Türkiye Ekonomisi 2014’te Yüzde 4 Büyüyecek

OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) son yayınladığı raporda küresel ekonominin geldiği son durumu bizlere aktarıyor. Küresel ekonomi ileriye doğru gelişmekte ancak tarih boyunca hükümetlerin karşılaştığı en önemli sorun olarak bilinen işsizlik hâlâ bu özelliğini korumaya devam ediyor.

Raporda, dünya GSYİH’si için bu yılki öngörülen artış oranı %3,1 olurken 2014’te bu oranın %4 olması tahmin ediliyor. OECD ülkeleri arasındaki GSYİH için bu yılki tahmini artış oranı %1,2 olurken, 2014 için bu oran %2,3. Diğer taraftan OECD üyesi olmayan ülkeler için GSYİH büyüme oranı bu yıl %5,5, 2014 yılında ise %6,2 olarak tahmin ediliyor.

2008 krizinden sonra toparlanma sinyalleri veren ABD’de ekonomik anlamda faaliyet ve etkinliğin bu yıl %1,9 oranında artması beklenirken gelecek yıl bu oranın %2,8 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor. 2008 krizinin yaralarını bir türlü saramayan ve hala birçok üye ülkesi krizle boğuşan Avrupa Birliği’nin avro bölgesinde ise GSYİH’nin bu yıl %0,6 oranında azalması, 2014’te ise tekrar yükselişe geçerek %1,1 oranında büyümesi bekleniyor. Japon ekonomisinde ki beklentiler ise bu yıl %1,6 gelecek yıl ise %1,4 oranında büyüme yönünde.

2

Gelişen ekonomilerdeki büyüme oranlarının genel olarak gelişmiş ekonomilere göre daha güçlü olacağını söyleyebiliriz. Gelişen ekonomilerde başı çeken Çin’de bu yıl %7,8, gelecek yıl ise %8,4 gibi güçlü bir büyüme oranı beklenirken bu ülkeyi Endonezya, Hindistan, Güney Afrika, Brezilya ve Rusya izliyor.

OECD Genel Sekteri Angel Gurria, Küresel ekonominin yavaş yavaş güçlendiğini ancak bu toparlanmanın zayıf ve düzensiz kaldığını belirtiyor.

Türkiye’de Durum Nasıl?

t

Raporda Türkiye ekonomisinin 2012 yılındaki zayıf büyümesinden sonra ekonominin tekrar bir momentum kazandığı belirtiliyor. Türkiye için 2013 yılında öngörülen büyüme oranın %3’den fazla olacağı 2014’te ise bu oranın %4’lere kadar çıkması tahmin ediliyor. Raporda ayrıca cari açık ve enflasyon oranlarının OECD ülkelerine göre fazla olmasına rağmen bu oranların kabul edilebilir seviyenin üzerinde olduğu yorumu yapılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link