Dünyanın pazarlama guruları olarak değerlendirilir önemli şirketlerin CMO’ları, yani pazarlama direktörleri. Forbes, ScribbleLive ve LinkedIn tarafından yapılan çalışmaya göre listenin başında başarılı bir isim Phil Schiller bulunuyor. Phil CMO’lar arasında en etkileyici olmayı bir kez daha başardı hem de dördüncü kez üst üste bu listenin baş sırasında bulunarak kırılması güç bir istatistiğe de imza atmayı başararak.

Her yıl hazırlanan bu rapor, haber siteleri, bloglar ve sosyal medya kaynaklarından derlenen yaklaşık 100 milyonu aşkın veri ile harmanlanıp oluşturuluyor. Yani büyük veri içerisinde kendine analiz çıkarabilen bir rapor olarak karşımızda duruyor. Bu büyük veri içerisindeki analiz sistemi de şöyle ki, CMO’ların etkileme skorları hesaplanırken 12 Mayıs ile 30 Eylül 2015 arasında CMO’lara yer veren postların kalitesi ve sayısı ile kaç kişiye ulaştıkları bilgisi derleniyor.

Phil Schiller gibi güçlü bir ismi takip eden ikinci güçlü isimse KFC’nin CMO’su Kevin Hochman oluyor. Hochman’ın takipçileri de sırasıyla Sprint’in CMO’su adaşı Kevin Crull, Fiat Chrysler CMO’su Olivier Francois ve GE’nin CMO’su Beth Comstock.

cmo pz

Sosyal medya istatistiklerine bakacak olursak da, LinkedIn’de en çok takip edilen CMO’ların başında The Huffington Post CMO’su Arianna Huffington, Twitter’da en çok takip edilenler listesinde de ise GE’nin CMO’su Beth Comstock yer alıyor.

cmo sosyal pz

Kaynak: MarketingProfs

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın