Türkiye’nin En Değerli Markaları 0

 

“Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün

Marka değerlendirme araştırmalarıyla tanınan Brand Finance geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2012”listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında 4 yıldır birinciliğini koruyan Türk Telekom yer alıyor. Onu Türk Hava Yolları ve Akbank takip ediyor.

Geçen yıl bulunduğu sıradan hızla yükselen markalar kategorisinde göze çarpan markalar oldukça fazla.

Bunların başında Türk Hava Yolları(2), PetrolOfisi(10), Ülker(17), Aygaz(19), Sütaş(26), Banvit(29) ve Altınyıldız(32) yer alıyor. Bunun yanı sıra listeye yeni giren markalar olarak: Arkas Lojistik(24), Teknosa(31), Odeon Turizm(38), Kiler(41), Albaraka Türk(43) dikkat çekiyor.

 Türkiye’nin En Değerli 10 Markası

Bugüne kadar tüm dünyada bir çok kategoride en iyi markaları sıralayan Brand Finance, şüphesiz herkesin merakla beklediği Dünya’nın En Değerli 500 Markası listesinde herhangi bir Türk markası olmadığına dikkat çekti. Türkiye’deki en değerli 100 markanın toplam değerinin 27 milyar dolar olduğu ve bu sonuçla da dünyadaki en değerli ilk 10 marka arasında olan ve marka değeri 28,665 milyon dolar olan Amazon.com’un gerisinde olduğumuz görülüyor. Hal Böyle olunca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı bir açıklamada bu durumu şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye gibi G-20 üyesi olan bir ülkenin, dünyanın en büyük 10 ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, Brand Finance Global 500 listesinde bir tane markasının bulunmaması kabul edilemez.”

 Dünya’nın En Değerli 10 Markası

Listeye genel bir çerçeveden bakacak olursak; Apple marka değerini en çok arttıran marka  olarak ilk sırada yer alıyor. Geçen seneki tahtını Apple’a kaptıran Google ise 2. Sırada yer almış durumda.(Yandaki tabloda dünyadaki en değerli 10 marka yer almaktadır). Herkesin merak ettiği, halka arz edilmesinden sonra hisselerinde inanılmaz bir düşüş yaşayan ve bu nedenle yatırımcılarını hüsrana uğratan Facebook ise marka değerini 3,690 milyon dolardan, 8,792 milyon dolara çıkararak  283. sıradan 102. sıraya yükselmiş durumda.

Dünya’da ülkeler bazında marka değerine bakacak olursak eğer; Birinci sırada ABD ve ikinci sırada Almanya tahtını kaptırmadan yollarına devam ediyor(2011 yılı verileri baz alınmıştır). Türkiye ise 2010 yılında 21. sırada yer alırken, 2011 yılında 19. sıraya  yükselmiş. Ancak marka yönetimindeki başarıyı temsil eden “Marka Gücü Endeksi” sıralamasında aynı başarıyı gösteremeyen Türkiye’nin bu nedenle dünyada 19. Sırada yer almasına rağmen Global 500 listesinde hiçbir markası bulunmamakta.

Bu sene sonunda listenin üst sıralarında bir değişiklik olması söz konusu olmasa bile Türkiye’nin üst basamaklara çıkması şuan itibariyle biraz zor görünüyor ama 1 Ekim 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dediği gibi; ” Bazı ülkelerin kendi markalarını oluşturduğu 60’lı ,70’li ve nihayet 90’lı yıllarda, siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar nedeniyle yapamadıklarımızı geç de olsa telafi etmek zorundayız.” Bu alanda yapılan ve devlet eliyle yürütülen bir destek programı olan” TURQUALITY”, “10 yılda 10 dünya markası” sloganıyla yola çıkmıştı hatırlarsanız. Program 10. yılına girmek üzere olmasına rağmen 10 dünya markası yaratıldığı tartışılır ancak Türkiye’nin 19. Sırada yer almasını sağlan en önemli çalışmalardan birisi olduğu kaçınılmaz.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kahveye Alternatif Geliyor: Kafein Oranı Artırılmış ‘Coca-Cola Plus’ 0

Sabahları uyandığınızda kendinize gelmek için düzenli olarak kafein takviyesine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Ya da öğleden sonra bastıran uyku gelmesi durumunu bir şekilde bastırmaya çalışıyor da olabilirsiniz. Eğer sizde neredeyse hepimizin rutini olan bu olaylar için kahve ve benzeri içecekler tüketiyorsanız tüm dünyada en çok bilinen marka Coca-Cola’nın ‘Coca-Cola Plus’ adıyla kafein oranı fazlalaştırılmış içeceğini Japonya’da satışa sunduğunu haber vermek isteriz.

Siyah hamburger, şeker pembesi Kit-Kat ve birçok ilginç ürünün denenme şansı bulduğu Japonya’nın kahve aromalı Coca-Cola içinde hedef pazar seçilmesi tabii ki şaşırtmadı. İlk bakışta ilginç bir tat kombinasyonu olarak düşündüğümüz Coca-Cola Plus’ın kafein oranı %50 fazla, kalori oranı ise standart kolaya göre %50 düşük olması ile öne çıkıyor.

Deneyenlerin yorumlarına göre ne kahve ne de kola gibi kokan bu yeni içecek kahve tadında ilginç bir Coca-Cola karışımı gibi görünüyor. Ancak markanın Twitter hesabında paylaşılan tweet altındaki yorumlarda tadının daha çok karamele benzediği ve Coca-Cola’dan daha zengin bir aromaya sahip olduğu paylaşılmış.

Aslında şirketin kahve ile kolayı karıştırma fikrinin ilk mahsulü Coca-Cola Plus değil. Çünkü şirket 2006’da Avrupa’da Coca-Cola Blak ismiyle kahve aromalı bir kola çeşidini piyasaya sürmüş ancak 2008’de kaldırılma kararı alınmış. Sonrasında kafein oranı artırılarak yeni tatlar denemeye açık olması ile bilenen Japon pazarına farklı bir isim ile yeniden sunulmuş.

Otomatlarda 130 Yen yani neredeyse 4 TL piyasa satış fiyatı ile satılmaya başlanan bu yeni içeceğin ülkemize gelip gelmeyeceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor ancak yeni aromalar denemeye alışkın markanın, enerji içeceği pazarından da pay almak için böyle bir hamle yapması tahmin edilemeyecek bir durum gibi de görünmüyordu. Ne dersiniz sizce Coca-Cola Plus kahve alternatifi olabilir mi?

iPhone X’in Kamerası İle Çekilmiş İlk Fotoğraflar Yayınlandı! 0

Apple geçtiğimiz gün Apple Park’ta gerçekleştirdiği lansman ile tanıttığı yeni iPhone modelleri iPhone X ve İphone 8 ile çekilen fotoğrafları yayınladı.

iPhone X’te 12 MP‘lik çift ana kamera bulunuyor. Cihazda büyük ve hızlı sensörlere kullanılmış. Bununla birlikte yeni renk filtresi kullanıcılara sunuluyor. Geniş açılı kamera f/1.8 diyafram açıklığına, telefoto ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip.
Ayrıca her iki kamerada optik görüntü sabitleyici var. Kameranın ortasında Quad LED True Tone flaş mevcut. Apple yeni flaşın 2 kat daha güçlü olduğunu vurguladı.
İşte o merakla beklenen fotoğraflar:

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link