Denetim, vergi, kurumsal risk, kurumsal finansman ve yönetim danışmanlığı alanlarında dünyanın önde gelen firmalarından olan Deloitte, bu sene altıncısını hazırladığı “Tüketici Ürünlerinin Küresel Güçleri 2013” başlıklı raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Raporun en belirgin noktası şüphesiz ki iki dev Türk firmasının TOP 250 arasında yer alıyor olması.

Dünya’nın en büyük 250 tüketici ürünleri şirketinin yer aldığı listeye Arçelik 156’ncı, Vestel 181’inci sıradan girerek hem Ortadoğu ve Afrika bölgesinde hem de yer aldıkları sektör içerisinde gelirini en hızlı artıran ilk üç şirket arasında yer aldı.

Ekran Alıntısı22

Toplam Satış 3,12 Trilyon Dolar

250 Şirketin yakalamış olduğu büyüme hızı sonucu dünya pazarı %7 oranında büyüdü, bu büyüme neticesinde ortaya çıkan satış rakamı ise 3,12 Trilyon Dolar. Bu satışın yaklaşık dörtte birlik (%27) kısmı olan 846 milyar dolarlık satış listedeki ilk on şirket tarafından sağlandı.

Samsung 150 Milyar Dolar ile İlk Sırada

Güney Kore’nin bir numaralı markası Samsung yaklaşık 150 milyar dolarla küresel güçlerin en değerli oyuncusu konumunda. En yakın takipçisi Apple ise 108 milyar dolarlık satış potansiyeline sahip. Yüzdelik büyüme oranı açısından Apple %66 gibi müthiş bir orana sahipken, Samsung geçen seneye nazaran satışlarını sadece %6,7 oranında artırabildi.

08-04-2013 16-23-32

Sektörel Dağılım

Samsung, Apple ve Panasonic gibi teknoloji şirketlerinin ilk üç sırayı aldığı listede sektörel dağılım şu şekilde:Ekran Alıntısı1

Geçtiğimiz yıllarda dünya ekonomisine göz attığımız zaman emtia fiyatlarındaki yüksek enflasyon ve Euro bölgesi krizi nedeniyle yaşanan küresel sıkıntılar tüketici ürünlerini pek etkilemiş görünmüyor. Aksine %7’lik artış küresel ekonominin toparlanmasının göstergesi niteliğinde. Diğer bir yandan güç dengesinin eskiden olduğu gibi sadece ABD ve Japonya üzerine kurulu olmayışı, Afrika, Güney Amerika ve Orta doğu şirketlerinin de atağa kalkması daha rekabetçi bir piyasanın ve dolayısıyla daha hızlı büyümenin kapılarını açıyor.

Bir Cevap Yazın