Türkiye’nin Küresel Güçleri: Arçelik ve Vestel

Denetim, vergi, kurumsal risk, kurumsal finansman ve yönetim danışmanlığı alanlarında dünyanın önde gelen firmalarından olan Deloitte, bu sene altıncısını hazırladığı “Tüketici Ürünlerinin Küresel Güçleri 2013” başlıklı raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Raporun en belirgin noktası şüphesiz ki iki dev Türk firmasının TOP 250 arasında yer alıyor olması.

Dünya’nın en büyük 250 tüketici ürünleri şirketinin yer aldığı listeye Arçelik 156’ncı, Vestel 181’inci sıradan girerek hem Ortadoğu ve Afrika bölgesinde hem de yer aldıkları sektör içerisinde gelirini en hızlı artıran ilk üç şirket arasında yer aldı.

Ekran Alıntısı22

Toplam Satış 3,12 Trilyon Dolar

250 Şirketin yakalamış olduğu büyüme hızı sonucu dünya pazarı %7 oranında büyüdü, bu büyüme neticesinde ortaya çıkan satış rakamı ise 3,12 Trilyon Dolar. Bu satışın yaklaşık dörtte birlik (%27) kısmı olan 846 milyar dolarlık satış listedeki ilk on şirket tarafından sağlandı.

Samsung 150 Milyar Dolar ile İlk Sırada

Güney Kore’nin bir numaralı markası Samsung yaklaşık 150 milyar dolarla küresel güçlerin en değerli oyuncusu konumunda. En yakın takipçisi Apple ise 108 milyar dolarlık satış potansiyeline sahip. Yüzdelik büyüme oranı açısından Apple %66 gibi müthiş bir orana sahipken, Samsung geçen seneye nazaran satışlarını sadece %6,7 oranında artırabildi.

08-04-2013 16-23-32

Sektörel Dağılım

Samsung, Apple ve Panasonic gibi teknoloji şirketlerinin ilk üç sırayı aldığı listede sektörel dağılım şu şekilde:Ekran Alıntısı1

Geçtiğimiz yıllarda dünya ekonomisine göz attığımız zaman emtia fiyatlarındaki yüksek enflasyon ve Euro bölgesi krizi nedeniyle yaşanan küresel sıkıntılar tüketici ürünlerini pek etkilemiş görünmüyor. Aksine %7’lik artış küresel ekonominin toparlanmasının göstergesi niteliğinde. Diğer bir yandan güç dengesinin eskiden olduğu gibi sadece ABD ve Japonya üzerine kurulu olmayışı, Afrika, Güney Amerika ve Orta doğu şirketlerinin de atağa kalkması daha rekabetçi bir piyasanın ve dolayısıyla daha hızlı büyümenin kapılarını açıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Samsung’un Uhsupp’ı WhatsApp’a Rakip Mi Oluyor?

Samsung Galaxy S9 serisinin duyurulmasına sayılı günler kaldı. Ortaya çıkan sızıntılar ile cihazın tasarımı ve donanımı netlik kazanırken, cihazın beraberinde getireceği yeni servisler, oluşturacağı farklar açısından oldukça merak ediliyor. Samsung’un yeni sosyal medya uygulaması Uhsupp da bu açıdan çok önemli.

Bu kapsamda Samsung’un yeni amiral gemisi modelleri ile birlikte, Uhsupp isimli yeni bir sosyal paylaşım ağını devreye almayı planladığı ortaya çıktı. Bu isim Samsung tarafından hem Avrupa hem de Güney Kore’de  markalaştırıldı.

Galaxy S9 için Uhsupp isimli sosyal paylaşım ağı geliştirildi!

Ancak, bu hizmetin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcılara sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Uygulama gerçek zamanlı olarak konum paylaşımı yapılmasını ve kullanıcıların mesaj gönderip almalarını sağlayacak.

Tüm bu özelliklerin daha fazlasına sahip olan ve adeta SMS’i tarihe gömen WhatsApp gibi bir servis karşısında kullanıcıların neden Uhsupp’u tercih edeceği cevap bekleyen en büyük sorulardan birisi.

Samsung’un yeni sosyal medya platformu Uhsupp’u kullanım oranlarına ve sunulacak yeniliklere bakmaksızın devam ettirmekte kararlı olacağı belirtiliyor. Ushupp’un 19 Mart tarihinde resmi olarak tanıtılması bekleniyor. Diğer Galaxy kullanıcılarının servise göstereceği ilgi şimdiden büyük bir merak konusu.

Samsung’un böyle bir adım atması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link