Türkiye’nin En Değerli Markaları

 

“Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün

Marka değerlendirme araştırmalarıyla tanınan Brand Finance geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2012”listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında 4 yıldır birinciliğini koruyan Türk Telekom yer alıyor. Onu Türk Hava Yolları ve Akbank takip ediyor.

Geçen yıl bulunduğu sıradan hızla yükselen markalar kategorisinde göze çarpan markalar oldukça fazla.

Bunların başında Türk Hava Yolları(2), PetrolOfisi(10), Ülker(17), Aygaz(19), Sütaş(26), Banvit(29) ve Altınyıldız(32) yer alıyor. Bunun yanı sıra listeye yeni giren markalar olarak: Arkas Lojistik(24), Teknosa(31), Odeon Turizm(38), Kiler(41), Albaraka Türk(43) dikkat çekiyor.

 Türkiye’nin En Değerli 10 Markası

Bugüne kadar tüm dünyada bir çok kategoride en iyi markaları sıralayan Brand Finance, şüphesiz herkesin merakla beklediği Dünya’nın En Değerli 500 Markası listesinde herhangi bir Türk markası olmadığına dikkat çekti. Türkiye’deki en değerli 100 markanın toplam değerinin 27 milyar dolar olduğu ve bu sonuçla da dünyadaki en değerli ilk 10 marka arasında olan ve marka değeri 28,665 milyon dolar olan Amazon.com’un gerisinde olduğumuz görülüyor. Hal Böyle olunca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı bir açıklamada bu durumu şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

 Dünya’nın En Değerli 10 Markası

Listeye genel bir çerçeveden bakacak olursak; Apple marka değerini en çok arttıran marka  olarak ilk sırada yer alıyor. Geçen seneki tahtını Apple’a kaptıran Google ise 2. Sırada yer almış durumda.(Yandaki tabloda dünyadaki en değerli 10 marka yer almaktadır). Herkesin merak ettiği, halka arz edilmesinden sonra hisselerinde inanılmaz bir düşüş yaşayan ve bu nedenle yatırımcılarını hüsrana uğratan Facebook ise marka değerini 3,690 milyon dolardan, 8,792 milyon dolara çıkararak  283. sıradan 102. sıraya yükselmiş durumda.

Dünya’da ülkeler bazında marka değerine bakacak olursak eğer; Birinci sırada ABD ve ikinci sırada Almanya tahtını kaptırmadan yollarına devam ediyor(2011 yılı verileri baz alınmıştır). Türkiye ise 2010 yılında 21. sırada yer alırken, 2011 yılında 19. sıraya  yükselmiş. Ancak marka yönetimindeki başarıyı temsil eden “Marka Gücü Endeksi” sıralamasında aynı başarıyı gösteremeyen Türkiye’nin bu nedenle dünyada 19. Sırada yer almasına rağmen Global 500 listesinde hiçbir markası bulunmamakta.

Bu sene sonunda listenin üst sıralarında bir değişiklik olması söz konusu olmasa bile Türkiye’nin üst basamaklara çıkması şuan itibariyle biraz zor görünüyor ama 1 Ekim 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dediği gibi; ” Bazı ülkelerin kendi markalarını oluşturduğu 60’lı ,70’li ve nihayet 90’lı yıllarda, siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar nedeniyle yapamadıklarımızı geç de olsa telafi etmek zorundayız.” Bu alanda yapılan ve devlet eliyle yürütülen bir destek programı olan” TURQUALITY”, “10 yılda 10 dünya markası” sloganıyla yola çıkmıştı hatırlarsanız. Program 10. yılına girmek üzere olmasına rağmen 10 dünya markası yaratıldığı tartışılır ancak Türkiye’nin 19. Sırada yer almasını sağlan en önemli çalışmalardan birisi olduğu kaçınılmaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple TV Uygulaması ile Video Abonelikleri Satmayı Planlıyor

  • Apple, App Store’dan tek tek indirilen uygulamalar aracılığıyla abone olmalarını istemekten ziyade, belirli video hizmetlerine doğrudan video uygulamasına abonelik satmaya başlamayı planlıyor.
  • Apple 2021 yılına kadar bu hizmetten yılda 50 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.
  • Şirketin hizmet satışları geçen yılın son çeyreğinde yüzde 31’e yükselmiş ve rekor 9,2 milyar dolara ulaşmıştı.
  • İlgili yazı; Apple’ın iPhone Satışları Düşmesine Rağmen Şirket Gelir Rekoru Kırdı

Dün sizlere dünyanın her yerindeki sahiplenme anlayışının değişmeye başladığından ve yerini kiralama veya üyelik alma anlayışına bıraktığından bahsetmiştik. Bu sistemi en çok kullanan sektör otomotiv iken Apple’ın da üyelik sistemine geçmeyi düşünen markalardan birisi olduğunu öğrendik.

Bu, süreci basitleştirecek ve Apple’ın TV uygulamasını Apple TV, iPhone ve iPad’lerde destekleyecek ve kullanıcıların içerik bulması, izlemesi ve satın alması için merkezi bir yer haline getirecektir. Ayrıca, Apple’ın 2021 yılına kadar yılda 50 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi beklediği hizmet işini artırmaya devam etmesinin bir başka yolu da olacaktır.
Şu anki şartlarda Apple HBO, Netflix gibi diğer kanallara gönderimi kendi uygulaması üzerinden yapsa da müşterilerini farklı bir kanala yönlendirmiş oluyor. Ancak bu sistemi kurabilirse üçüncü bir kanal söz konusu olmadan bu akışı kendi uygulamaları içinde sağlayabilir.
Apple bu uygulamaya önümüzdeki sene geçmeyi planladığını söyledi. IPhone satışlarındaki yavaşlama ile birlikte, Apple artık finansal sonuçlarını artırmak için Apple Müzik ve iCloud depolama ve içerik abonelikleri gibi hizmetleri değerlendiriyor. Apple, iTunes sayesinde film ve TV şovlarının en büyük satıcılarından birisi ancak çevrimiçi satış potansiyelini gözardı etmiş durumdaydı.
Apple, TV uygulamasının Amazon’un kanallar programıyla yaptığı gibi, müşterilerin HBO, Starz ve Showtime ile Amazon Prime Video için abonelik eklemelerine izin vererek konumlandırabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link