Türkiye, Almanya’dan Sonra En Büyük Üretim Üssü Olacak

Rekabet gücü piyasasında Dünya’da 20.sırada bulunan Türkiye, 5 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük ikinci üretim üssü olacak.

Denetim, kurumsal risk, kurumsal finansman, vergi ve yönetim danışmanlığı alanlarında dünyanın en büyük firmalarından olan Deloiite’un ABD Rekabet Konseyi işbirliğiyle hazırladığı “Küresel Üretim Rekabet Gücü İndeksi 2013” raporu yayınlandı. Rapora göre 20. sırada bulunan Türkiye’nin beş yıl içerisinde Dünya’da 16.sıraya, Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sıraya yerleşeceği tahmin ediliyor.

2013 Yılı Rekabeti1

2013 yılına bakıldığında Türkiye zaten Çin’in başını çektiği Rekabet Gücü sıralamasında Rusya, Fransa, İtalya, Belçika gibi AB ülkelerinin birçoğunu geride bırakmış durumda.  5 yıl sonrasında ise İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya gibi ülkeleri arkasına alacak olan Türkiye, uzun vadede rekabet gücü piyasasındaki konumunu sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

Gelecek 5 Yıl İçinde Oluşacak Rekabet2

Türkiye Bu Noktaya Gelmeyi Nasıl Başardı?

Deloitte Türkiye Üretim Endüstri Lideri Zere Gaye Şentürk,

“Türkiye, Avrupa ve Dünya’nın yükselen yıldızı… Her geçen yıl rekabet gücünü de arttırıyor. Beş yıl içinde Avrupa’da Almanya’dan sonra en rekabetçi ikinci üretim üssü olacağız ki bu çok önemli fırsatlara işaret ediyor.”

Şentürk, bu noktaya nasıl geldiğimizi ise şöyle sıraladı:

 • Eğitimli ve nitelikli işgücündeki artış
 • Üniversite -Sanayi işbirlikleri
 • Başta e-devlet gibi verimliliği arttıran teknolojik altyapılara yapılan yatırımlar
 • Türk bankacılık sisteminin inovatif dinamizmi ve sanayiye olan desteği
 • Yenilenen Türk Ticaret Kanunun ve Vergi Kanunlarındaki düzenlemeler
 • Yatırım teşviklerinin etkili planlanması
 • Enerji yatırımlarının üretim maliyetlerine olumlu katkısı
 • En önemlisi de insana olan yatırım ile dışa dönük ve girişimci profildeki artış

Üretim’in Kaynağı Değişiyor

Raporun üstünde durduğu bir diğer konu, eskiden üretimi belirleyen faktör doğal kaynaklar iken, günümüz dünyasında teknoloji, bilgi, inovasyon, uzmanlık ve sermayenin daha belirleyici unsur olduğu.  Peki rekabeti belirleyen en önemli 10 unsur ne?

 • Nitelikli işgücüne dayalı inovasyon
 • Ekonomik, ticari, finansal sistemler ve vergi sistemi
 • İşgücü ve hammaddenin fiyatı ve arzı
 • Tedarikçi ağı
 • Yasa düzenleyici sistem
 • Fiziki altyapı
 • Enerji maliyeti ve politikaları
 • İç pazar büyüklüğü
 • Sağlık sistemi
 • Üretim ve İnovasyona yapılan devlet yatırımları

5 Yıl İçindeki Olağan Değişimin Türkiye’ye Getirisi Ne olacak?

Rekabet gücü artan Türkiye’nin üretimde daha aktif rol alması hem içerde hem de dışarda pozitif bir grafik çizmemize işaret ediyor. Tahminlerin doğru olması taktirde Türkiye’nin dünya pazarında daha inovatif bir rol alacağı kesin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kağıt Paralarıyla Çanta Yapan Ülke: Venezuela

 • Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip olan Güney Amerika ülkesi Venezuela, petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte tarihindeki en büyük ekonomik krizlerden birine sürüklendi ve ülkenin resmi para birimi bolivar iyice değersizleşti.
 • IMF, bu yıl içerisinde ülkedeki enflasyonun yüzde 13.000 bulacağını tahmin ediyor.
 • Para birimini daha verimli bir şekilde kullanmanın yollarını arayan Venezuelalı sanatçı Richard Segovia, Venezuela banknotlarını kullanarak çanta vb. eşyalar yapıyor.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Venezuela, şu sıralarda tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Güney Amerika ülkesi dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip olsa da, petrol fiyatlarındaki düşüş ülkeyi böyle bir krizin içerisine sürükledi. Dünya gazetesinin haberine göre, şubat ayı sonu itibarıyla ülkedeki tüketici enflasyonunun son bir yılda yüzde 6.000’i aştığı ifade edildi. Daha da kötüsü IMF, bu yıl içerisinde ülkedeki enflasyonun yüzde 13.000’i bulacağını tahmin ediyor.

