“Yeniden Yapılanma” ÜLKER’i Hedefine Ulaştırdı 0

Ülker 2012 yılının ilk dokuz ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla % 57,4 arttırdı.

Türkiye’de Gıda dendiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi olan Ülker, 2012 yılında gerçekleştirdiği köklü değişimler neticesinde hedefine ulaştı. 2011 yılının ilk dokuz ayında 82 milyon TL olan cirosunu %57,4 oranında arttırarak bu yılın aynı döneminde 1 milyar 704 milyon TL’ye yükseltti. Faaliyet kârını ise % 265,9 arttırarak 42,8 milyon TL’den 156,7 milyon TL’ye çıkardı. 2012’nin geride kalan ilk dokuz ayında elde edilen net kâr ise 162,6 milyon TL olarak kaydedildi. Peki Ülker’in bu kadar kısa zamanda böylesine dudak uçuklatan bir sonuç elde etmesinin arkasında yatan nedenler neler?

Köklü değişimler sonucu kaydedilmiş olan göz kamaştırıcı sonuçların ardındaki en büyük etken şüphesiz ki “2011 sonu itibariyle tamamlanan, bisküvi, çikolata ve kek birimlerinin tek çatı altında toplanması, ve ana faaliyet konusu dışında kalan iştiraklerin elden çıkarılması” olarak görünüyor. Tabi böyle bir konsolide sonrası maliyetlerde meydana gelen azalma hem satış gelirlerine hem de kâra olumlu olarak yansıdı.

Şirketin dağıtım kanallarında oluşturduğu sadeleşme ve geleneksel kanal ile modern kanalın ayrılması gibi oluşumlarla gerçekleştirilen “yeniden yapılanma” sürecinde distribütör sayısının 235’ten 102’ye indirilmesi, oluşan kârda rol oynayan ikinci önemli faktör olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra ürün çeşitliliği yönetiminde ve pazarlamasında da daha güçlü ürünlerin ön plana çıkarılıp pazarda yer edinmesinin sağlanması da şirketin faaliyet kârına etki eden bir unsur olarak göze çarpıyor.

Ülker’in yaklaşık iki senedir izlediğiyolda bu derece iyi bir grafik çizmesi aslında son zamanlarda iş dünyasında adını sıkça duyduğumuz “konsolidasyon” ve tasarruf amaçlı uygulanan stratejilerin en güzel örneği. Birbirinden çok farklı olmayan birimlerin tek çatı altında toplanarak, hem enerjiden hem de zamandan tasarruf edilmesi, ayrıca tüm bu kanalları ayrı ayrı yönetmek yerine tek bir koldan daha az ama kalifiye elemanla yürütmek, günümüz şirketlerinin gelecek planlaması açısından çok daha önemli yer tutuyor.

Türkiye’de ve dünyada artık tüm şirketlerin maliyetleri düşürerek kâr arttırma politikası izlemesi bu denli önemli ciro artışlarında başrolü oynuyor. Bu demek oluyor ki günümüz Türkiye’sinde Ülker gibi özellikle global alanda boy gösteren şirketlerimizin önemli ve bir o kadar da kaliteli yapılanmalara gitmesi uzun vadede buna benzer daha çok haberler duyacağımıza işaret ediyor.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Alman Devi Henkel Eczacıbaşı’dan Hisse Satın Aldı 0

EIS Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’daki yüzde 47 hissesini 2.9 milyon euroya Henkel’e sattı.

Şirket’ten KAP’a yapılan açıklamada, Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama’daki toplam 1.175 milyon TL nominal bedelli payın 2.92 milyon euro bedel ile Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft’a satılmasına kara verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“4 Mayıs 2017 tarihli açıklamamızda sermayesinde %47 oranında pay sahibi olduğumuz iş ortaklığımız Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama A.Ş.’deki (Eczacıbaşı- Schwarzkopf) paylarımızın satışı için görüşmelere başlandığını; 3 Temmuz ve 31 Ağustos 2017 tarihli açıklamalarımızda ise görüşmelere devam edildiğini duyurmuştuk. Görüşme sürecinde alıcı firma Henkel KGaA’nın bağlı ortaklığı olan Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft mbH (“Henkel”) olarak belirlenmiş olup, yönetim kurulumuzun bugünkü toplantısında; şirketimizin, Eczacıbaşı-Schwarzkopf’da sahibi olduğu toplam 1.175.000 TL nominal bedelli paylarının, mevzuat ve sözleşmeler uyarınca tamamlanması gereken tüm işlemlerin yasal prosedürlere ve sözleşmelere uygun olarak tamamlanmasına bağlı olarak 2.922.758 Avro satış bedeli üzerinden Henkel’e satılmasına karar verilmiştir.”

Profesyonel saç kozmetiği alanında hizmet veren Schwarzkopf Professional ve Eczacıbaşı Holding ortaklığı yüzde 50-50 ortaklıkla 1999 yılında kurulmuştu. Firma, sadece kuaför kullanımına yönelik veya kuaför salonundan satışa sunulan saç kozmetik ürünlerinin ithalat ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.

Kaynak 1

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link