TÜBİTAK tarafından geçen yıl ilk kez yayınlanan Türkiye’nin Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Endeksi bu yıl üniversite tercih döneminden önce açıklandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından kamuoyu ile paylaşılan listede sadece endekse göre ilk 50’de yer alan üniversiteler mevcut.

Türkiye çapında vakıf ve devlet üniversitelerinin “bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında farklı 23 gösterge” gözetilerek hazırlanan endekse YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV ve KOSGEB katkı sağladı. Her yıl güncellenerek açıklanacağı belirtilen endeks, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik faaliyetlerine teşvik etmek amacıyla hazırlanıyor.

2012 endeksinde ikinci sırada yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bu yıl liderlik koltuğuna oturarak Türkiye’nin “En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi” unvanını Sabancı Üniversitesi’nden aldı. ODTÜ’nün hemen ardından geçen yılın lideri Sabancı Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi geliyor.

İlk 10’da yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, İzmir Yüksek Tekn. Enst. (İYTE), Özyeğin Üniversitesi, Koç Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi oldu. 2012 yılında göre ilk 10’da büyük bir değişim göze çarpmazken, geçen yılın 9.’su Gebze YTE yerine Hacettepe Üniversitesi 10. sıradan listeye girdi. Listeye bu yıl 16. olarak giriş yapan Anadolu Üniversitesi ise, 21 sıra yükselerek endekse göre en çok gelişim gösteren üniversite olarak dikkat çekti.

2013 yılı sıralamasına göre ilk 50’de yer alan üniversitelerin, 17’si vakıf üniversitesi, 33’sü ise devlet üniversitesi. İllere göre dağılımda ise, İstanbul 14 üniversite ile zirvede yer alıyor. İstanbul’un ardından 9 üniversite ile Ankara, 4 üniversite ile İzmir ve 2 üniversite ile Eskişehir geliyor.

Endeksin gösterge setine buradan ulaşabilirsiniz.

2012 yılı endeksine buradan ulaşabilirsiniz.

endeks

 

Bir Cevap Yazın