“Yeniden Yapılanma” ÜLKER’i Hedefine Ulaştırdı 0

Ülker 2012 yılının ilk dokuz ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla % 57,4 arttırdı.

Türkiye’de Gıda dendiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi olan Ülker, 2012 yılında gerçekleştirdiği köklü değişimler neticesinde hedefine ulaştı. 2011 yılının ilk dokuz ayında 82 milyon TL olan cirosunu %57,4 oranında arttırarak bu yılın aynı döneminde 1 milyar 704 milyon TL’ye yükseltti. Faaliyet kârını ise % 265,9 arttırarak 42,8 milyon TL’den 156,7 milyon TL’ye çıkardı. 2012’nin geride kalan ilk dokuz ayında elde edilen net kâr ise 162,6 milyon TL olarak kaydedildi. Peki Ülker’in bu kadar kısa zamanda böylesine dudak uçuklatan bir sonuç elde etmesinin arkasında yatan nedenler neler?

Köklü değişimler sonucu kaydedilmiş olan göz kamaştırıcı sonuçların ardındaki en büyük etken şüphesiz ki “2011 sonu itibariyle tamamlanan, bisküvi, çikolata ve kek birimlerinin tek çatı altında toplanması, ve ana faaliyet konusu dışında kalan iştiraklerin elden çıkarılması” olarak görünüyor. Tabi böyle bir konsolide sonrası maliyetlerde meydana gelen azalma hem satış gelirlerine hem de kâra olumlu olarak yansıdı.

Şirketin dağıtım kanallarında oluşturduğu sadeleşme ve geleneksel kanal ile modern kanalın ayrılması gibi oluşumlarla gerçekleştirilen “yeniden yapılanma” sürecinde distribütör sayısının 235’ten 102’ye indirilmesi, oluşan kârda rol oynayan ikinci önemli faktör olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra ürün çeşitliliği yönetiminde ve pazarlamasında da daha güçlü ürünlerin ön plana çıkarılıp pazarda yer edinmesinin sağlanması da şirketin faaliyet kârına etki eden bir unsur olarak göze çarpıyor.

Ülker’in yaklaşık iki senedir izlediğiyolda bu derece iyi bir grafik çizmesi aslında son zamanlarda iş dünyasında adını sıkça duyduğumuz “konsolidasyon” ve tasarruf amaçlı uygulanan stratejilerin en güzel örneği. Birbirinden çok farklı olmayan birimlerin tek çatı altında toplanarak, hem enerjiden hem de zamandan tasarruf edilmesi, ayrıca tüm bu kanalları ayrı ayrı yönetmek yerine tek bir koldan daha az ama kalifiye elemanla yürütmek, günümüz şirketlerinin gelecek planlaması açısından çok daha önemli yer tutuyor.

Türkiye’de ve dünyada artık tüm şirketlerin maliyetleri düşürerek kâr arttırma politikası izlemesi bu denli önemli ciro artışlarında başrolü oynuyor. Bu demek oluyor ki günümüz Türkiye’sinde Ülker gibi özellikle global alanda boy gösteren şirketlerimizin önemli ve bir o kadar da kaliteli yapılanmalara gitmesi uzun vadede buna benzer daha çok haberler duyacağımıza işaret ediyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Murat Ülker İngiliz Futbol Devi Newcastle United’ı Satın Almayı Düşünmüyor 0

İngiltere Premier Lig’in köklü kulüplerinden olan Newcastle United yönetimi kulübün daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi adına kulübün satılığa çıkarıldığını duyurmuştu. Son yıllarda bu tarz kulüp satış haberlerini sıklıkla duysak da bu haberin bizi şaşırtan ve heyecanlandıran kısmı çok tanıdık bir ismin kulübü satın almaya aday olması oldu.

Gelen bilgilere göre Murat Ülker köklü kulübü satın almak adına emin adımlar atmış durumda. Bu gelişmeyi önemli yapan bir unsur da daha önce Türkiye’den yabancı bir kulübe böyle bir yatırım yapılmamış olmaması.

Murat Ülker’in kulüp için 220 milyon Sterlin’i gözden çıkardığı da gelen bilgiler arasında. Ülke basınında ise Ülker ailesi için sarf edilen övgü niteliğindeki sözlerin de Murat Ülker’in kulübü satın almaya yakın olduğuna dair mesajlar veriyor. Haberlerde sıklıkla Ülker ailesinin İngiltere’de önemli mal varlıkları ve yatırımları olduğuna değiniliyor.

İngiliz basını Murat Ülker’in Newcastle United kulübünü satın alacağını iddia etti. Holding kaynaklarından alınan bilgilere göre patron Murat Ülker’in kulübü satın alma gibi bir düşüncesi yok.

YILDIZ HOLDİNG: HABERLER ASILSIZ

Akşam saatlerinde Yıldız Holding’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: Türk sporunun ve Türk takımlarının her zaman destekçisi olan Yıldız Holding’in Newcastle United Futbol Kulübü’nü satın almayı düşündüğü ve bunun için teklif verdiği yönündeki haberler asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Walmart’ın 27 Milyon Dolar Tasarruf Etmesini Sağlayan 2 Ufak Değişiklik 0

Son dönemde Amazon ile kıyasaya bir mücadeleye giren Walmart, rakibini yakalayabilmek adına özellikle online tarafta kendisini güçlendirecek hamleler yapıyor. Bu bağlamda son olarak online market işine giren şirket, bütün bu yaptığı hamlelerin yanı sıra tasarruf etmeye de özen gösteriyor. Ve son açıklanan veriler, şirketin bunu çok iyi bir şekilde başardığını gösteriyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre şirketin “2017 Yatırım Topluluğu Toplantısı“nda yatırımcılara yapılan sunum sırasında, Walmart CFO’su Brett Biggs şirketin tasarruf etmek için nasıl ufak tefek değişiklikler yaptığına iki somut örnek verdi.

Biggs, ilk örneğinde Walmart US tarafından kullanılan plastik torbalarda yapılan değişikliğe değindi. Bu ufak değişiklik, şirketin yılda yaklaşık olarak 20 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı. İkinci değişiklik ise daha da ufak bir değişiklik. Walmart, müşterilere verdiği fişlerin uzunluğunu azalttı ve bu sayede yılda yaklaşık olarak 7 milyon dolar tasarruf etti.Yatırımcılarına yaptığı bu açıklamayla maliyetleri kontrol etme konusunda oldukça hassas davrandığına dikkat çeken Walmart, toplantıda birçok kez disiplin kelimesine vurgu yaparak aslında bu tasarrufun sağlanmasındaki en büyük etkenin ne olduğunu da gözler önüne serdi.

Bununla birlikte şirket, çok önemli başka hamleler de yapıyor. Teknolojiye ciddi derece yatırım yapan şirket, bunun yanı sıra e-ticaret tarafını güçlendiriyor, mağazaları yeniden şekillendiriyor, mağaza deneyimini geliştiriyor, çalışan ücretlerini artırıyor ve fiyatları düşürüyor.

Haberin başında perakende devi Walmart’ın, Amazon ile ciddi bir rekabete girdiğinden bahsetmiştik. Şirketin, bu rekabette Amazon’u yakalamak için yaptığı son hamlelerden biri de Amazon’unki gibi uçan depolar için bir patent başvurusu yapmak oldu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link