Yaşanan bu ekonomik krizle beraber, Venezuela’nın resmi para birimi olan bolivar da aşırı derecede değer kaybetti. Venezule Devlet Başkanı Nicholas Maduro’nun mart ayında devlet televizyonunda yaptığı açıklamaya göre, para biriminin değerini korumak amacıyla önümüzdeki ay bolivardan üç sıfır atılacak.

Venezulea’nın tarihindeki en büyük ekonomik krizlerden birini yaşaması ve para birimindeki bu aşırı değer kaybı, birçok insanı farklı arayışlara yönlendirmiş durumda. Bu insanlardan biri de Venezuelalı bir sanatçı olan Richard Segovia. BBC’nin yaptığı habere göre, Richard Segovia, Venezuela banknotlarını kullanarak çantalar yapıyor ve bu çantaları satarak geçimini sağlıyor. Venezuelalı sanatçı şu anda kağıt para kullanarak çantanın yanı sıra cüzdan, şapka ve ayakkabı yapıyor.

Venezuela Banknotlarını Çantalara Dönüştüren Sanatçı Richard Segovia

Değersiz olan parayı daha kullanılabilir hale getirmenin yollarını aradığını belirten Venezuelalı sanatçı, en sonunda bu işe giriştiğini ifade etti. Richard Segovia, yaptığı her çantada ortalama olarak 1000 banknot kullanıyor ve bir adet çantayı 10 dolara satıyor. Belirtilene göre, 10 dolarlık ücret çantayı yaparken kullandığı kağıt paranın değerinden kat kat fazla. Sanatçının bir çanta yapımında kullandığı para ile bundan 15 yıl önce Venezuela’da bir araba almak bile mümkündü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Warren Buffett’tan Yolunuza Işık Tutacak 5 Zamansız Tavsiye

 • 20.yy’ın en büyük yatırımcısı ve Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su Warren Buffett “sevdiği işi yapanın aslında hiç iş yapmadığının” bir kanıtı gibi.
 • 84 yaşında “Omaha Kahini” olarak adlandırılan Buffett’ın kişisel başarıya giden yolda olmazsa olmazları hepimiz için birer ders niteliğinde.
 • Benzeri yazılar için; Elon Musk’tan Herhangi Bir Şeyi Hızlıca Öğrenebilme Sırları
 1. Bir ün yaratmak 20 yıl, onu yerle bir etmek 5 dakika sürer. Eğer bunu düşünürseniz bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlar toplantısında söylediği bu söz aslında hayatınızda konu ne olursa olsun kendinizi yönlendiren değerler ışığında hareket etmenizi öğütlüyor. Yaptığınız bir hatanın size yöneltilen eleştirel bakışlardan daha fazlası olabileceğini bilerek adımlarınızı sağlam ve düşünerek atmalısınız.

 1. “Varlıklı birisi olsaydınız bile, teklif edildiğinde kabul edebileceğiniz bir işi yapın

Florida Üniversitesi mezuniyet töreninde, öğrencilere tutkularını takip etmelerini öğütleyen Buffett, her zaman yataktan zıplayarak kalkıp, bir şeyler öğrendiğiniz için mutlu olduğunuz, heyecan duyduğunuz işi arayın diyor. Böylelikle bizler de Buffett gibi mutlu olduğumuz ve öğrenme olanağımızın daha fazla olduğu işlerde kendi potansiyelimizi maksimum seviyede gösterebiliriz.

 1. Sizden daha başarılı birileriyle vakit geçirin. Davranışları sizden daha iyi olan dostlar edinin, o yönde ilerlersiniz.

2004 Berkshire Hathaway yıllık toplantısında 14 yaşındaki bir çocuğun Buffett’a “genç profesyonellere başarılı olmak için önerilerini”  sorusuna yanıt yukarıdaki gibi olmuştu. Aslında bu da sadece genç profesyoneller için değil, her yaştan bireyler için zamansız ve çok değerli bir hayat dersi. Yaşımızın ne olduğuna bakmaksızın kendimize onların bilgileri, deneyimleri, karakter özelliklerinden ilham alabileceğimiz dostlar seçmemiz gerektiğini hepimize hatırlatır nitelikte bir hayat felsefesi.

 1. Bir insanda genel olarak şu 3 özelliği arayın: zeka, enerji ve dürüstlük. Eğer sonuncu özelliğe sahip değillerse ilk iki özelliği aramayın bile..

Geçtiğimiz yıllarda bir iş için doğru adaylarda bulunması gereken özellikler için fikri sorulduğunda Buffett böyle yanıt veriyor. Dürüstlük bir kişide olması gereken başka bir özellikle ikame edilemeyecek kadar değerli bir özellik ve dürüst olan insanları işe alırsanız, onların her hareketini sorgulamak durumunda kalmazsınız değil mi?

 1. Başarılı insanlarla çok başarılı insanlar arasındaki fark şudur: çok başarılı insanlar neredeyse her şeye hayır diyebilir.

Yani Buffett’a göre bizi amacımızdan, yolumuzdan uzaklaştırmaya çalışan her şeye sınır koymayı bilmeli, amacımıza odaklanmalı ve gerçekten doğru olduğuna inandığımız şeylere evet demeliyiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link