Geçtiğimiz günlerde BP’nin “Enerji Görünümü 2017” raporu yayımlandı. Rapora göre, global enerji talebinin 2035’e kadar yaklaşık yüzde 30 artacağı öngörülüyor. Kömür, petrol ve doğalgaz 2035’e kadar ana enerji kaynağı olarak kalırken, yenilenebilir enerji kaynaklarının da önümüzdeki 20 yılda dört kat gelişeceği düşünülüyor. Öte yandan 2015’te 1,2 milyon adet olan elektrikli otomobil sayısının, 2035’te 100 milyon adede (global otomobil filosunun yaklaşık %5’i) yükseleceği varsayılıyor.

Raporu detaylıca incelerken Türkiye’deki enerji sektörü ve girişimleri aklıma geldi. Enerji sektörüne pazarlama iletişimi faaliyetleri penceresinden baktığımızda olabildiğince bakir gözüken bir alan olduğunu görüyoruz. Süreçler genellikle ihale sistemleri ile yönetiliyor ve bunun bir neticesi olarak da son tüketicinin söz hakkı neredeyse yok gibi. Hal böyle olunca da bu alan girişimciler için sığ bir alan olmaktan öteye geçemiyor. 

Bu yazıyı yazmama sebep olan konu ise tam da bu noktada başlıyor. Zira birçoğumuz bihaber olsa da geçtiğimiz aylarda bu alanda önemli bir gelişmeye tanıklık ettik: artık tüketiciler kendi istedikleri elektriği kendi istedikleri elektrik tedarikçilerinden alabilecek. Bununla birlikte, telekom operatörlerinden numara taşıma hizmeti kapsamındaki gibi hizmet kalitesi de bölgeden bölgeye veya şirketten şirkete fark etmiyor, çünkü tedarikçinizi değiştirseniz bile aynı altyapı üzerinden tedarik sağlanıyor. Aldığınız elektriğin arz güvenliği de devlet güvencesinde, yani firma sizin tükettiğiniz elektriği finanse edemese bile devlet mutlaka bunu karşılıyor.

Avrupa, Avustralya ve ABD gibi gelişmiş pazarlarda da olan bu sistemin ülkemizdeki tüketiciye dünyadaki birçok ülkeden önce ulaşması sevindirici. Zira bu yeniliğin Türkiye perakende pazarına telekom ve internet hizmetlerinden sonra yeni bir soluk getireceği aşikar. Bu sayede ölü gibi gözüken enerji sektöründeki pazarlama iletişimi faaliyetlerinin yüksek bir ivme ile artacağını ve yeni oyuncuların oyuna dahil olacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Tabi, bu durumdan en karlı çıkan ise şüphesiz tüketiciler olacak. 

Bu alandaki en yenilikçi hamle, geçtiğimiz günlerde GarantiPartners girişimleri ile birlikte konuk ettiğimiz Seçelektrik girişimi ile yapıldı. ‘Elektrik faturanı anında düşür” sloganı ile yayına giren girişim ile ücretsiz olarak indirimli elektrik tekliflerini karşılaştırma ve elektrik tedarikçinizi değiştirme imkanı buluyorsunuz. Böylelikle site üzerinden alınan teklifler sayesinde enerji bedelinizde %15’e varan tasarruf imkanı sağlayabiliyorsunuz. Örneğin aylık 150 TL’lik bir faturanız varsa yıl sonunda 270 TL’lik bir kazancınız olabiliyor. Bence şahane bir rakam!

Önümüzdeki dönemlerde bu alanda yeni oyuncular görmemiz olası. Pazarın durumunun nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz. 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın