özgür Tort, (Sarkuysan) Hayrettin Çaycı

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link