Türkiye’nin En Değerli Markaları

 

“Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün

Marka değerlendirme araştırmalarıyla tanınan Brand Finance geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2012”listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında 4 yıldır birinciliğini koruyan Türk Telekom yer alıyor. Onu Türk Hava Yolları ve Akbank takip ediyor.

Geçen yıl bulunduğu sıradan hızla yükselen markalar kategorisinde göze çarpan markalar oldukça fazla.

Bunların başında Türk Hava Yolları(2), PetrolOfisi(10), Ülker(17), Aygaz(19), Sütaş(26), Banvit(29) ve Altınyıldız(32) yer alıyor. Bunun yanı sıra listeye yeni giren markalar olarak: Arkas Lojistik(24), Teknosa(31), Odeon Turizm(38), Kiler(41), Albaraka Türk(43) dikkat çekiyor.

 Türkiye’nin En Değerli 10 Markası

Bugüne kadar tüm dünyada bir çok kategoride en iyi markaları sıralayan Brand Finance, şüphesiz herkesin merakla beklediği Dünya’nın En Değerli 500 Markası listesinde herhangi bir Türk markası olmadığına dikkat çekti. Türkiye’deki en değerli 100 markanın toplam değerinin 27 milyar dolar olduğu ve bu sonuçla da dünyadaki en değerli ilk 10 marka arasında olan ve marka değeri 28,665 milyon dolar olan Amazon.com’un gerisinde olduğumuz görülüyor. Hal Böyle olunca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı bir açıklamada bu durumu şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

 Dünya’nın En Değerli 10 Markası

Listeye genel bir çerçeveden bakacak olursak; Apple marka değerini en çok arttıran marka  olarak ilk sırada yer alıyor. Geçen seneki tahtını Apple’a kaptıran Google ise 2. Sırada yer almış durumda.(Yandaki tabloda dünyadaki en değerli 10 marka yer almaktadır). Herkesin merak ettiği, halka arz edilmesinden sonra hisselerinde inanılmaz bir düşüş yaşayan ve bu nedenle yatırımcılarını hüsrana uğratan Facebook ise marka değerini 3,690 milyon dolardan, 8,792 milyon dolara çıkararak  283. sıradan 102. sıraya yükselmiş durumda.

Dünya’da ülkeler bazında marka değerine bakacak olursak eğer; Birinci sırada ABD ve ikinci sırada Almanya tahtını kaptırmadan yollarına devam ediyor(2011 yılı verileri baz alınmıştır). Türkiye ise 2010 yılında 21. sırada yer alırken, 2011 yılında 19. sıraya  yükselmiş. Ancak marka yönetimindeki başarıyı temsil eden “Marka Gücü Endeksi” sıralamasında aynı başarıyı gösteremeyen Türkiye’nin bu nedenle dünyada 19. Sırada yer almasına rağmen Global 500 listesinde hiçbir markası bulunmamakta.

Bu sene sonunda listenin üst sıralarında bir değişiklik olması söz konusu olmasa bile Türkiye’nin üst basamaklara çıkması şuan itibariyle biraz zor görünüyor ama 1 Ekim 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dediği gibi; ” Bazı ülkelerin kendi markalarını oluşturduğu 60’lı ,70’li ve nihayet 90’lı yıllarda, siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar nedeniyle yapamadıklarımızı geç de olsa telafi etmek zorundayız.” Bu alanda yapılan ve devlet eliyle yürütülen bir destek programı olan” TURQUALITY”, “10 yılda 10 dünya markası” sloganıyla yola çıkmıştı hatırlarsanız. Program 10. yılına girmek üzere olmasına rağmen 10 dünya markası yaratıldığı tartışılır ancak Türkiye’nin 19. Sırada yer almasını sağlan en önemli çalışmalardan birisi olduğu kaçınılmaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple Netflix’i Mi Satın Alıyor?

Dünyanın en önde gelen teknoloji firmalarından Apple, kullanıcılarına İnternet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix’i satın almak için çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Eğer bu satın alma gerçekleşirse son dönemlerin en büyük satın alması olabilir.

Ntv’nin haberine göre iddia şirkete yakın kaynaklara dayandırılıyor. 250 milyar dolara yakın nakit rezervi bulunan Apple, Netflix’i satın almak için girişimlerine başladı. Söz konusu iddianın sahibi ünlü bankacılık analisti (Citi Group) Jim Suva ve Asyia Merchant. Açıklamalaı ise şu şekilde:

“Şirketin çok fazla nakdi var. Şirket yılda 50 milyar dolara yakın bir büyüme kaydederken 250 milyar dolardan daha fazla nakde sahip. Bu sahip olmak için iyi bir problem. Tarihsel olarak, Apple, yüksek vergilendirmeyi önlemek için ABD’ye nakit para getirmekten kaçındı. Vergi reformu sayesinde Apple’ın bu parayı kullanmasına izin verilmesi olası. Yurtdışında bulunan  paranın yüzde 90’ından fazlası için bir defalık yüzde 10 ülkeye giriş vergisinin iadesiyle Apple, satın alma ve birleşme işlemleri için 220 milyar dolar kazanıyor. “

Bu ikili ABD Başkanı Trump’ın kurumlar vergisindeki son indirimden yararlanarak kendi video abonelik hizmetini başlatmak yerine Apple’ın muhtemelen 2018’de Netflix’i satın alabileceğini iddia ediyor. Yatırımcılara 2018’in ilk büyük teknoloji evliliği olacağı yönünde bilgi notu geçtiler.

Yakın bir zamanda Netflix, 2017 boyunca nelerin nasıl izlendiği ile ilgili bir rapor yayınlamıştı. Ülkemizde de oldukça sevilen Netflix’e dünyada da ilgi büyük. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz, sizce Apple Netflix’i gerçekten satın alacak mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link